COUNTING MONEY & PROVIDING CORRECT CHANGE
No matter where you are, it is important to understand the currency of money you are using.
Counting money reviews the skills acquired studying the addition and subtraction of Decimals
Good Tip: Money always uses two decimal places. (ex: $4.50 ~ even though the calculator may say 4.5)
Remember to round to the nearest hundredths (ex: $3.25 ~ even though the calculator may say 3.2487432)
UNIT PRICE COMPARISON
When finding and comparing unit prices we usually see unit prices written as follows: $ _______ . ___ ___ / item.
Example: $ 0.50 / envelope (dollars) (cents)
To find a cost comparison between two prices, first find the unit price by dividing the amount by the number of items.
Example: 3 bananas for $1 or 12 bananas for $4
1 ÷ 3 = $0.33 / banana 4 ÷ 12 = $0.25 per banana
Once you have both unit prices, calculate your savings by subtracting the better unit price from the larger unit price.
Example: $0.33 - $0.25 = $0.08 savings
The difference can be quite small, even to the hundredths of a cent.
Example: a baker's dozen for $1 or one dozen for $0.99
1 ÷ 13 = 0.0769 each 0.99 ÷ 12 = 0.0825 each
0.0825 - 0.0769 = 0.0056
or 56 hundredths of a cent in savings
A clear understanding of unit price comparison is a benefit at the grocery store to find the best value for your dollar.
TAX, TIPS, ESTIMATES
Tax, tips, and estimates review the skills acquired studying the use of Percentages
To calculate the percentage of something, multiply the price by the decimal notation of the desired percentage.
Example: 20% of $50 is 0.2 x 50 = $10
For mental calculation use benchmarks such as 10%. The answer can then be doubled to find 20% or cut in half to find 5%
Example: 10% of $50 = $5.0 (one decimal jump to the left)
or for a 15% tip on a $50 bill... $5 + half of $5 ($2.50) = $7.50 tip
Quickly calculate the price of something with the tax included as follows...
If the tax is 15% multiply the original price by 1.15
this will account for the tax ( original price x 0.15 )
and for the original price ( original price x 1 )
this hint will save you the extra step of adding the tax to the original price
SALES, DISCOUNTS, INCREASES / DECREASES
To calculate decreases or an increase in an amount also uses skills acquired studying the use of Percentages
First find the percentage of increase/decrease and then add or subtract it to the original amount.
Examples: 10% pay raise from $10/hr = $1 + $10 = $11/hr
Sale of 25% off $50 jeans = 0.25 x 50 = $12.50 then $50.00 - $12.50 = $37.50 jeans
(original price) (discount) (sale price)
also found by multiplying original price by 75%... $50.00 x 0.75 = $37.50 jeans
(original price) (% paid) (sale price)
MONEY MANAGEMENT
Although we are each individual consumers, we must not allow the money to control us.
We now have the skills to control our money. This can be done through money management.
It is important to know what funds you have coming in. And where the money you do have goes.
This can be done with the help of budgets and wise consumer choices.
BUDGETING ( PERSONAL / EVENT )
Budgeting your finances is a great way to manage your income and your expenses (both fixed and variable).
It can also help to organize events and save for long term goals.
Budgets can come in many different formats or templates. It is important to choose a design style that works for you.
BANKING ( Focus on CHECKING accounts )
This is a good example of a cheque made out for one million dollars.
More coming soon...
INTEREST
LOANS, CREDIT
INCOME TAXES