HOME

 Updated 6 June 2018


McArdle comes back from 3-1 down to take his revenge over Lenny Degriffa in the Final

High break; 108 - Dean Sheridan 



  • All matches now at the Moor Club, Heaton Moor Road, Stockport SK4 4BP
  • Remember the dress code will be applied in all KO stages
  • Please arrive in time to check in for play to start at 7.30
  • Scroll down for Group Results


ROUND OF 32 - matches 1-16; best of seven
Wednesday 14 March @ Hazel Grove Snooker Centre

Three centuries - defending champion through
    • 1; Jamie McArdle [51 break]  4-2  Steve Buck
    • 2; Josh Thomond [100 break] 4-3  Saiful Amin
    • 3; Steve Groves   1-4  Mike Booth
    • 4; Pete Peart  1-4  Paul Morgan
    • 5; Ali Anwar   4-1  Dave Ritchie
    • 6; Dave Ackers 1-4  Jimmy O'Shea
    • 7; Phil Burrows  1-4   Sean McAndrew
    • 8; James Leadbetter; w/o for Dave Booth
    • 9; Jordan Purnell  3-4   Nish Joshi
    • 10; Dean Sheridan  4-1  Carl Egerton
    • 11; Phil Henderson  4-2   Andy Turner
    • 12; Gary Lees [102 break]  4-2   Kammy Afsul
    • 13; Pat Burke  1-4   John Welsh
    • 14; Lenny Degriffa  4-0   Asif Nisar
    • 15; Mohammed Ashraf [104 break] 4-1  John Fearick
    • 16; Farakh Ajaib  2-4  Danny Thomas [50 & 58 breaks]      


ROUND OF 16
- matches 17-20; best of seven

Wednesday 28 March @ The Moor Club


McArdle recovers from 0-3 down to win - McAndrew comes through close match
    • Match 17; Jamie McArdle [66 break]  4-3  Josh Thomond
    • Match 18; Mike Booth  2-4  Paul Morgan [68 break]
    • Match 19; Ali Anwar [64 break]  4-1  Jimmy O'Shea
    • Match 20; Sean McAndrew  4-3  Dave Booth       
      

ROUND OF 16 - matches 21-24; best of seven
 Wednesday 11 April @ The Moor Club

Sheridan hits 108 as he recovers to win from 2-0 down

    • Match 21; Nish Joshi [51]  2-4  Dean Sheridan [108, 61]
    • Match 22; Phil Henderson  0-4  Gary Lees
    • Match 23; John Welsh  0-4  Lenny Degriffa
    • Match 24; Mohammed Ashraf  1-4  Danny Thomas [61, 75, 67]
 

QUARTER FINALS - matches 25-28; best of seven
Wednesday 25 April @ The Moor Club

McArdle wins 4-0 in 45 minutes; Lees edges out Sheridan in final frame; Degriffa and Anwar dominate

    • Match 25; Jamie McArdle [56, 88] 4-0 Paul Morgan
    • Match 26; Ali Anwar  4-1 Sean McAndrew
    • Match 27; Dean Sheridan [94, 98] 3-4 Gary Lees [56]
    • Match 28; Lenny Degriffa [60] 4-0 Danny Thomas 


SEMI-FINALS
- matches 29-30; best of nine

Wednesday 9 May @ The Moor Club


Degriffa delivers another solid performance; McArdle edges close match against strong opponent
    • Match 29: Jamie McArdle [56, 65] 5-3 Ali Anwar [56, 100]
    • Match 30: Gary Lees 1-5 Lenny Degriffa [66]


FINAL
; best of nine

Wednesday 6 June @ The Moor Club


McArdle comes back from 3-1 down to take the title for a second time
    • Match 31; Jamie McArdle [71, 62] 5-3 Lenny Degriffa




Group stages; Hazel Grove on 28 Feb & 7 March
  • Group 1; 
    • 1st Ali Anwar (7)

    • 2nd Danny Thomas (-7) - 94 break

    • James Frith (0), 

      Mark Carrington (0)
  • Group 2; Leadbetter wins six out of six

    • 1st James Leadbetter (-14) 

    • 2nd Kammy Afsul (0) 
    • Martin Lee (0), Terry Goodwin (14)
  • Group 3; tie break for first place

    • 1st Phil Burrows (7) 

    • 2nd 

      Nish Joshi (14) - 51 break

    • Luke Lapersonne (14), Eric Ridgeway (21)
  • Group 4; 

    • 1st Steve Groves (0) - 50 break

    • 2nd Asif Nisar (14)

    • Mick Dickinson (-7), Lee Young (0)

  • Group 5; tie breaker for runner-up

    • 1st Josh Thomond (-7) 

    • 2nd Andy Turner (7) - 53 and 69 breaks

    • Jack Culligan (-7), John Snape (0)

  • Group 6; Peart unbeaten

    • 1st Pete Peart (14)

    • 2nd John Welsh (-7)

    • John Reid (0), Jordan Lucas (14)

  • Group 7; all tied on three points - four way shoot-out 

    • 1st Jamie McArdle (-14)

    • 2nd John Fearick (0)

    • Stewart Hesketh (-7), Barry Christie (0) 

  • Group 8; 

    • 1st Dave Ackers (-7)

    • 2nd Carl Egerton (-7)

    • Shane Cunney (7), Yatrick Bhatt (14)

  • Group 9; tie break for second place

    • 1st Gary Lees (-7) 

    • 2nd Steve Buck (7)

    • Chris Harrison (-7), Wayne McManus (0) 

  • Group 10;  

    • 1st Pat Burke (0), 

    • 2nd Saiful Amin (7) 

    • Adam Longley (-7), Dave Barclay (7)

  • Group 11; shootout for first place

    • 1st Dean Sheridan (-14)

    • 2nd Mike Booth (14)

    • Mark Gorman (0) - 52 break, Kieron Ashworth (0), 

  • Group 12; 

    tie break for first place
    • 1st Farakh Ajaib (-7)

    • 2nd Dave Booth (7)

    • Damon Heslop (14), Glen Dunville (0)

  • Group 13; tie for runner up

    • 1st Phil Henderson (7) 

    • 2nd Jimmy O'Shea (0) 

    • Jason Way (0), 

      Mark Miller (-14)
  • Group 14; Ashraf unbeaten

    • 1st Mohammed Ashraf  (0) - 87 break

    • 2nd Paul Morgan (-7), 

    • Nathan Williams (-7)- 49 break, 

      Rich Sweetman (14) 

  • Group 15; Champion goes through

    • 1st Lenny DeGriffa (-14) - 69 break

    • 2nd Sean McAndrew (0)

    • Tony Reeves (-7), Carl Leonard (7)

  • Group 16; Purnell unbeaten

    • 1st Jordan Purnell (7) - 44 break

    • 2nd Dave Ritchie (-7) 

    • Reece Kershaw (-7), John Daly (14)


For the KO Stages the winners from Groups 1-8 were drawn at random against the runners-up from Groups 9-16 and vice-versa



      PLEASE NOTE:-
      • Dress code will be strictly applied in all KO stages - see rules for more details
      • All matches must be played on the specified dates. No alteration to dates will be permitted

      The Manchester Open Snooker Tournament is a competition to find the best individual snooker player in the Greater Manchester area. It is open to all registered league players from affiliated leagues in the Greater Manchester area
       
      Prize money for 2018
      • Nearly £1,000 of prize money this year
      • Prize money as follows - many thanks for the generosity of our sponsors, HOME Estate Agents
        • Winner; £320
        • Runner-up: £160
        • Semi-finalists; £80 each
        • Quarter-finalists; £40 each
        • Highest break; £1 per point
       Promoters;
      • Mike Young (Levenshulme League Match Secretary) - 07866 843109
      • Rob Spencer (WPBSA Referee) - 07967 967177
      • Please contact either of us if you need any further information
       
       -0