Beszámoló az
Idegen – Străinul – Stranger konferenciáról

A Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Humántudományok Tanszéke és Társadalomtudományi Tanszéke, valamint az MTA-MAKAT Modern Mitológiakutató Műhely rangos nemzetközi szakmai támogatással (Szegedi Tudományegyetem BTK – Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék, az MTA-SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport, Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság, Román Összehasonlító Irodalmi Társaság, Magyar Kulturális Antropológia Társaság) nagy sikerű nemzetközi háromnyelvű interdiszciplináris konferenciát szervezett Csíkszeredában, a Sapientia EMTE épületében, 2017. április 21-22. között IDEGEN – STRĂINUL – STRANGER címmel (részletek). A rendezvényre a magyarországi és romániai előadókon túl neves amerikai, bolgár, cseh, holland, japán, lengyel, olasz, svéd, szerb, szlovák egyetemek kutatói jelentkeztek, összesen 115-en.

A konferencia széleskörű tudományközi jellegét mutatja, hogy a két nap során párhuzamos antropológiai, kommunikációtudományi, irodalomtudományi, nyelvészeti, társadalomtudományi és interdiszciplináris ülésszakokban, három nyelven - magyarul, angolul és románul - lehetett hallgatni színvonalas előadásokat, amelyeket élénk szakmai viták követtek. Az előadók a magyar, román, európai kultúrában jelenlévő, vagy az egyetemes kultúrát átitató kortárs mítoszokat: a magyarságot is érintő idegen-diskurzusokat, azok társadalmi beágyazottságát, keletkezésük körülményeit, motivációit (gazdasági, politikai, pszichológiai magyarázó faktorait), szimbolikáját vizsgálták. Az élő szekciók előadásai mellett a konferencia virtuális szekciójába is számos kiváló szaktanulmány érkezett, amelyek a konferencia blogján olvashatók: https://stranger2017blog.wordpress.com/ Ugyanitt elérhető a konferencia kivonatfüzete is: https://stranger2017blog.files.wordpress.com/2017/04/stranger_abstracts.pdf

Képes beszámoló a konferenciáról: IDE kattintva érhető el.

A kész tanulmányokat az ACTA Universitatis Sapientiae társadalomtudományi, kommunikációtudományi és bölcsésztudományi szaklapjaiban, valamint három válogatott konferenciakötetben kívánjuk megjelentetni.

Köszönjük a konferencia sikeres lebonyolításához nyújtott segítségét mindazoknak a kollégáknak és hallgatóknak, akik előadással, moderálással, szervezési munkával vagy egyéb hozzájárulással részt vettek benne!

A konferencia Szervezőbizottsága