Történetünk

A Magyar Kulturális Antropológiai Társaság 1996. november 1-jén tartotta alakuló ülését. A Fővárosi Bíróság 1997. január 28-án vette nyilvántartásába, amelyről április 21-én adott ki jogerős végzést.

Alapító elnöke Boglár Lajos volt (1996-2004). Ügyvezetője két éven át A. Gergely András (2001-2002), Boglár Lajos halálát követően pedig Kapitány Gábor alelnök lett (2004-2005). Jelenlegi, újraválasztott elnöke A. Gergely András (2006-).

1996-tól rendszeres szakmai találkozók vették kezdetüket, ahol a hazai antropológia eredményeit, a különféle munkacsoportok tevékenységét ismerhették meg az érdeklődők. A Társaság a szakma neves képviselői mellett fiatal kutatók és antropológus hallgatók számára is bemutatkozási lehetőséget biztosított.

A Társaság kezdetektől együttműködésre törekedett más szakmai szervezetekkel, és szoros kapcsolatot ápol egyetemi tanszékekkel, akadémiai műhelyekkel is.

1997. novemberben Modern mitológiákcímmel a Magyar Szemiotikai Társasággal közösen szervezett konferenciát a TIT Kossuth Klubban.

  • Itt mutatta be a Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor által vezetett, modern mítoszok tanulmányozására szervezett műhely első munkacsoportja az elemzési eredményeit. Előadást tartott Béres-Deák Rita, Csákvári József, Csige Ibolya, Hajdú Gabriella, Szathmári Botond és Tarr Dániel is.

2003-ban a sámánizmusról rendezett konferenciát a Magyar Vallástudományi Társasággal közösen.

  • A meghirdetett téma igen széles volt: „a sámán mint gyógyító, pszichológus és lelki vezető” bemutatása, de a sámánok működéséről és jelentőségéről szóló előadásokkal is lehetett kapcsolódni. Az előadók (a téma jeles hazai kutatói) tanulmányaiból 2006-ban jelent meg a Sámánok és kultúrák című kötet Hoppál Mihály, Szathmári Botond és Takács András szerkesztésében a Gondolat Kiadónál.

Fennállásának első évtizedében az ELTE Kulturális Antropológia Tanszékével szoros együttműködésben valósította meg programjait, amely kapcsolat azóta is aktív maradt.

2007-től rendezi meg a Társaság a MAKAT vándorkonferenciákat. >>

2011. januárban a Magyar Szociológiai Társaság Összehasonlító Interetnikus Kapcsolatok Szakosztályával közösen szervezte meg a Feischmidt Margit szerkesztésében és a Gondolat Kiadó gondozásában megjelent Etnicitás kötet bemutatóját. >>

2011. novemberben „Diszharmóniák - avagy önkritikus reflexiók a társadalomtudományok komplexebb emberképéért címmel interdiszciplináris konferenciát rendezett a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az ELTE Társadalomtudományi Karával, valamint az MTA PTI Etnoregionális és Antropológiai Munkacsoportjával karöltve. >>

2012. november 16-17-én „Mítoszok a modernitásban - Modern mítoszok" címmel közös konferenciát szervezett az ELTE TÁTK Vallásantropológiai Kutatóműhellyel, valamint az MTA TK Szociológiai Intézettel és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel. >>

2013. március 1-jén „Kultúrakutatás és narratíva" címmel tartottunk konferenciát az ELTE Társadalomtudományi Kar tanácstermében A. Gergely András tiszteletére 60. születésnapja alkalmából. >> Ez alkalommal jelent meg a kapcsolódó tanulmánykötet is. >>

2014. szeptember 21-23. között "Ethnology Without Borders" címmel Budapesten rendeztük meg a közép-európai kulturális antropológia és etnológia/néprajz szakos hallgatók III. nemzetközi konferenciáját az ELTE TáTK Kulturális Antropológia Tanszékévével közösen. >>

2015. november 27-28-án a kulturális antropológia hazai egyetemi oktatásának 25. évfordulóját ünnepeltük az ELTE Társadalomtudományi Karán, külföldi vendégek részvételével. Részletek, fotók: >>.

2017. április 20-21-én "IDEGEN - STRĂINUL - STRANGER" címmel rendezett a MAKAT Modern Mitológiakutató Műhelye (MoMiMű) háromnyelvű nemzetközi konferenciát a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán. Részletek, fotók: >>.

2017. december 1-jén ünnepelte a MAKAT 20. születésnapját a DocuArt-ban. Részletek, fotók: >>.

2018. április 12-én rendezte meg "A tudás mítosza" címmel IV. vándorkonferenciáját a MAKAT Modern Mitológiakutató Műhelye (MoMiMű) a DocuArt-ban. Részletek: >>.

2019. november 29-én Boglár - Hofer 90 emléknapot tartottunk Boglár Lajos és Hofer Tamás születésének 90. évfordulója alkalmából. Részletek: >>.

A Társaság a jövőben még aktívabb együttműködés kialakítására törekszik a külföldi antropológiai szervezetekkel, illetve a civil szférával, a hazai antropológiai civil szervezetekkel.

Szász Antónia