Харчування в Луганському  ЗДО

Add Headings and they will appear in your table of contents.

Харчування є важливою життєвою потребою організму. Воно забезпечує дитину енергією, матеріалом для побудови клітин. Раціональне харчування сприяє довголіттю і є важливою складовою для профілактики багатьох захворювань.


Контроль за харчуванням в дошкільному закладі здійснюється керівником та сестрою медичною  дошкільного закладу.

На основі наказу в дошкільному закладі створюється  комісія по перевірці організації дитячого харчування, яка щомісячно перевіряє якість харчування та закладку продуктів (перевірка фіксується в актах).

Велика увага приділяється збереженню продуктів харчування, контролю за санітарним станом харчоблоку, доставкою продуктів за пред’явленням накладної постачальника та відповідних сертифікатів якості.

Дотримуються вимоги зберігання продуктів у коморі. З метою попередження харчових токсикоінфекцій, гострих кишкових захворювань працівники дошкільного закладу, які пов’язані з організацією харчування, повинні суворо дотримуватись всіх гігієнічних вимог щодо технології кулінарної обробки різноманітних харчових продуктів, забезпечити правильне зберігання і строки реалізації, а також дотримуватися санітарно-гігієнічних нормативів у приготуванні їжі.

Основними критеріями вивчення стану організації харчування є:

 1.Встановлення режиму харчування;

2. Наявність меню – вивіски (про денне меню), графік видвчі їжі;

3.Зберігання добових проб;

4.Організація санітарно – просвітницької роботи серед персоналу, батьків, з питань організації раціонального харчування, заслуховування питань організації харчування на зборах, радах, тощо.

5.Наявність приписів СЕС щодо порушення санітарно – гігієнічного режиму, калорійність страв тощо.

6.Наявність наказів щодо стану харчування , призначення відповідальних осіб за організацію харчування.

7.Наявність аналітичних матеріалів (порівняльних таблиць виконання норм ).

8.Проведення контролю за дотриманням посадових обов’язків відповідальних осіб : проходження медоглядів.

9. Організація питного режиму.

Дітей не можна обмежувати у питті. Але компенсувати малу кількість рідини солодкими компотами, соками, напоями не треба, тому що це призводить до пригнічення апетиту. Неможна також давати багато пити води під час їжі. Заповнюючи ємкість шлунку та розводячи шлункові соки сприяючі травленню, вона призводить до приниження апетиту та порушенню процесів перетравлювання їжі. Між прийомами їжі вода повинна бути доступною для дітей. Частіше дають свіжу кип’ячену воду, охолоджену до кімнатної температури.

Контроль за організацією харчування в групі здійснюється за такими вимогами:

1.Дотримання графіка отримання їжі.

2.Час годування згідно з режимом групи.

3.Організація чергування дітей.

4.Етика сервіровки столу.

5.Порційність страв, правильність роздачі помічником вихователя.

6.Культура поведінки дітей за столом.

7.Взаємодія вихователя і помічника вихователя.

8.Використання різних методів і прийомів виховання в дітей культурно – гігієнічних навичок:

8.1.Користування столовими приборами;

8.2.Користування серветкою;

8.3. Охайність дітей.

Раціональне харчування передбачає використання необхідного набору продуктів, які містять усі необхідні харчові компоненти, вітаміни, мікроелементи відповідно до вікових фізіологічних потреб дитячого організму. У дошкільному навчальному закладі, під час організації харчування необхідно дотримуватися гігієнічних вимог до приготування, перенесення та роздачі їжі; виконання рекомендацій щодо інтервалів між прийманнями їжі, не допускаючи причин порушення режиму дня. Порушення режиму харчування негативно впливає на стан здоров'я дитини. При цьому виникають порушення не тільки в травній системі, а й погіршується загальний стан організму. В нашому  дошкільному заклады 3-разове харчування, в результаті чого створюється рівномірне навантаження на травний канал, забезпечується оптимальна дія ферментів на їжу і найбільш повна її обробка повноцінними за травними властивостями соками.

У дітей у зв'язку з високою інтенсивністю процесів обміну основний обмін порівняно з дорослими людьми підвищений у 1,5—2 рази.

Виходячи з цього, фізіологічні потреби дітей в енергії та харчових речовинах також вищі і з віком зростають.Дений і тижневий раціон повинні забезпечувати додаткові нерерговитрати дитини, що виникають у 3-6 річному віці дітей, і зв’язку із підвищеною руховою активністю (участь у іграх, тривалих прогулянках). У цьому віці швидко наростає маса мязів, тому в їжі повинна міститися достатня кількість білків, амінокислот; посилено розвивається нервова система, що вимагає введення до раціону жирів, мікроелементів, вітамінів.

Для забезпечення дітей повноцінним харчуванням складається меню на кожен період року: літо, осінь, зиму,весну. Різноманітність у харчуванні досягається за рахунок не лише асортименту продуктів, але й страв, що готуються з них. Складаючи меню, необхідно дотримуватись правильного поєднання різних страв. Так, якщо перша страва – борщ або овочевий суп, то до другої страви подають гарнір із круп, макаронних виробів, комбінованих з овочами, а якщо перша страва – суп із крупою чи вермішеллю, то до другої – готують овочевий гарнір. При складанні меню обов’язково необхідно враховувати енергетичну цінність та хімічний склад продуктів, з яких готуються страви.