Інклюзивна освіта

Сьогодні проблема навчання дітей з особливими освітніми потребами набуває широкої актуальності. Інклюзивна освіта стає доступною для дітей з особливими освітніми потребами, адже право на рівний доступ до якісної освіти та навчання за місцем проживання в умовах загальноосвітнього закладу - це право всіх дітей.

Інклюзія (включення) - процес збільшення ступеня участі всіх дітей у соціальному житті, в різних програмах.

Інклюзивна освіта - це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права діте на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

Інклюзія - це процес, це постійний пошук ефективних шляхів задоволення індивідуальних потреб усіх, без виключення, дітей. У цьому випадку відмінності розглядаються як позитивне явище, яке стимулює навчання дітей та дорослих.

Девіз інклюзії - рівні можливості для кожного!

Освітянська спільнота коледжу доєдналась до колективної традиції – організації творчих привітань для викладачів, студентів та співробітників закладу освіти. Для кожного члена коледжної родини було приготовано побажання від Святого Миколая та його помічників, та теплі привітання зі святом. Наближаються новорічні свята і всі з нетерпінням чекають подарунків, гостинців, веселощів. Волонтери нашого закладу освіти долучилися до соціальної акції «Теплі долоньки» та передали представникам Громадської організації «Східна варта» теплі речі (шапки, шарфи, рукавички) для дітей, які проживають на лінії розмежування (грудень, 2021).

Особливу радість цього тижня Миколай приніс дітям з міського центру соціально-психологічної реабілітації, подарувавши величезний пакунок іграшок, одягу, канцелярії та яскравих книг, які зібрали волонтери коледжу. Крім того, для дітлахів закладу був проведений реабілітаційний захід (викладач фізичної культури Бондаренко О.С разом з асистенткою, дрисерованою собачкою Фіккі), на якому чотирилапа подружка продемонструвала вихованцям притулку практичні уміння з виконання вправ щодо укріплення пресу, стрибків на скакалці, віджимання. Малеча була у захваті! Нехай добрий святий Миколай подарує кожній дитині найголовніше – мир, здоров'я, любов, справжню міцну родину, а нам, – дорослим, – доброту сердець і розуміння того, що змінити долю кожної дитини в наших силах.

8 грудня 2021 р. відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Система надання освіти дітям з особливими освітніми потребами в умовах сучасного закладу» (з міжнародною участю). Загалом до роботи конференції долучились більше 70 осіб. Географія учасників постійно розширюється. Цього року активними учасниками стали освітяни Запорізької області, зокрема Чорна В.В., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової освіти; Житнік Т.С., кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти і соціальної роботи, керівник Освітньо-наукового центру соціокультурного розвитку дитини; Яковенко І.О., старший викладач кафедри дошкільної освіти і соціальної роботи, Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького; Колодіна Т.В., директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» (Мелітополь). Тісну колобарацію показали науковці кафедри спеціальної та інклюзивної освіти навчально-наукового інституту педагогіки і психології ЛНУ імені Тараса Шевченка: Григорʼєва І.О., кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри; Макаренко І.В., кандидат педагогічних наук, доцент; Мухіна А.Ю., кандидат психологічних наук, доцент. Міжнародним досвідом поділилися колеги та батьки дітей з ООП: Кузьо О., викладач англійської мови Müller György Óvoda, Általános Iskola (дитячий садок-школа імені Дьордя Мюлера) – Будапешт (Угорщина); Догунек Л.І., вчитель музики, Чеська Республіка, Школа Полабіни (Пардубице); Нежива І., мати дитини з ООП (Лисичанськ); Варфоломєєва К.В., Майстер спорту України з бадмінтону, тренер вищої категорії (Ставрополь). Отримали позитивний меседж та корисні поради від Болтової Н.І., менеджера Інклюзивного театрального проєкту «Покоління NEXT» (Чернігів); Жукова О.Д., керівника громадської організації «Світ життя – підтримка, турбота, захист», громадського радника з питань інклюзії; Костянець Г.М., практичного психолога КУ «Інклюзивно-ресурсний центр Лисичанської міської територіальної громади Луганської області»; Борисенко Л.Л., викладача фізичного виховання ВСП «Лисичанський педагогічний фаховий коледж ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» (Лисичанськ). Усім учасникам надана можливість перегляду майстер-класів та їх обговорення на освітній платформі G Suite for Education. Зокрема висвітлено результати Всеукраїнського фахового конкурсу розробок на тему інклюзивної освіти, форм роботи з дітьми з особливими освітніми потребами «ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА: КРОК ЗА КРОКОМ» (115 робіт та 160 учасників).

29 грудня 2020 року викладачі Лисичанського педагогічного коледжу Цвік О.С. та Борисенко Л.Л. разом з представниками Клубу службового собаківництва «Товариство Сприяння Обороні України» (керівником Цвік О.С.) карликовим пинчером – Фіккі та німецькою вівчаркою Брюсом завітали до Інклюзивно-ресурсного центру м. Лисичанська з новорічним привітанням. Хочеться, щоб попри важкий і непередбачуваний рік щось залишилось незмінним. Нехай це буде віра в новорічне диво. У новорічній програмі особливі діти розважалися та гралися з собаками, рятуючи Діда Мороза і Снігуроньку. Спілкування дітей із собаками було емоційним, знизило тривожність та зняло напругу. Під час розваг собаки дали дітям та їх батькам безмежне відчуття щастя та радості, подарувавши усім гарний настрій.

09 грудня 2020р. у Лисичанському педагогічному коледжі відбулася VІІІ Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція (платформа G Suite for Education) «Система надання освіти дітям з особливими освітніми потребами в умовах сучасного закладу» з міжнародною участю, яка була присвячена 100-річчю Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.

22 лютого 2020 р. на базі Лисичанського педагогічного коледжу проведено День відкритих дверей, де проводилися тренінги з елементами каністерапії, комунікації, на розвиток дрібної моторики рук, креативного мислення. Викладачі фізичного виховання Цвік О.С., Борисенко Л.Л., Крошка С.А.

07.02.2020. на базі ЗЗСО № 8 (Лисичанськ) відбулося спортивне свято, присвячене оборонно-масовій роботі ,, Я - захисник,, між учнями 6 -7 класів. На свято було запрошено викладача фізичного виховання ЛПК, Майстра спорту зі "спорту з собаками" Цвік Оксану Сергіївну та її помічницю Фікі. Учні з задоволенням взяли активну участь в естафеті. Свято пройшло цікаво й на позитиві.

27.12. 2019. КУ "Лисичанський інклюзивно-ресурсний центр". Викладач Лисичанського педагогічного коледжу Цвік О.С. зі своїми хвостатими улюбленцями змогла дітям з ООП підняти настрій, зняти депресію та отримати массу позитивних емоцій".

Щорічна акція «Візьми собаку на роботу». Мохнаті улюбленці перетворилися на «Миколайчиків» та вітали викладачів і студентів закладу, відвідували навчальні заняття. Студенти спеціальності «Середня освіта (фізична культура)» виготовили поробки до Дня Святого Миколая у поєднанні з використанням технологій збереження здоров’я (сольова терапія) - 19.12.2019.

З 2017 року розвиток інклюзивної освіти увійшов до пріоритетних напрямів Нової української школи. Лисичанський педагогічний коледж не стоїть осторонь і активно долучається до нагальних справ сьогодення. 11 грудня 2019 року уже всьоме у коледжді відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Система надання освіти дітям з особливими освітніми потребами в умовах сучасного закладу». На конференцію завітали представники ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»: Ваховський Л.Ц., доктор пед. наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи; Караман О.Л., докторка пед.наук, професорка, директорка Науково-дослідного інституту педагогіки та психології; Мухіну А.Ю., к.психол. наук., доцентка, викладачка кафедри дефектології та психологічної корекції Науково-дослідного інституту педагогіки та психології. Другій рік поспіль в рамках науково-практичної конференції проводиться Всеукраїнський фаховий конкурс розробок на тему інклюзивної освіти, форм роботи з дітьми з ООП «Інклюзивна освіта: крок за кроком». У конкурсі взяли участь понад 100 учасників. Визначено переможців та призерів, які нагороджені дипломами та подарунками. Під час проведення пленарного засідання та студій, який було 6 (3+3 освітяни, студенти) були розглянуті питання організації інклюзивного середовища у сучасних закладах освіти, розкрито простір можливостей для включення у освітній процес. Цікавинкою та фішкою закладу освіти став виступ четверолапих улюбленців з маленькими волонтерами-дошкільнятами на чолі з Майстринею спорту по спорту з собаками Цвік О.С. «Впевнені кроки до довіри» (догляд за тваринами, смуга перешкод, релаксаційні вправи тощо). Плідною колаборацією «коледжани-освітяни області» стала демонстрація високого рівня обізнаності та фахової компетентності використання різних форм та методів роботи з дітьми з ООП.

Викладач коледжу Крошка С.А. брала участь у Міжнародному проекті «Педагогічний марафон розвитку інклюзивної початкової мистецької освіти ARTS FOR HEARTS» (Харків, 20-21.11.2019). Учасники отримали багатющий досвід у роботі з дітьми з ООП: використання терапевтичних методик (музикотерапія, арттерапія, вокалотерапія), логопедичні вправи, методика скаффолдінг, елементи театротерапії, фелтерапії та фейттерапії тощо. Спікери познайомили з особливостями діяльності роботи з дітьми з ООП, продемонстували майстер-класи та навели приклади з власного досвіду.

VІ Всеукраїнська науково-практична конференція "Система надання освіти дітям з особливими освітніми потребами в умовах сучасного закладу" (2018). В рамках конференції вперше було започатковано проведення Всеукраїнського творчого конкурсу «Інклюзивна освіта: крок за кроком». Освітянська спільнота активно долучилася до участі у цікавих та корисних заходах, виокремила для подальшої професійної діяльності інклюзивні роздинки, якими залюбки ділилася з оточуючими.

Акція «Візьми собаку на роботу», яка започаткована Pet Sitters International і вперше відзначена 1999 року. Чотирилапі друзі почувалися вільно та дружньо у студентському колективі: відвідали спортивні пари, долучилися до практичного заняття з дошкільнятами, грали в шахи, завітали до кабінету директора, медіа-центру, познайомилися з ІКТ-технологіями, а кожен студент із захопленням спілкувався з пухнастими слухачами.

Участь у V Міжнародному конгресі зі спеціальної педагогіки та психології «Педагог в інклюзивному просторі: траекторія фахової самоактуалізації» (ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»). Викладачі коледжу активно долучилися до участі у цікавих та корисних заходах, виокремили для подальшої професійної діяльності інклюзивні роздинки, якими залюбки будуть ділитися з викладачами та студентами навчального закладу.

V Всеукраїнська науково-практична конференція «Система надання освіти дітям з особливими потребами в умовах сучасного закладу освіти» (2017). Започаткована благодійна акція «Собака-обнімака», де всі бажаючі змогли сфотографуватися з пухнастими улюбленцями. Розширилася географія участі вищих закладів освіти щодо обговорення даної проблеми: Науково-дослідний інститут фізичного виховання і спорту ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», Харківська державна академія фізичної культури, ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (Слов'янськ ), Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини.

Всеукраїнська науково-практична конференція «Система надання освіти дітям з особливими потребами в умовах сучасного навчального закладу» (2016). Кагорта вихователів, вчителів, психологів продемонстрували високий рівень обізнаності та фахової компетентності використання різних форм та методів роботи з дітьми з ООП.

Освітній форум «Інноваційно-освітній простір навчальних закладів: науково-практичні досягнення» (2016). Доповідачами роботи студії «Сучасні психолого-педагогічні технології в системі надання освітніх послуг дітям з особливими потребами» були Крошка С.А., Борисенко Л.Л., які поділилися досвідом роботи ЛПК щодо підготовки майбутніх фахівців Луганщини до роботи в інклюзивному середовищі під час проведення майстер класів із забезпеченням мультимедіа (елементи степ-аеробіки, заняття з фітболами, стретчінг, вправи на релаксацію, комплекс вправ тібетського та даоського оздоровлення, вправи з подушками-пазлами, ігри з тілом, елементи бестінгу, етюди психогімнастики, валеокорекцію, мудри).

Регіональна науково-практична конференція «Надання освіти особам з особливими потребами в умовах інклюзивного освітнього простору» (2015). На конференції були присутні викладачі та студенти коледжу, представники відділів освіти м. Лисичанськ та м. Рубіжне, вихователі ДНЗ, вчителі загальноосвітніх шкіл, психологи, вчителі-вихователі закладів освіти інклюзивного напряму м. Лисичанськ, м.Гірське, м.Рубіжне, лікар ЛОДКЛ.

Всеукраїнський науково-практичний семінар "Формування здоров’я дітей різного віку з особливими потребами" (2014). У роботі семінару взяли участь близько 110 учасників з 27 навчальних закладів України: викладачів ВНЗ, вчителів початкових класів, практичних психологів, вихователів ДНЗ Луганської області.

Семінар-практикум «Здоров’язберігаючі технології» (2013). Присвячений проблемі лікувальної фізкультури. Поряд із традиційними формами ЛФК, такими як фізичні вправи, біг, масаж, у коледжі впроваджуються нові – теренкур (лікування дозованим сходженням), фітбол, релаксація.

Методичний міст «Валеоуроки як основа забезпечення здорового навчального середовища» (2013).

Лисичанський педколедж вже має певний досвід щодо даної проблеми. Є певні наробки з каністерапії і в нашому навчальному закладі. 2012 року проведений семінар-виставка «Актуальні проблеми розвитку спорту з собаками», де вперше зробили акцент на каністерапії як одного з видів лікування та реабілітації людини.

Маленькі питомці стали постійними гостями заходів з інклюзивної освіти у Лисичанському педагогічному коледжі. Викладачі коледжу Цвік О.С. – Майстер спорту, інструктор по спорту з собаками; Крошка С.А. – викладач ФВ постійно проводять семінари-практикуми для дорослих та малечі з собаками різних порід.