Čistenie

Historické počítače, dnes ponúkané na aukčných portálov a inzerátov, majú za sebou nielen takmer štyri desaťročia, ale väčšinou aj búrlivú minulosť. Prichádzajú k novému majiteľovi zaprášené, špinavé, poliate a inak znečistené. Čo teda s nimi?

V tomto príspevku sa pokúsim zhrnúť moje postupy, pomocou ktorých som sa dopracoval k želaným výsledkom, ale ja chyby, ktorých som sa pri tom dopustil.

Ak dorazil počítač vo veľmi špinavom stave (v práci sa nám takto znečistené klávesnice vyskytujú celkom často a nazývame ich Ebola), základné očistenie prebieha povysávaním zvonku (hlavne vysatie omrviniek z klávesnice) a zbežným očistením pomocou vlhčených detských utierok. Prednostne neparfumovaných a bez krému. Potom odskrutkovanie krytov a vysypanie a vysatie nečistôt. Pre alergikov je to práca v exteriéri. Ďalej je to vysatie počítača zvnútra s pomocou štetca, ktorý pomáha odlepeniu prachu od jednotlivých častí. Kto má možnosť, môže následne počítač vyfúkať a opäť pomocou štetca sa zbaviť posledných zvyškov prachu.

V ďalšom kroku nasleduje odmontovanie plošného spoja, klávesnice a ostatných častí, aby zostali len plasty.

Plasty je možné vyčistiť pomocou mäkkej zubnej kefky a mydlového roztoku. Prípadné zvyšky lepidla možno odstániť izopropylalkoholom. Pozor, izopropylalkohol nepoužívať na vonkajšiu (viditeľnú) stranu plastov, odstaňuje totiž aj farebné nápisy a logá, a napr. na ZX Spectre +2A, B a 3 aj čiernu farbu z plastov, ktoré zostávajú šedivé. V prípade potreby je lepšie použiť technický lieh, nie je taký agresívny. Obliate lepkavé časti plastov treba nechať odmočiť vo vode dlhšiu dobu. Plasty nechať poriadne vysušiť, v zime pomôže radiátor, prikrytý nejakou textíliou, ktorá zachytí zvyšky vody a zníži vysokú teplotu.

Plošný spoj treba opäť vyfúkať a s pomocou štetca vyčistiť od ukrytých zvyškov prachu. V prípade potreby vyčistiť izoporpylalkoholom, hlavne, ak bol počítač obliaty. Nestáva sa to často, ale našiel som už aj zvyšky mlieka na doske od Interface II.

V 80. rokoch nezúrila len studená vojna, ale aj vrcholila krivka spotreby tabaku. Zafajčený počítač je pomerne častý fenomén. Zbaviť sa cigaretového zápachu z plastov vcelku ide, plošný spoj po opláchnutí tiež pustí, najväčším orieškom je gumená klávesnica zo Spectra. Tá sa vytrvalo bráni upustiť od cigaretového zápachu, ktorý je v gume doslova zažratý. Tu som zháňal každú dorbú radu a testoval, čo sa dalo. Od ozónového čistenia som upustil, lebo ozón degraduje vlastnosti gumy a guma jeho pôsobením rýchlo stárne. Radu od skúseného repáratora vyhodiť takúto klávesnicu som ignoroval, nakoľko pár rokov dozadu ešte neboli k dispozícii repliky, ako dnes. Nakoniec sa mi celkom úspešne podarilo zbaviť zápachu takýmto spôsobom: gumené klávesnice som umiestnil do širokej plochej nádoby a zalial octom zriedeným s vodou v pomere 1:1. Nádobu som uzavrel a nechal niekoľko mesiacov na občasne hriacom radiátore. Po troch-štyroch týždňoch som klávesnicu umyl a opäť zalial novým roztokom. Asi po troch mesiacoch som skonštatoval, že cigaretový zápach je takmer neregistrovateľný.