Z88 MMC

Pamäťová karta s podporou moderných SD kariet.

Štandardne Z88 ukladá súbory do pamäte RAM, alebo EPROM. Novšie FW umožňujú aj ukladanie do pamätí Flash, kde je možné ich mazať priamo v Z88. Ale úplnú revolúciu v správe súborov prinesie až karta Z88MMC.

Táto karta prešla dlhou evolúciou až do finálnej podoby vo verzii 3.2.

Okrem samotného rozhrania pre SD karty obsahuje aj priestor pre pamäť Flash, v ktorej môže byť umiestnená najnovšia verzia systému OZ, alebo alternatívny operačný systém.

Rýchlosť čítania dát je cca 8kB/s.

V režime hibernácie Z88 (oficiálne režim COMA) je SD karta vypnutá, t. j. SD karta neodoberá prúd z batérií.

Dizajn finálnej verzie.

Karty tretej verzie prototypu.

Konektor pamäťovej karty obsahuje signály procesora Z88 upravené riadiacim obvodom "Blink chip". Keďže sú sloty určené pre pamäte a nie pre periférie, nie je na konektore ekvivalent signálu IORQ. Preto aj záchytný register výstupného portu mapovaný ako pamäťové miesto.

Vzhľadom na to, že na karte je aj pamäť Flash, je adresný priestor pamäťového modulu delený. Register je aktívny, keď

A19=L

A18, A17=H

A13=H (najvyšší adresný bit pamäťovej stránky)

ROE=L (čítanie)

WE=L (zápis)

SEL=L

Adresovaním je zaručené, že sa register neaktivuje pri testovaní pamäťových slotov na prítomnosť karty.

Pamäť Flash je aktivovaná, ak

A19=H

ROE=L, alebo POE=L (čítanie)

WE=L (zápis)

SEL=L

Blink chip vytvára signál WE, ktorý nepochádza zo signálu WR Z80, ale je vytváraný umelo s tým, že tento signál predchádza pôvodnému signálu WR. Podstatné však je, že v čase zostupnej hrany signálu WE nie je adresová ani dátová zbernica stabilná. Preto nie je možné použiť registre, ktoré uchovávajú hodnotu pri zostupnej hrane, ale musia reagovať na vzostupnú hranu signálu WE. Z tohto dôvodu nebol v zapojení funkčný čip 74LVC259 (potrebuje mať nemenné signály počas celej doby)  a musel byť nahradený čipom 74LVC574. Je to jedna z vecí, ktorú človek nepochopí, kým ju nezažije.

V konečnom dôsledku sa použitie 574 oplatilo, a to i napriek jeho väčšiemu púzdru, lebo sa zvýšila rýchlosť čítania optimalizáciou inštrukcií čítania a zápisu. Ďalšie zrýchlenie bolo dosiahnuté vhodným výberom adresových signálov s ohľadom na inštrukcie, ktorými sa mení ich hodnota.

Napr. signál CLK je tvorený z A8, čiže na zmenu jeho hodnoty stačí inštrukcia DEC H/INC H + LD (HL), A.

Evolúcia kariet Z8MMC