ZX rainbow

Táto myšlienka začala niekedy v roku 1988. Membránová klávesnica sa rozhodla, že bude ignorovať klávesu Space a vďaka malej úprave ešte nejaký čas slúžila. Ale čo ďalej? Na škole sa mi podarilo kúpiť 100ks mikrospínačov za 100 Kčs, ktoré niekto premiestnil zo ZVT. A  vrch tohto spínača celkom pasoval do gumovej klávesnice, keď sa z nej vyrezal prítlačný kríž. Na priemyslovke mi vyrobili plošný spoj a tak vznikla klávesnica, ktorá bola asi o centimeter hrubšia od originálu, ale slúžila niekoľko rokov.

Mal som jasnú predstavu, že keď táto klávesnica doslúži, ako bude vyzerať nová. Bude z tenšej dosky plošného spoja a kontakty budú z nejakého kovového výstrižku.

Takto vyzerala prvá verzia predrevolučnej klávesnice

Druhá verzia už mala SMD spínače

Roky išli ďalej a elektronika vo svete naberala čoraz menšie rozmery. Aj mikrospínače, ktoré sa dali zohnať cez aukčný portál. Tak prečo ich nepoužiť? Nový plošný spoj mohol byť jednostranný bez prepojok. Spínače osadené celkom rýchlo. Sklamanie prišlo po stlačení kláves - išli príliš tvrdo a guma sa sem-tam uhýbala. Celkovo nepoužiteľné. Nakoniec som zmeral silu potrebnú na stlačenie tlačidla, bola na úrovni 350g, čiže 3,5N.

Nebolo to tak dávno, keď sa objavili repliky gumenej klávesnice v rôznych farbách a navyše aj priehľadné a fosforeskujúce.

A keď je už raz priehľadná, prečo by nemohla byť podsvietená?

Kým som sa dostal k samotnej realizácii, napadla táto myšlienka mnohých ďalších a tak je podsvietená klávesnica dostupná aj komerčne.  Ale moja je predsa len moja :-).

V gumenej klávesnici je pod každým tlačidlom miesto sťaby presne vymedzené na dve súčiastky veľkosti 0805. Spínače musia byť osadené oproti zvyklostiam nie vodorovne, ale zvislo, aby ich kontakty nezaberali to správne miesto.

Pri umelom osvetlení

Za tmy

S originálnou gumenou klávesnicou

So striebornou maskou

Modré podsvietenie bez masky

Modré posvietenie so striebornou maskou

V každom riadku je 10 LED inej (alebo rovnakej) farby, každá LED má vlastný rezistor obmedzujúci prúd. Samozrejme, pekná je aj jednofarebná. Dizajnované sú na napätie 5V s tým, že sa počíta s vlastným regulátorom vo vnútri počítača.

Každá farba LED má inú hodnotu rezistora, aby LED svietili približne rovnako:

Výsledný odber celého podsvietenia ma prekvapil, je len cca 25-40mA, podľa použitých LED diód.

Osadzovanie je celkom piplačka. (Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?)

Jeden riadok mi zabral asi 25 minút, z toho drvivá časť pripadla na LED diódy, ktoré sa oproti rezistorom oveľa horšie osadzujú.

LED diody a rezistory sú v púzdre 0805, čiže asi 2x1mm. Osobne sa mi lepšie osadzovali diódy v púzdre 0603.

Spínače sa osadzujú vcelku rýchlo. V každom prípade treba použiť čo najnižšie (do 1.5mm) a s čo najmenšou definovanou silou stisku, maximálne 100gF (1N). Ak zoženiete pod 50, máte vyhrané (ale za normálnu cenu nezoženiete).

Osadená doska s LED diódami a rezistormi

Nejaké dosky mi zostali, tak ak sa kamarátite s osadzovaním SMD súčiastok a chceli by ste mať takúto klávesnicu, tak sa ozvite.

Evolúcia