Для Вас, батьки

"Читаємо: дітям, з дітьми, заради дітей"

З розвитком новітніх технологій часто лунає думка про те, що книжка відходить в історію як факт, що себе вичерпав. Насправді, це лякає, тому що неможливо уявити світ без цікавих книжок, яскравих сторінок, улюблених поетів, щирих героїв, що іноді стають порадниками або друзями на все життя. Зрозуміло, що любов до книжки – це справа, насамперед, батьків, які свідомо ставляться до процесу виховання дитини й прагнуть для неї найкращого майбутнього. Потрібно навчити дитину не лише читати книжку, а й отримувати від цього процесу справжнє задоволення. Тому, що нашвидкуруч прочитаний текст навряд чи зачепить почуття й емоції, не принесе користі, та й просто не запам’ятається. Важливе значення набуває саме підбір авторів для першого знайомства малюка з літературою, щоб зацікавити його, а не відбити бажання читати

Зрозуміло, що перші книжки дитині повинні читати батьки, тоді асоціації з рідним голосом назавжди поєднається із задоволенням від почутого.Спокійні інтонації, лагідна посмішка, цікавий текст – все це ланцюжки літературної освіти, яка починається змалечку й триває все життя. Бажано перші книжки обирати на рідній дитині мові, щоб не створювати мовної перешкоди для розуміння прочитаного. Саме перше враження стане відправним моментом для подальшого знайомства з перлинами літературної творчості. Коли дитина вільно зможе переказати текст рідною мовою, можна переходити до читання більш складних віршів чи казок. Дуже важливим є читання віршів вголос, до того ж корисним буде повторення прочитаного декілька разів.

Дитина не лише запам’ятає віршований текст, а й навчиться мислити образно. Вчити вірші напам’ять разом з малюком – це чудовий метод, який працює вже багато років, є дуже простим й ефективним. Після того, як дитина освоїть алфавіт, слід просити її читати казки вам, безперервно допомагаючи їй, не критикувати й не сварити при помилці. Найбільш складним моментом є той, коли дитина вже вміє читати, але не хоче цього робити. Тут в пригоді може стати колективне читання з обговоренням окремих сцен або вчинків героїв. Якщо таке читання стане приємною традицією, тоді дитина поступово перейде до самостійного читання та осмислення тексту. На першому етапі формування читацьких навичок батьки повинні контролювати репертуар обраних дитиною книжок, але при регулярному читанні потреба в контролі швидко відпадає. Читайте дітям книжки, читайте разом з ними та будьте впевненими, що ваші зусилля не пропадуть марно.

У зв’язку із розвитком сучасних технологій дитяча гра стає комп’ютеризованою. Чи корисні такі заняття для дітлахів? Важливою складовою у вихованні нового покоління стало навчання комп’ютерній грамотності. Добре, коли дитина змалечку вивчає ази роботи за комп’ютером. Ранній розвиток дозволить швидко знаходити потрібну їй інформацію, вміти працювати зі складними файлами і відправляти електронною поштою листи. Але ж навчаючись таким премудростям, малому заманеться пограти і в комп’ютерні ігри. Як же впливає ця розвага на розвиток дитини? Буде користь чи шкода від такого захоплення? Ставлення до комп’ютерних розваг у педагогів та батьків неоднозначне. Багато з них вважають, що вони несуть небезпеку. Дитина, захопившись, інколи проводить за монітором надто багато часу, і це замість того, щоб прочитати художню книгу, зробити уроки, прогулятися на свіжому повітрі.

Але ж тривале перебування за комп’ютером може викликати такі наслідки:

    • перевтому;

    • дратівливість;

    • збудливість або млявість;

    • проблеми зі здоров`ям.

З дослідів учених, які проводилися безпосередньо після перегляду агресивних сюжетів, виявилося, що діти справі ставали агресивнішими. Але на сьогодні ще не досліджено, чи мають ці зміни тривалий ефект, чи впливають такі ігри на світогляд і на поведінку дитини. Батьки мають самі вирішувати, яким буде їхнє ставлення до такої проблеми. Напевне, краще відгородити дитину від надто кривавих ігор. Але ж комп’ютерні ігри можуть приносити і користь, допомагати дитині у розвитку багатьох навичок. Мова йде про розвивальні ігри. Сучасна педагогіка радить використовувати новітні комп’ютерні технології навіть для навчання дошкільнят. Активно застосовується ця методика у центрах розвитку. За допомогою комп’ютерних розвиваючих ігор дитина навчиться:

    • запам’ятовувати значний обсяг інформації;

    • логічно мислити, активізувати розумову діяльність;

    • бути уважною і зібраною в потрібні моменти;

    • у неї розвивається образне мислення;

    • йде активний розвиток дрібної моторики рук та очей;

    • розвивається просторове мислення.

Під час такої гри відбувається ранній розвиток дитини. Вона навчається планувати свої дії, її розум працює надвирішенням складної логічної задачі: до чого ці дії можуть призвести. Тобто, дошкільник робить приблизні прогнози, його мозок засвоює і обробляє велику кількість інформації. Розвивальні ігри бувають найрізноманітніші, вони розраховані на різний вік та характер дітей. Певна гра тренує якісь конкретні навички. Тому батьки повинні уважно обирати гру в залежності від задачі, яку вони бажають поставити перед дитиною. Існують розвиваючі ігри окремо для дівчаток і хлопчиків, які будуються із врахуванням їх психічних особливостей. Якщо дитина відвідує центр розвитку, то педагоги обирають для неї ігри помірної складності і потихеньку ускладнюють задачі. Спокійним, неповоротким дітлахам пропонують ігри, триваліші у часі. Для активних, рухливих хлопчиків та дівчаток підходять ігри динамічніші, коротші. Щоб комп’ютер приносив більше користі, ніж шкоди, встановіть у своїй родині конкретні правила для дітей.

    1. Не дозволяйте дитині проводити за ноутбуком чи комп’ютером понад 2-х годин на день.

    2. Якщо ви помітили, що ваші син або донька перевтомлюються від якоїсь гри, відмініть її.

    3. Не дозволяйте ігри за комп’ютером в останні кілька годин перед сном.

    4. Радимо спочатку «приміряти» ігри на себе, щоб зрозуміти, чи підходять вони дитині, чи виконують ті задачі, які ви від них чекаєте.

Використовуйте комп’ютер для того, щоб допомогти дитині самостійно отримувати нові навички і розвиватися. Але пам’ятайте про шкоду зловживань. Лише тоді від комп’ютерних ігор буде дитині користь.

Казка на ніч

Казка на ніч – демонстрація твоєї любові до дитини читаючи дитині на ніч, ти не лише розважаєш її і розвиваєш, ти в такий спосіб показуєш свою любов до малюка. Тобі здається: ну що можуть дати15 хвилин читання? Не сумнівайся – дуже багато! Якщо читатимеш дитині на ніч щодня, дитина точно знатиме, що її люблять, про неї піклуютьсяІ жоден мультик або диск не замінять рідного голосу та батьківського тепла. Психолог Неллі Дебела каже, що читання на ніч – це дуже потужна моральна підтримка для дитини.

Заміняючи читання фільмом або мультиком, пам’ятай, що це вже готові продукти фантазії людини. А книга, казка дає можливість дитині створити власний світ, пофантазувати. І правильний розвиток дитини – це розвиток насамперед її уяви.Читаємо дитині казки на ніч – навчаємо життя. За словами психолога Павла Басанського, казки допомагають дитині усвідомлювати свій життєвий досвід і переживання, створювати власний світ.

Слухаючи казки, малюк одержує рідкісну можливість стати сильним, хитрим і спритним, добрим і великодушним, сміливим і мужнім. Тобто знайти своє місце в реальному світі.

Навіть страшні та сумні казки й оповідання, на думку Басанського, потрібні. Адже і страх, і сум – це нормальні людські почуття, яких не треба уникати. Але важливо вибирати перевірені часом твори.

Найкраще – народні, що відповідають ментальності дитини. Тобто якщо батько малюка ірландець, а ви – українка, читайте дитині й ірландські, й українські казки.

Звісна річ, не варто читати страшні казки на ніч. Особливо якщо ваша дитина дуже вразлива.

Читаємо дитині – розвиваємо її мовлення та пам'ять. Користь читання літератури. Цитати про користь читання

Користь читання літератури полягає також у зміцненні пам'яті. Сюжет складається з великої кількості дрібних деталей. Для його розуміння читач повинен запам'ятовувати імена персонажів, їхні риси характеру, зовнішність, дії. Дозволивши романів, детективів, трилерів в м'яких і твердих обкладинках стати частиною свого життя, люди помічають, наскільки зростає їхня здатність до запам'ятовування необхідної інформації в побуті і на роботі.

СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ ВИХОВУЄМО ЛЮБОВ ДО ЧИТАННЯ

Хай вогнище наше горить, не згасає,

Домашнім теплом всі серця зігріває,

Уся мудрість книг об’єднає родину

У прагненні знань та читання донині...

Освіта дитини починається з навчання читати і писати. І відбувається це здебільшого в родинному колі. У сім'ї прищеплюються і любов до книг, і отримання задоволення від процесу читання, і звичка бути постійно з книгою й неможливість існування без неї.

Дитина відчуває духовну єдність із родиною тільки тоді, коли батьки усвідомлюють взаємозв'язок між розвитком молодшого покоління і освітнім рівнем старшого покоління.

Головна відмінність сімейного читання від інших його видів - класного, позакласного та домашнього, полягає у тому, що батьки, використовуючи книгу, починають по-справжньому займатися духовним розвитком своєї дитини, формуванням її особистості.

Дитина вчиться спочатку слухати книгу, потім перегортати сторінки, запам'ятовувати слова, які бачить або чує. Читання дає їй і багато чого іншого: можливість посміятися та поплакати разом, навчитися не розгублюватися в життєвих різноманітних ситуаціях - а це саме те, що кожна дитина повинна вміти.

Ось чому ми, бібліотекарі, звертаємося до вас, батьків: тільки спільними зусиллями ми зможемо відродити гарну традицію сімейного читання, тільки ви станете запорукою успішності ваших дітей, якщо надасте їм можливість долучитися до світових книжкових скарбів, що зберігає бібліотека.