Miért érdemes a csapvíz minőségét tesztelni

Még szerencse, hogy egy óvoda újranyitásakor ellenőrizték a vízminőséget és így kiderült, hogy Siófok Kiliti városrészében a csapvíz pseudomonas baktériummal volt szennyezett júliusban. (Azóta megszűnt a forrás és a rendszert fertőtlenítették, a csapvíz újra iható.)

A fertőzés észlelése után megkezdték a forrás felderítését, a lakosok csak felforralt vizet vagy az utcákat járó tartályos kocsiból nyert vizet fogyaszthatták egy hétig.

A szennyezés oka valószínűleg:

Illegálisan az ivóvíz hálózatra kötött szennyezett magán fúrt kút.

Kép forrása: infostart.hu

A lényeg:

Rendszeres mintavétel nélkül nem lehetünk biztosak a csapvíz minőségében. Pedig a csapvíz a leggyakrabban ellenőrzött élelmiszer Magyarországon.

A pseudomonas baktérium csaknem az összes szövettípust képes megfertőzni. Gyengébb immunvédekezés esetén akár súlyosabb tüdőfertőzések is kialakulhatnak, amelyeket csak kombinált antibiotikumkúrával lehet kezelni.

Megoldás:

A WELL Building Standard negyedéves ill. éves ellenőrző méréseket ír elő a csapvízre, hogy a felhasználók biztonságos ivóvizet fogyaszthassanak.


Kiliti esetében is egy mintavétel derített fényt a szennyeződésre. Mintavétel nélkül a lakók ki tudja mikor értesülnek a fertőzésről és addig szennyezett vizet fogyasztottak volna (megfelelő vízszűrő nélkül).

Forrás:

https://www.siofok.hu/hu/hir-reszletek/friss-informaciok-a-kiliti-vizhelyzetrol

https://infostart.hu/belfold/2020/07/15/kiderult-miert-valt-bakteriummal-szennyezette-a-csapviz-siofok-kilitin