Ako pracovať s literatúrou

Prehľadová alebo výskumná štúdia?

Psychodiagnostické metodiky

Elektronické informačné zdroje

Študenti:

si zapisujú témy záverečných prác do MAIS počas NOVEMBRA.

Aktuálne témy budú vypísané v systéme MAIS k dátumu podľa harmonogramu štúdia.

Pre výber témy je potrebné kontaktovať školiteľa emailom a mať jeho súhlas. 

Súhlas stačí mať od neho elektronicky.

Bez súhlasu školiteľa si študent nesmie v MAIS klikať tému!

Študenti bakalárskeho štúdia (denná aj externá forma) si môžu vybrať za konzultanta aj niektorého z našich doktorandov - kontakty na nich sú tu

***

Externí konzultanti sú možní po súhlase vedúceho katedry (je potrebné priniesť žiadosť obsahujúcu názov práce, meno externého školiteľa a jeho stručnú charakteristiku).

Školiteľ má študenta len usmerňovať, poradiť v metodikách a po formálnej stránke, upozorniť študenta na chyby, ktoré robí pri písaní odborného textu, resp. na faktické chyby, ktorých sa pri realizácii práce dopúšťa. Konzultácie u školiteľa má študent využiť na riešenie konkrétnych otázok týkajúcich sa práce a nie na to, aby si prišiel po „hotové“ riešenia od školiteľa. Potom by už nešlo o prácu študenta, ale o prácu školiteľa.

Študenti majú možnosť využiť konzultačné hodiny, ktoré má na to daný vyučujúci vyčlenené a sú uvedené na osobnej webovej stránke vyučujúceho, resp. na dverách katedrových miestností. Študent však musí brat do úvahy fakt, že jeden školiteľ má viac študentov na konzultáciu, a nie je pre školiteľa fyzicky možné, aby v poslednom týždni (resp. dvoch týždňoch) pred odovzdaním práce, podrobne preštudoval materiály od všetkých svojich študentov. Je preto žiaduce, aby študenti konzultovali svoje záverečné práce priebežne a v dostatočnom časovom predstihu pred odovzdaním svojich záverečných prác, resp. pred ich nahratím do systému EZP na kontrolu originality. Individuálny prístup školiteľa je len na jeho osobnom zvážení, to platí aj o využití komunikácie cez elektronickú alebo klasickú poštu.

Informácie k bakalárskej záverečnej práci: 

Práca by mala prekračovať charakter seminárnej práce. Má mať skôr formu výskumnej alebo prehľadovej štúdie. Školiteľ je plne zodpovedný za konzultácie v súvislosti s výskumným charakterom bakalárskej práce.

Predmetom záverečnej bakalárskej prace teda môže byť buď prehľadová štúdia alebo výskumná štúdia. Nie je prípustné robiť tzv. prípravu na výskumnú štúdiu, tzn. odovzdať v 3. ročníku bakalársku prácu, ktorá bude končiť výskumným problémom a hypotézami (samozrejme, na záver práce alebo v diskusii môže byť naznačené budúce smerovanie výskumu, ale celková forma práce musí zodpovedať prehľadovej štúdii).

Pod pojmom prehľadová štúdia sa rozumie nasledovné: autor v podáva prehľad poznatkov o niektorom výskumnom probléme a zahrňuje väčšinu podstatných informácií, ktoré aj analyzuje alebo hodnotí, nielen pasívne uvádza jednotlivé výskumné zistenia (!). Vklad autora prehľadovej štúdie spočíva v zhodnotení progresívnych a objavných prác v danom probléme, príp. v upozornení na tie, ktoré napriek ich prínosu upadli do zabudnutia. Typické pre tento typ článkov bývajú početné odkazy (cca 2 x viac ako pre výskumnú prácu) na literatúru, ktorú je potrebne mat dôkladne preštudovanú, aby bolo možné zmysluplne poukázať na súvislosti rôznych výskumných zistení o danom probléme. Študentom, ktorí uvažujú o písaní prehľadovej záverečnej práce doporučujeme preštudovanie informácií aj na podstránke s názvom Prehľadová alebo výskumná štúdia?

Viac informácií o bakalárskych a magisterských diplomových prácach nájdete tiež v študijnom poriadku.