prof. zw. dr hab. Grzegorz Białuński

Urodził się 2 kwietnia 1967 r. w Giżycku. Był wnukiem Mazurki, co miało niebagatelne znaczenie dla jego przyszłych zainteresowań naukowych. Od 1985 do 1990 r. studiował historię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w jego zainteresowaniu znalazły się dwa problemy, badane naukowo przez wiele lat: osadnictwo na Mazurach i dzieje Prusów. Pierwszy problem był rozwijany poprzez działalność w Kole Miłośników Warmii i Mazur przy opiece naukowej prof. J. Małłka. Drugi na seminarium magisterskim pod kierunkiem prof. A. Czacharowskiego. Tutaj powstała jego praca magisterską, pt. „Galindowie - rozwój i zanik plemienia”, którą obronił 12 czerwca 1990 r.Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel historii w szkole podstawowej w Giżycku, gdzie pracował do 31 sierpnia 1996 r. Jednocześnie – z inspiracji prof. J. Małłka – od 1990 r. pracował nad rozprawą doktorską pt. „Osadnictwo południowej i środkowej strefy Wielkich Jezior Mazurskich – starostwo leckie (giżyckie) i ryńskie od XIV do początku XVIII wieku. Studium zmian osadniczych na środkowych Mazurach”, którą napisał pod kierunkiem prof. M. Biskupa. Pracę tę obronił 6 marca 1996 r. na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując tym samym tytuł doktora nauk historycznych.Od 1 września 1996 r. pracował jako adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, a od 1 października 2004 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego, zajmując się dziejami Prus oraz szeroko pojętym osadnictwem Mazur (od XIV do XVIII w.). Ponadto w latach 1999-2010 wykładał w Prywatnej Wyższej Szkole Zawodowej w Giżycku (profesor nadzwyczajny, od 2001 do 2006 r. kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji).Praca "Przemiany społeczno-ludnościowe południowo-wschodnich Prus Krzyżackich i Książęcych do 1568 r." (Olsztyn 2001) stała się podstawą do kolokwium habilitacyjnego, które odbyło się 8 października 2002 r. na UMK w Toruniu. Z kolei problem osadnictwa Mazur znalazł swoją kontynuację w kolejnej publikacji: „Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie)", (Olsztyn 2002). Zaś w ostatnio wydanej monografii „Ród Prusa Kleca ze szczególnym uwzględnieniem rodziny von Pfeilsdorfów-Pilewskich” (Malbork 2006) przybliżył problem asymilacji dawnych Prusów w państwie zakonu krzyżackiego na przykładzie charakterystyki jednego rodu.

12 stycznia prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał, a 22 lutego 2012 r. wręczył nominację profesorską G. Białuńskiemu. Prof. dr hab. G. Białuński opublikował w sumie ponad 250 prac naukowych, w tym 10 książek. Był promotorem 5 prac doktorskich; ponad 110 prac magisterskich i prac licencjackich z zakresu historii średniowiecznej i nowożytnej oraz prac licencjackich z zakresu turystyki i rekreacji.

W swojej pracy zajmował się przede wszystkim osadnictwem na Mazurach, w Prusach Krzyżackich i Prusach Książęcych oraz dziejami Prusów w okresie średniowiecza i czasach nowożytnych. Ostatnio w zainteresowaniach badawczych dominowały problemy zaniku ludności (staro)pruskiej, a przede wszystkim kariera i asymilacja rodów rycerskich o pruskich korzeniach.

Był członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (członek Zarządu i wice-przewodniczący Komisji Historycznej); Towarzystwa Naukowego Pruthenia (członek Zarządu); Verein für Familienforschung in Ost- und Westpreußen w Hamburgu; Polskiego Towarzystwa Historycznego; Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.

1 października 2014 r. został kierownikiem Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa i Prawa Rzymskiego (od 1 lutego 2015 r. Katedry Powszechnej Historii Prawa, Prawa Rzymskiego i Komparatystyki Prawniczej) WPiA UWM w Olsztynie. Pomimo długiej i ciężkiej choroby nie ustawał w pracy naukowej i publikował. W ostatnim okresie życia pracował m. in. nad niemiecko-polskim wydaniem i komentarzem do książki "Die lauffende Vrtel so man teglich bey Gerichte braucht / Bieżący wyrok, taki, jakiego potrzeba na co dzień w sądzie" (Królewiec 1577; współautor dr Aleksander Bauknecht). Zmarł 16 października 2018 r. w Olsztynie.