Badania naukowe

Obecnie w ramach Katedry prowadzone są badania naukowe z zakresu powszechnej historii ustroju, historii prawa, prawa rzymskiego publicznego oraz z zakresu prawa porównawczego.

  • Prof. zw. dr hab. Grzegorz Białuński i dr Edyta Sokalska prowadzą badania z zakresu powszechnej historii i historii prawa. W zainteresowaniach prof. Białuńskiego leżą kwestie związane z dziejami osadnictwa i miast na ziemiach pruskich, rodów rycerskich i szlacheckich w okresie średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej oraz z dziejami plemion pruskich. Dr E. Sokalska interesuje się rozwojem amerykańskiej kultury prawnej w powiązaniu z federacyjnym charakterem państwa, wpływem Wielkiej Brytanii na kształt prawa amerykańskiego oraz specyfiką common law na gruncie amerykańskim w aspekcie historycznym.

  • Badania w obszarze prawa rzymskiego publicznego (ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego oraz wojskowego) prowadzi dr Adam Świętoń. Obecnie przygotowuje się do wydania monografii poświęconej cesarskim konstytucjom w sprawach wojskowych, ze szczególnym uwzględnieniem disciplina militaris. W zakresie zainteresowań dr. A. Świętonia mieści się także instytucja agentes in rebus oraz organy odpowiedzialne za porządek publiczny w późnoantycznym cesarstwie rzymskim. Przedmiotem badań są także zagadnienia związane z kwestią korupcji urzędniczej w późnoantycznym Rzymie w kontekście prawnym i społecznym (m.in zagadnienie sufrragium i sportulae).

  • dr Aldona R. Jurewicz prowadzi badania dotyczące sytuacji prawnej i społecznej niewolników w starożytnym Rzymie. Obecnie skupia się na zagadnieniu odpowiedzialności dodatkowej pater familias lub właściciela niewolnika realizowanej na gruncie prawa rzymskiego za pomocą pretorskiej actio quod iussu (temat rozprawy habilitacyjnej). Ponadto dr A. R. Jurewicz zajmuje się rzymska ustawa municypalna z 2 pol. I w.p.n.e. lex coloniae Genetivae Iuliae seu Ursonensis jako źródła wiedzy o prawie rzymskim i realiach życia społeczności municypalnej w państwie rzymskim. Dodatkowo, niekiedy opracowuje też szczegółowe problemy na obszarze komparatystyki historyczno-prawnej w zakresie wpływu prawa rzymskiego na prawo cywilne niemieckie czy polskie.

  • dr Aleksander W. Bauknecht prowadzi badania z zakresu stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX w. w ujęciu prawno-historycznym, komparatystyki językowej oraz prawa porównawczego prywatnego i publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z samorządem terytorialnym w Europie i Polsce.