Tarkvara videote loomiseks

Siin seletan, kuidas ülalnimetatud programme kasutada. Rõhutan, et HyperCam j VirtualDub on vajalikud ainult juhul, kui Screencast-o-matic asja ära ei aja. Üldisemalt videote tegemisest loe siit.

HyperCam 2 - ekraanilt video salvestamine

Koduleht: www.hyperionics.com/hc/

Tasuta alternatiive HyperCam-ile erinevatel op-süsteemidel:

Otseviide paigaldusfailile: http://sourceforge.net/projects/camstudio/files/stable/

Kasutamine:

Ava HyperCam ja vajuta salvestuse alustamiseks või lõpetamiseks klahvi F2. Kui salvestus õnnestus, anna videole nimi ja kustuta ära nässu läinud salvestused.

Sätted:

HyperCam jätab meelde su valikud, nii et sa ei pea allolevaid seadistusi iga kord sättima.

  1. Screen Area valikud - Esimesed neli numbrit on ekraanil salvestatava ala laius ja kõrgus pikslites ning selle ala ülemise vasaku nurga kaugus ekraani vasakust ülemisest nurgast. "Select Region" võimaldab seda ala määrata hiirega ristkülikut tõmmates. "Select Window" võimaldab valida mõne programmi aken, mida salvestada. Ülejäänud sätteid soovitan mitte muuta. Salvestatava ala suurus ekraanil võib olla üks järgmistest (pikslites):
      • 1080p ehk 1920x1080
      • 720p ehk 1280x720
      • 480p ehk 854x480 (HyperCam'i puhul 852x480)
      • 360p ehk 640x360

Suurem resolutsioon annab parema pildi, aga kui suur salvestusala ei mahu joonistusprogrammi lõuendile või hakkab salvestusprogramm kaadreid vahele jätma, siis tuleb valida väiksem resolutsioon.

HyperCam 2 Screen area

2. Hot Keys valikud - Siin pole midagi vaja muuta. Oluline info on nupp F2, mille vajutamine alustab salvestamist või lõpetab salvestamise, kui see on juba alustatud. F2 vajutamine töötab ka siis, kui HyperCam programm on avatud aga pole parasjagu ees.

3. AVI File valikud

    • Browse for File Name: Vali koht, kuhu tahad videosid salvestada ja vali nimi, mida videotele anda. HyperCam lisab iga salvestuse nimele otsa selle järjekorranumbri.
    • Open Output Folder: See nupp avab kausta, kuhu programm on seni videosid salvestanud.
    • Rate in Frames per Second, Record: Siin määrad salvestamise pildisageduse. Hea on 16..20 või enam fps (pilti sekundis), kuid pole eriti märgata kaadrivahetust ka 12..15 fps sageduse puhul, sest erinevalt kaadrivahetusest kinolinal ei ole arvuti kaadrite vahel pimedat ekraani.
    • Playback: Seda pole vaja puutuda. See on vaikimisi võrdne Record sagedusega.
    • Cursor/Full frame capture ratio: See võiks olla 1. Võid panna ka 2...5, kui on väga vaja säästa arvuti jõudlust.
    • Key frame every: Mitme kaadri tagant on võtmekaader. Võtmekaadrid on täiskaadrid. Kõik ülejäänud kaadrid seavad oma pikslite värvust võtmekaadri suhtes. Videot tuleb lõigata võtmekaadrist võtmekaadrini. Seepärast oleks hea, kui võtmekaadrid oleks vähemalt korra sekundis, kui on vaja pärast lõigata. Näiteks kui kaadreid on sekundis 15 ja iga 5 oleks võtmekaader, siis oleks võtmekaadreid 3 igas sekundis.
    • Video - see valik määrab, mis formaati video kodeeritakse. Siin soovitan jätta "Auto Select", sest muidu peaksime hakkama kodekeid paigaldama ja sukelduma nende keerulisse maailma, mis meile midagi märgatavat juurde ei anna.
HyperCam 2 AVI File valikud

4. Sound valikud - Audio tuleb salvestada monos (ühe inimhääle edasiandmiseks pole stereost kasu), bitrate (andmeedastuskiirus) on 16 bit ja sample rate on üks järgmistest:

    • 22,05 kHz,
    • 44,1 kHz - kasutan ise seda
    • 48 kHz

Kui pildi või heli kvaliteet sind ei rahulda, salvesta neid pisendamata kujul - (Uncompressed ehk Full Frames video ja PCM-formaadis audio)

HyperCam 2 Sound valikud

5. Muu - Teisi valikuid pole vaja muuta.


VirtualDub - Video lõikamine ja kompressimine

Koduleht: www.virtualdub.org või sourceforge.net/projects/virtualdub

Otseviide paigaldusfailile: http://sourceforge.net/projects/virtualdub/files/latest/download

Paigaldamine: Lae alla zip-fail ja paki see lahti sinna kausta, kus soovid, et programm asuks (Lahtipakkimiseks võib kasutada näiteks tasuta programmi 7zip - http://www.7-zip.org/download.html). Seejärel ava lahtipakitud kaust ja loo programmile viide endale sobivasse kohta (Tee parem klõps programmi ikooniga exe-failil "VirtualDub" ja vali "Create shortcut". Tekkinud viite saad tõsta näiteks stardimenüüsse või töölauale.

Seadistamine: Programmi pole vaja seadistada. Enamik seadistusi määravad, kuidas VirtualDub töötleb avatud videot ja iga uue video avamisel lähevad need seadistused esialgsetele vaikeväärtustele.

Video töötlemine: Põhilised asjad, mida vaja, seletan siin ära. Kui on vaja kasutada rohkemaid võimalusi, loe seda väga head inglisekeelset juhendit: http://www.divxland.org/video_edition.php

Nupud kasutajaliideses:

Stop - peata kõigi videote mängimise; Play I (input) - pane mängima sisendvideo (video enne sinu töötlust parempoolses aknas); Play O (output) - pane mängima väljundvideo (sinu töödeldud video vasakpoolses aknas).

Start / End - liigu video algusesse / lõppu.

Backward / Forward - liigu tagasi / edasi ühe kaadri võrra.

Previous / Next keyframe - liigu eelmisele / järgmisele võtmekaadrile.

Scene Backward / Forward - liigu eelmisele / järgmisele stseenimuutusele (VirtualDub mõistab, kui pildis toimuvad suured muutused).

Selection Start / End - tähista lõigu algus / lõpp. Seda lõiku saad välja lõigata (Ctrl+X), kopeerida (Ctrl+C) ja kleepida (Ctrl+V).

Current position - näitab käesoleva kaadri järjekorranumbrit, ajastampi ja kaadri tüüpi.

Kaadritüübid on [K] - keyframe, ehk võtmekaader, mis on salvestatud täielikult; [P] - p-frame, ehk salvestatud on ainult muutus eelmise kaadri suhtes; [B] - b-frame, ehk salvestatud on muutus nii eelmise kui järgmise kaadri suhtes; [I] - I-frame on salvestatud täielikult, kuid erinevalt võtmekaadrist on ta pisendatud.

Slider - nihik, mis näitab käesolevat kaadrit. Hoides all SHIFT nuppu liigub nihik ainult võtmekaadrilt võtmekaadrile.

Töödeldud video salvestamine:

Video salvestamiseks tuleb määrata väljundfaili helirea ja pildirea formaat:

Tee järgmised valikud:

Audio -> Full Processing mode ja uuesti Audio ja -> Compression...

Sealtsamast saab muuta väljundfaili heli tugevust, kui Full Processing Mode on valitud: Audio->Volume...

Audio - Full proc. mode

Vajalik heli kodek on AC-3 ACM ja 256 kBit/s, 44100 Hz, Mono. Saad selle kodeki alla laadida siin: www.ac3filter.net/wiki/Download_AC3Filter

AC-3 codec

Edasi Video -> Full Processing mode ja uuesti Video -> Compression...

Video compression

Sealt vali ffdshow Video Codec ja vali OK. Saad selle alla laadida siin: sourceforge.net/projects/ffdshow

Video codec

ja faili salvestamiseks tee File -> Save as AVI..

AVI File

SmoothDraw 4 - seletuse graafiline illustreerimine

Meie eelistus on SmoothDraw 4 on väga intuitiivne vabavaraline joonistamisprogramm, mis tunneb ära digipliiatsi survetugevuse ja teeb joonistamisel sujuvad jooned. Vajab vähemalt.NET Framework 4.0 olemasolu arvutil. See tuleb Windowsitele automaatselt peale koos uuendustega.

Koduleht: www.smoothdraw.com

Paigaldusfail: Leiad selle kodulehelt.

Kasutamine:

Seadistada SmoothDraw'd pole vaja. Võib salvestada ühe blankett-faili, kus on juba lõuend suuremaks tehtud ja salvestatud erinevad värvid. Kasutajaliides on lihtsasti mõistetav:

SmoothDraw interface