Basic instructions (Sk)

Ako sa otužovať

(Spracoval Arpád Takács)

Príprava

  1. Denne sa sprchovať studenou vodou, 1-2 minúty. Pri sprchovaní sa stále pohybujeme, nestojíme na jednom mieste. Skutočne otužilým sa stáva človek asi po 2 rokoch pravidelného sprchovania sa.

  2. Do teploty 5 stupňov na vzduchu nenosiť rukavice.

Pred vstupom do vody

  1. Asi 2 hodiny pred plávaním zjesť ľahšie stráviteľné jedlo. Pred plávaním sa nesmieme priveľmi najesť.

  2. Pred plávaním v studenej vode sa nesmie piť alkohol. Alkohol rozširuje cievy v končatinách, čím dosiahneme opačný efekt ako pri pravidelnom otužovaní a organizmus sa rýchlejšie podchladí.

  3. Nasadíme si pokrývku hlavy. Dobrá je z hrubšieho materiálu, akým je silikón, neoprén a pod. Koža hlavy je bohato prekrvená a nechránená odovzdáva teplo rýchlejšie do vody. Okrem toho v záhlaví je umiestnené dôležité termoregulačné centrum organizmu, ktoré si musíme chrániť. Hlavu pri plávaní zásadne nenamáčame!

  4. Nasadíme si obuv do vody. Optimálna je neoprénová. Je to najmä kvôli tomu, aby sme po ľade či snehu nechodili boso.

  5. Ak je extrémny chlad, môže byť vhodné nasadiť si aj neoprénové rukavice.

  6. Pripravíme si uterák.

Počas pobytu vo vode

  1. Počúvame svoje telo, všímame si momentálnu dispozíciu. Máme na pamäti, že naše schopnosti závisia ad zdravotného stavu a vekom sa menia.

  2. Ak sme začiatočníci, pri teplote vody 10-15°C plávame do 30 minút, pri teplote vody 5-10°C do 10 minút, pod 5°C do 5 minút.

  3. V mraze neprekrývame ústa a ani nos šálom či šatkou. Pri výdychu sa na nich usadzujú choroboplodné zárodky, ktoré potom znova vdychujeme.

Po skončení pobytu vo vode

  1. Čo najskôr sa osušíme a oblečieme základnú vrstvu. Následne sa môžeme zahriať krátkym behom alebo nejakým cvičením (napr. poskakovaním na mieste). Potom si oblečieme ďalšie vrstvy.

  2. Pijeme teplý (zázvorový) čaj v malých dúškoch. Žalúdok je bohato prekrvený a teplý čaj v ňom pôsobí ako radiátor a teplo sa rýchlejšie transportuje po celom tele.

  3. Nepotláčame triašku, ktorá bežne vzniká ako dôsledok podchladenia. Je to normálny úkaz, pričom telo sa snaží vyrábať trasením svalstva potrebné teplo prirodzenou cestou. Doba triašky závisí od stupňa otužilosti, od hrúbky podkožného tuku a od stupňa podchladenia organizmu.

  4. Ak by nám omrzli prsty na nohách či rukách, nikdy ich nezohrievame teplou vodou alebo zdrojom tepla. Najlepšie je šúchať prsty o seba, alebo ich trieť suchým uterákom. Ak máme značne podchladené končatiny najprv ich ponoríme do veľmi vlažnej, temer studenej vody, ktorú zohrievame len veľmi pozvoľna.

  5. Najeme sa až keď doznela triaška. Organizmus na zohriatie totiž potrebuje veľa vlastnej energie a ak sa najeme priskoro, trávením mu ju odoberieme.

  6. Do dvoch či troch hodín sa nesprchujeme a ani nekúpeme v teplej vode. Pri náhlom pôsobení tepla na organizmus hrozí riziko kolapsu.

Populárne rady z tlače

  1. S plávaním v ľadovej vode (športové otužovanie) by mal začať človek už pred štyridsiatkou. Ak ste to nestihli, poraďte sa s lekárom a absolvujte dôkladnú prehliadku. Tá sa však odporúča každému adeptovi na ľadového medveďa, aj praktizujúcim otužilcom raz ročne.

  2. Neplávajte nikdy sám alebo sama. V ľadovej vode jazera sa vždy môže niečo prihodiť aj najotužilejšiemu a najskúsenejšiemu plavcovi. V skupine vždy môže niekto pomôcť a jeden na druhého dohliadnuť. Aj po rokoch otužovania je plávanie v otvorenej vode extrémny výkon.

  3. Maximum je 22 minút, potom telo prestáva cítiť chlad, hoci sa ďalej ochladzuje.

  4. Podchladený človek už nemá silu vyliezť z vody a môže sa to skončiť tragicky.