I skal i GeoGebra lave et koordinatsystem med 3 grafer der beskriver sammenhængen mellem antal m3 man bruger og det man betaler.
Hver graf skal have hvert sit udseende så man kan skelne dem fra hinanden, derudover skal koordinatsystemet have de rigtige navne på akserne (x-aksen skal hedde vandforbrug og y-aksen skal hedde udgifter til vand)
Ifølge Dong’s hjemmeside er forbruget for en person ca. 46 m3 på et år, tegn en linje der hedder x=46 og aflæs på hver af graferne hvad det koster i de 3 forskellige kommuner. Hvor er det dyrest og hvor er det billigst.
Undersøg også hvor mange penge en familie på 3 personer bruger på vand i løbret af et år i de 3 forskellige kommuner (TIP: lav en linje der hedder x=3*46)
Undersøg hvor meget vand (hvor mange m3) man ”får” for 5000 kr i hver af de 3 kommuner (TIP: tegn en linje der hedder y=5000)