Pöydän putsaus. Pelaajat saapuivat Footfalliin ja saivat tietää että heidän maineensa oli tahrattu. Laiva oli tekaistu tuhoutuneeksi, ja useita vahingollisia huhuja oli liikenteessä. Samalla pelaajat saivat Xanatovin kautta jonkinlaisen kontaktin Eldariin, joka laittoi viestiin 3 riimua: 7, Sorcerer, Explore.
Footfallissa alkoi nopea jakautuminen tehtäviin, Enginseer ja Navigaattori keskittyi tavaran hankintaan, Försti meni toimistolle tekemään raporttia ja sitten sopimaan kauppoja, Xanatov lähti seuraamaan toisien huhujen alkuperää ja kapteeni jäljittämään toisia. Pelaajat saivat myös kutsun Footfallin Liegen pippaloihin.
Päivän aikana selvisi paljon seikkoja, ja kapteeni, Xanatov ja Tor meinasivat päästä hengestään seurattuaan Förstin mainetta tahranneen murhaajan jälkiä suoraan Vortex-kranaatille. Murhaajasta selvisi että hän oli mahdollisesti tekeytynyt useaksi henkilöksi ja/tai henkilöitä oli juonessa mukana useampi. Joka tapauksessa kyseessä on taitava/taitavia naamioitujia, todellisia eliitti-ammattilaisia jotka eivät paljon jälkiä jätä.
Pelaajat saapuivat Footfall Liegen juhliin joissa oli pöytä täynnä eksoottista ruokaa. Navigaattori rohkaistua ja söy pöydästä hyvällä ruokahalulla kaikkien vaativimman aterian Warp Eel in Egarian Mummy Extract Sauce. Pelaajat kaappasivat juhlien suosion itselleen ja käyttivät tilannetta hyödyksi tiedusteluissaan. Luotiin RT-YYA Calixiksen aatelistoja vastaan.
Pelaajat saivat kutsun Noitien huutokauppaan. Varsinaista huutokauppaa odottaessa viimeisteltiin vielä muutama Endeavour, ja House Benetekin kanssa tehtiin laina sopimus 10 PF edestä (Takaisin maksu joka 3. PF 13 PF edestä). Myös hankintoja laivalle aloitettiin tehdä, mutta huonolla tuloksella. Guncutterien saatavuus oli heikko.
Huutokauppaan osallistuivat monet keskiluokan ja sitä pienemmät RT:t. Chorda, Winterscale ja Saul -dynastiat päättivät olla osallistumatta "riskaabeliin" kilpailuun, ja sen sijaan tekivät diilejä pienempien RT-dynastioiden kanssa. Moni pienempi RT myi resurssejaan hyvään hintaan osallistuakseen huutokauppaan ja valmistautuessaan kilpailuun (Tämän takia varmaan Guncutterien saatavuuskin oli heikko). Cameron teki vaihtokauppaa Winterscalen kanssa, hautuumaa/portaali Egarian Omegan hallinto-oikeudesta. Julius Winterscale näytti ihastuneen Luciannaan ja diili koitui Cameronille erittäin edulliseksi.
Myös Kasballica Missionin kanssa lyötiin diilit lukkoon. Tämäkin onnistui erittäin hyvin ja Kasballica Mission suostui auttamaan "nousevaa tähteä" ja putsasi Black Brotherhoodin valtaukset Cameronin pääoma resursseista.
Huutokaupassa 10 RT sai lunastettua paikan näyssä, pelaajat lunastivat paikkansa Halo Artifaktilla. Näyssä RT:t näkivät villin näyn "timantista" joka leijui avaruudessa. Sen sijainti on nyt pelaajille selvä, se tieto pitää vain saada vielä siirrettyä Navigaattorille oikein. Näyn jälkeen huoneeseen ilmaantui Harlekiini joka putsasi oman pöytänsä. Tämän jälkeen RT ulostautuivat hieman kahakoiden Noitien asteroidilta. Pelaajat ottivat asteroidin haltuun muiden RT-kapteenien kiirehtiessä kohti "Timanttia" ja putsasivat sen artifakteista.
Sen jälkeen tehtiin vielä pikavärväys muutamasta päällystön upseerista, palkkasoturiosastosta ja Guncuttereitakin oli vihdoin tullut saataville pilotteineen.
Koko seikkailusta tuli pelaajille 1500xp koska niin valtavasti naruja solmittiin loppuun.