vaktsiin

Kuigi vaktsineerimine seostub tavaliselt väikelastega, on mitmeid haigusi, mille eest on end mõistlik kaitsta vaktsineerimisega ka täiskasvanutel.

http://www.vaktsineeri.ee/riiklik-immuniseerimiskava.html

http://vaktsiin.ee/taiskasvanute_kalender/

1. Difteeria ja teetanuse vastane vaktsineerimine on tasuta, vaktsiini jaotab Terviseamet.

Kuna viimane kooliaegne immuniseerimine tehakse 15-16-aastastele (varasemalt tehti 17-aastastele) ning kaitse kestab 10 aastat, on paras aeg

immuunkaitset uuendada 25-, 35-, 45-jne aastaselt. Kel täitub 10 aastat eelmisest süstist muus vanuses, võib loomulikult ka siis süsti saada.

Ka suuremate traumade puhul tehakse sama vaktsiinisüst, kui eelmisest on möödas üle 5 aasta.

2. Gripivastane vaktsineerimine on hooajapõhine. Talvehooajal prognoositavalt ringlevad tüved jõuavad vaktsiini sisse tavaliselt septembriks-oktoobriks.

Siis on ka paras aeg vaktsiinisüstiks. Soovituslik laste ja haigetega kokku puutuvatele töötajatele, hooldekodude patsientidele ning üle 65-aastastele ja kroonilisi

haigusi põdevatele inimestele. Vaktsiin tuleb ise osta ning külmaahelas (vahepeal soojendamata) apteegist praksisesse toimetada. Süstimine ise on tasuta.

3. B-hepatiidi vastane immuniseerimine on soovituslik täiskasvanutele, kes võivad kokku puutuda teiste inimeste vere või kehavedelikega. B-hepatiit on väga

nakkav viirushaigus, spetsiifilist ravi ei ole. Praeguses vaktsineerimiskavas on laste B-hepatiidivastane vaktsiin sees, nii et enamik noori on juba vaktsineeritud.

Immuniseerimine koosneb 3 süstest, praegu teadaolevalt annab see eluaegse immuunsuse (suure riskiga töökohtadel töötajatel on võimalik teha ka antikehade taseme

kontrolli).

4. Puukentsefaliidi vastane immuniseerimine koosneb 3 süstist. 2 esimest tehakse 1-kuulise vahega, kolmas 9-12 kuud peale 2. süsti. Edaspidi on vaja immuunsuse

hoidmiseks revaktsineerida 5-aastase intervalliga. Puukentsefaliit on viirushaigus, millele puudub spetsiifiline ravi. Haigust levitavad kõik Eestis resideeruvad puugiliigid.

Võrumaal on puukentsefaliiti suhteliselt harva, kuid Läänemaal, saartel,Lääne-Virumaal looduses viibides on pisut suurem tõenäosus puukentsefaliiti haigestuda.

Läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse. Soovituslik on vaktsineerida lapsi alates 5. eluaastast (lubatud alates 1-aastaseks saamisest) ning täiskasvanuid.

Vaktsiin tuleb ise osta. Ühe doosi hind aastal 2016 on umbes 28 EUR.

Borrelioos, mida meil esineb oluliselt sagedamini, on teine puukide levitatav haigus. Selle vastu vaktsiini ei ole, kuid kuna on tegemist bakternakkusega,

saab abi antibiootikumikuurist.

Vaktsineerimine tuulerõugete, leetrite ja vöötohatise vastu on samuti võimalik ning vaktsiin tuleb ise osta.

Reisivaktsiinide osas tuleks vaadata värsket infot WHO või sihtriigi tervisekaitseametite kodulehtedelt. Kõige sagedasem reisieelne vaktsiin on A-hepatiidi vaktsiin.

PEALEHELE