Guia didàctica

La WebQuest “Les llengües d’Europa” ha estat elaborada com a tema final de l’assignatura optativa de 4t d’ESO Treball Monogràfic d’Investigació (TMI). Es tracta d’una assignatura que permet fer-hi una planificació dels continguts força flexible, ja que s’adapta al departament al qual està adscrit el professor que la imparteix, en el nostre cas Valencià: llengua i literatura. D’altra banda, té un condicionant de temporalització que fa que s’haja de considerar especial: només té una hora de docència setmanal.

Per això, nosaltres l’hem concebuda i planificada com una assignatura de caràcter semipresencial, és a dir, el dia lectiu donem indicacions de caire general, revisem les activitats, aclarim dubtes i fem presentacions dels treballs realitzats. Hi ha, doncs, una faena fora de l’aula tant per als alumnes com per al professor. Els alumnes realitzen bona part de les recerques, el treball de transformació d’informació i la preparació de presentacions a casa (o de forma complementària a l'aula i a casa). Aquesta faena (dubtes, elaboració d’esborranys, sol·licitud d’informació complementària, etc.) es comunica al professor mitjançant el fòrum de la plataforma Moodle del centre.

Malgrat la idea original de ser una WQ per a una assignatura tan específica, no hi ha dubte que se'n pot fer una adaptació per a qualsevol altra matèria que vulga tractar el tema de la diversitat lingüística a Europa, tant per a alumnes de secundària com de batxillerat. Caldria fer-hi, això sí, algunes modificacions de format i de plantejament dels continguts.

La forma de lliurament de totes les activitats previstes en Documents de Google compartits es pot fer, alternativament a com està plantejat ací, mitjançant les activitats en línia i els qüestionaris de la plataforma Moodle de l’institut.

La WQ que ara hem elaborat té l'origen en un material realitzat en Word i distribuït a l’alumnat com a documents adjunts en comunicacions per correu electrònic. Posteriorment, férem una primera versió de la WQ “Les llengües d’Europa” allotjada al servidor Edutic de la Universitat d’Alacant, que recentment ha canviat de lloc i que ara només inclou algunes de les WQ de la base de dades anterior. La versió en LlocsWeb de Google n'és una revisió molt millorada, tant dels continguts com de la presentació. El format de la WQ nova facilita el treball de l’alumne i sobretot especifica d’una forma molt més clara quines són les activitats que s’han de fer, el procés que s’hi ha de seguir i com s’han d’avaluar. A més a més incorpora totes les possibilitats de treball en línia que facilita Documents de Google (documents de text, presentacions, fulls de càlcul per a les bases de dades, formularis per als qüestionaris, etc.), així com l'elaboració d'un portafolis electrònic. Al capdavall, la WQ “Les llengües d’Europa” pretén que els alumnes facen servir les TIC per a millorar l’aprenentatge, perquè reflexionen críticament sobre el seu entorn i perquè siguen capaços d’intercanviar informacions mitjançant la comunicació escrita, oral i audiovisual, tant a l'aula com en la xarxa.

Objectius específics de l'àrea

  1. Conéixer la diversitat lingüística europea, espanyola i de l’àmbit catalanoparlant.

  2. Valorar la diversitat lingüística com a tret inherent a la condició humana.

  3. Reconéixer el valor identificatiu de les llengües més enllà de la funció comunicativa.

  4. Analitzar la diferència entre les fronteres polítiques o administratives i les lingüístiques

  5. Conéixer els conceptes relacionats amb les llengües com ara bilingüisme, plurilingüisme o conflicte lingüístic.

  6. Analitzar i interpretar diverses situacions de llengües en contacte.

  7. Valorar positivament el treball col·laboratiu com a mitjà de formació personal.

  8. Utilitzar instruments d'avaluació i d'autoavaluació com a elements de reforçament i anàlisi de l'aprenentatge.

Continguts específics de l'àrea

  1. La diversitat lingüística del continent europeu.

  2. La diversitat lingüística com a tret inherent de la condició humana.

  3. Els conceptes bàsics de situacions de llengües en contacte.

  4. El treball col·laboratiu.

  5. L'ús de les TIC per a la recerca i reelaboració d'informació.

  6. L'elaboració de treballs escrits acadèmics.

  7. L'exposició oral com a eina per a la comunicació de treballs acadèmics.

  8. L'ús d'instruments d'avaluació i d'autoavaluació per a conéixer el procés del propi aprenentatge.

Competència lingüística

  1. Utilitzar els recursos expressius per a elaborar treballs acadèmics escrits d’acord a un esquema donat.

  2. Expressar l’opinió pròpia sobre temes d’interés personal o social.

  3. Valorar l’expressió oral en públic pròpia i dels altres.

  4. Valorar positivament la presentació acurada de treballs acadèmics, adequats, coherents, cohesionats i correctes lingüísticament.

  5. Conéixer les formes de la comunicació planificada: l’exposició oral.

  6. Elaborar per escrit i exposar oralment un text expositiu de caràcter acadèmic.

Competència en el coneixement i interaccions amb el món físic

  1. Assolir un esperit crític respecte a temes socials, culturals, lingüístics i de medi ambient.

  2. Conéixer la relació entre llengua i territori i aplicar aquests conceptes a la llengua pròpia.

Tractament de la informació i la competència digital

  1. Afavorir actituds positives cap a la investigació mitjançant l'accés a fonts de documentació electrònica i audiovisual.

  2. Consultar fonts d’informació digital per a elaborar treballs parcials sobre les “llengües d’Europa”.

  3. Interpretar i sintetitzar dades procedents de fonts digitals diverses.

  4. Identificar la informació principal i la supèrflua en les fonts d’informació digitals.

  5. Utilitzar les TIC per a l’intercanvi d’informació en l’elaboració de treballs acadèmics.

  6. Afavorir actituds positives cap a treballs d'investigació sobre la recerca de material relacionat amb temes diversos.

  7. Ser conscient de la necessitat de l’ús de les TIC en l’àmbit acadèmic com a instrument per a la millora de la competència comunicativa.

  8. Afavorir l’esperit crític en l’ús de les TIC.

Competència social i ciutadana

  1. Comprendre les diferències que hi ha entre els individus i en les col·lectivitats humanes.

  2. Valorar els hàbits culturals i lingüístics com a signe de la diversitat humana.

  3. Entendre la llengua com a signe d'identitat i per a la comunicació.

  4. Ser conscient de la importància de saber parlar bé en públic.

Competència cultural i artística

  1. Ser conscient de la importància de la competència comunicativa en la llengua pròpia i en la llengua segona.

  2. Valorar la diversitat cultural.

  3. Gaudir de l'elaboració i de la presentació de treballs acadèmics estèticament ben fets.

Competència per a aprendre a aprendre

  1. Ser conscient de la importància de les tècniques de treball en l’elaboració de les produccions lingüístiques.

  2. Valorar positivament el treball en grup com a forma d'optimitzar els recursos i de resolució de problemes.

Autonomia i iniciativa personal

  1. Valorar la capacitat d’expressar idees pròpies.

  2. Ser capaç d’utilitzar autònomament les fonts d’informació.

  3. Desplegar estratègies de socialització i de cooperació amb els altres.

  4. Respectar les normes de comportament i de relació amb els altres.

Temporalització

  • Activitat 1 (conceptes clars): 1 setmana (1 classe presencial i 3 hores de treball a casa)

  • Activitat 2 (situació lingüística d'Europa): 1 setmana (1 classe presencial i 3 hores de treball a casa)

  • Activitat 3 (anàlisi d'un estat europeu): 2 setmanes (2 classes presencials i 6 hores de treball a casa per a l'elaboració de les fitxes)

  • Activitat 4 (anàlisi del context més pròxim): 2 setmanes (2 classes presencials i 6 hores de treball a casa per a l'elaboració de les fitxes)

  • Activitat 5 (elaboració d'un informe): 1 setmana (1 classe presencial i 4 hores de treball a casa)

  • Activitat 6 (elaboració del suport multimèdia): 1 setmana (1 classe presencial i 4 hores de treball a casa)

  • Activitat final (presentació oral): en les jornades culturals del centre (15 minuts; l'elaboració del guió i l'assaig a classe i a casa és variable, 2-4 hores)

  • Elaboració del portafolis electrònic: s'ha de programar, concretament en TMI, com a activitat fora de l'aula, si bé s'hi preveu 1 hora de classe presencial.

    • Total d'hores presencials: 9 h.

    • Total d'hores no presencials: 26-28 h.

El material emprat apareix detallat en cada activitat. Convé que el professor en faça una revisió periòdicament per a actualitzar els enllaços, comprovar que funcionen correctament i reduir-los o ampliar-los en funció de les necessitats de cada context educatiu. Per això, també s'hi ha de tenir en compte l'adaptació de les activitats al grau de competència inicial dels alumnes, a les capacitats i possibilitats de resolució dels reptes plantejats i als objectius específics de cada grup de classe. En aquest sentit, totes les activitats es poden adaptar tant per a fer-ne un reforçament com una ampliació que dependrà del bon criteri de cada docent.

Els criteris i els instruments d'avaluació són presents a l'apartat corresponent de la WebQuest. Els alumnes els han de conéixer des del començament, han de saber de quina manera es valorarà el seu procés d'aprenentatge i els resultats que n'obtindran. Convé dedicar una atenció especial a l'elaboració del portafolis electrònic si els alumnes no hi estan familiaritzats. Podem oferir alternatives d'elaboració del portafolis més senzilles a les que presentem ací, com ara elaborar un document en un editor de text.

Podeu consultar, com a docents, alguns enllaços interessants per a conéixer millor els portafolis electrònics.

E-portafolis a Microtallers TAC

Com elaborar un portafolis per a alumnat de secundària (en format WQ)

Instruments d'avaluació competencials (de Núria Alart, 2011)

Les llengües europees (com elaborar-ne portafolis)