Valse nieuwssites

Het internet is bezaaid met talloze valse nieuwssites (of "fake news websites"). Dit zijn websites die zich profileren als een (alternatieve) nieuwswebsite, zoals een online krant dat is, met dat verschil dat er hier geen echt nieuws wordt aangekondigd. De meeste bekende vorm van valse nieuwssites zijn de zogenaamde "satire nieuwssites", die vaak op een ludieke manier proberen in te spelen op de actualiteit zonder dat het de bedoeling is dat hun artikels serieus genomen worden. Daarnaast zijn er nog een aantal andere valse nieuwssites die niet onder de noemer van "satire" vallen. Ze vallen veelal onder deze categorieën:
  • Clickbait-websites: getypeerd door sensationele titels zoals "eerst deed hij dit, maar wat er toen gebeurde geloof je nooit!". Ze publiceren vaak verouderd of gewoonweg verzonnen nieuws publiceren met de bedoeling om zoveel mogelijk bezoekers te lokken naar hun website. Dit levert immers inkomsten op d.m.v. het tonen van advertenties op hun website.
  • Radicale propagandistische websites: getypeerd door artikels van politieke aard over onderwerpen zoals migranten, Islam en vluchtelingen/asielzoekers, waarbij specifieke bevolkingsgroepen opzettelijk in een zo negatief mogelijk daglicht worden gesteld. Het is hier de bedoeling om de publieke opinie te beïnvloeden in de richting van een radicaal denkpatroon van specifieke extremistische politieke bewegingen. De artikels zijn vaak gekleurd, misleidend of helemaal verzonnen.
  • Pseudowetenschappelijke en kwakzalverijwebsites: getypeerd door artikels over gezondheid, voeding en (alternatieve) geneeskunde, alsook dat fluoride, vaccins, aspartaam en GGO's schadelijk zouden zijn. Die artikels zijn veelal aangevuld met aanbevelingen voor welbepaalde voedingssupplementen, detox-middelen of superfood dat wordt verkocht op de webwinkel van diezelfde website. Hierdoor wordt de verkoop van zulke middelen gestimuleerd d.m.v. misleidende, onjuiste of zelfs gevaarlijke gezondheidsclaims.
  • Complottheorieënwebsites: getypeerd door artikels die beweren dat er een grootschalig complot bestaat binnen de wetenschap, de overheid, de farmaceutische industrie, en tal van fictieve organisaties zoals de "Illuminati" en "New World Order". Ze publiceren vaak artikels over 9/11, chemtrails, ontkenning van de maanlanding/holocaust/klimaatopwarming, Monsanto, "false flag"-operaties, mind control, en buitenaardse wezens die de macht in handen zouden hebben. De auteurs van zulke nieuwsberichten leiden vaak aan een vorm van paranoia en geloven zelf in datgene wat ze publiceren. Volgens hen is iedereen die hun complottheorieën tegenspreekt een "schaap" dat "wakker moet worden" of "omgekocht door "de samenzweerders".
Het is mogelijk dat deze websites af en toe ook echt nieuws publiceren. Dit doen ze vaak om geloofwaardiger over te komen bij hun potentieel lezerspubliek, en om het moeilijker te maken echt van vals nieuws te onderscheiden. Zelfs indien ze schrijven over waargebeurde feiten, wordt dit vaak op een gekleurde en misleidende manier weergegeven, op zo reeds op voorhand de mening van de lezer te beïnvloeden in een welbepaalde denkrichting. In vele gevallen zijn het lasterberichten omtrent bekende personen (politici, regeringsleiders, religieuze leiders, bekende bedrijven, wetenschappers, popsterren, ...). Om die reden is het aangeraden de artikels van zulke websites nooit serieus te nemen.

Indien het gaat om een echt nieuwsfeit, werd het immers slechts overgenomen van betere nieuwsmedia, en kan je de tussenstap beter overslaan door meteen het nieuws te zoeken in betrouwbare mediabronnen. Met het citeren van een valse nieuwssite alsof het een betrouwbare bron is, zeker als het gaat om pseudowetenschap, kwakzalverij en complottheorieën, verliest je argument enkel maar haar geloofwaardigheid, zoals aangehaald in Scopie's Law.

Hieronder geven we een lijst weer van websites die kunnen worden beschouwd als valse nieuwssites zoals beschreven in de vier categorieën hierboven. Voor een lijst van Nederlandstalige, Engelstalige en anderstalige satirische nieuwssites kan je terecht bij onze Lijst van satire websites.

NEDERLANDSTALIGE VALSE NIEUWSSITES
  • 9 For News: ninefornews.nl (zie HoaxWiki)
  • aHealthyme: ahealthyme.nl
  • Belfort-Group: belfort-group.eu (zie HoaxWiki)
  • Best Gezond: bestgezond.nl
  • Bewust Nieuws: bewustnieuws.nl
  • Blik Op NOSjournaal: blikopnosjournaal.blogspot.nl
  • Boinnk: boinnk.nl
  • Bovendien: bovendien.com (zie HoaxWiki)
  • Brekend Nieuws: brekendnieuws.nl
  • Dagelijks.nu: dagelijks.nu (zie HoaxWiki)
  • Dagelijksbizar: dagelijksbizar.com
  • Dagelijksfilmpje: Dagelijksfilmpje.nl
  • Dagelijkse Krant: dagelijksekrant.nl
  • De Dagelijkse Standaard (DDS): dagelijksestandaard.nl (zie HoaxWiki)
  • De Echte Krant: echtekrant.be
  • De Lange Mars: delangemars.nl
  • De Stille Waarheid: destillewaarheid.nl (zie HoaxWiki)
  • Dierenliefde: dierenliefde.com
  • Duurzaam Nieuws: duurzaamnieus.nl
  • Earth Matters: earth-matters.nl
  • E.J. Bron: ejbron.wordpress.com (zie HoaxWiki)
  • Ella'ster: ellaster.nl
  • Eunmask: eunmask.wordpress.com (zie HoaxWiki)
  • Fenixx: fenixx.org
  • Gewoon-Nieuws: gewoon-nieuws.nl (zie HoaxWiki)
  • Health Bytes: healthbytes.me
  • Health Unity: healthunity.pw (zie HoaxWiki)
  • Healthwatch gezondheidswaakhond: healthwatch.nu
  • Hetdelenwaard: Hetdelenwaard.nl
  • JD Report: jdreport.com
  • JournaalFlash: journaalflash.wordpress.com
  • Kijkhet: kijkhet.nl (zie HoaxWiki)
  • Klokkenluider Online (KLOL): klokkenluideronline.is (zie HoaxWiki)
  • Koffiepauze/ Niet100: Koffiepauze.com (zie HoaxWiki)
  • Koffiepauze: Koffiepauze.net (de oude site Koffiepauze.com lijkt op dit moment offline te zijn)
  • Lang Leve Europa: langleveeuropa.nl
  • Leeftips: leeftips.nl
  • LeesHet.NU: leeshet.nu (zie HoaxWiki)
  • Leeshetnu: leeshetnu.nl (zie HoaxWiki)
  • Lekkerwonen: Lekkerwonen.org
  • LikeMag: likemag.com
  • Lijstverse: lijstverse.nl
  • Mark Peeters is de Nieuwe Copernicus: markpeeters.skynetblogs.be (zie HoaxWiki)
  • Martin Vrijland: martinvrijland.nl (zie HoaxWiki)
  • Misdaad Nederland: misdaadnederland.nl
  • Modesteden: modesteden.nl
  • Niet100: koffiepauze.com (zie HoaxWiki)
  • Niet100tv: niet100.tv
  • Nieuwetijdskind Magazine: nieuwetijdskind.com (zie HoaxWiki)
  • Nieuwsflits: nieuwsflits.co
  • Nieuwsprimeur: nieuwsprimeur.wordpress.com
  • Not100: not100.nl
  • Niburu: niburu.co (zie HoaxWiki)
  • Opmerkelijk: Opmerkelijkvandaag.com
  • Pauwnieuws: pauwnieuws.nl
  • Prankster: prankster.nl
  • Revolutionair Online: revolutionaironline.com
  • Slecht Nieuws Uit Zweden: rommelig.com
  • Snuggerd: snuggerd.nl
  • Time 2 Wake Up: time2wakeup.me
  • Tips & Weetjes: tipsenweetjes.nl
  • TrendBuzz: trendbuzz.nl
  • Trendingvideo's: trendingvideos.nl
  • Trend Journaal: trendjournaal.nl
  • Trendnieuws: trendnieuws.nl (zie HoaxWiki)
  • Trendnova: trendnova.nl (zie HoaxWiki)
  • Trendviraal: trendviraal.nl
  • Uitgelicht: uitgelicht.nu
  • United-Lightworkers: united-lightworkers.be (zie HoaxWiki)
  • Vaccinatieraad: vaccinatieraad.nl
  • Viraal Nu: viraal.nu
  • Viralfy: viralfly.nl
  • Viral Mundo: viralmundo.nl (zie HoaxWiki)
  • Viralnext: viralnext.nl (zie HoaxWiki)
  • Virals online: viralsonline.nl
  • Viraltje: Viraltje.net
  • Viraltrend: viraltrend.nl (zie HoaxWiki)
  • Vrouwen Dingen: vrouwendingen.com
  • Want to Know: wanttoknow.nl / wanttoknow.be (zie HoaxWiki)
  • Wij Worden Wakker: wijwordenwakker.org
  • World Unity: worldunity.me (zie HoaxWiki)
  • WTF BRO: wtfbro.nl
  • Xander Nieuws: xandernieuws.punt.nl (zie HoaxWiki)
  • Zaplog: zaplog.nl
  • Zonnewind: zonnewind.be


ENGELSTALIGE VALSE NIEUWSSITES
  • 21st Century Wire: 21stcenturywire.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • 70News: 70news.wordpress.com
  • 800Whistleblower: 800Whistleblower.com
  • ABC News (com.co): abcnews.com.co (dit is niet de echte ABC News)
  • Accuracy in Media (AIM): aim.org (zie MBFC)
  • ACN Latitudes: latitudes.org (zie MBFC)
  • Activist Post: activistpost.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Alternet: alternet.org (zie MBFC)
  • Althealth Works: althealthworks.com (zie MBFC)
  • American Free Press: americanfreepress.net (zie MBFC)
  • American News: americannews.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Anonymous: anonews.co (zie MBFC)
  • Another Day in the Empire: anotherdayintheempire.com (zie MBFC)
  • Answers in Genesis: answersingenesis.org (zie MBFC)
  • Anti-War: antiwar.com (zie MBFC)
  • A Sheep No More: asheepnomore.net (zie MBFC)
  • AWD News: awdnews.com (zie MBFC)
  • Baptist News Global: baptistnews.com (zie MBFC)
  • Before It's News (BIN): beforeitsnews.com (zie RationalWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Bipartisan Report: bipartisanreport.com (zie MBFC)
  • Big American News: bigamericannews.com (zie Fake News Watch)
  • BizPac Review (BPR): www.bizpacreview.com
  • Breitbart: breitbart.com (zie MBFC)
  • Coast To Coast AM: coasttocoastam.com (zie MBFC)
  • Civic Tribune: civictribune.com (zie Fake News Watch)
  • Climate Change Dispatch: climatechangedispatch.com
  • Coast to Coast AM: coasttocoastam.com (zie Fake News Watch)
  • Collective Evolution: collective-evolution.com (zie RationalWiki, HoaxWiki, MBFC)
  • Conscious Life News: consciouslifenews.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Conservative HQ: conservativehq.com (zie MBFC)
  • Conservative Post: conservativepost.com (zie MBFC)
  • Conservative Tribune: conservativetribune.com (zie MBFC)
  • Conspiracy Planet: conspiracyplanet.com (zie MBFC)
  • Conspiracy Wire: zie The Rundown Live
  • Counter Current News: countercurrentnews.com (zie MBFC)
  • Countdown to Zerotime: countdowntozerotime.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • CounterPsyOps: counterpsyops.com (zie Fake News Watch, zie MBFC)
  • CS Globe: csglobe.com (zie MBFC)
  • Daily Buzz Live: dailybuzzlive.com (zie Fake News Watch)
  • Daily Caller: dailycaller.com (zie MBFC)
  • Daily Headlines: dailyheadlines.net (zie MBFC)
  • Daily Kos: dailykos.com (zie MBFC)
  • Daily News Bin: dailynewsbin.com (zie MBFC)
  • Data Asylum: dataasylum.com (zie MBFC)
  • David Icke: davidicke.com (zie RationalWiki, HoaxWiki)
  • David Wolfe: davidwolfe.com (zie RationalWiki, HoaxWiki)
  • D.C. Clothesline: dcclothesline.com
  • DC Gazette: dcgazette.com (zie Fake News Watch)
  • Disclose.tv: disclose.tv (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Discovery Institute: discovery.org (zie MBFC)
  • Dr Tenpenny: drtenpenny.com (zie RationalWiki)
  • Economy in Crisis: economyincrisis.org (zie MBFC)
  • Ecowatch: ecowatch.com (zie MBFC)
  • Educate Yourself: educate-yourself.org (zie MBFC)
  • Embols: embols.com
  • End All Disease: endalldisease.com
  • Ending The Fed News: endingthefed.com (zie MBFC)
  • European Union Times (EUTimes): eutimes.net (zie RationalWiki, HoaxWiki, MBFC)
  • Federalist Press: federalistpress.com (zie MBFC)
  • Food Babe: foodbabe.com (zie MBFC)
  • Fractured Paradigm: fracturedparadigm.com
  • Freakout Nation: freakoutnation.com (zie MBFC)
  • Free Thought Project: freethoughtproject.com (zie MBFC)
  • From the Trenches World Report: fromthetrenchesworldreport.com (zie MBFC)
  • GeoEngineering Watch: geoengineeringwatch.org (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Global Research: globalresearch.ca en globalresearch.org (zie RationalWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Global Truth: globaltruth.net
  • Government Slaves: govtslaves.info (zie Fake News Watch, MBFC)
  • GreenMedInfo: greenmedinfo.com (zie RationalWiki, HoaxWiki)
  • Greenpeace: greenpeace.org (zie MBFC, RationalWiki, HoaxWiki)
  • Guardian Liberty Voice: guardianlv.com (zie MBFC)
  • Gulag Bound: gulagbound.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Hang the Bankers: hangthebankers.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Health Impact News: healthimpactnews.com (zie MBFC)
  • Health Science Institute: hsionline.com (zie MBFC)
  • Humans Are Free: humansarefree.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Illuminati News: illuminati-news.com (zie MBFC)
  • Independent Journal Review (IJR): ijr.com
  • Infinite Unknown: infiniteunknown.net (zie MBFC)
  • Info Wars: infowars.com (zie RationalWiki, HoaxWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Institute for Creation Research (ICR): icr.org (zie MBFC)
  • Institute for Responsible Technology (IRT): responsibletechnology.org (zie RationalWiki, MBFC)
  • Intellihub: intellihub.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Jones Report: jonesreport.com
  • Knowledge of Today: knowledgeoftoday.org (zie MBFC)
  • Lew Rockwell: lewrockwell.com (zie RationalWiki, Fake News Watch)
  • Liberty News: libertynews.com (zie MBFC)
  • Liberty Unyielding: libertyunyielding.com
  • Liberty Videos: libertyvideos.org
  • Live Free Live Natural: livefreelivenatural.com (zie MBFC)
  • Mercola: mercola.com (zie RationalWiki, HoaxWiki, MBFC)
  • MSNBC (com.co): msnbc.com.co (dit is niet de echte MSNBC)
  • MSNBC (.website): msnbc.website (dit is niet de echte MSNBC)
  • National Report: nationalreport.net (zie RationalWiki, Snopes)
  • Natural Cures: naturalcures.com (zie MBFC)
  • Natural Cures Not Medicine: naturalcuresnotmedicine.com (zie MBFC)
  • Natural Health 365: www.naturalhealth365.com
  • Natural News: naturalnews.com (zie RationalWiki, HoaxWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Natural Society: naturalsociety.com
  • Newsbusters: newsbusters.org (zie MBFC)
  • News Examiner: newsexaminer.net (zie Snopes)
  • News Wire 24: newswire-24.com (zie Fake News Watch)
  • No Disinfo: nodisinfo.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Nos Comunicamos: noscomunicamos.com (zie MBFC)
  • Now 8 News: now8news.com (zie Snopes)
  • Now The End Begins: nowtheendbegins.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Occupy Democrats: occupydemocrats.com (zie MBFC)
  • Online Conservative Press: onlineconservativepress.com (zie MBFC)
  • PakAlertPress: pakalertpress.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Patriot Update: patriotupdate.com (zie MBFC)
  • Political Blind Spot: politicalblindspot.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Political Ears: politicalears.com (zie Fake News Watch)
  • PoliticusUSA: politicususa.com (zie MBFC)
  • Prevent Disease: preventdisease.com
  • Prison Planet: prisonplanet.com (zie RationalWiki, HoaxWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Raw For Beauty: rawforbeauty.com
  • Real Farmacy: realfarmacy.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Real Jews News: realjewsnews.com
  • Real News 24: realnews24.com
  • Real News Right Now: realnewsrightnow.com (zie Fake News Watch)
  • Red Flag News: redflagnews.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Regated News: regated.com (zie MBFC)
  • Rense: rense.com (zie MBFC)
  • Russia Today (RT): rt.com (zie RationalWiki)
  • Scepcop (Debunking Skeptics): debunkingskeptics.com (zie MBFC)
  • Secrets of the Fed: secretsofthefed.com (zie MBFC)
  • Sheep Killers: sheepkillers.com (zie MBFC)
  • Skeptiko: skeptiko.com (zie MBFC)
  • South Front: southfront.org (zie MBFC)
  • Spirit Science: thespiritscience.net (zie RationalWiki, HoaxWiki)
  • Storm Clouds Gathering: stormcloudsgathering.com (zie MBFC)
  • Tea Party Tribune: teapartytribune.com (zie MBFC)
  • Tell Me Now: tmn.today (zie MBFC)
  • The Anti-Media: theantimedia.org (zie MBFC)
  • The Blaze: theblaze.com (zie MBFC)
  • The Common Sense Show: thecommonsenseshow.com (zie MBFC)
  • The Controversial Files: thecontroversialfiles.net (zie MBFC)
  • The Daily Sheeple: thedailysheeple.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • The D.C. Clothesline: dcclothesline.com (zie MBFC)
  • The Federalist Papers Project: thefederalistpapers.org (zie MBFC)
  • The Forbidden Knowledge: theforbiddenknowledge.com (zie MBFC)
  • The Free Thought Project: thefreethoughtproject.com
  • The Last Great Stand: thelastgreatstand.com (zie MBFC)
  • The Liberty Beacon: thelibertybeacon.com (zie RationalWiki, MBFC)
  • The Mind Unleashed: themindunleashed.org (zie RationalWiki, MBFC)
  • The New American: thenewamerican.com
  • The Right Planet: therightplanet.com
  • The Rundown Live: therundownlive.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • The Spirit Science: thespiritscience.net (zie RationalWiki)
  • The Truth Seeker: thetruthseeker.co.uk (zie MBFC)
  • The US Patriot: theuspatriot.com
  • Thrive Movement: thrivemovement.com (zie MBFC)
  • Topinfo Post: topinfopost.com (zie MBFC)
  • True Activist: trueactivist.com (zie MBFC)
  • True Pundit: truepundit.com(zie MBFC)
  • Truth and Action: truthandaction.org (zie MBFC)
  • Truth Broadcast Network: truthbroadcastnetwork.com (zie MBFC)
  • Truthfeed: truthfeed.com (zie MBFC)
  • Uncle Sams Misguided Children: unclesamsmisguidedchildren.com (zie MBFC)
  • Underground Health: undergroundhealth.com (zie MBFC)
  • Upworthy: upworthy.com (zie MBFC)
  • USA Hitman: usahitman.com (zie MBFC)
  • USA Newsflash: usanewsflash.com (zie MBFC)
  • USA Supreme: usasupreme.com
  • US Chronicle: uschronicle.com (zie MBFC)
  • US Defense Watch: usdefensewatch.com
  • US Uncut: usuncut.com (zie MBFC, HoaxWiki)
  • Vactruth: vactruth.com
  • Veterans Today (VT): veteranstoday.com (zie Fake News Watch, MBFC)
  • Watts Up With That? (WUWT): wattsupwiththat.com
  • We Are Anonymous: anonhq.com (zie MBFC)
  • Western Journalism: westernjournalism.com
  • What Really Happened: whatreallyhappened.com
  • Why Don't You Try This?: whydontyoutrythis.com (zie MBFC)
  • World Net Daily (WND): wnd.com (zie RationalWiki, MBFC)
  • World Truth: worldtruth.tv (zie RationalWiki, HoaxWiki, Fake News Watch, MBFC)
  • Wyoming Institute of Technology (WIT): witscience.org (zie Fake News Watch)
  • Young Conservatives: youngcons.com (zie MBFC)
  • Your News Wire: yournewswire.com (zie MBFC)
  • Zero Hedge: zerohedge.com (zie MBFC)

BEKENDE MEDIA DIE GEREGELD MISLEIDENDE OF FOUTE ARTIKELS PUBLICEREN

Nederlandstalige media:
  • Het Laatste Nieuws (HLN): hln.be (zie HoaxWiki)
  • Het Nieuwsblad: nieuwsblad.be (zie HoaxWiki)
Engelstalige media:


Zie ook:

- https://mediabiasfactcheck.com/conspiracy/