Про бібліотеку

Комунальний заклад "Буська публічна бібліотека"

Населення Буської ОТГ обслуговує 25 бібліотек-філій, у тому числі 9 бібліотечних пунктів (Чучмани-Гумниські, Закомар'я, Грабово, Чішки, Теребежі, Волиця, Купче, Лісове, Стовпин)  Буська міська бібліотека ім.І.Котляревського, бібліотека-філія для дітей міста Буська, бібліотека-філіал смт. Олесько і 22 сільські бібліотеки–філії. Впродовж  2023 року  Комунальний заклад Буська публічна бібліотека (далі скорочена назва КЗ"БПБ")   обслужено  9,7  тис. користувачів, згідно єдиної реєстраційної картотеки – 6,7  тис. чоловік, що становить  50 %  від кількості населення ОТГ.  Користувачам видано у 2023 році 130,8 тисяч примірників документів. Кількість відвідувань бібліотек протягом 2023 року становить 47,4 тисячі. Окрім цього, кількість відвідувань масових заходів організованих бібліотеками становить 8,7 тисячі. Кількість звернень на веб- сайт та блоги бібліотек 112,4 тисячі.

Буська районна бібліотека створена у 1939 році. Відомо, що з 1944 до 1993 року її очолювала Солодкова Марія Петрівна.

                    З 1993 до 2020 року   Буську ЦБС очолювала Оксана Богданівна Стецик.

У березні 2020 року під час карантину пов'язаного з пандемією COVID-19 у секторі культури та інформаційної політики Буської РДА відбувся конкурс на посаду директора бібліотеки, в якому перевагу віддали єдиній кандидатурі Якимишин Іванні Ігорівні.

Згідно рішення Буської міської ради № 148 від 17.06.2021., перейменовано Буську районну централізовану бібліотечну систему на комунальний заклад "Буська публічна бібліотека " далі (КЗ"БПБ"), див. https://sites.google.com/site/buskbooks/%D1%81-%D1%82-%D0%B0-%D1%82-%D1%83-%D1%82?authuser=0  


У №40 "ВОЛІ НАРОДУ". На стор 7 опублікована стаття Іванни Якимишин, яка з перших днів пандемії COVID-19 очолює Буську РЦБС. У матеріалі "Хранителі віковічної мудрості", приуроченому до Всеукраїнського дня бібліотек, викладене її бачення досягнень і завдань бібліотечної системи

Бібліотечний фонд КЗ"БПБ" на 01.01.2024. становить 115,5 тис. примірників документів. Фонд КЗ"БПБ" складає 66 тисяч примірників. Книговидача по КЗ"БПБ" минулоріч становила 379,6 тис. примірників документів. КЗ"БПБ" видано 60,1 тис. примірників документів. За минулий 2023 рік до бібліотек  Буської міської бібліотеки ім.І.Котляревського надійшло 500 книг вартістю 69564 гривні які було придбано за кошти місцевого бюджету .  Бібліотеки КЗ"БПБ" комплектуються через державні програми: «Українська книга», «Регіональна програма сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства  у Львівській області», «Основна програма поповнення бібліотечних фондів», Програма підтримки вітчизняного книгодрукування, а також за рахунок подарунків видавництв та меценатів.   В  Буській міській бібліотеці  ім.І.Котляревського функціонує 44 юнацьких групи та 2 юнацькі кафедри, що працюють при  КЗ"БПБ" та в смт. Олесько. Бібліотечне обслуговування читачів - дітей забезпечують бібліотека-філія для дітей міста Буська , дитяча бібліотека-філіал смт. Олесько та 22 сільські бібліотеки, в.т.ч. вищезгадані пункти.  

Бібліотечні заклади працюють над  реалізацією основних завдань бібліотеки : популяризацією бібліотечно – бібліографічних знань, забезпеченням вільного доступу до інформаційних ресурсів глобальної мережі Інтернет, розвитку бібліотеки як освітнього та духовного центру та центру розвитку громади,  залученням  більшої кількості відвідувачів та налагодженням  успішного партнерства. Книгозбірні  КЗ"БПБ"  впроваджують  нові форми  роботи, здатні зацікавити читачів, привернути увагу громади до бібліотек та сформувати  позитивний імідж книгозбірень. 

Пріоритетним напрямком діяльності бібліотек КЗ"БПБ" є подальша інформатизація бібліотечних процесів, створення на базі бібліотек сучасних інтерактивних просторів та цифрових хабів. Впродовж трьох останніх років, на базі Інтернет-центру  КЗ"БПБ"  успішно функціонує  БібліоХаб "На німецькому боці в Буську" (http://buskl.blogspot.com/2023/11/blog-post_27.html)  

 Бібліохаб тісно співпрацює з музеями (http://buskl.blogspot.com/2023/12/blog-post_12.html) онлайн користувачами 90+ та дітьми різного віку (buskl.blogspot.com/2023/12/blog-post.html ). Тут проводяться репетиції з нагоди відзначення визначних дат (buskl.blogspot.com/2024/03/blog-post.html ), вшановується пам'ять письменників краєзнавців (buskl.blogspot.com/2024/01/90.html ) та рядових бібліотечних працівників (buskl.blogspot.com/2023/12/blog-post_29.html ), публікуються вітання бібліотечним блогерам (buskl.blogspot.com/2024/01/blog-post_9.html ) і простим користувачам бібліотеки (buskl.blogspot.com/2024/02/90.html )

Майже 12 років успішно діють ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) спільно з ГО"ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") та ПЄІ (Пункт Європейської інформації) при Інтернет-центрі КЗ "БПБ". Багато років діє бібліотечний громадський простір (buskl.blogspot.com/2019/03/blog-post_27.html ), а також креативний проєкт  "Коридор у майбутнє" (buskl.blogspot.com/2017/05/blog-post.html ) постійно ведеться бібліотечна співпраця з європейськими містами (buskl.blogspot.com/2023/03/blog-post_29.html )  відбуваються книжкові презентації  (buskradio.blogspot.com/ ) запроваджено новий віртуальний сервіс, а це ОНЛАЙН  БІБЛІОТЕКА  БУСЬКОЇ  ГРОМАДИ  (librarybusk.blogspot.com/ )

З метою привернення уваги до бібліотек, популяризування книги та творчості КЗ"БПБ"  активно проводить масову роботу.  Популярними в нас  стали заходи інноваційного характеру, такі як флеш – моби, майстер – класи, літературні квести, форуми краєзнавців – літописців краю.

Бібліотеки активно рекламують свою діяльність через районний часопис  «Воля народу»,   (Інтернет-центром  створено і постійно оновлюється електронний архів газети volyanarodu.blogspot.com/ ) Буське та Львівське радіо, а також в мережі Інтернет. Сьогодні  важливою умовою діяльності  бібліотек є соціальне партнерство. Багато бібліотек - філій мають ефективно налагоджені зв’язки із соціальними партнерами.  Це  освітні заклади  району, органи місцевого самоврядування, Народні доми,  недержавні комерційні структури, священництво, благодійні фонди,  громадські організації «Просвіта», «Пласт» та  «Бужани»,  ГО "Інформаційно-ресурсний центр міста Буськ", які діють на теренах Бущини.  Часто бібліотеки виступають ініціаторами акцій чи заходів, спільних проектів та програм.  Майже завжди вони надають приміщення для проведення заходів та їх інформаційне забезпечення. При КЗ"БПБ" діє клуб за інтересами «Сучасник», що об'єднує талановиту юнь,сприяє спілкуванню юнаків та дівчат, розширенню їх світогляду

В бібліотеках - філіях створені такі любительські об'єднання і клуби за інтересами: «Юний квітникар» (природничий, РБД), «Барви рідного краю» (фольклорно - етнографічний, с.Ракобовти), «Джерело» (літературно - мистецький, смт.Олесько), «Казкарик» (літературний, с.Кізлів), «Юний еколог» (еколого - природничий, с.Топорів), «Натураліст» (природничо – пізнавальний, с.Кути), , «Чарівна намистинка» (декоративно – ужиткове мистецтво, Заводське).

При Інтернет-центрі КЗ"БПБ" впродовж 12 років успішно діє ГІЦ (Громадський інформаційний центр), створено публічний простір "Німецький бік",  з травня  2016 року працює  Пункт європейської інформації (ПЄІ) в рамках проекту  Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки програми Європейського Союзу «Еразмус+ (Жан Моне)».

11 травня 2017 року, в день ухвалення Радою Європейського Союзу

безвізового режиму України з ЄС  . стартував креативний проект  "Коридор у майбутнє", ідея якого виникла 27 травня 2016 під час відкриття пункту Європейської інформації при Буській бібліотеці. Організатори проєкту (Інтернет-центр) заручились підтримкою місцевої влади, Представництва ЄС в Україні, Генерального Консульства РП у Львові, Шведського Інституту, Представництва ООН в Україні та Міністерства інформаційної політики України.

"Коридор у майбутнє" -  це досконалий зразок  креативного проєкту і водночас   громадського простору. Адже він наочно демонструє як можна при  творчому підході перетворити сірий 50-метровий коридор спрямований  з Сходу на Захід в досить цікаве для громади місце. У процесі оформлення креативного простору беруть участь всі небайдужі. Тут проводять Європейські студії та екскурсії. Це місце в TOP-10 Буська

Іншим прикладом креативного простору є Урбанпростір "НІМЕЦЬКИЙ БІК", розгорнутий навколо бібліотеки в зоні дїї безкоштовного WI-FI

  

Протягом 2023 р. діяльність бібліотек спрямована на впровадження в практику найбільш ефективних форм, методів бібліотечно-бібліографічного обслуговування, залучення нових користувачів до бібліотеки та читання, забезпечення вільного доступу до інформаційних ресурсів глобальної мережі Інтернет, зокрема через WI-FI, сприяння розповсюдженню знань, збереження культурної спадщини. Упродовж  року працюватимемо над створенням та підтриманням позитивного іміджу сучасної бібліотеки в соціокультурному середовищі  регіону. Бібліотекарі КЗ"БПБ" працюють в тісному контакті з місцевою владою та соціальними партнерами, громадою та громадськими організаціями, що діють на теренах регіону. 2023 рік багатий на пам'ятні та ювілейні дати як світового значення, так і всеукраїнського характеру.

З перших днів карантину ГІЦ (Громадський інформаційний центр, що діє при Інтернет-центрі), проводить роз'яснювальну роботу на тему:

Організація дистанційної роботи в умовах карантину (рекомендація Головного Санітарного Лікаря України)( http://buskl.blogspot.com/2020/03/blog-post_20.html )

Також постійно інформував про роботу бібліотек України в умовах епідемії COVID-19 (http://buskl.blogspot.com/2020/04/covid-19_17.html )

Про безпеку бібліотек після пандемії (http://buskl.blogspot.com/2020/04/covid-19.html )

 Інтернет-центр Буської бібліотеки виклав в онлайн доступ численні інформаційні матеріали, напрацьовані впродовж 23-річчя його існування (http://buskl.blogspot.com/2020/04/blog-post_2.html ) Ділився напрацюваннями висвітлюючи режим дистанційної роботи (http://buskl.blogspot.com/2020/04/blog-post_17.html )

ОНЛАЙН ЧИТАННЯ У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ (http://buskl.blogspot.com/2020/04/blog-post_18.html )

Працівники Інтернет-центру беруть дистанційно участь у вебінарах, конкурсах, конференціях, виборах до місцевих рад, а також навчанні та інформуванні, співпрацюють з  Мінцифра. Дія. Освіта:

Як  створювати проєкти у громадах: новий освітній серіал від Дія. Освіта. (http://buskl.blogspot.com/2024/02/blog-post_98.html )

Цифрова  грамотність.  Хаби цифрової освіти ХЦО. (http://buskl.blogspot.com/2023/12/blog-post_19.html )

Результат з медіаграмотності  (http://buskl.blogspot.com/2022/11/blog-post_16.html )

Вебінар "Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину"(http://buskl.blogspot.com/2020/04/blog-post_28.html  )

Вебінар «Управління конфліктами у бібліотеках" 30.04.2020 (http://buskl.blogspot.com/2020/04/30042020.html )

Вебінар «Як організувати віддалену роботу колективу університетської бібліотеки в умовах невизначеності?», 29.05.2020 р., 13-00 (http://buskl.blogspot.com/2020/05/blog-post_29.html )

Вебінар «Відкриття під час пандемії Covid 19: досвід Мюнхенської міської бібліотеки, Німеччина», 17.06.2020 р.(http://buskl.blogspot.com/2020/06/covid-19-17062020.html )

Бібліотечна участь у вебінарах 13.08.2020. (http://buskl.blogspot.com/2020/08/13082020.html )

Онлайн навчання бібліотекарів про НАТО (http://buskl.blogspot.com/2020/06/blog-post_18.html )

Увага конкурс ! COVID-19 в умовах різномаїття культур (http://buskl.blogspot.com/2020/07/blog-post_8.html )

УВАГА! Онлайн захід спільно з Країна ФМ (http://buskl.blogspot.com/2020/07/blog-post_7.html )

Онлайн курс. Вибори до місцевих рад (http://buskl.blogspot.com/2020/07/blog-post_3.html )

Участь в міжнародній онлайновій конференції Occupy Library (http://buskl.blogspot.com/2020/09/blog-post_27.html )

27 BookForum у публічному просторі (http://buskl.blogspot.com/2020/09/27-bookforum.html)

Презентують онлайн уроки та цікаві бібліографічні знахідки :

БібліоХаб "На німецькому боці в Буську" buskl.blogspot.com/2023/11/blog-post_27.html 

Робота з ветеранами війни buskl.blogspot.com/2023/11/blog-post.html 

Хаби цифрової освіти. Розвиток спроможності бібліотек 26.10.2023. Вебінар з запрошеними фахівцями «Відкрита наука і Суспільство». 30.10.2023 buskl.blogspot.com/2023/10/blog-post_26.html 

Бібліотечні онлайн уроки єдності громад під час пандемії (http://buskl.blogspot.com/2020/08/blog-post_26.html )

КНИГА ЄДНАЄ ГРОМАДУ (http://buskl.blogspot.com/2020/06/blog-post_21.html )

Бібліотечна онлайн історія до Всесвітнього дня бібліотек (http://buskl.blogspot.com/2020/09/blog-post_11.html )

Фонд бібліотеки поповнився новими світлинами (http://buskl.blogspot.com/2020/09/blog-post.html )

БІБЛІОТЕЧНА ОНЛАЙН РЕКЛАМА ПІД ЧАС КОРОНАВІРУСНОЇ ПАНДЕМІЇ(http://buskl.blogspot.com/2020/10/blog-post_12.html )

Бібліотеки. Децентралізація.Вибори. (http://buskl.blogspot.com/2020/10/blog-post.html )

Бібліотека інформує про корисні для ОТГ заходи (http://buskl.blogspot.com/2020/10/blog-post_25.html )

Працівники отримують нагороди з ЄС (http://buskl.blogspot.com/2020/06/blog-post_21.html )

Бібліотечні успіхи і перемоги під час карантину (http://buskl.blogspot.com/2020/07/blog-post_15.html )

Підсумки онлайн перемог до Всеукраїнського дня бібліотек 2020 (http://buskl.blogspot.com/2020/09/2020_29.html)

Призери онлайнової вікторини 2021 http://buskl.blogspot.com/2021/12/2021.html 


У Інтернет-центрі  постійно створюються цікаві мультимедійні презентації:

Витоки Незалежності в Буську buskl.blogspot.com/2023/08/blog-post_89.html 

відеоролики  youtu.be/kZwn3-3DWMM     і    youtu.be/MRixeYGSlwY    та     youtu.be/8E3QwwEsr40     й   інші

Відзначення 102-ї річниці проголошення ЗУНР  (http://buskl.blogspot.com/2020/10/102.html )

Відзначатимемо і ряд знаменних та пам'ятних дат рідного краю, зокрема:

 – 65 років від дня народження Ярослава Стецишина -  краєзнавця, вчителя, громадського діяча, творця історико-краєзнавчого музею в Красному

 -  145 років від дня народження єпископа Української Греко-Католицької Церкви, вірного послідовника митрополита Андрея Шептицького Йосифа Боцяна


Комунальний заклад "Буська публічна бібліотека"