Пчелен мед

Post date: 20.10.2009 04:47:51

Пчелен мед - митове и практика

Най-важното за пчелния мед

"Медът е сладко, гъсто, сиропообразно, ароматично вещество, произведено от пчелите след преработката на вътрецветен и извънцветен нектар или на други сладки сокове на живите растения. Тези сокове пчелата обогатява със секрет от собственото си тяло и пренася във восъчните килийки на питите, където ги преработва и запечатва като запасна храна.

Наименованието мед не може да носи продукт, който е получен чрез хранене на пчелното семейство със захар или с други сиропи. Той трябва да се означава като "захарен мед", тъй като е лишен от важни съставки, характерни за естествения мед.

Мед не могат да се нарекат и тези продукти на пчелата, които съдържат повече от 22% вода и 5% захароза (цвеклова захар), както и изкуствените видове мед, получени по химичен път." *

Различаваме следните основни видове мед:

1. Според техниката на изземването на меда от питите медът бива рамков, пресован, центрофужен, топен. В същия ред намаляват и въздействията на пчелния мед като лекарство. За рамковия и пресования мед има значение дали медът е получен от пити със свободен градеж или от пити с монтирана восъчна основа и опънати опорни телчета. Питите със свободен градеж са по-полезни, но и по-трудно се създават и обработват. Поради това са и по-скъпи.

2. Според това от какво е получен медът бива нектарен, манов или смесен

3. Според сезона на получаване различаваме следните видове мед - пролетен, летен, есенен

4. Според това от колко вида растителност е получаван медът бива монофлорен - от един вид растения и полифлорен - от различни растения

Внимание при закупуването на пчелен мед

Понякога при обозначаване на опаковките с пчелен мед се среща терминът "натурален". Това означава, единствената обработка на меда е тази, която е свързана с извличането му чрез центрофугиране или пресоване от питите. След като той е прецеден е поставен в опаковките без никаква допълнителна преработка. Така максимално се запазват неговите натурални /природни/ свойства и той е максимално полезен за човека като храна и лекарство.

Кристализацията на меда е естествен процес. Истинският мед винаги кристализира. По-добре е да купувате кристализирали медове - един от признаците за истински пчелен мед. Разтопяването на кристализиралия мед можете да извършите в домашни условия. Нагрявате буркана с меда на водна баня, като температурата на водата не трябва да превишава 40 градуса. При тези условия втечняването на меда продължава няколко часа. Ако Вашата цел е лечебното използване на меда, по - добре консумирайте кристализирал пчелен мед.

Полифлорен означава, че медът е получен от различни растения. Пчелен мед, получен от различни растения се нарича още букет. Монофлорен пчелен мед означава, че медът е получен преимуществено от един вид растения, напр. липа, акация, слънчоглед и др. Поради голямото биологично разнообразие на растителните видове в България, разположени на сравнително малка площ получаването на монофлорни сортове пчелен мед е рядко и става тогава, когато има големи масиви обилно цъфтяща и нектароотделяща растителност от един растителен вид.

Фалшив мед е предлаганият в търговската мрежа Боров мед, Розов мед, Лимонов мед. Преработвателите и търговците спекулират с думата мед и на потребителите се предлагат концентрирани захарни разтвори в които са варени парченца кори от лимон, листа от рози, шишарки и пр. Стига се дори до ситуации, когато думата МЕД е умело замаскирана и представена като Боров МЕЛ. Общото между последния и меда е толкова, колкото общото между буквите Л и Д, които доста си приличат и могат да заблудят дори хора с нормално зрение.

Различаваме следните основни видове мед:

1. Според техниката на изземването на меда от питите медът бива рамков, пресован, центрофужен, топен. В същия ред намаляват и въздействията на пчелния мед като лекарство. За рамковия и пресования мед има значение дали медът е получен от пити със свободен градеж или от пити с монтирана восъчна основа и опънати опорни телчета. Питите със свободен градеж са по-полезни, но и по-трудно се създават и обработват. Поради това са и по-скъпи.

2. Според това от какво е получен медът бива нектарен, манов или смесен

3. Според сезона на получаване различаваме следните видове мед - пролетен, летен, есенен

4. Според това от колко вида растителност е получаван медът бива монофлорен - от един вид растения и полифлорен - от различни растения

Представяме ви 10 правила за купуване на пчелен мед, взаимствани от Д. Атанасов

1. Купувайте само от познат пчелар.

2. Бурканът да е задължително с етикет на който е указано теглото.

3. Течният мед в магазините в повечето случай е менте или най-малкото е топлинно обработван

4. Кристализиралият мед донякъде е гаранция за качество.

5. Не купувайте вносен (китайски или друг) мед .

6. Ако се съмнявате купете от друго място за сравнение

7. Купувайте мед от едно и също място.

8. Не купувайте мед с недоказан произход.

9. Преди да купите мед разпитайте вашите познати откъде купуват.

10. Кажете на вашите близки и приятели за научените "10 ПРАВИЛА ЗА КУПУВАНЕ НА ПЧЕЛЕН МЕД"

10 правила за купуване на пчелен мед от д-р Мирослав Балчев

1. Внимателно прочетете етикета преди да купите. Много често под привлекателните наименования като МЕДУН, БУКЕТ, МЕДЕЦ, МЕДЕН ЕЛЕКСИР, БОРОВ МЕД ИЛИ БОРОВ МЕЛ, ПЧЕЛЕН ПРОДУКТ и др. и цветни картинки на цветя, мечета с делвички, усмихнати и щастливи зайчета, със съвсем дребни букви е написано 60% натурален пчелен мед, 40% изосуит, мед и глюкозо-фруктозен сироп или нещо подобно. Много често дори е написано: пчелен мед и глюкозо-фруктозен сироп. Колко пчелен мед и колко глюкозо-фруктозен сироп не е указано, но чорбестата консистенция на съдържанието е в полза на глюкозо-фруктозния сироп и във Ваша вреда съответно. Не купувайте такива продукти, ако държите на здравето и живота си, както и на здравето и живота на своите близки.

2. Винаги, когато имате възможност дегустирайте преди да купите. Тази възможност Ви се предоставя напълно безплатно на всички изложби - базари, организирани от пчелари - производители.

3. Изисквайте от продавача/производителя лабораторен анализ на предлагания мед, пчелно млечице, пчелен прашец.

4. Отнасяйте се с огромно подозрение към оферти от типа - купуваш едно бурканче от 400 гр. за 2.60 лв., получаваш две. Не купувайте такива продукти, нещо повече, не ги употребявайте, дори да Ви ги подаряват, дори да Ви дават пари да ги опитате.

5. Отнасяйте се с огромно подозрение към всички послания на продавачи, които започват с "Най", като например най-полезен, най-богат и т.н.

6. Търсете истината в публикуваните материали, най-вече книги. Във вестниците и списанията много често материалите са тенденциозни и имат рекламен характер, често с бомбастичен ефект.

7. Старайте се да купувате от пчелари, които продават своя мед, а не от търговци, които се представят за пчелари.

8. Не купувайте мед без етикет, на който отчетливо да са написани имената на производителя, неговият адрес, телефони за контакти. Преди да купите можете да звъннете на посочения на етикета телефон. Практиката показва, че някои телефони са фиктивни. Какво по-голямо предупреждение за опасност от "ппроизводител", който крие своята идентичност, своето име, своето седалище?!

9. Ако на етикета има текст написан с толкова дребни букви, че не можете да го прочетете, по-добре не купувайте този продукт. Най-често с най-дребния текст са написани най-лошите неща за продуктите. Така се спазва формално правилото, че клиентът е предупреден. Няма изисквания за големината на буквите в етикетите на хранителните стоки, а мисля, че и на лекарствата. Много удобен начин за манипулиране или по-скоро подвеждане.

10. И накрая. Доверете се на шестото си чувство. Ако нещо Ви съмнява - не купувайте!!! Вродените механизми за самозащита може би ще Ви помогнат да вземете правилното решение.

При срещите ми с многобройни клиенти през последните години установявам, че съществуват някои доста масови грешки по отношение на подготовката на пчелен мед за консумация. Затова си позволявам да изкажа някои мои твърдения и препоръки.

1. ПЧЕЛЕН МЕД не трябва да се затопля или втечнява в микровълнова печка. Всички знаете, че на вратичката на печката има покритие, което предпазва от микровълните. Тези вълни убиват всичко живо - витамини, хормони и др. като по този начин качествата на меда драстично се влошават и в крайна сметка се получава сладичък сироп. Втечняването на пчелен мед би било най-добре да се извършва в термостат при температура 40 градуса. За практически цели е достатъчно да се прави на водна баня, а най-добре е да се употребява термично необработван мед - кристализирал мед.

2. Пчелният МЕД НЕ алергизира. Алергизират купищата антибиотици с които се лекуват децата ни, отровният въздух /напр. в София, Русе, Стара Загора и др./, който дишат, натъпканите с химикали и консерванти хранителни продукти, генно модифицираната соя, която се внася от Аржентина или др. и се добавя в хляба, шоколадовите изделия и др. Необходимо е на всички продукти, които принципно могат да бъдат "обогатени" със соя да бъде написано с големи букви "НЕ СЪДЪРЖА ГЕННО МОДИФИЦИРАНА СОЯ!". Радиацията, радиовълните и електронните емисии вероятно също са причинители на променена реактивност на човешкия организъм. А такива около нас в изобилие.

3. ПЧЕЛЕН МЕД МОЖЕ да се дава на деца след навършване на 1 годишна възраст. Ще се опитам да бъда кратък, но може и да не успея. Удивен съм от твърдението на някои детски лекари, че пчелен мед може да се дава на деца след навършване на 2 или 3 годишна възраст защото пчелният мед алергизира. Това твърдение е абсурдно и престъпно. Помислете си само - за хилядите и милиони години на съществуване на живота на земята и на пчелите, маймуните и хората, единствените подсладители това са били плодовете, пчелен мед и някои растения. По този начин човекът възприема меда като нещо съвсем естествено и това е един от най-безвредните подсладители /дозата на пчелния мед за 24 часа е 1 - 2 г/кг, разпределена в няколко приема и разтворен в чай, сок, мляко/.

4. Никога НЕ смесвайте лекарства с пчелен МЕД. Напротив, казвайте на децата си - изпий си лекарството и ще ти дам лъжичка мед. Ако смесвате лекарства с пчелен мед ще развиете трайно отвращение на децата си към него.

5. Дръжте пчелния МЕД на достъпно място у дома, но контролирайте приемането му. Не е желателно и е опасно приемането на пчелен мед в количества по-големи от 1 - 2 г./кг за 24 часа.

6. НЕ намазвайте биберона на децата до 1 годишна възраст с пчелен МЕД. Рискувате детето да се разболее от тежка форма на ботулизъм. Смъртоносна е! Не алергията, а именно ботулизмът е причина поради която не се дава мед на деца до 1 годишна възраст. pH на стомашния сок при бебетата е около 5, леко кисело, а при възрастния човек и децата над 1 год. достига до 2, т.е. кисело. Тази киселинност е достатъчна да разруши спорите на причинителя на ботулизма /Clostridium botulini/, ако те попаднат в стомаха на детето.

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА ПЧЕЛНИЯ МЕД

Медът увеличава издържливостта против грипни инфекции

Това, че медът увеличава издържливостта против грипни инфекции и заболявания на дихателните пътища принадлежи към народните мъдрости. Известни са и истории, при които по-леко или по-тежко болни с помощта на пчелни продукти са се възстановявали бързо и ефективно. Но научните данни по тези въпроси са доста оскъдни. Поради тази причина Австрийският пчеларски съюз, представляван от вицепрезидента Anton Reitinger възложи на дипломирания екотрофолог Renate Frank и лекарят по обща медицина д-р Johann Puttinger да направят това изследване. Изследването обхваща 50 здрави доброволеца на възраст от 25 до 65 години, които са били готови осем седмици да приемат дневно минимум две супени лъжици мед. Какъв мед ще консумират - течен или кристализирал е решавал всеки един от доброволците. Друго условие за включване на доброволците в групата е било преди експеримента да не са приемали постоянно мед, както и да не променят хранителните си навици по време на опита. Преди и след изследването на всеки доброволец е взета кръв и е изследван имунологичният статус. Освен това е измервано и количеството на свободните радикали. Това са вещества, отговорни за възникването на множество заболявания, като рак, артериосклероза, болести на нервната система, бъбреците, черния дроб, белите дробове.

В края на изследването са направени следните по-важни изводи:

Който яде пчелен мед, яде по-малко шоколад

Употребата на пчелен мед спомага намаляването на теглото

Приемането на пчелен мед помага против безсъние

Употребата на пчелен мед води до по-добро самочувствие и работоспособност

Приемането на пчелен мед намалява пристъпите от главоболие

Който приема пчелен мед има по-рядко схващане на мускулите /Мускулни крампи/

Приемането на пчелен мед подобрява храносмилането

Който яде пчелен мед, яде по-малко шоколад

Въпреки, че много десетилетия се прилагат неизброимо много различни редуциращи диети, количеството на хората с наднормено тегло през последните 8 години /1999 - 2007/ се е удвоило. Около 20% от децата са със свръхнормено тегло. Свръхнорменото тегло при децата е предпоставка за затлъстяване при възрастните. Сред изследваните 50 доброволеца 58% са със свръхнормено тегло в началото на експеримента по приемане на пчелен мед. 14 човека са със свръхнормено тегло, а 15 със затлъстяване. Богатите на въглехидрати храни имат отрицателното свойство да ни карат да приемаме повече храна, отколкото трябва. Кой не познава следния феномен. След обилен обяд, когато ни се струва, че не можем да поемем повече нито хапка, приемането на някакъв сладичък десерт. Блокчето шоколад в края на обяда е не по-малко вредно. Отвори ли се веднъж опаковката, тя постепенно изчезва блокче по блокче. 84% от изследваните преди лечението с пчелен мед редовно са имали пристъпен глад и желание да приемат нещо сладко и са били истински лакомници. 21 от участниците са хапвали нещо допълнително най-малко веднъж дневно, 5 участника са похапвали извънредно 5 - 6 пъти седмично. Любимото сладко нещо за похапване в групата е шоколад. За шоколад 61% от групата имат постоянен апетит. Желанието за похапване се е променило радикално след 8 седмичния прием на пчелен мед. Само 1 от участниците в края на изследването похапва допълнително ежедневно. 14 човека похапват допълнително 1 - 2 пъти седмично сладки неща, 22 похапват по-рядко и 7 не изпитват нужда от допълнително шоколад въобще. Изследваните обяснили, че не приемат по-малкия прием на шоколад като задължение, а просто нямат потребност от това.

Употребата на пчелен мед спомага намаляването на теглото

Промененото отношение към сладките неща има отношение към теглото. 23 човека понижиха своето тегло без прилагане на специални диети. Най-голямото отчетено понижение за 4 седмично приемане на 2 супени лъжици мед дневно е 5 кг. Силно впечатление прави, че хора, които приемат 3 и повече супени лъжици дневно в продължение на 8 седмици са намалели на тегло. Въпреки, че тези доброволци са приемали с меда повече килокалории дневно, това не се е отразило отрицателно върху теглото. Участниците в експеримента приемат най-често мед в чая, намазан върху филийка хляб. Добавянето на мед е опитано за подслаждане на студени и топли ястия, при печене, в кафето. Много често медът се е приемал директно от лъжицата. При употреба на подсладени с пчелен мед напитки и храни вместо със захар, в организма се задействат други метаболитни вериги. Пчелният мед съдържа различни въглехидрати, които въздействат по различен начин върху организма. При приемане на мед нивото на кръвната захар винаги се повишава, но остава продължително време константно и спада по-бавно. Поради по-малките нужди от инсулин не се стига до т. нар. вълчи апетит и се достига по-бързо чувството на засищане. По-бавното спадане на нивата на кръвната захар водят до това, че чувството на ситост се съхранява по-дълго. Всеки познава чувството на страхотен глад, един-два часа след изяждането на препълнена чиния с макарони или на една - две мазни банички. При приемането на тези храни настъпва силно нарастване на продукцията на инсулин. Той спомага за усвояване на въглехидратите на макароните и баничките, но количеството на инсулина е нарастнало толкова бързо и много, че остатъчните му количества водят до хипогликемия, т.е. понижаване на нивата сна кръвната захар, а от там и до чувството на пригладняване. Схематично представено става така, че богатите на кристална захар храни бързо засищат, но и бързо се стига до чувство на глад, който трябва да бъде подтиснат чрез приемане на още храна. Този процес протича при напрегната синтеза на инсулин, което пък води до изтощаване на инкреторните възможности на задстомашната жлеза и развитие на диабет. При наложените хранителни стериотипи с преобладаване на кристална захар в порциона на българите е лесно обяснимо голямото количество болни от диабет 2. тип.

Медът е сладък, но не предизвиква пристрастяване.

Приемането на пчелен мед помага против безсъние

В днешните забързани времена най-честите оплаквания на съвременния човек са безпокойство, нервност, слаба концентрация, нарушения на съня, безсъние, страх, депресия. Хората, които се оплакват от горните състояния са все по-млади. Много деца и подрастващи не могат да стоят спокойно, имат трудности при концентрацията в училище, те са лесно раздразними и дори агресивни. Въздействия на околната среда, но също така физически и хормонално обусловени процеси могат да окажат въздействие върху човека. Безпокойство, раздразнителност, възбудимост, безсъние са също така признаци за функционални нарушения на нервната система, така както и липсата на мотивация, разсеяност, главоболие и мигрена.

Мозъкът работи без почивка, дори по време на сън. Въпреки това той се нуждае от покоя, който му дава сънят. Поради това един сън с достатъчна продължителност и качество са необходима предпоставка за добро здравословно състояние и самочувствие. Всеки втори - трети човек в Европа спи лошо. Също 36% от хората, включени в експеримента се оплакват от нарушаване на съня преди началото му. Докато едни трудно заспиват, то други заспиват, но след това се събуждат неколкократно и на сутринта се чувстват уморени и неотпочинали. Основни причини за нарушеното заспиване са възбуда, мъка, гняв, стрес. Причини за прекъсването на съня са по-често различни заболявания, които трябва да бъдат отстранени, за да се подобри или възстанови сънят. Много честа причина за събуждане през нощта е спадането на нивата на кръвната захар. Преди провеждане на ексепримента 5 човека трудно заспиват, 12 се събуждат по време на сън, 1 има и двата проблема. По време на 8 седмичния прием на мед настъпи отчетливо подобрение на качеството на съня при повечето от участниците в експеримента. 43 от изпитваните определят в края на експеримента своите способности за сън като добри или много добри. Преди експеримента само 31 човека определят качеството на съня си като добро или много добро.

Употребата на пчелен мед води до по-добро самочувствие и работоспособност

Преобладаващото число от участниците (45) в експеримента съобщава за промени в работоспособността в хода на деня, като отклоненията са с различна интензивност. Това се променя след 8 седмичния прием на мед. Вече 22 от участниците имат през целия ден добро самочувствие и работоспособност. За добра концентрация, добро самочувствие и настроение значение има количеството на серотонин в главния мозък. Въпреки, че се среща в хранителните продукти, серотонин не може да проникне в нервната тъкан, тъй като е възпрепятстван от т.нар. хемато-енцефална бариера, която защитава мозъка от външната среда. Само някои вещества могат да преминават през нея /напр. глюкозата/, но серотонин не е от тях. Мозъкът трябва сам да си синтезира необходимите количества серотонин. Серотонин се синтезира от триптофан. Това е аминокиселина, която се среща в хранителните продукти, които съдържат белтъци. За повишаването на нивата на серотонин в мозъка не е достатъчно само да се приемат храни, богати на триптофан. Храните трябва да съдържат също така аминокиселини като тирозин, фенилаланин, левцин, изолевцин, валин. Освен това приеманата храна трябва да съдържа повече въглехидрати отколкото белтъци и масти. Натуралният пчелен мед /термично необработван/ изпълнява тези условия. Той е богат на въглехидрати, съдържа прекурсора на серотонина триптофан и другите пет, изброени по-горе аминокиселини. По тези причини натуралният пчелен мед е подходящ както за закуска, така и за междинните хранения, като обезпечава добро самочувствие и работоспособност през целия ден. В този смисъл добрата работоспособност не е резултат на повишено приемане на въглехидрати и енергия с меда, а на по-високите нива на серотонин в главния мозък.

При повечето хора се наблюдават типични промени на нивата на серотонина и триптофана. Обикновено сутрин нивата на серотонина в мозъка са по-високи и намаляват в следобедните часове. Нивата на триптофан в следобедните часове се увеличават. Клинично това се изразява в чуство за умора, раздразнителност, сънливост, главоболие, повишен апетит за нещо сладко. По време на 8 седмичното приемане на мед се наблюдава, че тези отклонения се намаляват особено добре там, където участниците приемат пчелен мед сутрин и като междинни хранения в следобедните часове.

Приемането на пчелен мед намалява пристъпите от главоболие

В Австрия 49.4% от жителите над 15 годишна възраст се оплакват периодично от главоболие. Главоболие при жените се среща два пъти по-често отколкото при мъжете.В групата участици в експеримента също така 34 човека се оплакват постоянно от главоболие. 10 човека имат главоболие няколко пъти месечно. В резултат на 8 седмичния прием на натурален пчелен мед от главоболие се оплакват само 17 човека.

Според причините се различават два вида главоболие. В едни от случаите главоболието е резултат на друго основно заболяване. То се нарича симптоматично главоболие. При така нареченото първично главоболие главоболието се явява изолирано и единствен симптом. Към тази група се отнася т. нар. тензионно главоболие, което може да продължи часове и дни. Мускулно напрежение, както и страх, гняв, изтощение, преумора и други физически фактори могат да бъдат причина за възникване на главоболие от този тип. Причина за главоболие може да бъде нередовното хранене, еднообразна или бедна на хранителни вещества храна. При това възникват дефицитни състояния. Намалява количеството на магнезия в организма. При намалено количество на магнезий стените на съдовете стават по-чувствителни и лесно се спазмират. При това намалява кръвотока и се понижава храненето на тъканите с кислород. Хипоксията на тъканите причинява силно главоболие, поради образуването на редица вещества в резултат на метаболизма, който протича в условия на понижен приток на кислород. Преобладаването на белтъците в храната и бедната на въглехидрати храна благоприятстват възникването на главоболие. При храна, богата на белтъци, количеството на серотонина в мозъка намалява. При намаляване на серотонина в мозъка се повишава чувствителността към болка. успеем ли да повишим количеството на серотонина в мозъка, то и главоболието намалява. Това може да се постигне чрез добавяне към рациона на храни, богати на триптофан. В натуралния пчелен мед се съдържат около 3.84 мг триптофан на 100 гр. мед. Тъй като медът е богат на въглехидрати, то при приемането му настъпва увеличаване на инкрецията на инсулин. Инсулинът води до повишено постъпване на аминокиселини в мускулатурата. При това количеството на аминокиселините спрямо триптофана намалява. Така той не се конкурира с тях за преминаване през хематоенцефалната бариера като по този начин по-големи количества триптофан постъпват в мозъка. Благодарение на повишеното постъпване на триптофан в мозъка се повишава количеството на серотонина от него. При този процес се синтезират и други вещества, които намаляват главоболието. Въздействието на меда е особено добро, ако то се съчетае с понижено приемане на белтъци с храната.

Който приема пчелен мед има по-рядко схващане на мускулите /Мускулни крампи/

При физическо и психическо напрежение човешкият организъм изразходва по-големи количества магнезий. По-възрастните хора лесно изпадат в магнезиев дефицит. Това може да доведе до непроизволни потрепвания на очните ябълки /нистагъм/, схващания на мускулите, чувство на умора, понижаване на работоспособността, увреждания на сърцето. Засегнати са около 40% от населението. Преди изследването сред 40% от участниците в него има мускулни крампи. След експеримента те вече са 30%. Сред участниците, които са приемали 3 и повече супени лъжици мед схващане на мускулите се наблюдава само в 22.2%. Изглежда по-голямото количество приеман мед има по-добър ефект по отношение на задоволяване на потребностите от магнезий на организма. Значение за всмукването на магнезий в червата има не само наличието на магнезий в приеманата храна, но и съотношението на магнезия с други хранителни и минерални вещества в храната. Богатата на белтъчини и калций диета намалява резорбцията на магнезий. Също така употребата на алкохол и дефицита на витамини B1 и B6 могат да бъдат причина за дефицит на магнезий в човешкия организъм. Съотношението на магнезий и витамини B1, B2 и B6 в меда благоприятства резорбцията на магнезия от червата.

Приемането на пчелен мед подобрява храносмилането

През 21. век храната на модерния човек е все по-бедна на баластни вещества. Докато преди 100 години са били приемани около 100 грама дневно баластни вещества, то днес са около 20 грама дневно. Много хора приемат още по-малко растителни влакна /фибри/. Паралелно с това се увеличава честотата на срещане на такива заболявания като лениви черва, обстипация, и болести на червата. Сред участниците в изследването преди експеримента 20 човека имат нарушено храносмилане. В края на опита само 5 човека не са удовлетворени от своето храносмилане. Подобряването на храносмилането се дължи на наличието на фруктоза /плодова захар, гроздова захар/, калий и полен /прашец/ в меда, които стимулират дейността на червата. Наличието на множество органични киселини в меда действа благоприятно върху развитието на нормалната чревна бактериална флора. В натуралния пчелен мед се съдържат млечна киселина, ябълчна киселина, винена киселина, които подпомагат нарастването на количеството на полезните чревни бактерии. Други киселини като глюконова киселина, оцетна киселина, маслена киселина правят живота на патогенните чревни микроорганизми по-труден. По този начин натуралният пчелен мед допринася нормалната чревна флора да се съхрани или да се възстанови.

Това въздействие не се ограничава само с подобряване на функциите на червата. То има въздействие върху общото състояние на организма, подобрява самочувствието и увеличава защитните сили на организма. Нормалната и добре развита чревна флора е предпоставка за добре работеща имунна система на човека. Милиарди полезни микроорганизми в червата възпрепятстват развитието на болестотворни гъби, бактерии, вируси и проникването им в системния кръвоток. Тези микроорганизми охраняват границата между външната и вътрешната среда на организма. Те благоприятстват усвояването на някои хранителни вещества и синтезират витамини, които човек без тяхно участие не може да синтезира.