ANA SAYFA1-KAFİRLER,FASIKLAR,ZALİMLER
Maide Suresi - Ayet 44
اِنَّا اَنْزَلْنَا التَّوْرٰیةَ فٖيهَا هُدًى وَنُورٌ يَحْكُمُ بِهَا النَّبِيُّونَ الَّذٖينَ اَسْلَمُوا لِلَّذٖينَ هَادُوا وَالرَّبَّانِيُّونَ وَلْاَحْبَارُ بِمَا اسْتُحْفِظُوا مِنْ كِتَابِ اللّٰهِ وَكَانُوا عَلَيْهِ شُهَدَاءَ فَلَا تَخْشَوُا النَّاسَ وَاخْشَوْنِ وَلَا تَشْتَرُوا بِاٰيَاتٖى ثَمَنًا قَلٖيلًا 
وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ فَاُولٰئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ

Şüphesiz Tevrat'ı biz indirdik. İçinde bir hidayet, bir nur vardır. (Allah'a) teslim olmuş nebiler, onunla yahudilere hüküm verirlerdi. Kendilerini Rabb'e adamış kimseler ile âlimler de öylece hükmederlerdi. Çünkü bunlar Allah'ın kitabını korumakla görevlendirilmişlerdi. Onlar Tevrat'ın hak olduğuna da şahit idiler. Şu hâlde, siz de insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin.

Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir.
_______________
Maide Suresi - Ayet 45
وَكَتَبْنَا عَلَيْهِمْ فٖيهَا اَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَالْعَيْنَ بِالْعَيْنِ وَالْاَنْفَ بِالْاَنْفِ وَالْاُذُنَ بِالْاُذُنِ وَالسِّنَّ بِالسِّنِّ وَالْجُرُوحَ قِصَاصٌ فَمَنْ تَصَدَّقَ بِهٖ فَهُوَ كَفَّارَةٌ لَهُ وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ فَاُولٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ


Onda (Tevrat'ta) üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş kısas edilir. Yaralar da kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için keffaret olur.
Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendileridir.

_________________
Maide Suresi - Ayet 47
وَلْيَحْكُمْ اَهْلُ الْاِنْجٖيلِ بِمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ فٖيهِ 
وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ فَاُولٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

İncil ehli Allah'ın onda indirdiği ile hükmetsin.
Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, fasıkların ta kendileridir.
_______________
_______________
önsöz
Allah (c.c)‘a hamd olsun! O’na şükreder, O’ndan yardım diler, O’nun bağışlamasını isteriz. Nefislerimizin şerrinden, kötü amellerimizden O’na sığınırız. Allah (c.c) kime hidayet ederse onu saptıracak, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur. Şehadet ederim ki; Allah (c.c)‘tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir, O’nun ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki; Muhammed (a.s) O’nun kulu ve rasulüdür.Devamı

<<Devamı İçin
Tıkla
Hadis-i Şerif Luğatı..

.(Hadis İlmi,Hadis Kısımları):
Hadîs-i şerîf sahasında mütehassıs kimse. Çok sayıda hadîs toplayıp, senet ve metinleriyle ezberleyen, râvilerin cerh ve ta'dîl (güvenilir olup olmadıkları) noktasından durumlarını bilen, bu ilimde ihtisas kazanıp kitaplar yazmış olan âlim. Muhaddisin çoğulu muhaddisîn'dir..

<<..Devamı
Müslüman Olmayanla evlenilmez
Bakara(*) Sûresinin 221
Ayetinde:

MÜŞRİKLERLE EVLENİLMEZ
İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin.<<.Devamı

<<..MÜŞRİKLER

Hadislerin çeşitli yönlerden Sınıflandırılması:
Sihhat yönünden:

Sahibi yönünden:

Senedde uzunluğu yönünden:


Ömür Dedinilen bir Andır.
Demir Tava Geldi,Kömür Bitti.
Akıl Başa Geldi,Ömür Bitti.

<<. Devamı 

(TEVBE suresi 30. ayet):

وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللّهِ وَقَالَتْ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللّهِ ذَلِكَ قَوْلُهُم بِأَفْوَاهِهِمْ يُضَاهِؤُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن قَبْلُ قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ

Yahudiler, Uzeyr Allah'ın oğludur, dediler. Hıristiyanlar da, Mesîh (İsa) Allah'ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. (Sözlerini) daha önce kâfir olmuş kimselerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan bâtıla) döndürülüyorlar!.


Bilindiği gibi, Hz. Osman'ın hilafetinin sonu acıdır. Bu hususta birçok yanlış anlaşılmalar mevcuttur. Ben, bütün bu meseleleri hallettiğimi iddia etmiyorum; fakat uzun zaman bu meseleyi araştırdım. Sonuçta edindiğim kanaat şudur ki bütün bu hadiseler, yahudilerin çevirdiği bir oyun, bir komplodan başka birşey değildir. 
 <<. Devamı 


HADİS İLİMLERİNİN TEMELLERİNE BİR BAKIŞ
Hadis ilimleri hakkinda daha çok bilgi için, bu yaziyi hazirlamada çok faydalanilan Ahmed Naim'in Tecrid-i Sarih tercemesinin birinci cildine yazdigi nefis mukaddimesine bakilabilir. <<.DEVAMI
<<. SONUÇ

Rızık Meselesi

Nitekim Allah şöyle buyurmuştur:

“Öyle ise O’na kulluk et ve O’na dayan.” (Hud, 123)

“Rabbinin adını an. Bütün varlığınla O’na yönel. O, doğunun da batının da rabbidir. Ondan başka ilah yoktur. Öyle ise yalnız O’nun himayesine sığın.”(Müzzemmil, 8-9)

“Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir.” (Talak, 2-3)

<<.Devamı


GÜZEL AHLAK

<<.Abdest Almak


<<..Şefaat Etmek

MÜNAFIK, MÜNAFIKLAR
İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından müslüman görünen kimse, aslî mânâsını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslâm toplumu içinde -çeşitli sebeblerden dolayı ve menfaati icabı kendini müslüman göstererek Allah'a, Rasûlüne ve mü'minlere düşmanlığını gizleyen kimsedir (el-Bakara, 2/8; Âli İmrân, 3/167; el-Mâide, 5/41)

<<.MÜNAFIK,MÜNAFIKLAR

Kadın dinin yarısıdır.= نسفودّين ۇ أنّيسا

Din düşmanları ve bid’at ehli çıkardıkları bazı sözlere hadis demişlerse de, Ehl-i sünnet âlimleri bu sözleri kitaplarına almamışlardır. Hiçbir İslam âliminin kitabında uydurma hadis yoktur <<.Devamı


Hadis Uydurma Sebepleri
Mevzû Hadis (Uydurma)1. Fırkamezheb ve kabilesini savunma ihtiyâcı:
<<.
DevamıAlimlerin Tagut Hakkındaki SözleriAllah (c.c) için değil, zatı için kendisine itaat edilen, tağuttur. Maalesef zamanımızdaki insanların çoğu bu tür tağutlara bilerek veya bilmeyerek ibadet ederler.

Allah (c.c) için değil, zatı için itaat edilen kimse, bir yönetici, bir parti lideri, bir kabile veya aşiret reisi, bir şeyh veya başkaları da olabilir.

“Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir.” 
(Maide: 44)
  <<.Devamı

Bakara(*) Sûresinin 190 . Ayetinde

وَقَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبِّ الْمُعْتَدِينَ
Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin.Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez.

 (NİSA suresi 36. ayet):

وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ مَن كَانَ مُخْتَالاً فَخُورًا

Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlar (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.


Rızık Ve Rızkın Artıp Eksilmesi


Yüce Yaratıcının Saptırması Ve Hidayete Erdirmesi

“Allah kime hidayet ederse, işte o, hakka ulaşmıştır, kimi de hidayetten mahrum ederse artık onu doğruya yöneltecek bir dost bulamazsın.” (Kehf, 17 )

<<.Devamı


Bu Yazıyı Tıkla

Hadîs-i Şeriflere Göre Evlenme Adabı 

ECEL MESELESİ

Maktul ve diğer ölüler, ecelleri dolmadan ölmezler. Hiç kimse de önceden belirlenmiş ecelinden sonra ölmez. 

Hayır Allah'tan, Şer Şeytandandır


Daha sonra Tabloda (İçindekiler) Kelimesini Tıklayınız.Yazıların üzerine dokundukça sesli olarak cevap alacaksınız.

Başarılar Dilerim.1-Harbte, 
2-Kişilerin arasını düzeltmekte, 
3-(Aile dirliğini sağlamak için) kocanın hanımına, hanımın kocasına söylediği sözlerde." 
TEVHİD ÖNEMLİDİR
Allaha Götüren Yol >>>
 Tevhide gerçek anlamda şahitlik etmek‎  ‎

    ą
    Mehmet Selim Polat,
    23 Nis 2012 09:13
    Comments