Aktualności 2020

Od początku roku, z kilkukrotnymi przerwami spowodowanymi pandemią, prowadziliśmy nasz główny projekt „Nowoczesny Senior – zajęcia komputerowe, językowe i integracja”. W grudniu 2020 roku szczęśliwie, można powiedzieć, dobiliśmy do brzegu. Udało nam się po kilku modyfikacjach dokończyć projekt, mimo wielu przeciwności. Mamy nadzieje, że tego co się nie udało zrealizować w 2020 roku, uda się z nawiązka dokończyć i poszerzyć w 2021 roku. Liczymy się z trudnościami w kolejnym roku, ale mając takie doświadczenie, wierzymy, że nam się to uda.

Projekt był realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Agrafka, oraz na końcowym etapie, bardzo trudnym etapie także z CAL do Maksa, dzięki dofinansowaniu Gminy Miasta Toruń.

Udało nam się objąć działaniem i pomocą ok 160 osób. Walczyliśmy z wykluczeniem cyfrowym dopóki się dało na warsztatach stacjonarnych, którymi objęliśmy 83 osoby, indywidualnie w siedzibie Fundacji Agrafka oraz co było nowością, w domach naszych podopiecznych – 66 osób, a także na spotkaniach zdalnych grupowych i indywidualnych na platformach Zoom, Meet i Duo.

Udało nam się również zorganizować klika prelekcji, głównie dotyczące bezpiecznych zachowań w internecie, podczas korzystania z poczty, robienia zakupów, praw konsumenta, prawa spadkowego, udzielania pierwszej pomocy, radzenia sobie z bólem narządu ruchu, zdrowego odżywiania.

Staraliśmy się zapewnić także rozrywkę z odrobiną kultury. Byliśmy na meczach koszykówki, gdy grały Twarde Pierniki, na wernisażach wystaw m.in. fotografii, sztuki współczesnej, byliśmy w kinie, spotkaliśmy się na lodach i kawie, odbyliśmy spacer z plenerem fotograficznym.

W ramach projektu powstał Poradnik Komputerowy Seniora, który dostępny jest na naszym kanale na YouTubie: https://www.youtube.com/channel/UCDukNRqChWsSQDFsWK7f4rg/videos.

A oto krótka fotorelacja:

Wrzesień i październik 2020 to bardzo intensywne miesiące w związku z realizacja projektu "Bezpieczny Senior w Akcji" w ramach grantów jubileuszowych "Rozwój - aktywność - niezależność. 10-lecie Federacji" przyznanych przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych. Odbyło się wiele zaplanowanych w projekcie aktywności m.in. warsztaty kulinarne, warsztaty samoobrony, warsztaty z przeprowadzania pierwszej pomocy i spotkania z prawnikiem. Poniżej krótka fotorelacja:

1 sierpnia 2020 rozpoczęliśmy projekt "Bezpieczny Senior w Akcji" w ramach grantów jubileuszowych "Rozwój - aktywność - niezależność. 10-lecie Federacji" przyznanych przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych. W projekcie będą uczestniczyć Seniorzy chętni by zmienić swoje nawyki, dowiedzieć się jak żyć bezpieczniej, aktywniej, lepiej.

Do tej pory odbyły się trzy aktywności - spotkania z ekspertami dot. bezpieczeństwa w internecie, bezpiecznego robienia zakupów przez internet w połączeniu z prawami konsumenta oraz spotkanie z fizjoterapeutką. Kolejne działania zaplanowano na wrzesień i październik 2020.

30 sierpnia 2020 zakończyliśmy projekt pn. "U@ktywnij się ! - działania na rzecz osób niepełnosprawnych", realizowany przez Fundację Agrafka w ramach projektu grantowego „Wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania "Dla Miasta Torunia", RPKP.11.01.00-04-0012/17. W projekcie wzięło udział 20 osób z niepełnosprawnościami, które uczestniczyły od lutego, z przerwą do końca sierpnia w warsztatach komputerowo-smartfonowych, warsztatach j. angielskiego, indywidualnych poradach komputerowych, wsparciu psychologa, prelekcjach z ekspertami z rożnych dziedzin i wyjściach integracyjnych.

Od 1 czerwca 2020 rozpoczynamy wraz ze Stowarzyszeniem Agrafka projekt "Cyfrowe fotowakacje - warsztaty komputerowo-fotograficzne - edycja 3". Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. W projekcie weźmie udział 14 osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakończy wystawa fotograficzna powstała ze zdjęć, które wykonali beneficjenci.


Od maja 2020 dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach "Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w zakresie Przeciwdziałania skutkom COVID-19" możemy realizować nasze działania w tak trudnym dla nas okresie. Otrzymane wsparcie pokryje bieżące koszty utrzymania siedziby Fundacji Agrafka.

Zadanie jest realizowane pod nazwą "Dziesiąty rok działalności Fundacji Agrafka"

Od 25 maja 2020 wznowiliśmy realizacje projektu "U@ktywnij się ! - działania na rzecz osób niepełnosprawnych", realizowanym przez Fundację Agrafka w ramach projektu grantowego „Wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania "Dla Miasta Torunia", RPKP.11.01.00-04-0012/17.

Beneficjenci uczestniczyli w grupowych zajęciach komputerowych i warsztatach języka angielskiego z zachowaniem reżimu sanitarnego, indywidualnych konsultacji z trenerem kompetencji cyfrowych, które realizowaliśmy w domach beneficjentów.

Niektóre działania jeszcze czekają na swój czas.

W kwietniu i maju 2020 rozpoczęliśmy domowe wizyty w ramach indywidualnych konsultacji komputerowych. Odbyły się również spotkania on line dzięki aplikacji Zoom. Nasi Seniorzy, pokonując kolejne bariery, zdecydowali się również uczestniczyć w takiej nietypowej aktywności.

Okres od 12 marca do 25 maja był dla nas wyjątkowo trudny. Pandemia koronawirusa skutecznie wyhamowała nasze działania. Jednakże w zaciszu domowym pilnie pracowaliśmy, pełniąc dalej naszą misję.

Wraz z Centrum Aktywności Lokalnej do Maksa podjęliśmy akcje szycia maseczek dla toruńskich Seniorów. W akcję zaangażowało się ok. 20 wolontariuszy, którzy szyli maseczki na często archaicznych domowych maszynach do szycia.

Przekazaliśmy łącznie w trzech transzach do Urzędu Miasta

955 maseczek.

Fundacja Agrafka od lutego 2020 zaczyna realizację projektu "U@ktywnij się ! - działania na rzecz osób niepełnosprawnych". Właśnie trwa rekrutacja. Zapraszamy do zapisów!

Wyciąg z REGULAMINU

REGULAMIN PROJEKTU „U@ktywnij się! - działania na rzecz osób niepełnosprawnych”

§ 1

Niniejszy regulamin określa zasady uczestnictwa w projekcie „U@ktywnij się! - działania na rzecz osób niepełnosprawnych” realizowanym przez Fundację Agrafka w ramach projektu grantowego „Wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania "Dla Miasta Torunia", RPKP.11.01.00-04-0012/17.

    1. Realizatorem (Liderem) projektu jest Fundacja Agrafka z siedzibą w Toruniu 87-100, ul. Królowej Jadwigi 6

    2. Biuro Projektu mieści się Toruniu 87-100, ul. Królowej Jadwigi 6. Czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 do 14:00 oraz we środy od 16-18:00.

    3. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach grantu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 11, Działanie: 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR

    4. Okres realizacji projektu: 6.01.2020 r. do 30.06.2020 r.

    5. Obszar realizacji projektu: Obszar LSR (Lokalna Strategia Rozwoju) obejmujący 17 jednostek urbanistycznych Torunia, w tym: Barbarka, Bielany, Bielawy, Bydgoskie Przedmieście, Wrzosy, Czerniewice, Grębocin Nad Strugą, Grębocin Przy Lesie, Jakubskie Przedmieście, Katarzynka, Mokre Przedmieście, Podgórz, Rubinkowo, Rudak, Stare Miasto, Starotoruńskie Przedmieście, Stawki. Dokładna lista adresów objętych LSR dostępna jest w biurze projektu

    6. Wsparcie oferowane w ramach projektu obejmuje działania w zakresie organizowania społeczności lokalnej. Zakres wsparcia jest sprecyzowany w § 2 niniejszego regulaminu.

§ 2

CELE PROJEKTU

Projekt dotyczy poprawy sytuacji społecznej i wzrostu aktywności społecznej 20 osób niepełnosprawnych (ON) zamieszkujących obszar LSR poprzez szkolenia w formie grupowej i indywidualnej z zakresu obsługi komputera i innych urządzeń cyfrowych, naukę j. angielskiego potrzebnego podczas obsługi urządzeń cyfrowych oraz integrację.

Poprzez działania te w życiu ON nastąpi wzrost znaczenia internetu jako instrumentu umożliwiającego pokonywanie ograniczeń, z jakimi na co dzień borykają się ON; zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu i zwiększenie swojej wiedzy z zakresu IT; zwiększenie poczucia własnej wartości w oczach rówieśników, rodziny, młodszego pokolenia poprzez wzrost kompetencji cyfrowych - w tym nabycie umiejętności korzystania z mediów społecznościowych - tak ważnych w dobie internetu; zapobieganie wykluczeniu społecznemu i osamotnieniu poprzez uczestnictwo w szkoleniu (integracja wewnątrzpokoleniowa), dzięki któremu nastąpi nawiązanie nowych znajomości, zmniejszenie marginalizacji i wyjście z izolacji; wzrost samodzielności i niezależności ON, dzięki nabyciu umiejętności rozwiązywania swoich problemów zdalnie, poprzez internet; zwiększenie poczucia bycia pełnowartościowym członkiem społeczeństwa, mogącym zarówno korzystać z zasobów i osiągnięć kultury i cywilizacji, jak i będącym w stanie włączyć się w ich tworzenie; kreowanie własnego wizerunku poprzez internet i media społecznościowe.

§ 2

FORMY WSPARCIA W PROJEKCIE

Wsparcie oferowane w ramach projektu obejmuje:

    1. Grupowe zajęcia komputerowe (grupy 5-cio osobowe) – 28 godzin na grupę – 20 uczestników;

    2. Grupowe zajęcia z urządzeniami mobilnymi (grupy 5-cio osobowe) – 6 godzin na grupę – 20 uczestników;

    3. Indywidualne konsultacje komputerowe – 1 godzina na uczestnika – 20 uczestników;

    4. Grupowe warsztaty języka angielskiego – (grupa 10-cio osobowa) - 46 godzin na grupę – 10 uczestników;

    5. Spotkania i wyjścia integracyjne (m.in. kino, muzeum) – 3 wydarzenia – 20 uczestników;

    6. Cykl prelekcji ze specjalistami dot. zdrowego odżywiania, problemów z narządem ruchu, psychologiem, prawnikiem – 4 spotkania – 20 uczestników;

    7. Grupowe i indywidualne spotkania z psychologiem na początku i na końcu projektu – 20 uczestników.


12.02.2020 odbyło się w Fundacji Agrafka spotkanie organizowane w ramach uczestnictwa w Dniu Bezpiecznego Internetu #DBI2020. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób, chętnych zgłębić aspekty bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu, poczty elektronicznej, portali społecznościowych, korzystania z bankowości internetowej oraz podczas dokonywania zakupów. Zapraszamy za rok:-)