Шумейко
Юлія Миколаївна

Вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, закінчила Кіровоградський педагогічний університет ім. В.Винниченка у 2000 р.

Звання: вчитель-методист

Проблема, над якою працює вчитель: Формування ключових та предметних компетентностей учнів початкових класів шляхом упровадження інтегрованого навчання

Опис досвіду роботи

Методична проблема, над якою я працюю в даний час, є «Формування ключових та предметних компетентностей учнів початкових класів шляхом упровадження інтегрованого навчання». Цю тему я обрала відповідно до вимог Концепції Нова українська школа», у якій було запропоновано оновлену структуру освітнього процесу. Так, в початковій школі виділено два цикли навчання: перший – адаптаційно-ігровий (1-2 класи), другий – основний (3-4 класи). Перший цикл навчання спрямований на природне входження дитини в шкільне життя, яке забезпечується обмеженням обсягу домашніх завдань, використанням ігрових методів навчання, запровадженням формувального оцінювання, врахуванням індивідуальних особливостей кожного учня під час підбору навчальних завдань та часу на їх виконання. Другий цикл навчання передбачає здійснення навчального процесу з концентрацією педагогічної уваги на формуванні в учнів відповідальності і самостійності, запровадження рівневого оцінювання. Та спільною особливістю для обох циклів стала інтеграція навчального матеріалу, що й увійшло в основу мого педагогічного дослідження.

Існують різні форми здійснення інтегрованого навчання: використання інтегрованих курсів, проведення інтегрованих або бінарних уроків, впровадження навчальних проєктів, організація тематичних днів та тижнів. Повна або часткова інтеграція здійснюється завдяки об’єднанню різних освітніх галузей в один навчальний предмет або інтегрований курс з метою створення цілісного уявлення про навколишній світ, здатності сприймати предмети і явища різнобічно, системно та визначати практичне застосування вивченого. Одним із таких навчальних предметів у типових освітніх програмах визначено інтегрований курс «Я досліджую світ», який забезпечує реалізацію змістового (або тематичного) підходу до інтегрованого навчання. У типовій освітній програмі початкової освіти під керівництвом Шияна Р.Б. інтегровано 7 освітніх галузей: мовно-літературна, математична, природнича, технологічна, інформатична, соціальна і здоров’язбережна, громадянська та історична. Таке поєднання дозволяє реалізувати інтегративний підхід, але за умови об’єднання матеріалу, що вивчається, навколо однієї соціокультурної теми в межах тематичного тижня. Створення єдиного тематичного простору дозволяє уникнути дублювання інформації у змісті різних навчальних дисциплін, розглянути аналогічний матеріал різнобічно, використовуючи різні дидактичні засоби. Таким чином забезпечується збалансованість у сприйманні інформації різних освітніх галузей через взаємозв’язок змісту, методів і форм роботи.

Пропоную розглянути шляхи інтеграції різних освітніх галузей в межах одного навчального предмета «Я досліджую світ». 2 години мовно-літературної освітньої галузі реалізуються через інтегрований курс завдяки більшості тем таких змістових ліній як «Взаємодіємо усно», «Взаємодіємо письмово», «Читаємо, «Театралізуємо», «Досліджуємо медіа». Для цього слід використовувати різні методи, прийоми та форми роботи: вправа «Стіна слів», робота із сюжетними малюнками, передбачення за переглянутими відеоматеріалами, складання розповідей за мнемотаблицями, розігрування тематичних ситуацій, мовні ігри тощо. В інтегрований курс входить 1 година математичної освітньої галузі, де доречно обирати ті теми, які передбачають виконання практико-зорієнтованих завдань на застосування вивченого матеріалу різних змістових ліній. Для цього можна використовувати дидактичні ігри, графічні диктанти, роботу з діаграмами, логічні завдання, завдання з використанням різноманітних дидактичних матеріалів (конструкторів чи будівельних наборів). Зміст природничої, технологічної, інформатичної, соціальної і здоров’язбережної, громадянської та історичної освітніх галузей природно включається в інтегрований курс «Я досліджую світ» оскільки реалізуються через організацію дослідницької діяльності через застосування стратегій критичного мислення, дидактичних та сюжетно-рольових ігор, навчальних проектів, екскурсій, дослідів та досліджень, логічних ігор «Танграм» та «Пентаміно», укладання колажів та лепбуків. Практичну зорієнтованість інтегрованого курсу забезпечує виконання завдань технологічної освітньої галузі через залучення учнів до предметно-перетворювальної діяльності в межах тематичного тижня.

Розпочати розробку інтегрованого тижня слід з побудови ментальної карти, яка допоможе генерувати та ефективно структурувати ідеї навколо визначеної теми. Ментальна карта є інноваційним засобом реалізації тематичних тижнів в інтегрованому курсі «Я досліджую світ». Ментальна карта (або карта пам’яті) – це схема, яка об’єднує ідеї навколо центрального поняття. Центральним поняттям під час організації інтегрованого навчання слугує тема тижня. Вона пишеться посередині аркуша. Навколо теми записуються асоціації, які виникають в уяві вчителя. Вимогами до створення ментальної карти інтегрованого тижня є те, щоб всі ідеї відповідали віковим особливостям учнів, їх пізнавальним інтересам та потребам, обов’язковим результатам здобувачів освіти відповідно до Державного стандарту та матеріально-технічному забезпеченню. Ментальна карта може слугувати опорним конспектом до проведення уроків. Для цього вчителю можна дібрати матеріал до тематичного тижня у вигляді презентацій, відео, схем, таблиць, діаграм, текстів тощо та подати на карті за допомогою гіперпосилань. Таким чином сама карта слугує узагальненням до матеріалу, який потрібно засвоїти протягом тижня, а гіперпосилання розкривають зміст відповідно до вимог програми. Для створення карт пам’яті можна використовувати он-лайнові сервіси: FreeMind, Bubbl.us, Mindomo та ін.

На основі зафіксованих думок та ідей у ментальній карті вчитель складає орієнтовні проблемні запитання тижня. Їх може бути п’ять, за кількістю днів у робочому тижні, або чотири, тоді вчитель одне проблемне питання може розглядати протягом двох днів. Після складання ментальної карти та формулювання проблемних запитань вчитель укладає систему завдань, враховуючи очікувані результати навчання тих освітніх галузей, що входять до складу інтегрованого курсу «Я досліджую світ», індивідуальні та вікові особливості кожного учня, матеріально-технічне забезпечення тощо.

Практичне застосування ментальних карт на уроках у першому класі більш детально описано у методичному посібнику «Використання ментальної карти як інноваційного засобу організації тематичних тижнів в інтегрованому курсі «Я досліджую світ», який друкується за рішенням вченої ради комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» від 11 червня 2019 року, протокол №4 (автори Кондратова В.В., Шумейко Ю.М.).

У типовій освітній програмі початкової освіти під керівництвом Савченко О.Я. в курсі «Я досліджую світ» інтегровано 3 освітні галузі: природнича, соціальна і здоров’язбережна, громадянська та історична. Формування цілісного образу світу відбувається в процесі засвоєння різних видів соціального досвіду, який охоплює систему інтегрованих знань про природу і суспільство, ціннісні орієнтації в різних сферах життєдіяльності та соціальної практики, способи дослідницької поведінки, які характеризують здатність учнів розв’язувати практичні задачі. Результатом вивчення особливості інтеграції за цією програмою стали розроблені зошити з інтегрованого курсу «Я досліджую світ» для учнів 1-4 класів та діагностувальні роботи з курсу «Я досліджую світ» для учнів 3-4 класів, укладені до підручника автора І.Андрусенко.

Більш детально з моїм досвідом та результативністю моє практичної діяльності можна ознайомитись на сайті

Персональний сайт учителя