Клімчук
Алла Лаврентіївна

Вчитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, закінчила Кіровоградський державний педагогічний інститут ім.О.С.Пушкіна.

Проблема, над якою працює вчитель: Формування національно свідомої творчої особистості на уроках української мови і літератури.

Опис досвіду роботи

Я, Клімчук Алла Лаврентіївна, вчитель української мови та літератури, стаж роботи: 27 років, спеціаліст вищої категорії.

Педагогічне кредо: «Пам’ятай, що Україна покликана до творення нового життя, і тому працюй для її могутності й розвитку» (С.Бандера)

Методична проблема: Формування національно свідомої творчої особистості на уроках української мови та літератури шляхом впровадження ІКТ та здоров’язберігаючих технологій.

Мета дослідження: на уроках словесності ґрунтовно працюю над формуванням мовної культури, засвоєння основ світосприйняття, психології, національної духовності українців. Намагаюсь виховувати чесність, громадянську гідність й мужність в обстоюванні істини, прав і свобод громадянина України. В процесі виховання розвиваю в учнів почуття відповідальності за свої вчинки і позицію, за долю рідного краю, народу, захист і розвиток, його духовної культури, зміцненню миру і дружби між людьми.

На уроках виділяю такі аспекти, враховуючи віковий склад учнів:

  1. Мова. Питання збереження мови.

  2. Історія України.

  3. Родина. Символи національної свідомості.

  4. Національний характер українців.

  5. Служіння Україні. Питання вибору в житті.

  6. Я – частина народу й нації.

Над методичною проблемою працюю з 2005 року. У викладанні української мови та літератури зроблено чимало. Цьому сприяло ряд чинників: нова політична атмосфера, надання українській мові статусу державної, введення до програми художніх творів письменників, імена яких були незаконно вилучені з літературного процесу, об’єктивне осмислення багатьох історичних подій, всієї нашої історії.

Національний тип особистості виростає на ідеях національної особистості, народних ідеалах, традиціях, звичаях і обрядах, морально-етичних цінностях, тобто на культурно-історичному досвіді, здобутках народу впродовж багатьох епох.

Через художнє слово намагаюся задіювати чуттєву сферу школяра, щоб сформувати повні образи, уявлення, поняття.

В своїй роботі використовую вже напрацьовані роками методи та прийоми, які активізують увагу та сприяють творчому мисленню учнів: робота в парах, «мозкова атака», «дослідження тексту через художню деталь», «коло ідей», «прогноз долі героя», «дискусійна сітка», «кольористика твору», «спробуй зрозуміти героя», «я так думаю», «асоціативний рядок», «моніторинг».

Продовжую використовувати в своїй практиці проектні технології, дослідження архетипів, написання творів-фанфіків, творів-есе.

Викладання української мови та літератури повинно відповідати сучасним вимогам, тому на своїх уроках застосовую ІКТ, такі як:

  • Створення «мотиваційного кадру»;

  • Відеодиктант;

  • Кросенс;

  • Буктрейлер;

  • Композиційний малюнок;

  • STEAM-подорож.

Кожного року проводжу позакласну роботу: заходи до Дня писемності, предметний тиждень, екскурсії. Беру участь в науково- практичній конференції.

Протягом 2014-2019 рр. мої учні були призерами міських олімпіад з української мови та літератури, конкурсів ім.П.Яцика й Т.Шевченка.

З 1999 року очолюю шкільне методичне об’єднання вчителів української мови та літератури. Ділюся досвідом з колегами. Постійно займаюся самоосвітою, перебуваю в творчому пошуку.

Електронне портфоліо вчителя