Workshopy

Připravili jsme pro vás nabídku 11 dopoledních a 8 odpoledních workshopů a také dvě panelové diskuse. Každému z nabídnutých témat se věnujeme 2 hodiny, abychom měli možnost oblast více prozkoumat a věnovat prostor všem dotazům a diskusi. Uvedené anotace vám pomohou vybrat si jeden dopolední a jeden odpolední workshop, nebo panelovou diskusi.

ZAREGISTRUJTE SE JAKO ÚČASTNÍK/CE KONFERENCE A NÁSLEDNĚ SVŮJ VÝBĚR WORKSHOPŮ ZAZNAMENEJTE DO PŘIHLÁŠEK U JEDNOTLIVÝCH WORKSHOPŮ.

WORKSHOPY MAJÍ OMEZENOU KAPACITU. PO JEJÍM NAPLNĚNÍ BUDE REGISTRACE NA WORKSHOP UZAVŘENA.

Workshopy a diskuse budou probíhat na různých místech - UFFO, Středisko volného času, Trutnov, Základní škola kpt. Jaroše, Mateřská škola Novodvorská. Při zahájení konference budete informováni, kde se vámi vybraný workshop bude konat.

30. 9. 2020 DOPOLEDNÍ WORKSHOPY

9.00-11.00

1. Podmínky spolupráce - Mark Tange

Spolupráce není sama o sobě cílem. Spolupráce je vždy spojena s určitým záměrem, ať už je to předmět (tj. dějepis, matematika, anglický jazyk) nebo objekt (tj. dítě, žák, student). Ve workshopu se zaměříme na spolupráci ve vztahu k požadovanému cíli, vytvoříme „prostor pro hru“ a vizualizujeme, co různí účastníci potřebují k dosažení cíle.

Workshop bude tlumočen do češtiny.

Místo konání workshopu: UFFO velký sál

2. Spolupráce vyučujících předškolních zařízení ve Slovinsku - Mateja Režek

Naše slovinská kolegyně Mateja Režek vám představím komunitu profesního učení (PLC) - školní strategii profesního rozvoje a prostředek k realizaci sdílené vize mateřské školy. Základním cílem PLC je profesní rozvoj pedagogů. Aby tento vývoj probíhal hladce, měli by být pedagogové schopni (Caine a Caine, 2010) analyzovat a zkoumat problémy, mít příležitost propojit nové se známým, zavádět nové činnosti do své práce, přijímat mentorství. Všechny činnosti, které Caine a Caine zmiňují, jsou začleněny do navrhované struktury schůzek PLC: zahřívání, reflexe provedených činností nebo diskuse o konkrétní výzvě, rozvoj společného porozumění kvalitě, plánování dalších kroků a ukončení schůzky. Taková struktura setkání umožňuje členům rozvíjet a získávat nové znalosti a dovednosti podle zásad učení dospělých, při respektování individuálních rozdílů mezi učiteli.

Účastníci workshopu budou mít příležitost zažít práci PLC a později se zamyslet nad jejím procesem.

Workshop bude tlumočen do češtiny.

Místo konání workshopu: UFFO malý sál

3. Centra kolegiální podpory - Miroslava Škardová, Iveta Burešová

Dílna nabízí krátké představení center kolegiální podpory, jejich hlavní smysl a některé postupy, které pomáhají podporovat učící se komunitu v regionu. Zaměříme se také na to, jak lze zkušenosti ze síťování škol a příležitosti pro pravidelná setkávání a společné učení pedagogů/pedagožek „přenášet“ do dalších škol. Budeme společně hledat odpověď na otázku Jak můžeme nejen „udržovat“, ale také posilovat a podporovat komunitu škol Začít spolu?

Místo konání workshopu: UFFO malý sál

4. Aplikace, které žáky baví - Milan Khas

Na workshopu se učitelé seznámí s několika jednoduchými on-line aplikacemi, které mohou ihned použít pro vedení a zpestření své výuky. Díky nim získají od žáků okamžitou zpětnou vazbu a mohou tomu přizpůsobit své učení. Účastníci workshopu si aplikace prakticky vyzkouší z pohledu žáka a zároveň je zhodnotí z pohledu učitele.

Místo konání workshopu: ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov

5. Jak fyzika otevírá prostor pro spolupráci od školkáčků po deváťáky - Petra Prošková, Jitka Houfková

Jak navzájem spolupracují učitelé z mateřských škol, 1. a 2. stupně základních škol? Co zajímá nejmenší "fyziky", co se jim líbí a co všechno dokáží, a co na to jejich učitelé?

Na workshopu se seznámíte s tím, jak fungují centra Elixíru do škol a vyzkoušíte si vybrané přírodovědné a fyzikální pokusy, které se líbí učitelům i dětem.

Místo konání workshopu: SVČ - Rukodělná klubovna

6. eduScrum v kolegiální podpoře - Jana Šenkyříková

Během workshopu budete mít příležitost seznámit se s projektem zaměřeným na spolupráci vyučujících vedený metodou eduScrum. Po úvodním představení projektu budete mít možnost vyzkoušet si práci metodou eduScrum na vlastní kůži, seznámíte se zásadními kroky metody a dostanete do rukou důkazy o učení učitelů.

Místo konání workshopu: SVČ - Ateliér A

7. Syndrom vyhoření a kolegiální podpora - Irena Smetáčková

Nejnovější a největší výzkum zvládání stresu a syndromu vyhoření mezi učitelkami a učiteli na základních školách (n=2394) ukázal souvislost mezi vyhořením a sociální oporou v učitelských týmech. Ukazuje se, že vyučující vnímají vztahy ve svých školách spíše pozitivně. Ovšem ti, kteří se vztahy ve školy spokojeni nejsou, čelí stresu podstatně častěji a vyskytuje se u nich více projevů vyhoření. Mezi vyučujícími ve škole mohou panovat osobní-kamarádské vztahy nebo pracovní-kolegiální vztahy. Pracovní vztahy jsou pro celkovou spokojenost a pro vyhnutí se syndromu vyhoření důležitější. Výzkum dále zjišťoval, jaké formální a neformální aktivity nabízené školou vyučujícím pomáhají, aby lépe čelili profesnímu stresu. Z formálních aktivit byla pozornost věnována zejména technikám kolegiálního sdílení profesních zkušeností, jako je supervize, intervize atd. Ty jsou sice vnímány jako velmi přínosné, ale jen za určitých podmínek, které souvisí s tím, jak jsou aktivity vedením zdůvodněny, jak je zvolen čas pro setkání a jak je zaručeno bezpečí při sdělování osobních informací.

Místo konání workshopu: SVČ - Divadlo

8. Od kolegiální podpory k efektivnímu plánování - Anna Babanová

V rámci workshopu se seznámíte s novou příručkou Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce, která vznikla díky spolupráci SbS ČR a Gender Studies, o.p.s. v roce 2019. Společně prolistujeme příručkou a ukážeme si podrobněji několik vybraných metod, které se vám mohou hodit pro kolegiální spolupráci na vašich školách. Ve druhé části bloku se přesuneme k nové příručce týkající se plánování do center aktivit. Seznámíme vás s několika nástroji, které mohou usnadňovat plánování výuky a budeme moc rádi za vaši zpětnou vazbu, jak se vám práce s nástroji osvědčila. Z naší společné práce případně může vyplynout možnost úžeji spolupracovat na vzniku chystané příručky, pokud vás některý z nástrojů zaujme a budete ho chtít ve svém vlastním plánování v budoucnu ověřovat.

Pokud vlastníte příručku Dvanáct metod kolegiální podpory autorky Anny Babanové, přivezte si ji prosím s sebou.

Místo konání workshopu: SVČ - Ateliér B

9. Den ve třídě Začít spolu - Kamila Burešová

Program workshopu nabízí seznámení s programem Začít spolu přímo ve třídě, která má s realizací tohoto programu zkušenosti. Budete mít možnost strávit celé dopoledne pozorováním způsobu práce vyučujících a dětí v ranním kruhu, triviu, centrech aktivit a hodnotícím kruhu. Dále nabízíme inspiraci materiály a pomůckami, kterých děti při učení tvořivě využívají. Po skončení pozorování ve třídě proběhne její reflexe a diskuze nad vybranými tématy. Po celou dobu návštěvy vám budou k dispozici vyučující a metodička Step by Step ČR.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků.

Místo konání workshopu: ZŠ kpt. Jaroše, Gorkého 38, Trutnov, 2. poschodí, třída 3. A

10. Integrovaná tematická výuka na druhém stupni ZŠ - Petra Blahnová

Pro žáky, kteří prošli programem Začít spolu na prvním stupni, hledáme stále cesty, jak pokračovat v udržení dovedností, jež si na druhý stupeň přinášejí. Jednou z možností je integrovaná tematická výuka a podpora spolupráce žáků v týmech. V rámci workshopu nahlédnete do výuky na druhém stupni a následně budeme mít možnost výuku společně s paní učitelkou reflektovat.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků.

Místo konání workshopu: ZŠ kpt. Jaroše, Gorkého 38, Trutnov, 2. poschodí, třída 7. B

11. Návštěva v Mateřské škole Novodvorská - Lenka Müllerová

Na našem pracovišti pracujeme s programem Začít spolu. Spolupracujeme se společností SbS ČR, zapojujeme se do projektů, letních škol a seminářů v programu Začít spolu. Prostředí naší školky bylo součástí víkendového semináře Individualizace vzdělávání v MŠ. Novou aktivitou je zřízení Centra kolegiální podpory pro kolegy z Královéhradeckého regionu.

Program workshopu bude zaměřen na ukázku práce ve třech třídách MŠ a následnou reflexi. V rámci pozorování ve třídách se zaměříme na podnětné prostředí, práci s ranním úkolem a praktické přenesení zkušeností z center kolegiální podpory do praxe.

Workshop je určen pro max. 15 účastníků.

Místo konání workshopu: MŠ Novodvorská, Trutnov

30. 9. 2020 ODPOLEDNÍ WORKSHOPY

12.30-14.00

1. Teacher time out - Adéla Tupá a Martina Fialová

V této dílně vám prakticky představíme užitečnou metodu kolegiální podpory TTO (Teacher Time Out). Tato metoda umožňuje v bezpečném a známém prostředí vaší třídy odkrývat důležité momenty a žákovské strategie, které mohou vyučujícím při běžné výuce uniknout. Metoda spočívá v naplánování výukové jednotky, odučení a reflexi, které vznikají a jsou realizovány v širším týmu vyučujících (3-8). Otázky pokládané kolegy a kolegyněmi přímo ve výuce mohou být vyučujícím ihned prozkoumány a společnými silami je tak možné výuku TADY a TODKRÝVAT a vylepšovat.

Srdečně vás zveme na tento workshop, ve kterém naplánujeme, odučíme a zreflektujeme krátký úsek frontálně vedené výuky matematiky. Zaměříme se na rozvoj strategií, které pomáhají vizualizovat myšlení dětí.

Místo konání workshopu: UFFO - malý sál

2. Průvodce plánováním v MŠ Začít spolu - Radka Chaloupková, Mirka Škardová

V rámci workshopu vám představíme novou příručku Průvodce pro plánování v MŠ Začít spolu. Základní východiska a principy pro plánování v Začít spolu, které jsou zmíněny v teoretické části, si budeme konkrétně ukazovat na jednom (z dvaceti) námětových listů, které jsou součástí příručky a byly realizovány v různých MŠ Začít spolu. Nabídneme vám příklady, tipy a možnosti, jak rozpracovat téma do center aktivit podle zásad integrované tematické výuky, jak téma propojit s ranními úkoly, činnostmi v ranním kruhu, jak téma přiblížit dětem i mimo MŠ atp.

Přestože je příručka určena primárně učitelům a učitelkám MŠ, věříme, že může být svým obsahovým zaměřením a zpracovanými tématy inspirací i pro vyučující základních škol.

Místo konání workshopu: UFFO - malý sál

3. Proměna MŠ - Diana Roubová, Petra Dvořáková

Mentoring - jedna z forem kolegiální podpory. Jak se promění školka, když tým prochází mentoringem? Nabízíme příběh z konkrétním dopadem této podpory na učitele/ky v prostředí jedné MŠ. Workshop budeme věnovat prapůvodnímu principu učení někoho a učení se.

Místo konání workshopu: SVČ - Ateliér A

4. Wanda jako nástroj kolegiální podpory - Jana Kargerová, Petra Vallin

Wanda je metoda skupinové reflexe, která pomáhá učitelům sdílet problematické situace ze školní praxe. Vychází z přesvědčení, že učitelé se nejlépe učí od sebe navzájem ve svém specifickém kontextu.

Workshop nabízí možnost prakticky si vyzkoušet tuto reflektivní metodu. Budeme sdílet různé učitelské výzvy, výhodou tedy bude mít v záloze konkrétní a zajímavou situaci, která se může v běžné praxi učitele opakovat.

Místo konání workshopu: SVČ - Klubovna instruktorů

5. Badatelství venku - Barbora Hrdličková, Vendula Jansová

Účastníci prozkoumají principy badatelsky orientované výuky a vyzkouší si její praktické využití při učení venku. Zároveň se seznámí s přístupem společného plánování, realizace a reflexe výuky uplatněným v projektu Mistři kolegiální podpory v oblasti přírodovědné gramotnosti a jeho praktickými výstupy a přínosy. Zamyslí se, jaký krok pro kolegiální spolupráci ve své škole udělají.

Místo konání workshopu: SVČ - Rukodělná klubovna

6. eduScrum - Mark Postema

eduScrum je výuková metoda zaměřující se na klíčové dovednosti 21. století, kterými jsou spolupráce, komunikace, kreativita a kritické myšlení. Žáci pracují v týmech na několika projektech pokrývající vzdělávací cíle školního vzdělávacího programu. V rámci těchto projektů mají více svobody a zodpovědnosti plánovat a rozhodovat o jednotlivých činnostech.

K tomu, abyste pocítili eduScrum na vlastní kůži, nabízíme tříhodinový workshop. Během tohoto workshopu si aktivně zažijete některé části eduScrumu. Tento orientační workshop vám pomůže rozhodnout, zda je eduScrum pro vás ten pravý. Workshop probíhá v angličtině, v případě potřeby jej lze tlumočit.

Více informací: www.eduscrum.cz

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mark-postema-32341660/

Místo konání workshopu: SVČ - Klubovna horolezců

7. Syndrom vyhoření a kolegiální podpora - Irena Smetáčková

Nejnovější a největší výzkum zvládání stresu a syndromu vyhoření mezi učitelkami a učiteli na základních školách (n=2394) ukázal souvislost mezi vyhořením a sociální oporou v učitelských týmech. Ukazuje se, že vyučující vnímají vztahy ve svých školách spíše pozitivně. Ovšem ti, kteří se vztahy ve školy spokojeni nejsou, čelí stresu podstatně častěji a vyskytuje se u nich více projevů vyhoření. Mezi vyučujícími ve škole mohou panovat osobní-kamarádské vztahy nebo pracovní-kolegiální vztahy. Pracovní vztahy jsou pro celkovou spokojenost a pro vyhnutí se syndromu vyhoření důležitější. Výzkum dále zjišťoval, jaké formální a neformální aktivity nabízené školou vyučujícím pomáhají, aby lépe čelili profesnímu stresu. Z formálních aktivit byla pozornost věnována zejména technikám kolegiálního sdílení profesních zkušeností, jako je supervize, intervize atd. Ty jsou sice vnímány jako velmi přínosné, ale jen za určitých podmínek, které souvisí s tím, jak jsou aktivity vedením zdůvodněny, jak je zvolen čas pro setkání a jak je zaručeno bezpečí při sdělování osobních informací.

Místo konání workshopu: SVČ - Divadlo

8. Individualizace v Začít spolu - Barbora Heřmanová

Na vlastní kůži si společně vyzkoušíme, jaké možnosti pro individualizaci nabízí program Začít spolu, co je potřeba udělat, aby všechny děti mohly rozvinout svůj potenciál. Budeme hledat vhodné postupy a přístupy, které se opírají o různé pohledy v procesu individualizace.

Místo konání workshopu: SVČ - Ateliér B

30. 9. 2020 ODPOLEDNÍ PANELOVÉ DISKUSE

12.30-14.00

Panelová diskuse pro ředitele základních a mateřských škol na téma kolegiální podpora

Moderátorka diskuse: Věra Krejčová

Místo konání: UFFO - velký sál

Panelová diskuse na téma Centra kolegiální podpory v mateřských školách

V průběhu projektu Učíme se spolu vzniklo v ČR 15 Center kolegiální podpory.

Kolegové a kolegyně se v nich věnují desítkám témat jejich každodenní práce.

Přímí aktéři se v diskusi podělí o své zkušenosti s fungováním těchto center a s tím,

co přináší kolegiální sdílení.

Co mi může nejbližší CKP nabídnout? A co já mohu nabídnout jemu?

Moderátorka: Kateřina Vanková

Místo konání: UFFO - galerie