Přednášející a lektoři workshopů

Mirka Škardová

V organizaci Step by Step ČR, o. p. s. pracuje jako metodička a lektorka vzdělávacího programu Začít spolu. Stála u zrodu tohoto programu v České republice a spoluzakládala jednu z prvních mateřských škol Začít spolu v Plzni.

V projektu Učíme se spolu spolupracovala jako metodička s CKP v Plzni a v Kadani.

Mateja Režek

Výzkum Matejy Režek se zaměřuje na iniciativy, které se týkají především profesního rozvoje odborných pracovníků mateřských a základních škol a kvality vzdělávacího procesu. Je zodpovědná za naplnění a rozvoj obsahu národní sítě předškolních a základních škol ve Slovinsku: Network of changing quality Step by Step. Vede národní a mezinárodní semináře a workshopy na různá témata související s profesním rozvojem a implementací procesu výuky a učení. V rámci Mezinárodní asociace Step by Step (ISSA) je členkou pracovní skupiny pro iniciativu ISSA Quality Resource Pack Initiative.

Je držitelkou magisterského titulu na Fakultě sociálních věd, obor Komunikační studia.

Mark Tange, MA

Začínal jako učitel dějepisu v Rotterdamu. Poté pracoval jako poradce v oblasti práce se žáky se specifickými potřebami. V současné době pracuje v oblasti managementu vzdělávání. Po magisterském studiu se specializoval na koučování: formování a podpora práce vzdělávacích komunit. Kromě toho, že pracuje jako manažer na střední škole (pro žáky ve věku 12-17 let) v Alphen aan den Rijn, přednáší také na Amsterdamské univerzitě aplikovaných věd a je členem dozorčí rady pro základní vzdělávání. Bydlí v nizozemském Boskoopu se svou ženou a dvěma dcerami.

LinkedIn profil: https://www.linkedin.com/in/mark-tange-ma-76a0a127/

Vladimír Srb

Konzultant ve vzdělávání, spoluzakladatel iniciativy Úspěch pro každého žáka. Zabývá se podporou spolupráce na zlepšování vzdělávacích výsledků dětí a zvyšování rovných šancí. Věnuje se problematice efektivního vedení a řízení školství na regionální úrovni („střední článek vedení a podpory“). V letech 2018–2020 vedl vzdělávací program Nadace České spořitelny. Pracoval ve správních radách organizací Učitel naživo a Elixír do škol. V letech 2010–2017 zastával funkci ředitele projektu Pomáháme školám k úspěchu. Začínal jako učitel angličtiny na základní škole, učitel informatiky na gymnáziu a instruktor zážitkové pedagogiky. Je hrdý na to, že obě jeho děti se vzdělávají v běžné spádové základní škole podle programu Začít spolu.

Iveta Burešová

Ředitelka šestitřídní mateřské školy v Plzni-Bolevci, která je zároveň Centrem kolegiální podpory v Plzeňském kraji. S organizací Step by Step ČR, o. p. s. spolupracuje na přípravě aktivů pro učitele, učitelky, rodiče a další zájemce, kteří se zajímají o výchovu a vzdělávání.

Jana Šenkyříková

Učí na 1. stupni ZŠ a MŠ ANGEL v Praze 12. Od roku 2000 pracuje v programu Začít spolu, který je její srdeční záležitostí. Ve třídách s bilingvním programem využívá metody eduScrum. Působí ve škole též v roli interního mentora, nabízí kolegiální podporu v různých formách podle zájmu kolegů/yň a jejich individuálních profesních potřeb.

V projektu Učíme se spolu pracuje jako průvodkyně.

Jana Poche Kargerová

Vysokoškolská učitelka, lektorka, mentorka. Působí na Pedagogické fakultě UK v Praze, kde se zabývá především didaktikou 1. stupně a organizací pedagogických praxí, včetně kurzu mentoringu pro fakultní učitele. Je lektorkou vzdělávacího programu Začít spolu a autorkou publikací o tomto programu. V současné době se intenzivně věnuje otázkám profesní podpory pedagogů, metodám jejich vzájemné kolegiální podpory. Do této oblasti spadají i její zkušenosti s metodou WANDA, jejíž je certifikovanou trenérkou.

Věra Krejčová

Působí jako lektorka a mentorka v oblasti profesního rozvoje učitelů mateřských a základních škol. Její srdcovkou je vzdělávací program Začít spolu. Je autorkou pedagogických publikací, učitelkou budoucích učitelů na Pedagogické fakultě UHK v Hradci Králové a také jedním z rodičů, kteří v Litomyšli založili základní školu pro své děti. Věří, že nejlepší investice jsou do lidí, ve škole to platí na "ntou". Proto ji zajímá, jak poskytovat podporu pedagogům tak, aby ji mohli následně "prodloužit" směrem k dětem.

Petra Blahnová

Pracuje jako učitelka českého jazyka a dějepisu na druhém stupni Základní školy kpt. Jaroše, Trutnov. Zde se věnuje se i dramatické výchově dětí. Je velká milovnice knih a svou lásku k nim úspěšně přenáší do svých hodin literatury.

Principy programu Začít spolu jí jsou blízké a snaží se je aplikovat také do výuky žáků druhého stupně.

Anna Babanová

Pracuje jako metodička programu Začít spolu v organizaci Step by Step ČR. Zároveň působí jako učitelka matematiky na prvním stupni základní školy Škola Můj Projekt - Jižní Město. Od roku 2008 se intenzivně zajímá o problematiku genderově citlivé pedagogiky, potažmo pedagogiky na prvním stupni ZŠ. Podílela se na vzniku řady pedagogických příruček, zaměřených zejména na genderově citlivé vzdělávání, ale také na problematiku plánování výuky a možnosti kolegiální podpory na školách.

Kamila Burešová

Pracuje jako učitelka a metodička 1. stupně ZŠ kpt. Jaroše. Věnuje se kolegiální podpoře a zavádění programu Začít spolu na ZŠ. S organizací Step by Step ČR, o.p.s. spolupracuje na přípravě Dnů s programem Začít spolu a je seniorní aktérka v projektu "Učíme se spolu".

Lenka Műllerová

Učitelka mateřské školy, zástupce ředitele pro odloučené pracoviště Novodvorská, Trutnov. V projektu „Učíme se spolu“ pracuje od roku 2018 jako metodička CKP Trutnov. Za klíčové považuje otevřené vyučování, spolupráci pedagogů a komunikaci.

(Její srdcovou záležitostí je práce s ranním úkolem).

Miloslav Khas

Vyučuje na Základní škole ve Staňkově informatiku a také plní funkci metodika ICT. Věnuje se integraci informačních technologií do vzdělávání a jejich smysluplnému využití napříč předměty. Společně s žáky sbírá zkušenosti v mezinárodních eTwinnigových projektech a je aktivním členem Google Edu Group Učte s námi. Na Západočeské univerzitě v Plzni působí na odboru celoživotního a distančního vzdělávání jako lektor a tvůrce multimédií pro projekt Bav se vědou. V současné době vede DIGI centrum Elixíru v Plzni a centrum kolegiální podpory, které se věnuje zavádění formativního hodnocení do škol. Ve Staňkově také každoročně pořádá celostátní setkání učitelů nazvané EDU Staňkov.

Diana Roubová

Vystudovala Střední pedagogickou školu v Litoměřicích, Speciální pedagogiku při Technické univerzitě v Liberci a Specializaci v pedagogice na UJEP v Ústí nad Labem. V roce 1996 se stala součástí vzdělávacího programu Začít spolu jako učitelka, která implementovala tento program na dvoutřídní vesnickou MŠ. Následně se stala spoluzakladatelkou a ředitelkou jeslí, MŠ a ZŠ v Kadani. V současné době působí jako lektorka a metodička vzdělávacího programu Začít spolu a úzce spolupracuje ze Step by Step ČR, o. p. s.

Radka Chaloupková

Vystudovala PedF UK - Učitelství pro 1.stupeň. Pracuje jako učitelka, lektorka, mentorka. Má čtrnáctiletou zkušenost s programem jako učitelka. Zajímá se o literaturu, návrhy zahrad a historii staré Prahy.

Barbora Heřmanová

Učitelka základní školy, speciální pedagog, mentorka

Je učitelkou základní školy Mozaika, Rychnov nad Kněžnou. Dlouhodobě pracuje s programem Začít spolu. Působí jako školní speciální pedagog, interní mentor v kmenové škole, externí mentor a průvodce v Step by Step. Vystudovala Pedagogickou fakultu MU v Brně, obor Speciální pedagogika. Ráda tančí, jezdí na kole a čte.

Barbora Hrdličková

Je vedoucí projektu Mistři kolegiální podpory v oblasti přírodovědné gramotnosti, mentorka, koučka.

Vendula Jansová

Je konzultantka projektu Mistři kolegiální podpory v oblasti přírodovědné gramotnosti a programu GLOBE, lektorka badatelsky orientované výuky.

Irena Smetáčková

Působí na katedře psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ve svých výzkumech se věnuje čtyřem oblastem - učitelství a jeho náročnost, rovnost ve vzdělávání, genderová socializace a motivační aspekty školního učení. Vedla mimo jiné výzkum učitelského vyhoření a výzkum učitelských supervizí, jejichž výsledky prezentuje právě vydávaná kniha Učitelské vyhoření - proč vzniká a jak se proti němu bránit v nakladatelství Portál a některé webové stránky ucitelskevyhoreni.cz

Petra Prošková

Pracuje jako ředitelka Elixíru do škol. Má zkušenosti s výukou odborných předmětů na SŠ a vedením různorodých týmů v bankovním sektoru. Kromě svého angažmá v Elixíru se věnuje lektorské, konzultační a mentorské činnosti zaměřené na provázení týmů a jednotlivců pracovními změnami.

Jitka Houfková

Působí jako odborná asistentka na katedře didaktiky fyziky MFF UK, kde se věnuje především přípravě budoucích učitelů fyziky, a jako garantka "malé fyziky" a vedoucí regionálního centra v Elixíru do škol, kde se zaměřuje na předškolní a prvostupňové učitele a na propojování fyzikálních pokusů, dětí i jejich učitelů napříč všemi stupni vzdělávání. Má zkušenost s výukou na základní škole i na gymnáziu a s vedením seminářů pro učitele z praxe ze všech typů škol (od mateřských přes učitele z prvního a druhého stupně základní školy až po učitele středoškolské) v ČR i v zahraničí. Více než dvanáct let se věnuje poznávání fyzikálních principů mladšími dětmi, jejich vnímání světa z hlediska přírodních věd a s tím i úzce souvisejícím přístupem jejich učitelů včetně přípravy a dalšího vzdělávání těchto učitelů. Je autorkou programu pro předškolní a mladší školní děti Pohádková fyzika, ve kterém se děti seznamují s fyzikálními pokusy. Za tento program opakovaně získala Ocenění za trvající významnou činnost při popularizaci fyziky od České fyzikální společnosti.

Mark Postema

Pochází z Holandska, ale před 3 lety se přestěhoval do České republiky. V Nizozemsku pracoval jako učitel chemie a fyziky. Momentálně většinu času pracuje na základní škole v Trutnově, kde vyučuje angličtinu a fyziku pomocí eduScrum. Kromě toho je licencovaný školitel eduScrum a je zodpovědným za eduScrum v České republice. Věří, že osobní rozvoj studentů je velmi důležitý, ale že se mu často nedostává pozornost, kterou potřebuje. Rád používá eduScrum ve své výuce, protože to dává studentům šanci dozvědět se více o sobě a poskytuje jim platformu pro předvedení a rozvoj jejich dovedností.

Petra Dvořáková

Od roku 2010 je ředitelkou Mateřské školy Šestajovice na Praze- východ. Od září 2018 se svým týmem aktivně zavádí program Začít spolu. Při MŠ je založeno Centrum kolegiální podpory, organizují se Dny ve třídě a letos poprvé i Letní škola. Je překladatelkou publikace ISSA “Předškolní vzdělání orientované na dítě”, kterou vydává Začít spolu na podzim roku 2020. Ráda sdílí s kolegy a s kolegyněmi z dalších předškolních zařízeních příběh změny, kterým prošla MŠ Šestajovice se zavedením programu Začít spolu.

Kateřina Vanková

Učitelka na 2. stupni ZŠ Solidarita/Brigádníků. Má zkušenosti jako manažerka vzdělávacích projektů ve společnosti Nová škola o.p.s., 8 let pracovala jako ředitelka mateřské školy v Jižních Čechách, kde se svým spolkem pořádá komunitní aktivity a programy obnovy venkova. V iniciativě Učíme na jihu se podílí na projektu Labyrint vzdělávání. Nabíjí se kulturou a přírodou, žije v Praze a na statku v Pošumaví.

V projektu Učíme se spolu pracovala jako metodička Centra kolegiální podpory Neznašov.