Prezentace


Prezentace budou probíhat v úterý 29. 9. 2020 od 15 do 17 hodin ve společenském centru UFFO.

Věra Krejčová - Učit se a Začít SPOLU

Projekt Učíme se spolu byl plný vzájemné kolegiální podpory, předávání zkušeností, týmové spolupráce a sdílení dobré praxe. Se všemi těmito principy ladí vzdělávací program Začít spolu. Jaká byla role programu Začít spolu při samotné realizaci projektu? Které jeho principy napomáhaly tomu, že jsme po celou dobu realizace projektu měli chuť se SPOLU učit a vzájemně se inspirovat? Na tyto otázky se pokusí odpovědět příspěvek „Učit se a Začít SPOLU“.

20 minut

Mark Tange - Bullseye

Jaké jsou výhody a nevýhody společné práce pedagogů? Na základě osvědčených postupů převzatých z nedávného projektu realizovaného v Holandsku si ukážeme, jak může společný cíl nastartovat spolupráci a znásobit výsledek.

„V roce 2017 jsem začal pracovat jako ředitel školy na Comenius College - na škole, kde lidé pracovali pouze vedle sebe, ne spolu. Špatné výsledky a nepřátelská kultura vedly ke snížení počtu studentů, a dokonce i k 11% pracovní neschopnosti učitelů. Práce na vizi, vizuálně znázorněná pomocí „Bullseye“, dala směr další společné práci. Opouštěl jsem školu, kdy se počet studentů zvedl na 107% a naopak se snížila pracovní neschopnost učitelů. Spokojenost studentů a učitelů vzrostla.“

20 minut

Vladimír Srb - Jak se učitelé nejlépe učí a jak to dopřát všem?

Jaké formy vzdělávání učitelům nejlépe pomáhají zlepšovat každodenní výuku ve své třídě? Dají se u nás někde vidět? Co dělají vzdělávací systémy, aby podporovaly vzdělávání učitelů ve všech školách? Jak to souvisí s tzv. "středním článkem vedení a podpory škol", o kterém se diskutuje v připravované státní vzdělávací Strategii 2030+? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět a opřeme se o koncept účinné profesní spolupráce profesora Andrewa Hargreavese a o zkušenosti z fungování školských obvodů v zahraničí.

40 minut

Mateja Režek - Spolupráce vyučujících předškolních zařízení ve Slovinsku

Vědečtí pracovníci, odborné vzdělávací organizace a politici se shodují v tom, že kvalita vzdělávání a péče v raném dětství (v konečném důsledku i studijní výsledky dětí) závisí na kvalitně vzdělaných a kompetentních pedagogických pracovnících. Jak zdůraznila studie CoRe (Urban a kol., 2011; Vandenbroeck a kol., 2016), individuální kompetence nestačí k zajištění kvality. „Kompetence“ v kontextu vzdělávání a péče v raném dětství je třeba chápat jako charakteristiku uceleného systému péče v raném dětství. Kompetentní systém se vyvíjí prostřednictvím rozvoje vzájemných vztahů mezi jednotlivci, týmy, institucemi a širším sociálně-politickým kontextem. Klíčovým rysem „kompetentního systému“ je jeho podpora jednotlivcům při realizaci jejich schopnosti rozvíjet odpovědné a pohotové postupy, které reagují na potřeby dětí a rodin v neustále se měnících společenských podmínkách.

Představíme vývoj kompetentního systému na všech úrovních definovaných ve studii CoRE (individuální, institucionální, interinstitucionální a mezinárodní). Představíme materiály vytvořené ve spolupráci s mezinárodní organizací ISSA, jakož i způsoby, jak je použít k vytvoření podpůrného systému a zlepšení kvality výuky.