Інноваційні технології навчання на уроках інформатики

Інноваційні технології навчання на уроках інформатики

« … Учитель повинен свідомо йти в ногу з сучасністю,

пройматися і надихатися силами, що пробудилися в ній».

Адольф Дістервег

 

На сьогодні найголовніше в навчальному процесі є «дитиноцентризм»,  тому в освітньому процесі треба використовувати нові педагогічні технології, головною метою яких є  забезпечення розвитку особистості учня (Рис. 1) в сучасних умовах. Слово "інновація" походить від латинського inovatis, що в перекладі означає "оновлення, новинка". Педагогічна інновація – це зміни, створені задля підвищення розвитку, виховання та навчання.

Сьогоднішній учитель має бути наставником, фалісітатором, партнером в навчанні, створювати оптимальні умови для прогресу здобувачів освіти, застосовувати компетентнісний підхід для формування й розвитку в учнів здатності практично діяти та творчо застосовувати здобуті знання й набутий досвід у різних ситуаціях. Кожен учитель, йдучи на урок, думає про те, як подати свій матеріал,  як організувати пізнавальну діяльність учнів, як знайти підхід до кожного. Цьому дуже сприяє використання комп’ютерних технологій та онлайн-ресурсів, які надають можливість  формувати  нові підходи до методів навчання, враховувати особливості сприйняття і перероблення інформації учнями; їх очікування від освітнього процесу. «ІКТ суттєво розширять можливості педагога, оптимізують управлінські процеси, таким чином формуючи в учня важливі для нашого сторіччя технологічні компетентності.»[1]

Мета досвіду: дослідити та проаналізувати впровадження  інноваційних цифрових технологій на уроках інформатики.

Використання інноваційних комп’ютерних технологій, сучасних інтернет-сервісів – це один зі способів оптимізації та урізноманітнення навчально-виховального процесу, тому  впровадження сучасних цифрових  технологій сьогодні є невіддільною частиною шкільного навчання. Вчитель інформатики має такі завдання: забезпечити фундаментальну інформаційну підготовку учнів  та  підготувати їх використовувати інформаційні технології та інші інформаційні структури.

Види інноваційних цифрових технологій на уроках інформатики

Learning Apps. На уроках цей сервіс використовую як елемент тренінгової технології для вивчення нових термінів, закріплення матеріалу, самоконтролю. (Тренінг - це інтерактивний метод отримання знань, коли всі його учасники вчаться на власному досвіді в поточний момент.). Learning Apps  дозволяє на різних етапах уроків застосовувати елементи гри, що сприяє більшій ефективності навчання. Щоб проконтролювати та оцінити знання використовую тести, які розробляю на платформі «На урок» або  в Google-формах.

Щоб звернути увагу учнів на вивчення теоретичного матеріалу, практикую візуальний  стиль навчання: використовую презентації, в яких застосовую такі елементи як зображення, схеми,  таблиці,  діаграми. Jamboard. Щоб учні краще опановували матеріал, особливо під час дистанційного навчання, використовую інтернет-дошку jamboard, наприклад  для складання  схем, для самостійного опрацювання матеріалу. Вміння працювати з  сервісом надають можливість застосовувати його для вивчення матеріалу на різних уроках, наприклад, використовувати для створення  мініпроєкту в рамках уроку. Для більш детального знайомства з можливостями інструментів офісних програм розробляю інфографіку в Google-документах.

В освітньому процесі все  більше користуються увагою візуальні засоби та технології, такі, наприклад, як YouTube. Це дуже популярний відеохостинг, який використовують багато учнів для своїх потреб: дізнаються про своє хобі, застосовують для навчання. Цей сервіс сприяє активізації процесу навчання. Щоб заохотити дітей до освітнього процесу, щоб уроки стали цікавішими підбираю до уроків відеоматеріали з предмета. Також до процесу пошуку додаткових матеріалів залучаю учнів. Це надає можливість формувати в учнів ключові та предметні компетентності:  вони вчаться створювати  персональне освітньо-комунікаційне середовище для навчання,  набувають уміння критично оцінювати здобуту з Інтернету інформацію, використовувати контент з урахуванням авторських прав, що розвиває повагу до чужого інтелектуального продукту. В практиці роботи розробляю та застосовую власні відеоматеріали для вивчення деяких тем, для аналізу  помилок під час проведення самостійної роботи:  учні можуть розглянути матеріали у зручний для себе час, можуть пригадати те, що забули.

Вважаю дуже перспективним використання технології із застосуванням методу проєктів, в  основі якого є розвиток пізнавальних навичок учнів, розвиток критичного та творчого мислення, умінь самостійно конструювати свої знання, умінь орієнтуватися в інформаційному просторі. Часто пропоную підготувати проєкти як залікові роботи за вивченою темою. За останні два роки для розробки та захисту своїх робіт   учні стали використовувати не тільки застосунки комп’ютера (текстовий процесор, програму Publisher, редактор  презентацій), а й різноманітні способи представлення інформації за допомогою цифрових технологій Інтернету: це може бути padlet, mentimeter,   відеоматеріали  на сервісі yuotube, власний блог.  Сервіс Padlet -  це зручний інструмент для спільної роботи у віртуальному просторі, який дозволяє організувати колективний мозковий штурм під час  дистанційного навчання, продемонструвати результати інформаційного пошуку учнів  при вивченні нової теми,  оформити віртуальну виставку напрацювання учнів, організувати рефлексію на уроці.

На уроках застосовую нестандартні форми роботи.  Наприклад, хмарні технології  надають  можливість зацікавити учнів та підвищити їх мотивацію, формувати  навички як самостійної, так і спільної роботи,  забезпечують високий рівень залученості учнів у навчальний процес. Або квести, які використовую  для самостійного вивчення матеріалу,  або на уроках узагальнення та повторення. Для організації нестандартних уроків можна запропонувати наступну ідею: надати посилання на певне відео з навчальним змістом, після перегляду якого вони складають тест, розроблений на платформі «На Урок», «Всеосвіта» або в Goole-формі або  контролюють свої знання в ігровій формі на ресурсі Learningapps. Можна застосувати Google-сайт, на якому розмістити  пізнавальні або невеличкі дослідницькі  завдання. Залучаю учнів для розробки нових вправ з предмета, які  разом виконуємо на уроці та обговорюємо їх позитивні сторони та недоліки

Для нікого не є таємницею, що інтерес до знань в учнів падає. З метою успішного розв’язання цієї проблеми всі ми намагаємося поєднувати в своїй роботі різні методи, прийоми та технології. І я не виняток в цьому.

На уроках інформатики я застосовую різні технології.

А саме:

Групову (колективну) технологію.

Ця технологія навчання передбачає організацію навчального процесу, за якої навчання здійснюється в процесі спілкування між учнями (взаємонавчання) у групах. Група може складатися з двох і більше учнів, може бути однорідною або різнорідною, постійною і мобільною.

Наприклад, вивчення такої теми, як «Комп’ютерна мережа Інтернет» проводжу, використовуючи роботу в групах. Перед початком вивчення теми учні розподіляються в групи, кожній з яких повідомляється її тема. Кожна група отримує завдання підготувати та розкрити решті учням свою тему. Методи, форми, засоби для цього учні обирають самостійно. Вони опрацьовують теоретичний матеріал, готують презентації, підбирають тестові завдання, які потім я використовую для перевірки рівня засвоєння даного матеріалу. Роль кожного члена в групі розподіляється учнями також самостійно.

Така організація навчального процесу має ряд позитивних моментів:

· в ході такої підготовки в учнів формуються навички проведення наукового дослідження та його оформлення,

· навички пошуку, використання та опрацювання інформації з різних джерел і т.д.

Технологію індивідуалізації процесу навчання.

 Це організація навчального процесу, при якій вибір педагогічних засобів та темпу навчання враховує індивідуальні особливості учнів, рівень розвитку їх здібностей та сформованого досвіду. Прикладом технології індивідуалізації процесу навчання є проектний метод.

Проекти можуть бути:

Короткочасні проекти використовую в межах одного уроку, наприклад, при вивченні теми «Текстовий процесор», коли за обмежений час учні повинні створити статтю в газету з певної теми та оформити її засобами Microsoft Word.

Проекти середньої тривалості пропоную як залікові роботи в кінці певної теми. Так, після вивчення теми Комп’ютерна анімація» учні повинні представити на оцінку анімаційний фільм з певної теми навчального предмету, або по закінченні теми «Презентації Power Point» учні демонструють свої презентації.

Довготривалі проекти виконували учні з високим рівнем навчальних досягнень на протязі, як мінімум, одного семестру для захисту їх на державній підсумковій атестації з інформатики в 11 класі. Це були і електронні підручники з різних навчальних предметів, і бази даних вчителів школи, учнів школи, випускників минулих літ.

Використання методу проектів сприяє забезпеченню умов для розвитку індивідуальних здібностей та нахилів дитини, учить творчо мислити та інтелектуально вдосконалюватись. Він орієнтує учнів на самостійну, парну чи групову діяльність та активізацію навчання, при цьому реалізується творчий підхід до вирішення певної проблеми. Учень навчається самостійно планувати, організовувати й контролювати свої знання та дії.

Ігрові технології навчання.

Ще однією ефективною формою навчання є ділова гра.

Види ігор:

Доказом необхідності та актуальності впровадження елементів гри та змагання в шкільний процес навчання є те, що більшість дітей та дорослих не виносять рутинної роботи.

Високий ефект дають ділові ігри, спрямовані на розв’язання профільних задач.

Наприклад, під час вивчення тем «Текстовий процесор», «Електронні таблиці», «Бази даних» учні працюють як представники фірм, рекламних агентств, організацій тощо. Діти створюють та представляють прайс-лісти, рекламні проспекти, бейджики, візитки і т.д., подають фінансові звіти, таблиці й діаграми, що інтерпретують їхні фінансові успіхи.

На різних етапах уроку я застосовую такі елементи гри:

1. «Розгадай кросворд».

2. «Мозаїка» (потрібно з окремих фрагментів скласти програму з використанням процедури для розв’язування певної задачі).

3. «Вияви фантазію» (наприклад, намалювати комп’ютер, використовуючи тільки певні геометричні фігури (трикутники, чотирикутники тощо)).

4. «Урок інформатики моїми очима» (думки учнів на тему «Якби я провів урок інформатики»).

Засвоєння й закріплення матеріалу відбувається в кілька разів швидше, якщо використовується такий метод навчання, як ділова гра.

Інтерактивне навчанняце спеціальна форма організації пізнавальної активності за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів.

Які інтерактивні технології я використовую? Це:

1) «Мозковий штурм». Учні по черзі висловлюють всі свої думки з приводу поставленого питання.

2) «Ажурна пилка». Це метод, що поєднує і групову, і фронтальну роботу. Малі групи працюють над різними завданнями, після чого переформовуються так, щоб у кожній новоствореній групі були експерти з кожного аспекту проблеми.

Робота в змінних групах (парах) дає непоганий результат при вивченні нового матеріалу.

Наприклад, при вивченні теми «Електронні таблиці. Введення, редагування, форматування табличних даних» спочатку формується три групи. Перед кожною сформованою групою ставиться завдання – опрацювати новий матеріал. Наступний етап – робота в змінних групах для обміну одержаними знаннями. Пари тричі формуються з учасників різних груп. Таким чином кожен з учнів має змогу виступити як у ролі вчителя, так і в ролі учня. Це хороші умови для розвитку самореалізації особистості учня.

3) «Мікрофон». Учні швидко по черзі висловлюються з приводу проблеми, передаючи один одному уявний “мікрофон”. Один учень може почати відповідь, а інший – доповнює, завершує відповідь.

4) «Навчаючись учу». Кожен учень отримує картку з частиною інформації з даної теми, опрацьовує її, доповідає однокласникам і вислуховує їх розповідь.

 5) «Незакінчене речення» («кодування відповіді»). Учням пропонується перелік запитань у вигляді незакінчених речень та перелік відповідей. Діти повинні встановити відповідність між першим та другим списками.

Використання інтерактивних технологій можливість для фахового росту, для зміни себе, для навчання разом з учнями.

Але для ефективного застосування інтерактивного навчання, зокрема, для того щоб охопити весь необхідний матеріла і глибоко його вивчити потрібно старанно планувати свою роботу, глибокого вивчити і продумати матеріал, сценарій уроку, ролі учасників, критерії оцінювання і т.д.

 А це досить важко і не завжди вдається повною мірою.

 Мультимедійні технології пов’язані із створенням мультимедіа-продуктів: електронних книг, енциклопедій, баз даних. У цих продуктах об’єднуються текстова, графічна, аудіо- та відеоінформація, анімація.

Сьогодні розроблені програми для підтримки навчання будь-якого предмету (математики, фізики, хімії, іноземних мов і т.д). При вивченні теми «Прикладне програмне забезпечення навчального призначення» ми приділяємо увагу таким програмам.

Використовую їх і при проведенні інтегрованих уроків, зокрема уроків математики та інформатики.

Дуже широко використовую контролюючі програми для проведення комп’ютерного тестування, яке підвищує мотиваційну складову набуття учнями нових знань.

Практичний досвід використання систем тестування показав, що результати тестування стимулюють пізнавальну активність учнів. Перевагою тест-програм є абсолютна об’єктивність в оцінці знань.

Тестування дозволяє перевірити весь обсяг знань з теми за короткий термін часу. Учні знаходяться у рівних умовах, високим є рівень надійності, об’єктивності.

Комп’ютер значно розширив можливості подання інформації. Застосування графіки, кольору, звуку, інших засобів мультимедіа дозволяє відтворити не тільки запитання тесту, а його оформлення.

Учні більш охоче відповідають комп’ютеру і якщо отримують невисоку оцінку, то мають велике бажання скоріше її виправити.

Але постійне використання тестування для контролю знань не є доцільним. Це призводить до того, що учні звикають до цієї форми контролю й через це не розвиваються. Крім того, тести не завжди враховують індивідуальні та психологічні якості учня.

Тому тестування не може розглядатись як абсолютний, універсальний метод контролю. Поряд з тестуванням слід використовувати традиційні засоби контролю (співбесіди, письмові контрольні роботи, колоквіуми, семінари і т.д.)

 Мережеві технології призначені для спілкування, доступ до баз даних через мережу Інтернет. Формами мереженої комунікації є:

Все гострішою стає проблема вдосконалення форм організації процесу навчання, знаходження відповіді на запитання “Як навчати, як створили умови для розвитку та самореалізації особистості в процесі навчання”. Як, залишаючись в рамках класно-урочної системи, підвищити ефективність навчального процесу, досягти високого інтелектуального розвитку учнів, забезпечити оволодіння ними навичками саморозвитку особистості. Значною мірою цього можна досягти, використовуючи сучасні інноваційні технології.