ОБРАЗОВАНИЕ, КУЛТУРА И ПРОСВЕТА

ДНЕС,14.05.2020 година,проведохме виртуален урок на тема "Любимата приказка на моето детство".Гости ни бяха госпожа Силвия Даскалова-Димитрова и госпожа Веселина Бокушева, които прочетоха пред учениците своята любима приказка от своето детство.Проведе се интересна дискусия.Направихме и виртуална викторина на тема "МАЙСКИ ПРАЗНИЦИ"

Г-жа Даскалова - Димитрова ни представи приказката "Червената шапчица"-Шарл Перо

Г-жа Бокушева ни запозна с африканската народна приказка "Дъщерята на слънцето и луната"

БЛАГОДАРИМ ВИ, ГОСПОЖИ!!!

15 май- МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА СЕМЕЙСТВОТО

Световен ден на семейството (International Family Day) е основан от Общото събрание на ООН през 1993 година. Този празничен ден се стреми да привлече общественото внимание към редица проблеми в семейството. Според генералния секретар на ООН, когато се нарушават основните права на едно семейство - единството на цялото човешко семейство, чиито членове са те, е под заплаха.

ЕТО И НАШИТЕ ЩАСТЛИВИ СЕМЕЙСТВА!



Екатерина Бокушева



Тихомир Тодоров



Иван Иванов

18 май - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА МУЗЕИТЕ

На 18 май 1978 г. за първи път се чества Международният ден на музеите. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата "музей" идва от латинската дума "museum", която е от гръцки произход и произлиза от "mouseion". "Mouseion" било мястото (понякога храм), което било посветено на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология.

В модерната си форма музеят възниква като индивидуална колекция от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. Националната държава превръща музеите в стожер на своята културна идентичност. Днес, когато светът е движен от глобализацията, музеят е превърнат в главно средство за привличане на туристи.

В музея се събират, пазят и излагат предмети, образи и текстове, свързани с определена епоха или сфера.


24 май- ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА, КУЛТУРА И СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ

На този ден в България се отбелязва националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като "Солунските братя".

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии.

През 1857 година денят на "светите братя" е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна. 11 май се чества от православната църква като празник на св. св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.


Честит 24 май !

Маргарита

24 май ден на Светите братя Кирил и Методий

Мария Магдалена

Екскурзия до три известни манастира в Г България

Теодор Пенчев

24 май- ЕВРОПЕЙСКИ ДЕН НА ПАРКОВЕТЕ

Европейският ден на парковете е обявен от Европейската федерация на националните и природни паркове EUROPARC.

Избраната дата е свързана с 24 май 1909 г., когато в Швеция са създадени първите в Европа девет национални парка.

24 май е обявен за “Ден на парковете” от Генералната Асамблея на Европейските паркове през 1999 г.

От същата година по решение на Министерство на околната среда и водите, датата 28 май е определена за Ден на парковете в България.

Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна дейност. Един от най-важните аспекти на националните системи от защитени територии е процентът, който те заемат от общата територия на страната. Средно за света той е около 5,19% а за България 4,95%.

31 МАЙ-МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН БЕЗ ТЮТЮНОПУШЕНЕ


Световната здравна организация през 1988 г. обяви 31 Май като Световен ден без тютюнопушене (World No Tobacco Day). За световната общност е била зададена една задача - да гарантира, че в XXI век, проблемът за тютюнопушене ще изчезне. Вече сме XXI век, но проблемът продължава. Борбата с никотина продължава.