U Noći knjige, Knjižnica Pravnog fakulteta u Rijeci vas poziva da posjetite izložbu

Sve nijanse ranjivosti...
... pokret, zvuk, slika i riječ u zaštiti prava ranjivih

Organizatori izložbe
Pravni fakultet u Rijeci, u sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici i projekta Hrvatske zaklade za znanost Život u doba bolesti COVID-19 – socijalne implikacije za sigurnost i dobrobit ranjivih skupina u europskom kontekstu / #COVID-19#VULNERABILITY u suradnji s Akademijom primijenjenih umjetnosti - Sveučilište u Rijeci.

Kada?
Otvorenje izložbe: 23. travnja 2021., točno u podne (12:00) putem poveznice:
https://youtu.be/Nok3ZguaaRU

Izložba će biti otvorena od 23. travnja do 23. svibnja 2021.

Uvodne riječi prigodom otvorenja izložbe:

Dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci
prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić

Kustosice izložbe
izv. prof. dr. sc. Sanja Bojanić i doc. mr. art Darija Žmak Kunić

Nositeljice Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici
izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa, dr. sc. Dejana Golenko

Više o izložbi
Kustosice izložbe
izv. prof. dr. sc. Sanja Bojanić i doc. mr. art Darija Žmak Kunić

Autorice i autori izložbe:
Nives Žarković, Ela Štefanac, Marina Rajšić, Ivana Babić, Tea Teodorović, Gloria Arapović, Lucija Granić, Ivona Habijanec, Mila Čuljak i studenti 2. godine preddiplomskog studija. Gluma i mediji: Petar Baljak, Ivona Bulešić, Ena Jagec, Aleksandar Filo, Toni Kukuljica, Ivan Raffaelli, Klara Modrić.

Opis izložbe

Prikazujući vlastitu ranjivost, artikulirajući zbunjenost i tegobno pretražujući frustracije koje paraliziraju, bol, plač i sumnju, otvarajući se poput školjki, umjetnice i umjetnici daju u svijet sebi specifičnim jezikom svoju intimu, uvjeravajući nas da se spoznajom o ranjivosti nekoga drugoga, kroz umjetnički izričaj lakše možemo nositi i s vlastitim tegobama.

Strah me je od neugodnog zagrljaja… strah od vlastite negativnosti… strah od depresije… strah od ovisnosti… strah od predanosti… strah od dosade… strah me je od straha…

Vremena nam nisu naklonjena i ako su neki bili izloženi gubitcima dragih i bližnjih, izgubili posao, razboljeli se, mukotrpno i dugotrajno se oporavljaju, sjetimo se i onih kojima ni bolja vremena nisu išla na ruku. Sjetimo se da im je glas solidarnosti, ta čvrsta ruka potpore još potrebnija i ne posustajmo u iskazivanju empatije.

Mlade umjetnice i umjetnici Akademije u Rijeci, odazvali su se našem pozivu, pokazujući svoju ranjivost, brigu, ljubav, nadu i iskrenost, otvarajući svoju intimu kako bi svijet postao bolje mjesto za svih, koliko god da smo različiti.

Ranjivost_Katalog_Final.pdf

Katalog Izložbe RANJIVOST, dizajn kataloga Sanjin Kunić, Akademija primijenjenih umjetnosti, Sveučilište u Rijeci, Rijeka, 2021.

O autoricama izložbe

Ela Štefanec

Ela Štefanac (b.1993., Požega, Hrvatska) je vizualna umjetnica koja radi u području skulpture, objekta, ambijenta i performansa. Njezin rad nije ograničen na medij, ali često koristi analognu fotografiju, pronađene i svakodnevne objekte, elemente iz prirode, video, zvuk i sebe. U svome radu prikazuje vizualnu poeziju u suvremenoj umjetnosti. Godine 2018. stječe naziv Magistre likovne pedagogije na APURI (Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci). Dobitnica je austrijske nagrade Red Carpet Art Award (2015.) za koju je članica žirija narednih godina. Izlaže samostalno u Hrvatskoj, grupno u Hrvatskoj i inozemstvu. Članica je HDLU-a Rijeka i Zagreb.

Gloria Arapović

Rođena 20. veljače 1994. godine u Rijeci. Nakon završene srednje škole za primijenjenu umjetnost, 2014. godine upisuje redoviti studij Likovne pedagogije, smjer kiparstvo na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Aktivno sudjeluje u nastavi te radionicama kreativnog stvaralaštva za djecu i mlade koje se izvode u sklopu izvannanstavnih aktivnosti. Skupno izlaže na izložbama.

Ivona Habijanec

Rođena je 20. svibnja 1995. godine u Virovitici. Godine 2010. upisuje Školu za primijenjenu umjetnost u Rijeci, smjer kiparstvo. Maturirala je 2014. godine i upisala studij likovne pedagogije na Akademiji za primijenjenu umjetnost u Rijeci, modul kiparstvo. Djeluje na području pedagoškog rada, kiparstva i 3d printa.

Lucija Granić

Rođena 8. srpnja 1994. godine u Rijeci. Nakon završene osnovne škole, srednjoškolsko obrazovanje završava maturom stečenom u Školi za primijenjenu umjetnost u Rijeci. Godine 2014. upisuje Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, smjer likovne pedagogije na Katedri za kiparstvo. Aktivno sudjeluje u nastavnim, izvannastavnim aktivnostima, projektima i izložbama vezanim za kulturno–umjetničko stvaranje.

Ivana Babić

Vizualna umjetnica koja radi u području novih medija, fotografije, videa, ilustracije, grafičkog i web dizajna. U svome radu često koristi nove medije, fotografiju i ilustraciju, te analizu (vlastitih) emocionalnih stanja i utjecaj okoline na iste.

Godine 2016. upisuje Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, smjer Likovna pedagogija te 2019. stječe akademski naziv – Sveučilišna prvostupnica likovne pedagogije (univ.bacc.art). Iste godine upisuje diplomski studij Vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna također pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Sudjeluje na završnim izložbama Akademije primijenjenih umjetnosti, skupnim galerijskim izložbama, u radu na skupnim i samostalnim projektima, te aktivno sudjeluje u radu kako Studentskoga zbora Akademije primijenjenih umjetnosti, tako i u radu Studentskoga zbora Sveučlišta u Rijeci. Osim umjetničkog stvaranja i izražavanja, pridonosi promidžbi i razvoju kulturnog života u domeni volontiranja u sklopu projekata Europskih snaga solidarnosti, HKD-a u Rijeci gdje asistira i djeluje na umjetničkim projektima Rijeka 2020, udruge LORI, GKL i drugih.

Marina Rajšić

Umjetnica je i dizajnerica vizualnih komunikacija. Magistrirala je “Vizualne komunikacije i grafički dizajn” na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci 2019. godine. Godine 2018., objavljuje umjetničku knjigu Umjetno(st) lijepo(g). Nagrađena je Rektorovom nagradom Sveučilišta u Rijeci za umjetnički rad. U svojim radovima, bavi se temama odnosa jedinke i populacije te suvremenim društvenim normama. Kreće se u smjeru konceptualne, novomedijske umjetnosti, fuzijom marketinških elemenata i umjetničkog stvaralaštva.

Mila Čuljak

Majka, izvedbena umjetnica, radnica u kulturi i obrazovanju. Specijalizirala se u lip sync tehnici. Aktivno i solidarno sudjeluje u radu Udruge za sindrom Down - Rijeka 21. Vjeruje u cjeloživotno učenje i studente preddiplomskog studija Gluma i mediji uči pokretu.


Nives Žarković

Nives Žarković rođena 1994. godine u Zagrebu. Diplomirala 2019.godine na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Iste godine nagrađena prvom nagradom Za mlade na 12. HT natječaju za suvremenu umjetnost. Nagrađeni rad „Sram te i stid bilo“ 2020. godine proširuje izvođenjem performansa na Korzu u suradnji sa Udrugom SOS Rijeka povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Sudjelovala na raznim skupnim izložbama.

Tea Teodorović

Rođena u Rijeci 1996. godine, živi u Umagu. Godine 2019. stječe akademski naziv – Sveučilišna prvostupnica likovne pedagogije (univ. bacc. art) te upisuje diplomski studij likovne pedagogije.
Izlagala je na brojnim skupnim izložbama kao što su to Poezija je zec iz šešira - uvertira u izložbu Vlade Marteka, MMSU Rijeka, Rijeka mini art – 3. Salon minijaturne umjetnosti, izložbe u sklopu projekata Rijeka 2020 – 27 susjedstva, 55. Zagrebački salon primijenjene umjetnosti, 27. Slavonski biennale itd.
U svome umjetničkom djelovanju, kroz različite medije, bavi se tematikom emocija, emocionalnih stanja, njihovih utjecaja na samu umjetnicu i društvo koju je okružuje. Ona su proces ozdravljanja i osobna priča. Kroz različite medije i istraživanja, kombinacijom snage riječi i likovnog izražavanja, ona nastoji publici približiti još uvijek taboo temu emocionalnih „poremećaja“. Potaknuti razgovore o temi. Nevidljive rane nastoji učiniti vidljivima.