Događanja

U sklopu programa Pravo u zajednici provodit će se niz aktivnosti izvođenjem predavanja, radionica, okruglih stolova, webinara, znanstvenih skupova i sl. u Knjižnici Pravnog fakulteta u Rijeci, kako bi se rezultati istraživanja u sklopu projekta Život u vrijeme Covida približila istraživačima, studentima, građanima, stručnjacima i samim ranjivim građanima  

U sklopu Dana sigurnijeg interneta u suradnji s Osnovnom školom Kantrida održana radionica


(Ne)prihvatljivo ponašanje mladih u online prostoru. 

Kako odgovorno postupati s informacijama u virtualnom okruženju 

i smanjiti rizike od povreda privatnosti u sferi spolnosti?

 
Vrijeme održavanja: 8. veljače 2024. godine 

Mjesto održavanja radionice: Osnovna škola Kantrida


Ciljana skupina: učenici 8. razreda, nastavnici i stručni suradnici

Broj sudionika40 

U posljednje vrijeme službene statistike upozoravaju na porast nedopuštenih ponašanja mladih u online okružju u sferi spolnosti. Pokazalo se kako mladi ne poznaju granice poštivanja prava na privatnost i prelaska u stegovnu i kriminalnu zonu. Kako bi se osnažila spoznaja mladih o vrijednosti kvalitetne informacije, njihovu pravu na privatnost i odgovorima pravnog sustava na povrede te privatnosti u sklopu Dana sigurnijeg interneta za učenike 8. razreda organizirana je radionica pod naslovom (Ne)prihvatljivo ponašanje mladih u online prostoru. S mladima su razgovarale o traženjima najboljih odgovora o tome kako prevenirati sexsting, odnosno s njim povezani sextortion, sunositeljice Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici, izv. prof.  dr. sc. Dalida Rittossa i dr. sc.  Dejana Golenko. 


U suradnji s Knjižničarskim društvom Rijeka u sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici, Zavoda za kaznene znanosti i Europskog dokumentacijskog centra Rijeka održan skup

Biblioterapija: terapija knjigom ili snaga iscjeljivanja riječima 


Vrijeme održavanja: 8. prosinca 2023. godine (srijeda) u 12:00 sati

Mjesto predavanja: Pravni fakultet u Rijeci, knjižnica.


Ciljana skupina: znanstvenici, knjižničari, građani.

Broj sudionika: 30
Program skupa dostupan je ovdje.

Sažetak:

Skup Biblioterapija – terapija knjigom ili snaga iscjeljivanja riječima nastao je u zajedničkoj suradnji i organizaciji Knjižničarskog društva Rijeka i Pravnog fakulteta u Rijeci, u sklopu aktivnosti Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici, Zavoda za kaznene znanosti i Europskog dokumentacijskog centra Rijeka.

Na skupu su sudjelovali s izlaganjem: izv. prof. dr. sc. Goran Arbanas, dr. med. (Medicinski fakultet u Rijeci i Klinika za psihijatriju Vrapče) koji je u svom predavanju upoznao sudionike skupa se s eklektičnom analizom djela “Gospoda Glembajevi” iz perspektive kliničke psihijatrije koja koristi biblioterapiju kao metodu liječenja pacijenata sa teškim oboljenjima kao što je shizofrenija. Izv. prof. dr. sc. Jasna Grković, dr. med. (Medicinski fakultet u Rijeci) i  Paula Jovanović, prof. pedagogije, prikazale su svoj biblioterapijski rad s pacijentima dječjeg, adolescentskog i odraslog uzrasta. Anja Kučan Buterin, dipl. knjižničar i mag. educ. philol. croat. (Osnovna škola Gornja Vežica Rijeka) i mr. sc. Maja Cvjetković, prof. i mag. kroatistike (Građevinska tehnička škola) upoznale su sudionike skupa s povijesnim razvojem biblioterapije, njenim značajem u izgradnji, očuvanju i liječenju mentalnog zdravlja pojedinca kao i njenom primjenom na različitim institucijama (bolnicama, knjižnicama, čitaonicama, školama).

Knjižničarsko društvo Rijeka u suradnji s Pravnom fakultetom u Rijeci ovim je skupom predstavilo stručnjake iz raznih disciplina, a svima je zajednički rad s biblioterapijom - terapijom knjige. Ova je tema aktualna i danas više negoli ikada u postpandemijsko vrijeme kada je mentalno zdravlje u fokusu svih društvenih skupina.

Želja je organizatora bila da na skupu, kroz izlaganja znanstvenika i stručnjaka ispreplitanjem interdiciplinarnosti, progovoriti o ulozi i važnosti biblioterapije te prikazom primjera dobre prakse provedbe biblioterapijskih programa na različitim ustanovama (čitaonicama, knjižnicama, čitateljskim klubovima i bolnicama…) u svrhu pružanja odgovora na ranjivost i iscjeljenja različitih trauma, pa tako i onih izazvanih kaznenim djelima.


izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa održat će

S3D KRATKO PREDAVANJE:
Žene u kaznionicama – profili i razlozi počinjenja kaznenih djela


Vrijeme predavanja: 8. ožujka 2023. godine (srijeda) u 17:00 sati

Mjesto predavanja: Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci (učionica 138) (Sveučilišna avenija 4, Rijeka) 


Ciljana skupina: građanke i građani Primorsko-goranske županije iznad 55 godina sa završenom srednjom školom i fakulteta

 Broj sudionika: 30
Više o predavanju saznajte putem  poveznice.

Sažetak:

Zadnjih tjedana medijski natpisi prenose vijesti o kaznenom predmetu protiv J.R. i drugih osoba zbog koruptivnih kaznenih djela i o očitovanju USKOK-a o prikupljenom materijalu pretragom elektroničkih uređaja koji sadrži više od tri milijuna ispisanih stranica. Pojačana pozornost medija i javnosti dovela je predmet na naslovnice novina i udarne najave u informativnim emisijama, no fokus javnosti i struke nije nešto što prati kriminalitet žena. Do sada provedena istraživanja pokazala su kako se znanstvenici rijetko bave kriminalitetom žena i kako su kreatori politika za suzbijanje ove krajnje negativne društvene pojave prije svega okrenuti muškim počiniteljima kaznenih djela. Stoga ne iznenađuje ni podatak o malom broju studija posvećenim ženama zatvorenicama i uzrocima činjenja kaznenih djela zbog kojih im je izrečena kazna zatvora. Pred nama je poseban društveni problem jer bez znanja o kriminološkim karakteristikama žena u zatvorima i razlozima njihovog kriminalnog ponašanja ne mogu se osmisliti odgovarajući penološki tretmani niti umanjiti njihova pojačana ranjivost koja nije svojstvena muškim zatvorenicima. Kako bi se povećalo naše razumijevanje o posebno ranjivim građankama, na Međunarodni dan žena u otvorenom razgovoru s građanima progovorit ćemo o tomu tko su, što su počinile i kakav je život zatvorenica u Hrvatskoj. Dijalozi o zatvorskom životu žena put su ka inkluzivnijem društvu u kojem širenjem razumijevanja za one koji su osuđeni i kažnjeni lišenjem slobode stvaramo preduvjete za njihovu rehabilitaciju i smanjene recidiva nakon otpusta.

U povodu Međunarodnog dana obitelji i Godine mladih u sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici i Europskog dokumentacijskog centra, Pravni fakultet u Rijeci i Jean Monnet Međusveučilišni centar izvrsnosti Opatija pozivaju Vas na istraživačku radionicu:
KAKO RAZUMJETI JEDNU OD NAS?
znano i neznano o fenomenu spolnog zlostavljanja djece
i reakcijama okoline 


Vrijeme radionice: 6. lipnja 2022. godine (ponedjeljak) od 11:00 do 13:00 sati

Mjesto radionice: Villa Antonio – kongresni centar Opatija (Vladimira Nazora 2, Opatija)


Ciljana skupina: srednjoškolci, studenti, udruge koje pružaju potporu djeci i obiteljima koje su iskusile spolno zlostavljanje i iskorištavanje djece, građani, znanstvenici i istraživači


U sklopu radionice, održat ćemo projekciju filma Jedna od nas i razgovarati  o fenomenu seksualnih delikata na štetu djece s Đurom Gavranom, djelatnicama udruge SOS Rijeka - centar za nenasilje i ljudska prava i sutkinjama mr. sc. Ljiljanom Stipišić s Visokog kaznenog suda i Sandrom Juranović sa Županijskog suda u Rijeci, a susret će moderirati: izv. dr. sc. Dalida Rittossa i dr. sc. Dejana Golenko. 


Broj sudionika: 70

Više o istraživačkoj radionici saznajte na poveznici: https://sway.office.com/EFyqk1D9SgIqkel8?ref=email

Pročitajte više  o filmu Jedna od nas

SAŽETAK
U znanstvenoj zajednici i široj javnosti postoji uvelike prihvaćen konsenzus kako je spolno zlostavljanje djece jedan od najkompleksnijih negativnih fenomena današnjice s višestrukim dugoročnim i kratkoročnim posljedicama. Seksualni delikti na štetu djece jedna su od najtežih kaznenih djela koja jednom kada se otkriju duboko i snažno potresu okolinu u kojoj se za delikte saznalo. To su takvi događaji uz koje se veže jaka potreba okrenuti glavu na drugu stranu, vjerovati kako se oni ne događaju ovdje, sada, već nekome drugome ili kako se radi o izdvojenom, incidentalnom događaju. Nedavne studije pokazale su kako šire društveno poricanje opsega problema, zajedno s drugim negativnim čimbenicima, može izazvati nevjericu, stigmu i strah te odvratiti žrtve i članove njihove obitelji od prijave kaznenog djela. Kako bismo potaknuli razgovor o temi o kojoj se toliko često ne govori, u istraživačkoj radionici održat će se projekcija dokumentarnog filma Jedna od nas redatelja Đure Gavrana, koji jasno, i bez imalo ustezanja, izravno propitkuje naše reakcije na saznanje da je spolno zlostavljanje djece dio naše stvarnosti. Nakon projekcije filma, porazgovarat ćemo s redateljem filma, djelatnicama udruge SOS Rijeka - centra za nenasilje i ljudska prava i sutkinjama mr. sc. Ljiljanom Stipišić s Visokog kaznenog suda i Sandrom Juranović sa Županijskog suda u Rijeci.

Ishodi:

Riječka razvojna agencija PORIN d.o.o., u suorganizaciji s Pravnim fakultetom u Rijeci u sklopu Programa cjeloživotnog obrazovanja Pravo u zajednici, HRRZ projekta Život u doba bolesti COVID-19 i Europskim dokumentacijskim centrom Rijeka poziva Vas na: 

predstavljanje aplikacije Safecity 

INFORMACIJE 


VRIJEME PREDAVANJA:

19. svibnja 2022. (četvrtak) u 11:00 sati 


MJESTO PREDAVANJA:

Riječka razvojna agencija PORIN d.o.o., Proizvodni park Torpedo, I. kat, konferencijska dvorana, Milutina Barača 60, Rijeka


Više o predstavljanju Safecity aplikacije: https://www.porin.hr/predstavljanje-aplikacije-safecity/ 

      

Inicijativa “Razotkrijmo skriveno uznemiravanje” Vas poziva na predstavljanje hrvatskog prijevoda Safecity aplikacije. Safecity je aplikacija napravljena u Indiji 2012. godine, a svrha joj je prikupljati podatke o uličnom uznemiravanju. Od 2012. godine do danas je prikupljeno preko 35 000 izvješća iz cijele Indije, Kenije, Rumunjske, SAD-a i drugih zemalja. Inicijativa “Razotkrijmo skriveno uznemiravanje” okuplja pojedince čiji je cilj ukazati na manje primjetne oblike nasilja kojima su ljudi svakodnevno izloženi u javnim prostorima te učiniti gradove sigurnijima od skrivenog uznemiravanja. Ideja je s pomoću podataka, koji se anonimno prikupljaju putem crowdsourcinga, omogućiti građankama i građanima, zajednicama i lokalnoj upravi identificiranje čimbenika koji uzrokuju ponašanje koje vodi do nasilja, te raditi prema stvaranju sigurnijih prostora. Podatci koji se prikupljaju putem Safecity aplikacije nisu zamjena za stvarne brojeve zločina. Želja nam je razumjeti jaz između prijavljivanog i neprijavljenog nasilja, te ukazati na velik broj skrivenih oblika uznemiravanja oko nas. 

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u Godini čitanja pozivamo Vas na istraživačku radionicu u suorganizaciji Pravnog fakulteta u Rijeci i Knjižničarskog društva Rijeka koja će se održati 13. prosinca 2021. godine u 14:00 sati u hibridnom obliku.
Fenomen nasilja u krugu obitelji u doba bolesti COVID-19: Razgovor o ranjivosti s Ivanom Bodrožić 

INFORMACIJE & PROGRAM


VRIJEME RADIONICE:

13. prosinca 2021. (ponedjeljak), 14:00 – 15:30


 MJESTO RADIONICE:

Pravni fakultet u Rijeci (Knjižnica) i putem ZOOM platforme


NAPOMENA:
S obzirom na ograničeni broj mjesta i trenutačnu epidemiološku situaciju, molimo zainteresirane za sudjelovanje na radionici u prostoru Knjižnice da nam se jave na e-mail: dalida.rottossa@pravri.uniri.hr do petka 10. prosinca 2021. u 10:00 sati. 

 
Poveznica za sudjelovanje na radionici putem Webex platforme:  https://pravnifakulteturijeci.my.webex.com/pravnifakulteturijeci.my/j.php?MTID=m69479683be3b07a6b7337ef081783213

      

U sklopu radionice razgovarat ćemo o fenomenu nasilja u obitelji s Ivanom Bodrožić, a susret će moderirati prof. dr. sc Sanja Barić. 


SAŽETAK

Stickle i Felson ističu kako je pandemija bolesti COVID-19 najveći kriminološki eksperiment u povijesti čovječanstva. Prva istraživanja već su pokazala kako se pandemija odrazila na fenomenološko kretanje kaznenih djela.  No, ostalo je nejasnim je li bolest COVID-19 važan kriminogeni čimbenik u nastanku delikata nasilja u krugu obitelji. Različite studije pokazale su tako da je tijekom lockdowna došlo do porasta obiteljskog nasilja, dok neka istraživanja potvrđuju jednaku ili manju prevalenciju u odnosu na razdoblje prije pandemije. Neovisno o različitim gledištima, zajednički je stav kako je nasilje u obitelji složeni društveni fenomen koji zahtijeva interdisciplinarni pristup. O problematici što to generira obiteljsko nasilje u redovnim i (kvazi)izvanrednim stanjima, progovorili su u svojim djelima i hrvatski književnici, a jedna od najistaknutijih svakako je Ivana Bodrožić i njezin roman Sinovi, kćeri.

Stickle, Ben & Felson, Marcus. (2020). Crime Rates in a Pandemic: The Largest Criminological Experiment in History. American Journal of Criminal Justice. 45. 10.1007/s12103-020-09546-0. 


ISHODI

        Više o radionici saznajte na poveznici: https://sway.office.com/JagAZHLakT7siUmJ?ref=Link


Povodom Međunarodnog dana tolerancije, Mjeseca hrvatske knjige i Godine čitanja u sklopu Programa Pravo u zajednici i Europskog dokumentacijskog centra, Pravni fakultet u Rijeci i Centar za kulturu dijaloga pozivaju Vas na istraživačku radionicu.


U potrazi za mjestom pod suncem s ambasadorima djetinjstva jednakih mogućnosti:
tolerancija, socijalna uključenost i ranjivost djece

INFORMACIJE & PROGRAM


VRIJEME RADIONICE:

24. studenoga 2021., 18:00 – 19:30


 

MJESTO RADIONICE:

Pravni fakultet u Rijeci (Knjižnica) i putem ZOOM platforme


Sudjelovanje na radionici putem Zoom platforme dostupno je na poveznici:
https://us02web.zoom.us/j/85729781295?pwd=WTV4ZG9tQklOWmNCQXhYbkJNeE13Zz09



U sklopu radionice s nama će razgovarati autori slikovnice Moje mjesto pod suncem Slavenka Drakulić, Rujana Jeger i Mirko Ilić te voditeljica istoimenoga programa Sandra Grozdanov iz Udruge CeKaDe.

Povodom Međunarodnog dana tolerancije, Mjeseca hrvatske knjige i Godine čitanja veliko nam je zadovoljstvo i otvoriti izložbu plakata Project Tolerance kustosa Mirka Ilića koja će biti postavljena na Pravnom fakultetu u Rijeci od 24. studenoga do 15. siječnja 2022. 


Nekoliko crtica o Slavenki Drakulić, Rujani Jeger i Mirku Iliću:

https://www.novilist.hr/life/svjetske-face-u-rijeckoj-slikovnici-koja-uci-i-male-i-velike/

 

Nekoliko crtica o programu Mjesto po suncem dostupno na mrežnoj stranici: https://mojemjestopodsuncem.com/


Više o radionici:

Globalna pandemija bolesti COVID-19 utječe na čovječanstvo u do sada neviđenim razmjerima. Pojava pandemije pokrenula je val štetnih društvenih, ekonomskih i političkih ishoda koji su jasan pokazatelj daljnjeg povećanja socijalne ugroženosti građana. Mnogobrojna dosadašnja istraživanja pokazala su kako u doba krize poseban teret pada na najranjivije i najmanje vidljive članove zajednice. U takvim okolnostima programi i kampanje socijalnoga uključivanja, namijenjeni djeci i roditeljima iz obitelji koje žive u lošijim socijalnim i ekonomskim uvjetima, nikada nisu bili važniji. Jedan od njih svakako je kampanja Centra za kulturu dijaloga (CeKaDe), pod nazivom Moje mjesto pod suncem, a koju je podržalo i Sveučilište u Rijeci. U istraživačkoj radionici u sklopu programa Pravo u zajednici progovorit ćemo o djeci koja žive na rubu siromaštva, o važnosti prava djece na djetinjstvo jednakih mogućnosti, netoleranciji na siromaštvo i prihvaćanju i uvažavanju bogatstva različitosti.

Ishodi:

·         promicati zaštitu ranjivih skupina u društvu - djece koja žive na rubu siromaštva

·         raspraviti o važnosti prava djece na djetinjstvo jednakih mogućnosti

·         predstaviti iskustva udruga u pružanju zaštite prava ranjivih skupina u doba pandemije bolesti COVID-19

·         identificirati ključne izazove u radu s obiteljima opterećenim siromaštvom tijekom pandemije bolesti COVID-19

·         promicati dobru praksu u jačanju socijalne kohezije, tolerancije i zaštite prava ranjivih članova društva  

Konferencija o budućnosti Europe:
EU ODGOVOR NA COVID-19 KRIZU: KAKO ZAŠTITITI PRAVA RANJIVIH I IZGRADITI OSNAŽENU EUROPU -
INTERAKTIVNA RADIONICA

Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj i Europski dokumentacijski centar pri Pravnom fakultetu u Rijeci pozivaju Vas na dijalog sa studentima Pravnog fakulteta u Rijeci.

INFORMACIJE & PROGRAM

Vrijeme radionice:

19. listopada 2021. (utorak), 13:00 – 14:30 sati

 

Mjesto radionice:

Pravni fakultet u Rijeci (Plava dvorana) i putem ZOOM platforme

Prijava za sudjelovanje na radionici dostupna je putem poveznice: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_03as-1PZRjGMOGXV9ezflA

U razgovoru sa studentima sudjeluju:

o   Ognjen Zlatev, voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj

o   Branko Baričević, bivši voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj

o   Prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija (rektorica Sveučilišta u Rijeci)

o   Prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić (dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci)

o   Izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa (nositeljica projekta Hrvatske zaklade za znanost "Život u doba bolesti COVID-19 – socijalne  implikacije za sigurnost i dobrobit ranjivih skupina u europskom kontekstu" (IP-CORONA-04-2086))

Više o interaktivnoj radionici saznajte putem:

U zadnje vrijeme svijet je suočen s negativnim posljedicama COVID-19 krize u svakom segmentu društvenog života. Opterećenje zdravstvenog sustava, socijalne skrbi i gospodarstva zbog porasta broja oboljelih, gubitka radnih mjesta i rasta siromaštva samo su neki od negativnih ishoda COVID-19 pandemije. Osim socijalne ranjivosti, COVID-19 bolest pokazala se i kao izraziti generator individualne ranjivosti koja se može javiti kod svakoga građanina. Pokazalo se i da su se mjere uvedene u cilju ograničenja širenja bolesti COVID-19 negativno odrazile i na funkcioniranje sustava potpore ranjivima i dovele do zastoja u zaštiti njihovih prava. Sve navedeno zahtijeva koordinirano osmišljavanje i provođenje mjera za zaštitu prava ranjivih članova društva na lokalnoj, nacionalnoj i regionalnoj razini. Istraživačka radionica će stoga pokrenuti dijalog s mladima o njihovim iskustvima tijekom COVID-19 pandemije i osobnim promišljanjima o ulozi Europske unije u zaštiti prava ranjivih i izgradnji osnažene Europe.

ULOGA UDRUGA U ZAŠTITI PRAVA RANJIVIH SKUPINA U DOBA PANDEMIJE 

Mjesto:
Knjižnica Pravnog fakulteta u Rijeci


Kada:
14. lipnja 2021. u 12:00

Organizatori:
Pravni fakultet u Rijeci

 

 Virtualna izložba Sve nijanse ranjivosti - pokret, zvuk, slika i riječ u zaštiti prava ranjivih 

Mjesto:
Knjižnica Pravnog fakulteta u Rijeci ili putem poveznice:  https://sites.google.com/d/11r9N3cgsvcuMgQKO2PEHaOo0YfgEv1Z3/p/1JBVCeMU4EssokwJwNn3TKr7pJKb0DCRc/edit


Kada:
23. travnja 2021. u 12:00

Organizatori:
Pravni fakultet u Rijeci i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci