В ПМГ Кюстендил

Ето и повече за проекта на ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ гр. Кюстендил:

Проект “#учимЗаедно” по програма „Учим заедно: Преодоляване на образователните трудности, причинени от пандемията”, която цели да стимулира училищата да предложат и приложат работещи решения, които допринасят за наваксване на пропуските от пандемията в знанията и уменията на учениците в България. Тя се реализира от Фондация „Заедно в час” с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” за период от една година.

Проектът обхваща ученици от V до VII клас, включително и ученици в партньорското ни училище – ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр. Кюстендил. Той цели наваксването на знания по БЕЛ и математика, причинени от онлайн обучението и изграждане у учениците на нагласа за развитие. Партньори в изпълнение на дейностите са Център за творческо обучение, Училищна Телерик Академия и Институт за изследвания в образованието.

Като резултат от проекта са създадени наръчници за наваксването на пропуски по БЕЛ и математика, както и наръчник за изграждането на нагласа за развитие у учениците. Всички наръчници включват методическа част, планове на дейности и ресурси. Мултиплицирането на добрите практики и създадените ресурси се осъществява чрез сайт на проекта и работни срещи.

Десислава Драганова и Михаела Владимирова, учители по БЕЛ

Задачата по изготвянето на Наръчника по БЕЛ за V клас първоначално ме стресна заради моя кратък опит като учител по БЕЛ. Приех изготвянето сериозно и отговорно, като заедно с колегата Михаела Владимирова си сътрудничихме. Водихме се изцяло по плана на програмата по БЕЛ за V клас и синтезирахме и предложихме на достъпен език всички важни урочни единици.

В края на почти всяка урочна тема представих и изготвих онлайн изпълнима задача, която да провери разбирането на учениците. На някои места съм поставила линкове към онлайн упражнения, които намерих за добри. В редакцията ми помогна колегата - Гери Петрова, която също има принос.

Дизайнът е вдъхновен от специалист по графичен дизайн, но цялото изпълнение и приложение на елементите са мое дело. Беше определено голямо предизвикателство, което отне време и ресурси, но крайният резултат е много удовлетворяващ.

Марина Дамянова, учител по математика

Изготвянето на наръчника по математика за V клас включваше следните стъпки:

1) Набелязване на темите, които ще бъдат включени в наръчника

2) Избор на задачи, които да се упражняват с помощта на наръчника

3) Изготвяне на темите за наръчника

4) Изготвяне на ресурсите за упражнение

5) Избор на дизайн на оформлението на наръчника

6) Избор на цветова гама за наръчника

7) Избор на подходящи изображения за наръчника

8) Изготвяне на наръчника

9) Редактиране на наръчника

10) Окончателен вид на наръчника

Евгения Симеонова, учител по математика

Наръчник по математика за VI клас

Работен процес:

1. Избор на теми - съобразен изцяло с учебната програма на МОН за VI клас

2. Изготвяне на темите в презентационен вид (теоретична част + решени задачи).

3. По-задълбочено запознаване с програми за създаване на ресурси

4. Създаване на ресурси за упражнение (с авторски идеи и дизайн): живи работни листа и игри

5. Намиране на готови ресурси - видеа на уроци и др.

6. Създаване на авторски дизайн за наръчника (след обща среща с графичен дизайнер) и избор на цветова гама

7. Запознаване с програма за дизайн и цялостна преработка на темите, съгласно новия дизайн

8. Намиране на подходящи едностилови изображения за наръчника

9. Създаване на собствени едностилови изображения в GeoGebra за геометричните раздели

10. Създаване на авторски корици (предна и задна), съобразени със задължителните изисквания

11. Редактиране на наръчника и създаване на вътрешни връзки

Галина Горчева, учител по математика

Изготвянето на наръчника по математика за VII клас включваше следните етапи:

1. Определяне на темите, които са част от Учебно-изпитната програма по математика за НВО.

2. Изготвяне на темите за наръчника.

Представяне на теоретичния материал чрез подходящи схеми и чертежи, като за направата на чертежите използвах програмата GeoGebra.

Избор и описание на решенията на основни задачи по темата

Изработване на интерактивни задачи – живи работни листа и игри.

Намиране на готови ресурси – уроци, упражнения.

Изготвяне на набор от подходящи задачи за самостоятелна работа.

3. Избор на дизайн и подходяща цветова гама за оформлението на наръчника. Дизайна на наръчника е по идея на професионален графичен дизайнер, но изпълнението е изцяло мое.

4. Подреждане на темите и направа на връзки между тях

д-р Юлиана Карпузова, учител по БЕЛ

Описание на работния процес:

Изготвянето на Наръчника по БЕЛ за VII клас ми струва няколко месеца труд. Трябваше да обмисля и напиша за всяка тема (от учебната програма за НВО – БЕЛ – VII клас на МОН) подходящо съдържание, да потърся всички възможни видеа по темите, които да са подходящи и достъпни за учениците със затруднения. Разбрах, че е нужно да създам и игри и собствени ресурси, свързани с материала, което доведе до многократни разговори в екипа, тъй като трябваше да се запознаем с различни възможности за създаване на „живи“ работни листа, игри, използване на нови програми. Следващата стъпка беше изготвянето на графичното оформление на Наръчника. Запознах се с работата на графичните дизайнери и я приложих на практика. Като последна стъпка оформих Наръчника – подредба на отделните елементи, цветове, символи, поставяне на лога. Разширих познанията си за работа с Word, Google Doc, Canva и други.

Съставянето на Наръчника включваше следните стъпки:

1. Определяне на темите, които ще бъдат включени в наръчника.

2. Избор на тестови задачи, видеа, игри.

3. Написване на информацията по съответните теми.

4. Изготвяне на ресурсите за упражнение.

5. Избор на елементи и подходящи изображения за дизайна и оформлението на наръчника.

6. Избор на цветова гама за наръчника.

7. Изготвяне на наръчника.

8. Редактиране на наръчника.

9. Тестване на наръчника.

10. Окончателен вид на наръчника.

Гергана Петрова, учител по БЕЛ

Подготовката на Наръчника по български език и литература включва всички теми, които са част от Учебната програма за шести клас и които са част от регламента за успешно полагане на НВО - VII клас. Изготвянето на Наръчника беше огромно предизвикателство, което започна с изготвянето на заглавната страница и цялостно оформление на визията на Наръчника. В съдържанието подредих всички важни теми, като ги обособих в два отделни раздела - български език и литература. След това започнах да развивам всяка една тема, като се стремях по изключително синтезиран и достъпен начин да предам информацията, която да достигне до учениците и да им помогне да учат сами. След всяка тема в различни приложения направих образователни игри, чрез които учениците да проверят знанията си и да получат обратна връзка. Финалната визия на Наръчника за шести клас беше направена от специалист - дизайнер.

Основна част от дейностите по проекта са заниманията с ученици: "Дигитални науки и нагласа за развитие"– включени 155 ученика, занимания с ученици по "Математика" - 28 ученика и занимания с ученици по "БЕЛ" - 29 ученика. Проектът включва също така обучения на учители и на родители.

Целите ни са:

Усвояване на общозадължителния минимум от знания и умения. Попълване на пропуски в материала. Формиране на интерес и мотивация у учениците за придобиване на нови знания и умения. Усвояване методите за саморегулирано учене. Подготовка за национално външно оценяване по БЕЛ и математика. Разширяване на терминологическия речник. Усъвършенстване на уменията да прилагат теорията при решаване на задачи. Повишаване на мотивацията на учениците към учебния процес и осъзнаването на тяхната важна роля в обучението. Умения за практическо прилагане на теоретични знания. Умения за правилно разпределение на предоставеното време и за търсене на решения в проблемна ситуация. Формиране на социални умения, емоционални компетентности и нагласи като гаранция за успех не само в училище, но и на работното място и в живота.

Развиване на наблюдателност, концентрация на мисълта, услужливост на паметта и въображение. Целим да образоваме учениците за това как работят технологиите и компютрите, защо програмирането е важно, какви други умения помагат за развитието на новите технологии. Развиваме логическото им мислене и умението да разбиват решението на един проблем на кратки и ясни стъпки, което ще им е полезно не само в програмирането, но и в живота като цяло. Целта ни е да повишим скоростта и интереса към ученето. Едно от ключовите умения за всеки ученик е да може да учи бързо, лесно и да се приспособява по-бързо към промените. Това може да се случи, ако надградим сегашните методи на преподаване, като по този начин повишим мотивацията и интереса да се учат нови неща.