11 клас БІОЛОГІЯ

Посилання на урок  https://meet.google.com/ucj-qezn-dow 

 Моя пошта  yukrymenko@pl5.ukr.education 

Посилання на підручник Біологія 11 клас Остапченко 2019

Повторюємо вивчений матеріал. Підготовка до НМТ (щоб побачити більше, розгорни)

Матеріали:


На цьому тижні повторюємо. Матеріал можна повторити: Підручник_ Біологія 9 кл  або Мій клас

4. Тема 5. Закономірності успадкування ознак (підручник той самий)

3. Принципи функціонування клітини

2. Будова клітини : за підручником ст. 49-50, 54-55, § 12-13

1. Хімічних склад клітин за підручником § 1 - 7  Підручник_ Біологія 9 кл , зверніть увагу на схему ст.6 Рівні організації живих систем 

або Мій клас

Урок 70 Узагальнення знань з теми: «Застосування результатів біологічних досліджень у медицині 

11 - А 31.05.2024 Синхронно

11 - Б 31.05. 2024 Асинхронно

Основні положення теми 

Основні завдання селекції 

• виведення сортів рослин із високою врожайністю 

• виведення порід тварин із високою продуктивністю 

• виведення стійких до захворювань та дії несприятливих факторів форм рослин і тварин 

• забезпечення адаптації сортів і порід до умов сучасного сільськогосподарського виробництва 

• зниження витрат на вирощування рослин і тварин 


Методи селекції 

• масовий відбір 

• індивідуальний добір 

• створення чистих ліній 

• гібридизація 

• віддалена гібридизація 

• споріднене схрещування (інбридинг) 

• неспоріднене схрещування (аутбридинг) 

• метод швидкого мікроклонального розмноження 

• отримання гібридом 

• генетична модифікація організмів 

• клонування 

Самоконтроль рівня навчальних досягнень. «Застосування результатів біологічних досліджень у медицині, селекції та біотехнології». Виконайте  за посиланням ТЕСТ

Урок 69 Узагальнення: роль біології у вирішенні сучасних глобальних проблем людства. 

11 - А 31.05.2024 Асинхронно

11 - Б 27.05. 2024 Синхронно

Подумайте над запитаннями

 1. Які глобальні проблеми людства існують сьогодні? 2. Як, на вашу думку, біологія може допомогти їх вирішити? 3. Наведіть приклади, відомі вам з повсякденного життя. 


1. Загальні уявлення про глобальні проблеми людства 

Глобальні проблеми людства — це проблеми, які зачіпають життєві інтереси всього населення планети і потребують для свого вирішення спільних зусиль всіх країн світу. До основних глобальних проблемам сьогодення, які може допомогти вирішити біологія, належать: 

Так само проблемами є зниження біорізноманітності, урбанізація, погіршення загального стану довкілля. 

2. Глобальна екологічна проблема 

Полягає у деградації глобальної екологічної системи внаслідок нераціонального природокористування та забруднення її відходами діяльності людини. Проблема охоплює п’ять основних блоків: 

Шляхами розв’язання цієї проблеми є: 

3. Глобальна продовольча проблема Населення Землі зростає швидше, ніж продовольчі ресурси. 

Продовольча проблема полягає у нездатності людства до нашого часу повністю забезпечити себе життєво важливими продуктами харчування. Вирішити цю проблему можна шляхом: 

Вже сьогодні використовуються генетично модифіковані рослини, які є стійкими до комах-шкідників, фітопатогенних грибів та вірусів. У майбутньому ГМО-рослини зможуть виробляти білок, який є близьким за амінокислотним станом до тваринних білків. Ця технологія зможе забезпечити їжею зростаюче населення Землі без суттєвого збільшення посівних площ. 

4. Глобальна енергетична та сировинна проблеми 

Проблема полягає у недостатньому забезпеченні людства паливом та енергією, а також сировиною внаслідок швидкого збільшення споживання природних мінеральних ресурсів. Шляхи вирішення — у використанні нетрадиційних джерел енергії та тепла (сонячної енергії, енергії вітру, енергії припливів та відпливів тощо). 

Іншим напрямком є переробка рослинної сировини (деревини, ботвиння, соломи, початків) на паливний етанол, біогаз та інші хімічні речовини (органічні кислоти, бутанол, ацетон, гліцерин та ін.). 

Мікроорганізми здатні окиснювати сульфіди металів, арсеніди, концентрувати на своїй поверхні колоїдне золото та інші метал. У наш час існують підприємства з отримання міді, урану, золота із застосуванням мікроорганізмів. Це поліпшує стан середовища і дозволяє добувати метали навіть з дуже бідних руд, а в перспективі — з вод океанів. 

Домашнє завдання: Опрацювати с.204-205. 

Урок 68 Захист навчальних проектів. Проект №3: -        Клонування організмів. Нанотехнології в біології. Трансгенні організми: за і проти.

11 - А 24.05.2024 Синхронно

11 - Б 24.05. 2024 Асинхронно

Друзі, хто готував проекти за даними темами, чекаю ваші роботи на електронну пошту. Для усіх інших пропоную виконати наступне завдання:


Ознайомтеся з інформацією.

«Генетично модифікованими організмами називають такі, що мають генотипи, штучно змінені за допомогою методів генетичної інженерії. Генетична модифікація, тобто зміни, супроводжує і природні процеси - наприклад еволюцію. Проте, на відміну від природної, штучна генетична модифікація організмів є цілеспрямованою. Завдячуючи успіхам біологічної науки, дослідники та біотехнологи мають чимало інформації щодо структури генів та їхньої ролі у функціонування різних організмів. Історія ГМО налічує багато десятиліть. Так, вперше було створено модифіковану бактерію у 1973 році, тварину - у 1974, рослину - у 1983. Найбільш просто змінювати геном прокаріотичних клітин. Саме тому ГМО бактерії є поширеним об'єктом біотехнологій. За допомогою таких організмів продукується істотна частина необхідного для терапії діабету інсуліну, факторів згортання крові для лікування гемофілії, гормону росту, інтерферонів та інших важливих для медицини сполук. Існує чимало комерційних ГМО, що є об'єктами рослинництва або тваринництва. Усі вони проходять чимало етапів контролю біобезпеки на шляху до вільного використання. У суспільстві трапляються уявлення про небезпеку вживання в їжу ГМО, проте вони не мають наукового обґрунтування. Супротивники використання ГМО часто посилаються на статтю 2012 року Жиль-Еріка Сераліні (Gilles-Eric Seralini), у якій було показано негативний вплив на здоров’я щурів від уживання в їжу ГМ кукурудзи. Ця публікація не витримала наукової критики і була відкликана редакцією журналу "Food and Chemical Toxicology".»

Завдання 1. Яке з поданих тверджень можна сформулювати на основі аналізу наведеної інформації?

Завдання 2. Дві групи учнів обговорювали перспективи використання генетично модифікованих організмів. Перша група зауважила, що такі організми можуть використовуватися в якості джерела харчових продуктів. Друга група зазначила, що генетична модифікація людини за сучасних технічних досягнень людства є неможливою. Чи має хтось рацію?


Домашнє завдання: Повторити матеріал по темі 

Урок 67 Поняття про біологічну небезпеку, біологічний тероризм та біологічний захист. Біологічна безпека та основні напрямки її реалізації. 

11 - А 24.05.2024 Асинхронно

11 - Б 21.05. 2024 Синхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Біологічна безпека  

Виконайте завдання (чекаю ваші роботи на електронну пошту)

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку (зверніть увагу на письмові завдання) та § 61. 

Урок 66 Досягнення молекулярної біології та генетики у медицині. Досягнення репродуктивної медицини, трансплантології та донорства. Біоетичні проблеми сучасної медицини. 

11 - А 17.05.2024 Синхронно

11 - Б 17.05. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Досягнення молекулярної біології та генетики

На ст. 10 - 11 виконайте завдання письмово (роботи перевірю в класі)

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 61. 

Урок 65 Генна інженерія людини: досягнення та ризики.  

11 - А 17.05.2024 Асинхронно

11 - Б 13.05. 2024 Синхронно

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Ознайомтеся з матеріалом

  1. Застосування методів генної інженерії в сучасній селекції 

Генна інженерія — це сукупність методик для цілеспрямованого переносу потрібних генів від одного виду живих організмів до іншого (часто далеких за походженням). Організми, в геном яких уведено «чужі» гени, називають трансгенними (рослини та тварини) або трансформованими (бактерії та гриби). 

Існує також група методів хромосомної інженерії, які застосовують на рослинах. Вони засновані на введенні в генотип рослинного організму пари чужих гомологічних хромосом, які контролюють розвиток потрібних ознак, або заміщенні однієї пари гомологічних хромосом на іншу. 

Застосовують також метод гаплоїдів, заснований на вирощуванні гаплоїдних рослин з наступним подвоєнням хромосом. Трансгенні рослини створюють з такими цілями: 

Мета створення трансгенних тварин: 

 Досягненнями генної інженерії на сьогодні є: 

1) Створено високопродуктивні штами мікроорганізмів, які синтезують інсулін, інтерферони, соматотропін (гормон росту), різноманітні вітаміни та ферменти. 

2) Створено банк генів (колекції генів різних організмів), що є необхідним для подальших досліджень і розвитку генної інженерії. 

3) Розвиток генотерапії (лікування спадкових, онкологічних та деяких вірусних захворювань шляхом введення генів у соматичні клітини хворих людей з метою лікування захворювань). 

2. Застосування методів клітинної інженерії в сучасній селекції

 Клітинна інженерія — це конструювання клітин нового типу на основі їхнього культивування, гібридизації та реконструкції. Заснована на культивуванні окремих клітин або тканин на штучних поживних середовищах. Такі клітинні культури використовуються для синтезу цінних речовин, виготовлення посадкового матеріалу, отримання клітинних гібридів. 

Вирощування клітинних (тканинних) культур. Клітини тварин і рослин, за їх переміщення до поживного середовища з усіма необхідними для життєдіяльності речовинами, здатні поділятися. Окремі клітин вирощують у поживних середовищах, на яких вони утворюють клітинні культури.

 Гібридизація соматичних клітин. За неї видаляються клітині оболонки і зливаються протопласти клітин організмів, що належать до різних видів — картоплі та томату, яблуні та вишні. Отримані гібридні клітини можуть бути основою для створення нових форм організмів. 

Клонування. За пересаджування ядер соматичних клітин у яйцеклітини можливе клонування тварин — отримання генетичних копій від одного організму. В наш час отримано копію гладенької шпоркової жаби та деяких ссавців — домової миші, вівці, кози, свині, корови, кішки, собаки. 

Створення химерних тварин. Є можливим завдяки злиттю ембріонів на ранніх стадіях. Таким чином були отримані химерні миші шляхом злиття ембріонів білих та чорних мишей, химерна тварина коза-вівця. 

ЗАСТОСУЄМО НАШІ ЗНАННЯ

Виконайте завдання (письмово). Перевіримо у класі.

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 60. 

Урок 64 Біотехнологія, генна та клітинна інженерія в сучасній селекції тварин.   

11 - А 10.05.2024 Синхронно

11 - Б 10.05. 2024 Асинхронно

Подумайте:

1. Яке практичне значення мають знання з біології у розведенні рослин і тварин? 2. Чим різняться і чим схожі свійські тварини та їхні дикі родичі? 3. Яким чином ця різниця могла виникнути? 

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Селекція тварин 

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 59. 

Урок 63 Біотехнологія, генна та клітинна інженерія в сучасній селекції рослин.   

11 - А 10.05.2024 Асинхронно

11 - Б 07.05. 2024 Синхронно

Селекція — це наука, що вивчає біологічні основи і методи створення та покращення порід тварин, сортів рослин і штамів мікроорганізмів. Завдяки селекції з приблизно 150 видів культурних рослин та 20 видів одомашнених тварин створені тисячі різноманітних порід і сортів. 

Завданнями селекції є

Сорт — це штучно створена людиною група рослин, які мають біологічну й морфологічну подібність з метою одержання високого урожаю. Це група культурних рослин, які в результаті селекції отримали певний набір характеристик (корисних або декоративних), які відрізняють цю групу рослин від інших рослин того ж виду. 

Порода — популяція тварин у межах певного виду, штучно створена людиною. Відтворює в потомстві стійкий генофонд, має свої особливості, морфологічні та фізіологічні ознаки, продуктивність. 

Штам — генетично однорідна культура мікроорганізмів у межах одного виду. Має властиві лише їй специфічні властивості чи ознаки. У порід, сортів та штамів усі ключові гени переведені у гомозиготний стан, і розщеплення в ряду поколінь не відбувається.

 Породи, сорти та штами максимально проявляють свої властивості в спеціально створених умовах і не здатні існувати без постійної підтримки людини. 


Основними методами селекції є добір, гібридизація, штучний мутагенез і поліплоїдизація.

  

Добір — метод відбору й збереження особин з певними, цінними для людини ознаками і сприяння їхньому розмноженню. У селекції застосовують масовий (за фенотипом) та індивідуальний (за генотипом) форми добору.

 

Гібридизація — це метод одержання нащадків внаслідок поєднання генетичного матеріалу різних клітин або організмів. Схрещування можливе як у межах одного виду (внутрішньовидова гібридизація, що буває спорідненою (інбридинг — схрещуванні організми мають спільних предків) та неспорідненою (аутбридинг — схрещуванні організми не мають родинних зв'язків), так і між особинами різних видів (міжвидова (віддалена) гібридизація).

 

Індукований мутагенез — метод штучного одержання мутацій, зумовлений спрямованою дією різних мутагенів. У контрольованих умовах цим шляхом можна отримати мутації, що трапляються в природі зрідка або взагалі не виявляються.

  

Поліплоїдизація — метод отримання організмів зі збільшеною кількістю хромосом, що кратна гаплоїдному набору. Метод застосовують у селекції рослин для підвищення врожайності, подолання стерильності гібридів тощо.

Дайте відповіді на запитання (усно):

1. Що таке селекція? Які її завдання та предмет досліджень? 2. Поясніть значення понять «сорт», «порода», «штам». 3 Які основні методи селекції?

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 58

Урок 62 Сучасна біотехнологія та її основні напрямки. Біотехнологія, генна та клітинна інженерія в сучасній селекції мікроорганізмів.   

11 - А 03.05.2024 Синхронно

11 - Б 03.05. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням "Біотехнологія, генна та клітинна інженерія в сучасній селекції мікроорганізмів".   

Виконайте письмове завдання на ст. 8 - 9,  перевіримо на уроці

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 57. Зверніть увагу на письмове завдання.

Урок 61 Значення для планування селекційної роботи вчення М. І. Вавилова про центри різноманітності та походження культурних рослин, закону гомологічних рядів спадкової мінливості.   

11 - А 03.05.2024 Асинхронно

11 - Б 30.04. 2024 Синхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням "Значення для планування селекційної роботи вчення М. І. Вавилова"

Виконайте письмово Завдання на ст. 11 - 12, фото прикріпіть у щоденнику.

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 54, 55. Зверніть увагу на письмове завдання.

Урок 60 Явище гетерозису та його генетичні основи.    

11 - А 26.04.2024 Синхронно

11 - Б 26.04. 2024 Асинхронно

Питання для бесіди 

1. Назвіть відомі вам сорти культурних рослин. Від яких дикорослих предків вони походять? 

2. Наведіть відомі вам породи свійських тварин. Хто є їхніми родичами в дикій природі?

 3. У який спосіб, на вашу думку, було виведено ці породи та сорти? 

Одним із шляхів підвищення продуктивності сільськогосподарських рослин і тварин, розв'язування проблеми продовольчої безпеки є застосування явища гетерозису.

Гетерозис — це явище, за якого перше покоління гібридів, одержаних унаслідок неспорідненого схрещування, має підвищені життєздатість і продуктивність порівняно з вихідними батьківськими формами.

Генетичними основами гетерозису є різні типи взаємодії алельних і неалельних генів. 

 

Крім того, прояв гетеозису залежить від умов середовища, значну роль в його прояві відіграють взаємодії ядра й цитоплазми. За даними біохімії, у гетерозисних форм часто спостерігається ширший набір ферментів порівняно з батьківськими.

  

Алельні гени розташовані на однакових ділянках гомологічних хромосом і визначають одну ознаку. Приклади взаємодії алельних генів:

Неалельні гени розташовані на різних ділянках хромосом. Форми взаємодії неалельних генів:

Практичне використання гетерозису ґрунтується на міжпородному (міжсортовому) і міжлінійному схрещуванні. У рослинництві гетерозис широко використовують під час вирощування соняшнику, кукурудзи, цукрового буряку, у тваринництві — для розведення свиней і бройлерних порід курей. Проблема закріплення гетерозису в рослин розв'язується на основі вегетативного розмноження гібридів, подвоєння наборів хромосом, використання гаплоїдії та методів генетичної інженерії.

Генетичними основами гетерозису є різні типи взаємодії генів.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 56. 

Урок 59 Сучасні методи селекції тварин, рослин і мікроорганізмів.    

11 - А 26.04.2024 Асинхронно

11 - Б 23.04. 2024 Синхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Сучасні методи селекції тварин, рослин і мікроорганізмів.

Підготуйте відповіді на запитання (Усно):

1. Як відбувається сучасна селекція рослин? 

2. Які сучасні методи застосовуються у селекції тварин? 

3. За якими методами здійснюється селекція мікроорганізмів? 

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 53. 

Урок 55 Практична робота №3: Оцінка екологічного стану свого регіону.    

11 - А 12.04.2024 Асинхронно

11 - Б 09.04. 2024 Синхронно

Використовуючи літературні та інтернет-джерела, а також інформацію, отриману від засобів масової інформації, оцінити екологічний стан регіону, у якому ви проживаєте; на основі проаналізованої інформації підготувати пропозиції щодо поліпшення екологічної ситуації у місті. 

Роботу оформіть за посиланням:

11 - А https://forms.gle/EB8Yp41bLEsSC4WJ6 

11 - Б https://forms.gle/WdGtyzotinCNRFX2A 



Урок 53 Червона книга та чорні списки видів тварин. Зелена книга України.   

11 - А 05.04.2024 Асинхронно

11 - Б 02.04. 2024 Синхронно

ПРИГАДАЙТЕ

1. Що вам відомо про законодавчі документи з охорони природи в Україні? 

2. Що вам відомо про Червону книгу, Зелену книгу, чорні списки видів?  

Червона книга та чорні списки видів тварин 

Червона книга України — це анотований та ілюстрований перелік рідкісних видів і підвидів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України та підлягають охороні. Є основним документом, в якому узагальнено матеріали 101 про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові та практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання. До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони. До останнього видання «Червона книга України» занесено 826 видів рослин і грибів: судинні рослини (611), мохоподібні (46), водорості (60), лишайники (52), гриби (57). Кількість видів рослин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 285 видів, а у другому порівняно з першим — на 390 видів.

Про кожний із видів, занесених до Червоної книги, вказуються такі відомості: категорія, поширення, основні місця знаходження, чисельність у природі, в тому числі за межами України, її зміни, відомості про розмноження або розведення в неволі (культурі), заходи, що вжиті та які необхідно здійснити для їх охорони, джерела інформації. У Книзі також містяться картосхеми розповсюдження та фотографії (малюнки) занесених до неї видів тварин, рослин і грибів. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають ретельній охороні по всій території України. 

Зелена книга України 

Зелена книга України є офіційним державним документом, в який заносять рідкісні та типові для певної місцевості рослинні угруповання, що потребують особливого режиму їх використання. На відміну від Червоної книги, Зелена звертає увагу на охорону не окремих видів а цілісних рослинних угруповань. Останнє видання Зеленої книги (2009) охоплює 160 типових і рідкісних угруповань. У книзі також містяться ілюстрації рідкісних угруповань та нормативні документи про Зелену книгу України. Книга є довідковим матеріалом для державних, наукових і громадських установ та організацій, навчальних закладів, фахівців у сфері збереження біорізноманіття, активістів зеленого руху. 

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

Дайте відповіді на запитання:

1. Які закони та інші правові акти визначають екологічну політику в Україні? 2. Які види живих організмів заносять в Червону книгу України та чорні списики видів? Наведіть приклади таких видів. 3. Для чого створена і що містить Зелена книга України? 

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 49. Підготувати повідомлення за темою «Концепція сталого розвитку». 

Урок 52 Екологічна політика в Україні: природоохоронне законодавство України, міждержавні угоди.   

11 - А 22.03.2024 Синхронно

11 - Б 22.03. 2024 Асинхронно

Екологічна політика в Україні 

Сучасними нормативно-правовими актами, що регулюють організацію охорони навколишнього природного середовища в Україні, є: Закони України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про охорону атмосферного повітря», «Про карантин рослин», «Про при род но-заповідний фонд України». А також: «Земельний кодекс України», «Водний кодекс України», «Лісовий кодекс України». В Україні існують природоохоронні території. До них належать: 5 біосферних заповідників, 17 природних заповідників, 40 національних природних парків, 45 регіональних ландшафтних парків, 3078 пам’яток природи, 2729 заказників, 616 ботанічних та зоологічних садів, дендропарків та парківпам’яток садово-паркового мистецтва, 793 заповідних урочища. Загальна площа природно-заповідного фонду України становить 2,8 млн га. 

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Екологічна політика в Україні

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 48

Урок 51 Антропічний вплив на біорізноманіття. Проблеми акліматизації та реакліматизації видів. Збереження біорізноманіття як необхідна умова стабільності біосфери.  

11 - А 22.03.2024 Асинхронно

11 - Б 19.03. 2024 Синхронно

Біорізноманіття — це різноманітність рослин, тварин, грибів і мікроорганізмів, що знаходяться в наземних і водних екосистемах та екологічних комплексах території країни, в яких вони є складовими частинами; воно включає різноманіття в межах видів, між видами та між екосистемами. 

Біорізноманіття України нараховує понад 72 тис. видів рослин, тварин та мікроорганізмів. Гриби і слизовики становлять 15 тис., водорості — 5 тис., лишайники — 1,2 тис., мохи — 800 і судинні рослини — 5,1 тис. видів, включаючи найважливіші культурні види. Тваринний світ налічує понад 45 тис. видів, у тому числі: комахи — 35 тис., членистоногі без комах — 3,4 тис., черви — 3,2 тис.; хребетні представлені рибами і круглоротими (170 видів і підвидів), земноводними (17 видів), плазунами (21 вид), птахами (близько 400 видів), ссавцями (108 видів). 

У наш час відбувається швидке скорочення видів живих організмів на Землі за такими причинами: 

1) Руйнування природного середовища життя. Є основною причиною вимирання видів. Це відбувається через розорювання земель, заготовку деревини, осушення або обводнення територій, добування корисних копалин, вирубку лісу під будівництво або пасовища, будівництво дамб і автомагістралей на місці ділянок дикої природи. Екосистеми руйнуються і живі організми втрачають умови для існування. 

2) Фрагментація середовищ існування тварин і місць зростання рослин, ландшафтів, екосистем відбувається внаслідок поділу цілісних екосистем при будівництві мережі транспортних комунікацій (доріг, автострад), трубопроводів, водосховищ і пов’язаних з ними іригаційних споруд (дамб, гребель, насосних станцій) тощо. 

3) Поширення чужорідних видів, які можуть негативно вплинути на екосистеми. Зазвичай свідомо або мимовільно заносяться людиною. Чужорідні біологічні види можуть зайняти чужі екологічні ніші, а також принести із собою захворювання, проти яких немає імунітету в місцевих видів. 

4) Надмірна експлуатація природних ресурсів. Прикладом є будь-які тварини, які зникли внаслідок надмірного полювання. В сучасній Україні знижується чисельність зубрів, лосів, качок, гусей, куріпок, осетрових риб та ін. 

5) Загроза глобального потепління. Потепління на 3,5 градусів Цельсія та підняття рівня Світового океану може викликати зникнення деяких видів тварин і рослин.

 Основними шляхами її подолання є: 

Перегляньте відео та виконайте письмове завдання:

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 47, виконайте письмове завдання (умова вище). 

Урок 50 Основні джерела антропічного забруднення ґрунтів, їхні наслідки. Необхідність охорони ґрунтів. 

11 - А 15.03.2024 Синхронно

11 - Б 15.03. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Антропічний вплив на грунти

Самостійна робота (перевіримо у класі)

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 45,46. 

Урок 49 Антропічний вплив на гідросферу. Причини порушення якості природних вод, дефіцит водних ресурсів, принципи оцінки екологічного стану водойм. Охорона водойм. 

11 - А 15.03.2024 Асинхронно

11 - Б 12.03. 2024 Синхронно

На сьогодні гідросфера забруднена набагато більше, ніж це можна уявити. Більшість забруднень перебуває у розчиненому стані. Через вину людини у воду потрапляють: 

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланнями:

Причини порушення якості природної води 

Дайте відповіді на запитання (усно)

 1. Що є основними джерелами антропічного забруднення гідросфери? 2. Наведіть приклади забруднювачів гідросфери та наслідки їх дії. 3. Зробіть висновок про наслідки антропічного впливу на гідросферу. 

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 44

Урок 48 Антропічний вплив на атмосферу. Наслідки забруднення атмосферного повітря та його охорона.   

11 - А 08.03.2024 Синхронно

11 - Б 08.03. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Антропічний вплив на атмосферу

Самостійна робота (перевіримо у класі)

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 43. 

Урок 47 Поняття про якість довкілля. Критерії забруднення довкілля.  

11 - А 08.03.2024 Асинхронно

11 - Б 05.03. 2024 Синхронно

Пригадайте, які ви знаєте типи забруднення довкілля. Що таке межі толерантності (екологічна валентність виду)? У чому полягають методи екологічних досліджень: біотестування, біоіндикація та моніторинг? Які види організмів називають едифікаторами та домінуючими?

Якість довкілля — це ступінь відповідності умов середовища мешкання (природних і штучних екосистем і тих, що зазнали антропогенного впливу) потребам людини та інших живих істот. Встановлення параметрів окремих компонентів навколишнього середовища, які визначають межі прийнятних і допустимих змін їхнього складу та властивостей, називають нормуванням якості навколишнього середовища.

На віртуальній дошці Google Jamboard за посиланням (розміщене нижче) розмістіть показники Вашого екологічного сліду, який розраховуємо за посиланням: http://ecoosvita.org.ua/ecocalculator 


Прикріпіть скрін свого результату  тестування, зверніть увагу на коментар до нього, проаналізуйте, як можна покращити цей показник


Екологічний слід 11 - А


Екологічний слід 11 - Б

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 42. 

Урок 46 Хімічне та біологічне забруднення. 

11 - А 01.03.2024 Синхронно

11 - Б 01.03. 2024 Асинхронно

Пригадаємо основні види забруднення

Найпоширенішим типом забруднення є хімічне

Хімічне забруднення полягає в надходженні до довкілля невластивих йому речовин (ксенобіотиків1) чи надлишкових кількостей природних речовин. Це найпоширеніший тип забруднення, тому, коли про нього говорять, зазвичай мають на увазі саме хімічне. Значна частина хімічних забруднювачів потрапляє до довкілля у вигляді газів. Основним серед них є вуглекислий газ, що спричиняє глобальне потепління й зміну клімату. Під час згоряння палива до атмосфери також потрапляють чадний газ (СО), сірчистий газ (SO2), оксиди Нітрогену (NO, NO2), хлорофлуоровуглеводні (фреони) і дрібні тверді часточки.

1 Від грец. xenos — чужий і bios — життя.

Вони негативно впливають на здоров'я людей і тварин, а оксиди Сульфуру й Нітрогену є причиною кислотних опадів. Окрім газів, хімічними забруднювачами є речовини, що потрапляють у водойми зі стічних вод: їх утворюється до 160 млн кубічних метрів щороку. Здебільшого ці стоки забруднені йонами важких металів (переважно Плюмбумом, Купрумом і Цинком), продуктами розкладу полімерів, органічними розчинниками, кислотами, синтетичними мийними засобами. Деякі з цих речовин здатні накопичуватися в організмах і спричиняти порушення їхньої життєдіяльності та мутації. Ґрунт забруднюється як промисловими відходами, так і пестицидами та надлишками мінеральних добрив. Таке забруднення призводить до зменшення біорізноманіття й зміни складу біоценозів, зниження родючості ґрунтів.

Унаслідок біологічного забруднення нові види змінюють усталені екосистеми

Останнім у класифікації за характером є біологічне забруднення. Воно виникає тоді, коли до екосистеми потрапляють небажані організми, що спричиняють вимирання видів і руйнування біоценозів1. Найрозповсюдженішими біологічними забруднювачами є шкідливі й хвороботворні мікроорганізми. Вони негативно впливають на природні популяції бактерій та одноклітинних еукаріотів, а також спричиняють розвиток хвороб у багатоклітинних організмів і людини. Джерелами мікробіологічного забруднення є незнезаражені сільськогосподар-

1 Новоприбулий вид не завжди має негативний вплив на екосистему.

ські, промислові й побутові стоки, трупи сільськогосподарських тварин, звалища сміття. Якщо біологічним забруднювачем є рослини чи тварини, то говорять про інвазії. Інвазійний вид перемагає в конкурентній боротьбі й спричиняє вимирання популяцій окремих видів у екосистемі. Також він може негативно впливати на сільське господарство та здоров'я людини. Класичним зразком такої інвазії є заселення колорадським жуком Європи: з'явившись на початку ХХ ст., протягом наступних років він швидко поширювався на схід. Україна стикнулася з інвазією борщівника Сосновського, батьківщиною якого є Кавказ і Закавказзя. Він утворює токсичні для людини речовини, витісняє лучні рослини з природних місць зростання та активно заселяє нові території. Боротьба з ним ведеться на загальнодержавному рівні.


Самостійна робота

Розгляньте світлину, на якій зображено водойму в період цвітіння води, та дайте відповіді на запитання. 

1. Які організми можуть бути причиною цвітіння води? 

2. Які забруднення спричиняють цвітіння води? 

3. Які заходи можуть сприяти зменшенню ризику виникнення цього явища? 

4. Чи можливе явище цвітіння води без участі людини, і якщо можливе, то за яких умов?

Прочитайте матеріал за посиланням Хвороба Мінамата. Визначте, який тип забруднення спричиняє зазначене захворювання.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 41. 

Урок 45 Види забруднення, їхні наслідки для природних і штучних екосистем та людини. 

11 - А 01.03.2024 Асинхронно

11 - Б 27.02. 2024 Синхронно

Прочитайте текст та подумайте над запитаннями (виділені синім кольором)


ЗАБРУДНЕННЯ ДОВКІЛЛЯ - це надходження в навколишнє середовище речовин та енергії, що призводить до порушення структури й функцій біосистем.

Забруднення може статися внаслідок дії природних (землетруси, виверження вулканів, зсуви) і антропогенних (забруднення атмосферного повітря, водойм, ґрунту, екосистем) чинників. Основними антропогенними забруднювачами є: хімічна промисловість, металургія (чорна та кольорова), сільське господарство, енергетика (нафтопереробні заводи, ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, АЕС), транспорт (передусім автомобільний).

Забруднювачем (полютантом) є будь-який фізичний агент, хімічна речовина або біологічний вид, котрий потрапляє в довкілля чи виникає у ньому в кількості, що виходять за межі звичайної наявності. Їх класифікують за тривалістю дії (стійкі та нестійкі), впливом на біоту (забруднювачі прямої й непрямої дії), походженням (первинні й вторинні). За природою забруднювачів розрізняють такі види забруднення:

Подумайте, яке забруднення найпоширеніше? До яких видів забруднення найбільш уразливі екосистеми вашої місцевості? 

Отже, забруднення довкілля відбувається внаслідок надходження нехарактерних механічних, хімічних, фізичних або біологічних забруднювачів.


ЯКІСТЬ ДОВКІЛЛЯ - міра відповідності навколишнього середовища і природних умов потребам людей та інших організмів. Ця найзагальніша властивість довкілля оцінюється передусім через вплив і розвиток негативних процесів у екосистемах. Організаційні засади оцінювання впливу на довкілля, спрямованого на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екобезпеки, охорони довкілля, раціонального природокористування, регулюються Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» від 2017 р. Для визначення, обмеження, передбачування змін й якості довкілля застосовують певні механізми. Це екологічна експертиза, екологічні нормування, прогнозування, сертифікація, стандартизація, ліцензування, екологічний аудит.

Оцінювання впливу забруднення на довкілля здійснюється на державному рівні шляхом екологічної експертизи за певними параметрами (наприклад, кількість сполук важких металів, деяких ксенобіотиків, температура, кількість кисню, СО2, NO в атмосфері). Нормування в галузі охорони довкілля визначає показники, що мають зменшувати антропогенний вплив і сприяти процесам самовідновлення й саморегуляції екосистем.

Екологічне нормування - це закріплення на законодавчому рівні певних правил, вимог, стандартів щодо охорони довкілля, використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки.

Система екологічних нормативів якості довкілля включає:

Отже, наслідки забруднення ведуть до змін стану довкілля, порушень екологічних процесів і зв'язків на усіх рівнях організації життя. 


Закріпимо матеріал. Самостійна робота. Види забруднювачів (перевіримо на уроці)

Визначте належність наведених забруднювачів: 1) ВІЛ; 2) чадний газ від неповного згоряння; 3) електромагнітні поля високовольтних ліній; 4) штучні ізотопи Цезію, Стронцію; 5) теплі води електростанцій; 6) шум транспорту; 7) оксиди Нітрогену металургійних заводів; 8) Кадмій у золі під час спалювання сміття на звалищах; 9) пестициди; 10) поліетиленові пакети, пластмасові пляшки; 11) стічні води цукрового заводу, м'ясокомбінату; 12) сполуки Хлору з цементного заводу. Обґрунтуйте твердження про комплексний вплив та взаємодію основних видів забруднювачів.

Хімічні                           Біологічні                                Фізичні                          Механічні


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 40. Виконати письмове завдання (фото прикріпіть у щоденнику).

Письмове завдання: 

Урок 44 Сучасні екологічні проблеми у світі та в Україні.

11 - А 23.02.2024 Синхронно

11 - Б 23.02. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Сучасні екологічні проблеми

Самостійна робота.  Перевіримо у класі

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 39

Урок 43 Узагальнення вивченого 

11 - А 23.02.2024 Асинхронно

11 - Б 20.02. 2024 Синхронно

1. Повторіть матеріал теми § 25 - 38, "Основні положення"

2. Виконайте тест за посиланням (роботи чекаю до 27.02):

11 - А https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5990266    

11 - Б https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3842151 

Основні положення теми «Екологія»

Галузі загальної екології

• аутекологія (екологія особин)

• демекологія (екологія популяцій)

• синекологія (екологія угруповань)

• екосистемологія (екологія екосистем)

• глобальна екологія та ноосферологія (екологія біосфери та ноосфери)

Екологічні закони

Закон оптимуму — будь-який екологічний фактор має певні межі позитивного впливу на живі організми.

Закон взаємокомпенсації екологічних факторів — відсутність або нестача деяких екологічних факторів може в певних межах компенсуватися іншими (аналогічними) факторами.

Закон мінімуму Лібіха — найбільш значущим для організму буде той фактор, який максимально відхиляється від свого оптимального значення для цього організму.

Екологічні чинники

Популяції

Популяція — це сукупність особин одного виду, які відтворюють себе протягом великої кількості поколінь і тривалий час займають певну територію, функціонуючи й розвиваючись в одному або кількох угрупованнях живих організмів.

Характеристики популяцій

• чисельність

• щільність

• розподіл особин за віком і статтю

• характер розміщення в межах проживання (просторова структура)

• тип росту

Урок 42 Біосфера як глобальна екосистема, її структура та межі. Біогеохімічні цикли як необхідна умова існування біосфери. Вчення В. І. Вернадського про біосферу та ноосферу та його значення для уникнення глобальної екологічної кризи. 

11 - А 16.02.2024 Синхронно

11 - Б 16.02. 2024 Асинхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 38

Урок 41  Екологічні сукцесії як процеси саморозвитку екосистем. Причини сукцесій та їхні типи. Закономірності сукцесій. 

11 - А 16.02.2024 Асинхронно

11 - Б 12.02. 2024 Синхронно

ЕКОЛОГІЧНІ СУКЦЕСІЇ (від лат. succesio - наступність) - спрямовані послідовні зміни угруповань організмів на певній ділянці середовища, що призводять до відновлення або перетворення екосистем відповідно до природних умов. Послідовність екосистем, що змінюють одна одну в процесі сукцесії, називається сукцесійною серією, а окрема екосистема - стадією сукцесії.


 Приклади сукцесійних змін 

Найзагальнішими етапами екологічних сукцесій є такі.

Отже, постійні зміни середовища життя ведуть до сукцесій, кінцевою метою яких є досягнення стабільного стану.

Які причини й типи сукцесій?

Причинами сукцесій можуть бути: зміни клімату, природні катаклізми (вулкани, землетруси, повені), діяльність людини. Важливе значення в сучасній екології надається біотичним чинниками: види організмів сукцесійного угруповання здатні змінювати умови існування інших видів. У більшості випадків рушійними чинниками змін і розвитку нестійких екосистем є незбалансованість кругообігу речовин і зменшення видового біорізноманіття.

Можливість переходу нестійкої екосистеми до сукцесійного стану визначається законом одного відсотка: зміна енергетики природної системи в межах 1 %, як правило, не виводить екосистему з рівноважного стану, і навпаки. Зміна потоку енергії у біогеоценозі більш ніж на 1 % як у бік його зменшення, так і в бік збільшення виводить екосистему з клімаксу й переводить її в сукцесійний стан. При цьому через велику кількість чинників, що взаємодіють, здебільшого не можна передбачене, якого характеру набуде сукцесія - прогресуючого або регресуючого. 


Самостійна робота. Характеристика сукцесій

Класичним прикладом сукцесії є заростання озера й перетворення його на болото, згодом - на луки й ліс. Схарактеризуйте цю сукцесію за планом: 1) етапи розвитку; 2) причини виникнення; 3) тип; 4) значення.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 37

Урок 39  Продуктивність екосистем різного типу. Агроценози, їхня структура та особливості функціонування. Шляхи підвищення продуктивності агроценозів. 

11 - А 09.02.2024 Асинхронно

11 - Б 09.02. 2024 Синхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Агроценози

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 35 - 36, дайте відповідь на запитання (усно):

1. Що таке агроценози? Які їхні основні відмінності від природних екосистем? 2. Яким чином природна екосистема може бути перетворенням природної екосистеми на агроценоз? 3. Якими заходами можна збільшити продуктивність агроценозу? 

Урок 37  Властивості та характеристики екосистем. 

11 - А 02.02.2024 Асинхронно

11 - Б 30.01. 2024 Синхронно

Перевіримо домашнє завдання виконайте тест за посиланням 

11 - А  https://forms.gle/BYqMGQwmRTZLAd527 

11 - Б https://forms.gle/X1A4r2JhdreUntqj7 

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку за посиланням Властивості та характеристики екосистем.

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 33, підготувати  Проект №2: Дослідження особливостей структури місцевих екосистем (природних чи штучних). 

Етапи реалізації проекту

1. Ознайомтеся з літературою й інтернет-ресурсами з цього питання.

2. Ознайомтеся з прикладом опису структури двох місцевих природних  екосистем (див. таблицю).

3. Складіть порівняльну характеристику структури двох місцевих природних чи штучних екосистем (за власним вибором).

4. Сформулюйте висновок про чинники, що впливають на формування структури екосистеми.

Урок 35  Особливості структури популяцій: етологічна, генетична. 

11 - А 26.01.2024 Асинхронно

11 - Б 22.01. 2024 Синхронно

Приклади організмів із різною просторовою структурою популяції 

ПРИГАДАЄМО

Популяція — сукупність особин виду, яка займає частину території його поширення й ізольована від інших подібних сукупностей цього виду.

Часто особини однієї популяції більше схожі між собою порівняно з представниками інших популяцій, оскільки всередині популяції схрещування відбувається значно частіше.

 Популяції - це основна функціональна одиниця екосистем. Головними характеристиками популяцій є їхня структура, популяційний ареал, чисельність, щільність і динаміка.

Дайте відповідь на запитання (щоб перевірити себе розгорніть):

 1. Чим визначається просторова структура популяції? Якою вона може бути? 2. Які виділяють типи популяцій тварин за характером використання території? 3. Що собою становить вікова структура популяції? 4. Чим визначається статева структура популяцій? 

Структура популяції. Унаслідок взаємодії популяції з навколишнім середовищем формується її структура. Структура популяції є формою адаптації до умов її існування, своєрідним віддзеркаленням екологічних чинників, що на неї впливають. Виділяють статеву, вікову, просторову й етологічну структуру популяції. Статеву структуру популяції визначає співвідношення особин різних статей, а вікову - розподіл її особин за віковими групами. Скорочення частки статевонезрілих особин свідчить про можливе зниження чисельності популяції в майбутньому, коли ці особини залишать нечисленне потомство. Просторова структура популяції - це особливості поширення особин популяції на території, яку вона займає. Залежно від характеру використання території, популяції тварин поділяють на осілі (наприклад, кроти), кочові (шпаки, песці) та мігруючі (перелітні птахи, лемінги) 

Працюємо з новим матеріалом

Кожна популяція має власний генофонд

Особини одного виду, що мешкають групою на спільній території й певною мірою ізольовані від інших подібних груп, утворюють популяцію. Кожна популяція має власний набір алелей генів — генофонд, який є унікальним і відрізняє її від інших популяцій. Унікальність генофонду зумовлена частковою ізоляцією популяції.

Уявімо, що є два озера, у яких мешкає один вид риб. Між озерами наявний невеличкий канал, через який риби можуть потрапляти з одного озера в друге. Завдяки каналу стає можливим схрещування між рибами, народженими в різних водоймах. Але якщо ймовірність того, що риба знайде собі партнера зі свого озера, вища за ймовірність знайти партнера з іншого озера, то можна говорити про наявність двох популяцій. А от якщо ці ймовірності будуть однаковими, чи ймовірність зустрічі риб із різних озер більша, ніж з одного, тоді обидва озера населені однією популяцією риб. Оскільки ймовірність зустрічі особин із різних популяцій мала, то алелі з іншої популяції майже не потрапляють до генофондів кожної з них. Із другого боку, саме обмін алелями між популяціями об'єднує їх в один біологічний вид.

Зв'язки між особинами, що виявляються в їхній поведінці, зумовлюють етологічну структуру популяції. Є організми, що ведуть поодинокий спосіб життя, наприклад скорпіони. Натомість коралові поліпи утворюють колонії, олені - стадо, а вовки - зграї , тож ці тварини ведуть груповий спосіб життя  

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 31, виконайте тест за посиланням 11 - А  https://forms.gle/BYqMGQwmRTZLAd527 

Урок 33  Популяції. Класифікація популяцій. Структура та характеристики популяцій.  

11 - А 19.01.2024 Асинхронно

11 - Б 15.01. 2024 Синхронно

Пригадайте! Що таке популяція? (щоб дізнатися відповідь, розгорни)

Популяція — це сукупність особин одного виду, які здатні до самовідтворення протягом великої кількості поколінь і тривалий час займають певну територію, функціонуючи й розвиваючись в одному або кількох угрупованнях живих організмів. 

Виконаємо вправу

Як з'ясували науковці, за умов сильного забруднення середовища сполуками важких металів у популяціях відбувається перебудова статевої структури. Так, у горобця хатнього (Passer domesticus) виявлено тенденцію зростання кількості самок до кількості самців. У незабрудненому середовищі співвідношення самок і самців становить 1:1,21, у середньо забрудненому - 1:1,06, а в сильно забрудненому - 1:0,87. До якого розділу екології відносяться дані дослідження?   Який його предмет досліджень та значення? 

ДЕМЕКОЛОГІЯ (від грец. демос - народ) - розділ екології, що вивчає умови формування, структуру, функціонування і динаміку розвитку популяцій окремих видів; інша назва - популяційна екологія. Її засновником вважають англійського еколога Чарльза Елтона.

Предметом демекології є онтогенез особин, структура популяцій, їх динаміка, стійкість, стабільність, самовідновлення й саморегуляція. Вивчення цих ознак пояснює функціонування як самих популяцій, так і видів й екосистем, до складу яких вони входять. Важливим розділом сучасних демекологічних досліджень є зміни параметрів популяцій за умов антропогенного впливу.

Значення демекології: 1) підвищення щільності малих популяцій і популяцій, що зникають; 2) досягнення сталого рівня промислу для популяцій, які експлуатують; 3) зниження щільності надмірно численних популяцій і тих, що швидко зростають. Класичним прикладом, що ілюструє значення демекологічних досліджень, є інтродукція кролика, який за короткий період став основним конкурентом усім травоїдним тваринам на Австралійському континенті. 

Перегляньте відео та зверніть увагу на основні характеристики популяцій:

Основними критеріями класифікації популяцій є їхня структурна організація та здатність до самовідтворення. 

Розв'язування вправ

Метод мічення і повторного відлову полягає в тому, що з відведеної площі відловлюють деяку кількість тварин, мітять їх (за допомогою кольорових міток фарбою) і випускають знову в популяцію, звідки їх було взято. Розмір популяції за індексом Лінкольна оцінюють, використовуючи рівняння N = n1 • n2 / n2*, де N - загальний розмір популяції; n1 - кількість тварин у 1-му відлові; n2 - кількість тварин у 2-му відлові; n2* - кількість мічених тварин у другому відлові.

Вправа. Для оцінювання чисельності форелі озерної у невеликому озері було відловлено 625 особин. Їх помітили й випустили. Через тиждень відловили 873 особини, з яких у 129 було знайдено мітки. Визначте розмір популяції.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 29; виконати вправу на визначення розміру популяції

Урок 31  Екологічні чинники та їхня класифікація. 

11 - А 12. 01.2024 Асинхронно

11 - Б 08.01. 2024 Синхронно

Перегляньте відео та опрацюйте конспект до уроку

Конспект уроку (Джерело "Всеукраїнська школа онлайн"

Домашнє завдання: Опрацювати матеріал до уроку та § 27

Урок 28  Контрольна робота №1

11 - А 15.12. 2023 Синхронно

11 - Б 12.12. 2023 Синхронно

Посилання на завдання до контрольних робіт:

11 - А https://forms.gle/BXAMX8vLgLqA3wWw7 

11 - Б https://forms.gle/fG14A72bNGJghQvn9 

Урок 27  Профілактика неінфекційних, інфекційних, інвазійних захворювань людини, захворювань, що передаються статевим шляхом. Практична робота №2: Розробка рекомендацій щодо профілактики захворювань. 

11 - А 15.12. 2023 Синхронно

11 - Б 11.12. 2023 Синхронно

Урок 24 Імунна система (Додатковий матеріал для консультацій)

11 - А 01.12. 2023 Синхронно

11 - Б 28.11. 2023 Синхронно

До центральних (первинних) органів імунної системи належать тимус й кістковий мозок 

ІМУННА СИСТЕМА - сукупність органів, тканин, клітин, які захищають організм від генетично чужорідних клітин або речовин, що надходять із середовища чи утворюються в організмі. Разом із нервовою та ендокринною, із якими тісно взаємопов’язана, належить до регуляторних систем. Імунна система є багатокомпонентною, тому що до її складу входять різні речовини, клітини та органи. Прикладом речовин імунної системи є лізоцим, антитіла (захисні білки проти чужорідних антигенів), цитокіни (сигнальні білки, що здійснюють зв’язок між клітинами та органами імунної системи). Клітини імунної системи умовно можна поділити на основні (Т-лімфоцити, В-лімфоцити) та допоміжні (наприклад, тромбоцити, які склеюють і фагоцитують мікроорганізми), а органи імунної системи - на центральні та периферичні. 

Кістковий мозок і тимус є центральними органами імунної системи, тому що саме вони забезпечують утворення клітин, що беруть участь в імунній відповіді. 

Тимус (загруднинна залоза) - орган імунної системи, у якому утворюються Т-лімфоцити. Також у цій ендокринній залозі виробляються гормони (тимозин, тимопоетин), які забезпечують дозрівання різних видів Т-лімфоцитів. Навіть у похилому віці лімфоїдна тканина тимусу повністю не зникає, залишаючись у формі острівців, оточених жировою тканиною. 

Кістковий мозок - це кровотворний орган, у якому містяться стовбурові клітини, які дають початок усім імунокомпетентним клітинам. Цей орган є місцем утворення В-лімфоцитів. В організмі дорослої людини розрізняють червоний та жовтий кістковий мозок, які утворені ретикулярною сполучною тканиною. Маса кісткового мозку становить 4 % маси тіла, тобто близько 2,6 кг. Імунокомпетентними клітинами, що розвиваються з клітин кісткового мозку, є лейкоцити. 

Механізм клітинної (ліворуч) і гуморальної (праворуч) ланок набутого імунітету 

1. Інфікування клітини тіла.

2. Активація Т-кіллера.

3. Знищення інфікованої клітини.

4. Фагоцитоз збудника макрофагом.

5. Активація Т-хелпера.

6. Активація Т-хелпером Т-кіллера.

7. Активація B-лімфоциту Т-хелпером.

8. Активація B-лімфоциту антигеном.

9. Розмноження В-лімфоциту й перетворення на плазматичну клітину.

10. Утворення плазматичною клітиною антитіл.

Клітинна гілка набутого імунітету   реалізується за допомогою Т-лімфоцитів-кіллерів. 

Кожен із Т-лімфоцитів-кіллерів має на поверхні унікальний рецептор, що здатний зв'язуватися з пептидним антигеном, який презентують інфіковані клітини чи фагоцити. Якщо просторова форма рецептора Т-кіллера відповідає структурі представленого антигена (як ключ до замка), то відбувається його активація й розмноження. Цьому можуть сприяти Т-лімфоцити-хелпери, виділивши певні речовини. Надалі численні Т-кіллери будуть зв'язуватися з клітинами, що презентують антиген, і знищуватимуть їх, «пробивши» отвори в мембрані за допомогою своїх токсинів. Здебільшого таким шляхом гинуть клітини, заражені вірусами, внутрішньоклітинними бактеріями чи клітиною пухлин. У 1908 році за відкриття клітинної ланки імунітету український вчений Ілля Мечников отримав Нобелівську премію з фізіології або медицини. 

За реалізацію гуморальної гілки набутого імунітету відповідають B-лімфоцити 

На відміну від Т-кіллерів, вони не потребують презентації антигена іншою клітиною й здатні зв'язувати вільні антигени. Для цього вони використовують антитіла, що прикріплені до їхньої поверхні. Надалі під впливом Т-хелперів В-лімфоцити розмножуються й перетворюються в плазматичні клітини, які виділяють численні антитіла, що зв'язують антиген, блокують його дію й спричиняють знищення (наприклад, фагоцитами). 

Для обох видів набутого імунітету характерним є явище імунної пам'яті. Спеціальні клітини пам'яті, які коли-небудь контактували з певним антигеном, зберігаються в організмі роками. Завдяки їм під час повторного потрапляння вже знайомого антигена до організму імунна відповідь розвивається швидше й сильніше. Саме на цьому й ґрунтується вакцинація: завдяки вакцині з антигенами в організмі існуватимуть клітини імунної пам'яті, завжди готові активувати потужний імунітет проти збудника. 

Урок 23 Негативний вплив на здоров’я людини алкоголю, куріння та наркотиків.  (Додатковий матеріал)

11 - А 01.12. 2023 Синхронно

11 - Б 27.12. 2023 Синхронно

Дізнатися про негативним вплив алкоголю, нікотину та інших психотропних речовин допоможуть наступні матеріали:

Урок 22  Безпека та статева культура. (Матеріали для класної роботи)

11 - А 24.11. 2023 Синхронно

11 - Б 21.11. 2023 Синхронно

Захворювання, що передаються статевим шляхом 

Захворювання, що передаються статевим шляхом, поділяють на окремі групи за систематичною приналежністю. Збудниками найбільш відомих інфекцій із цієї групи є віруси й бактерії 

Чим відрізняється вірус герпесу від ВІЛ? 

Значна кількість збудників захворювань, що передаються статевим шляхом, є представниками еукаріотів. Більшість із них — гриби та одноклітинні еукаріоти (кандиди, трихомонади тощо). Ці організми є збудниками таких захворювань, як кандидоз (молочниця), трихомоноз, 

Трапляються і багатоклітинні паразити (коростяний свербун, лобкова воша). Ці організми є збудниками таких захворювань, як короста, педикульоз тощо. 

Завдання

Урок 12 Симбіоз. Класна робота.

Завдання 1

Завдання 2

Урок 8 Особливості формування адаптацій у людини. 

Матеріал для повторення

Гіпоталамо-гіпофізарна система являє собою комплекс гіпоталамічної ділянки та проміжного мозку і гіпофіза. Основним завданням якої — регуляція ендокринних та вегетативних функцій з забезпеченням життєдіяльності організму.

В передній долі гіпофіза секретуються :

АКТГ - адренокортикотропін

СТГ - соматотропін

МТГ - меланотропін

ТТГ - тиротропин

ФСГ - фолікулостимулюючий

ЛГ - лютеїнізуючий

Пролактин

В задній долі гіпофіза секретуються:

Вазопресин (утримання води в організмі і звуження судин)

Окситоцин (лактація)


Забезпечення гомеостазу в людини забезпечується трьома основними способами: нервовим, гуморальним та імунним.

Нервова регуляція забезпечується діяльністю нервової системи, основою функціонування якої є генерація і передача між клітинами нервових імпульсів. Інформація про внутрішнє та навколишнє середовище організму сприймається спеціалізованими рецепторами. Після обробки нейронами нервової системи ця інформація передається до різноманітних ефекторів - м’язів і залоз. Шлях збудження від рецептора до ефектора називається рефлекторною дугою. Гуморальна регуляція здійснюється виділенням у внутрішнє середовище організму гормонів. Органи, що продукують гормони, називаються залозами внутрішньої секреції або ендокринними залозами. Ці речовини виділяються у кров, транспортуються до органів і впливають на їх клітини, безпосередньо активуючи певні ферментативні системи або ж регулюючи активність окремих генів