Sügis 2018

November 2018

"Tähelepanu Start!" I etapp

29.novembril 2018 toimus Võru Spordikeskuses "Tähelepanu Start!" võistlussarja I etapp. Meie kooli võistkond koosseisus Helena Karu, Merili Tasso, Hanali Perlov, Romek Niilo, Ott Keerutaja, Kevin Kenk, Karola Kull, Marion Niido, Silvia Pärnoja, Joel Raudnagel, Kert Loorits, Tanel Plakso, Karin Kivi, Sandra Asu, Kertu Haak, Mattias Aniott, Timmur Trolla, Brandon Ootsing, Melanie Kikkas, Anastasia Kivi, Carmen Mirontsuk, Agris Vill, Alexander Soidla ja Theodor Krull saavutas 10-ne kooli konkurentsis I koha. Olite väga tublid!

Medalid jagatakse II etapil, mis toimub 15.märtsil 2019.

õpetajad Sirje Hütt ja Margus Koor

Keskaja õppepäev Vastseliina piiskopilinnuses


Tänapäevased õppemeetodid eeldavad paindlikku aja-ja ruumikasutust ning rikkalikku õppe-ja abivahendite varamut. Võib julgesti öelda,et kaasaegsed õpetamise meetodid on enamasti segu virtuaalsest ja silmast-silma, rühma-ja individuaalsest, avastuslikust ja iseseisvast õppest.

Neid eesmärke silmas pidades õppisid Parksepa Keskkooli 24 õpilast 5-7-klassidest ühe õppepäeva Vastseliina Piiskopilinnuses.

Teemaks oli “Keskajale mõeldes “, juhendajateks koolimuuseumi juhataja Malle Puolakainen ja klassiõpetaja Liia Luik. Õppepäev algas ekskursiooniga linnuse peamajas ja palverännumajas. Seejärel koguneti linnuse peamaja seminariruumis toimuvasse ajaloo tundi. Õpetaja Malle Puolakainen kandis keskaja linnakodaniku uhket kleiti, mille oli õmmelnud tema õmblejast tütar Merle.

Õpilased jagunesid kaheksasse rühma, igas rühmas kolm õpilast erinevatest klassidest. Rühmatöö puhul tuli vastata erinevatele küsimustele keskaja teemadel: keskaja linn, linnus, Tallinna vanalinn, keskaegne rõivastus, keskaegne kool. Küsimuste ja ülesannete lahendamiseks oli võimalik kasutada nii trükiseid kui Interneti materjale.

Seejärel algas keskaegne lihtne söömaaeg. Pakuti läätsepada, taimeteed ja ingveriküpsist. Rüübata võis ka puhast allikavett. Eriti maitsev oli läätsepada, sest osa poisse soovis ülejäägid kaasa võtta ja kodus seda oma pereliikmetele ka maitsta anda. Samal ajal tutvustati ka keskaegseid lauakombeid: lauas vaikne söömine, süües ei tohi pead taldrikule panna, lauanaabrit ei tohi näpistada ega lüüa, keelatud oli teha norskavaid häälitsusi jne. Pärast sööki õppisime ära ühe keskaegse tantsu, kirjutasime hanesulega tunniskirja keskaja kursuse läbimise kohta. Valmistasime üheskoos vahast sooviküünla, mille õpilased süütasid teeliste kabelis enne koduteele asumist.

Ürituse finantsilise toetamise eest täname Võru valda ja korraldusliku poole pealt linnuserahvast. Olgu tänusõnad öeldud ka meie kooli toredatele õpilastele, kes erinevate tegevuste puhul aktiivselt kaasa lõid.

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Projekt "100 kooli"

Kolmapäeval, 21.novembril 2018 algusega kell 9.00 toimus Parksepa Keskkooli spordihoones projekti "100 kooli" raames korvpalli näidistund 1.-4.klassi õpilastele.

Projekti teostaja on Eesti Korvpalliliit. Külalisena viis tunni läbi meie kooli vilistlane ja BC Valga-Valka/Maks & Moorits mängiv abitreener Robert Peterson.

Oli vahva sporditund!

Võrkpall

8.novembril 2018 Võru Spordikeskuses toimunud Võru maakonna koolinoorte karikavõistlustel 10.-12.klasside segavõrkpallis saavutas Parksepa Keskkooli I võistkond koosseisus Ott Piirisild, Henrich Tuvik, Alex Treier, Thor-Oddvar Hallik, Hanna Ahelik, Lisette Kallas ja Liisbeth Mäeots III koha.

Parksepa KK II võistkond koosseisus Ethel Moks, Kaili Priks, Kristiina Tammik, Jaagup Kärblane, Tomi Rämmer, Carl Ülejõe ja Eerik Pihus sai parima harrastaja diplomi.

Oktoober 2018

Liisbeth Mäeots ja Keiu Kinna 12. b klassist esindasid Parksepa Keskkooli rahvusvahelisel konverentsil Lätis.

Parksepa Keskkool liitus 2017 a sügisel ülemaailmse Life-Link koostöövõrgustiku Baltic Care projektiga (http://lifelinkschools.org/). Projekti juhib Rootsi Sigtuna Internaatkooli (Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket) õpetaja Anna Johansson ning avakonverents toimuski 2017. a. septembris Rootsis. Projektiga liitus kokku 16 kooli – Eestist, Lätist, Leedust ja Rootsist, igast riigist neli. Lisaks meie koolile liitus Eestist Tallinna Kadrioru Saksa Gümnaasium, Lagedi Põhikool ja Kohila Gümnaasium. Projekti põhieesmärk on innustada noori tegutsema jätkusuutliku arengu nimel. Globaalsete keskkonnaprobleemide vähendamiseks ei ole ühest lahendust. Seetõttu pakub ka projekt erinevaid ideid ja võimalusi kohalikul tasandil oluliste küsimustega tegelemiseks. Projekti raames tegelesid koolid mitmesuguste, just neid huvitavate, jätkusuutliku arenguga seotud teemadega.

Life-Link koostöövõrgustiku Baltic Care projekt


19.-20. oktoobril 2018 toimus projekti lõpukonverents Lätis, Ratniekis. Osalevad koolid olid projekti kokkuvõtteks teinud videod koolis toimunud tegevustest. Selgus, et ka nii lähedastes naaberriikides ja isegi riigisiseselt erinevates piirkondades asuvates koolides märgatakse erinevaid probleeme ning ka lahendusteks on erinevad võimalused. Nii leidsid Kadrioru Saksa Gümnaasiumi õpilased võimalusi bioloogilise mitmekesisuse suurendamiseks kooli aias Tallinna kesklinnas, Lagedi koolis selgitati projekti käigus plastikpudelitesse villitud vee kasutamise miinuskülgi ja innustati selle asemel kraanivett tarbima. Leedu koolid aga keskendusid põhiliselt jäätmete sorteerimisele.

PKK video.

Suur tänu kõigile, kes aitasid projektiga seotud tegevusi korraldada.

Heidi Kukk

Ettevõtlusnädal

Ettevõtlusnädala jätkuüritusena käis 11. oktoobril 10. ja 11. klasside õpilastele rääkimas Kagu -Eesti ettevõtlusvaldkonna nõustaja Kuldar Leis. Sissejuhatava sõnavõtuga esines Sihtasutuse Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots.

Ettevõtja Kuldar Leis jagas noortele oma ärialaseid elukogemusi. Kohtumise eesmärk oli suurendada ettevõtlikkusteadlikkust, arendada noortes ettevõtlikku eluhoiakut, neid innustada ja motiveerida.

Mis on päikesesüsteem?

Sellise pealkirja all lõppes meie kooli 4.klassi õpilaste kodutööde näitus koolimuuseumis.

Õpilased olid koostanud skeem-joonised ja mini-raamatud loodusõpetuse tunnis antud koduülesande kohta. On ju teada, et meie Päikesesüsteemi keskmes on Päike ja tema ümber tiirlevad planeedid.

Kuidas seda aga graafiliselt kujutada? Tahaksin mainida, et õpilased oskasid seda teha väga hästi. Näitusel oli esindatud omapäraseid raamatukesi, suuri ja väikesi plakateid, käsitsi tehtud jooniseid, voldikuid, mappe.

Tore oli,et sellise kodutöö tegemine vajas eelkõige aega info otsimiseks erinevatest allikatest, abi ja nõu küsimist nii vanematelt kui õpetajalt.

Kõik 4 klassi õpilased tulid oma ülesandega väga hästi toime.

SUUR TÄNU 4.KLASSI ÕPILASTELE JA ÕPETAJA LIIA LUIGELE !

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Oktoober on ettelugemise kuu

lastermtk tänu.pdf

Kiidame tublisid 4. klassi ettelugejaid

Oktoober on ettelugemise kuu. Selle aasta ettelugemise teemaks on Eesti Lastekirjanduse Keskuse valitud „Kus hundist räägitakse...”. Hunt on valitud 2018 aasta loomaks.

Meie kooli 4. klassi õpilased osalesid traditsioonilisel ettelugemisvõistlusel. Iga 4. klassi õpilane valis endale raamatukogust meelepärase raamatu, kus hundist juttu ja harjutas kodus ettelugemist. Kõigepealt selgitati välja klassi parimad lugejad. Parimateks osutunud Karini, Klaudia, Marcuse, Rasmuse, Trinity, Sandra ja Liisaga käidi lugemisoskust ja esinemisjulgust lihvimas 1a, 1b, ja 2. klassis. Pisemad kuulasid hoolega ja said paljude toredate lugude võrra rikkamaks.

4. oktoobril toimus Võru Keskraamatukogu lasteosakonnas 4. klasside 23. ettelugemise võistlus, kus meie kooli esindasid 4. klassi parimateks lugejateks valitud Karin Kivi ja Klaudia Schenk. Võistlusel osales 18 õpilast viiest Võrumaa koolist. Karin luges loo „Suur hunt ja printsi musi” Markus Saksatamme raamatust „Tont ja mannapuder”, Klaudia raamatust „Hundijutud” loo „Rebane ja hunt”. Karin sai selge häälega lugeja eripreemia ja Klaudia tulbi lugeja diplomi. Kõik ettelugejad said endale tänutäheks valida raamatu. Parim lugeja (Võru Kreutzwaldi Koolist) esindab Võrumaad 20. oktoobril Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval üleriigilisel ettelugemisvõistlusel.

Ettelugemispäeval osalejaid rõõmustas sõbralik lugemiskoer Jeta, kes võttis osa žürii tööst (kuulas hoolikalt lugusid). Jeta perenaine rääkis õpilastele lugemiskoerast ja Jeta demonstreeris lugejatele, milliseid käsklusi ta täita oskab. Oli vahva päev.

Tänan kõiki tublisid 4. klassi ettelugejaid ja soovin mõnusat ettelugemise kuud.

Ruth Toots

Õpetajate päev

Õpetajate päeval andsid tunde 12. klassi õpilased ja õpetajatel toimus asjalikult lustlik e-õppepäev, kus nuusutati programmeerimiskunsti läbi kehalise liikumise ja paberile märkimisega, interneti avarustes moodustati meeskonnad. Seejärel asusime fotojahtima, mille käigus arendati meeskonnatöö oskust ja loovust. Pärast fotode tegemist õpiti üheskoos kuidas tekitada neist voolav videolint. Lõpptulemust oli lõbus vaadata- kuulata.

Suur aitäh 12ndatele klassidele ja klassijuhatajatele päeva organiseerimast ja Jaanale e-õppepäeva korraldamise eest!

Õpetajate e-õppe päev

Aitäh, head õpetajad, et minuga terve päeva nii vapralt vastu pidasite. Kasutasime päeva jooksul väga mitmeid erinevaid keskkondi, millest loodan, et saite veidi inspiratsiooni.

Päeva alustasime programmeerimisega. Sel korral jätsime seadmed kõrvale ja sidusime tegevusse ka kehalise liikumise. Olime ühe seadme erinevad programmid, kes toimetasid vastavalt enda käsureale. Proovisime ka paberil programmeerimist ja selgus, et see mis tundub ühele loogiline, on teisele arusaamatu. Ja kui õpetaja veel väga selgeid juhtnööre ka ei anna, siis on segadust oi kui palju. Sellepärast ongi programmeerimise keel väga selgelt paigas ja kui seda ei tunne, on programm vussis.

Meeskondi moodustasime Flippity.net abil. Tore keskkond, mis on otseselt seotud Drive dokumentidega. Fotojaht arendas loovust ja sundist kastist välja vaatama, ning arendas meeskonnatöö oskust. Videod tegime valmis Adobe Spark keskkonnas. Fotod saime arvutisse läbi Drive keskkonna.

Selleks, et meeskonnad saaks oma tööd esitleda, oli vajalik ka esinemisjärjekord välja loosida. Selleks kasutasime Random Name Picker võimalusi Classtoolsi keskkonnas. Viimaseks ülesandeks oli kirja panna oma emotsioon Answergarden keskkonda.

Jaana Kõvatu - haridustehnoloog

Vaata ka!

September 2018

Eesti esimene humanitaarainete õpilaskonverents (HUNTS) toimus Teadlaste öö ürituste raames 28.septembril Tartus.

Konverentsi korraldajad olid Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahva Muuseum ja Hugo Treffneri Gümnaasium.

Ettekandeid oma uurimis-ja loovtöödest esitasid nii 9. kui 12. klassi õpilased.

Meie kooli esindasid 9 klassi õpilased Hellika Otsar ja Geir-Melany Andrejev ning 12 klassi õpilane Kädi Kuus.

Väga huvitav ettekanne oli Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilaselt, kelle eestvedamisel korraldasid õpilased koolis rida huvitavaid üritusi emakeele nädala raames.

Asjalik ettekanne oli Koeru Keskkooli õpilaselt “Algustäheortograafia muutumine ajas”, sest ka õpilastele on silma hakanud sagedased reeglite rikkumised suure ja väikese algustähe kasutamisel.

Lähte Ühisgümnaasiumi õpilasfirma oli valmistanud kaardimängu teemal “Minu Eesti“. Seda ettekannet kuulates tekkis mõte samasuguse kaardimängu koostamiseks meie kooli ajaloo kohta.

Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane hakkab koostama keeleteaduse õpikut koolidele, et õpilastele lingvistika põhitõed selgeks teha.

Tallinna Reaalkooli 12 klassi õpilane luges katkendeid Eesti autorite luulest ja jõudis järeldusele, et räpp sobib noortele ja sarnaneb väga luulele.

Et Tartu koolide õpilased on üsna sagedased teatrietenduste külastajad, siis tulid esitlemisele ettekanded õpilaste arvamustest mitmete etenduste kohta, näiteks “Vanemuise” lavastus ”Suluseis”.


Hellika Otsari praktiline loovtöö “Viiulit tutvustava tunni läbiviimine“ võeti vastu väga soojalt. Lisaks sisukale ettekandele ilmestasid Hellika esitlust lood viiuliga.Ettekande lõpus kuulsime väga tugevat aplausi, seetõttu paluti tal lisapalu esitada. Hellikat tänati korraldajate poolt ilusa kontserdi eest.

Hellika töö juhendaja oli Silja Otsar.

Geir-Melany Andrejevi uurimistöö “Aleksandra Mõrd - meie suguvõsa mõisaproua” pälvis väga suurt huvi Kirjandusmuuseumi töötajate poolt, sest töö näol oli tegemist tõelise uurimusega oma suguvõsas levinud kuulujutuga mõisaprouast. Töö paluti jätta Kirjandusmuuseumi arhiivi ning õpilase soovitati uurimistööd kindlasti jätkata.

Töö juhendaja oli õpetaja Angela Kuldmets.

Kädi Kuus esitles oma uurimistööd “Minu lemmikbänd-rokkansambel Rammstein”. Töö autorist on kujunenud selle ansambli andunud fänn, kes jälgis oma töös ansambli ajalugu ja tegevust. Ettekannet oli huvitav kuulata,sest esitlust ilmestasid näited ansambli repertuaarist. Kädi külastas ka ise ansambli kontserti Tallinnas 2017.a. Kädi oskas oma tööd nii hästi esitleda, et tal soovitati hakata mõtlema muusikakriitiku ameti õppimisele.

Kädi töö juhendaja oli õpetaja Ülle Noppel.

SUURED TÄNUD ÕPILASTELE JA NENDE TÖÖDE JUHENDAJATELE !

Oli tore päev ! Soovin, et ka järgmisel aastal oleks meie kooli esindus konverentsil esindatud.

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Korvpalliring

Septembris alustas tööd mini poiste (1.-4.klass) korvpalliring. Algus on olnud väga positiivne, poisse jagub. On veel võimalus liituda.

Treeningud praegu kolmapäeviti kell 13.00 - 14.00. Reedel ja pühapäeval oleme kella 17.30 - 18.30 Väimela ujulas.

Treenerid Kalev Palo ja Tanel Paju. Abilisteks on vanema rühma poisid kellel on koolitunnid selleks päevaks lõppenud.

XXVII turniir ajakava.pdf
PARKSEPA XXVII RAHVUSVAHELINE KORVPALLITURNIIR parimad.pdf

Noormeeste turniiri võitja

Parksepa Keskkooli võistkond

Turniiri parim mängija

Phil Benjamin Paju

XXVII PARKSEPA KORVPALLITURNIIR NEIUD – U 16.pdf
XXVII PARKSEPA KORVPALLITURNIIR NOORMEHED – U 16.pdf

Paremusjärjestus:

  1. Parksepa - Parim mängija Egert Suvi
  2. Aluksne SK
  3. TTÜ/Rim
  4. Tartu Kalev
  5. Ülenurme / Kalev

Parksepa poisid on võitnud ka 2014.aastal toimunud 36. turniiri.

40. Ilmar Kullami ja Edgar Naaritsa mälestusturniir

40. Ilmar Kullami ja Edgar Naaritsa mälestusturniir septembris 2018 lõppes meie poiste võiduga. Parksepa alistas vastased ridamisi: TTÜ/Rim - 43:33, Ülenurme / Kalev - 59:39, Aluksne SK - 34:29, Tartu Kalev - 44:22

Jalgpall

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlused

6.-9.klass

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel 6.-9.klassi poiste jalgpallis saavutas Parksepa kooli võiskond II koha. Võistlused toimusid Võru kunstmuruga jalgpalliväljakul 20.septembril 2018.

Võistkonda kuulusid: Franz Krull, Marten Luik, Roland Mikson, Phil-Benjamin Paju, Egert Suvi, Tõnis Timmi, Kermo Kägo, Kristjan Timuska, Karl Matthias Pensa.

Protokoll

10.-12.klass

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel 10.-12.klassi poiste jalgpallis saavutas Parksepa kooli võiskond III koha. Võistlused toimusid Võru kunstmuruga jalgpalliväljakul 19.septembril 2018.

Võistkonda kuulusid: Tanel Eit, Mairo Hannust, Jaagup Kärblane, Paavo Mikson, Eerik Pihus, Carl Ülejõe, Patric Aasmäe, Ott Piirisild, Henri Mikkelsaar

Protokoll

Haikukonkurss

15. Maailma Laste Haikukonkurss 2017-2018 „Kõik, mis elab“.

Tänavuse haikukonkursi teemaks oli „Kõik, mis elab“. Konkursil osales oma haiku ja pildiga 781 last üle Eesti. ​Konkursi korraldajaks oli Japan Airlines’i Sihtasutus (JAL Foundation) ning läbiviijaks kohapeal MTÜ Jaapani Kultuuri Koda.

​Žürii liikmed:

  • Tomomi Hayashi (MTÜ Jaapani Kultuuri Koda juht)
  • Eri Miyano (Tartu Ülikooli õppejõud)
  • Alari Allik (Tallinna Ülikooli õppejõud, Jaapani kirjanduse uurija)
  • Kalju Kruusa (luuletaja)
  • Kertu Bramanis (14. Maailma Laste Haikukonkursi korraldaja)

Žürii valis välja 20 võidutööd: 6 peaauhinda ja 14 JAL auhinda. Võidutöödega saab tutvuda Japan Airlines’i Sihtasutuse kodulehel, klõpsates SELLEL LINGIL.

​Võidutööd avaldatakse konkursi antoloogias „Haiku By World Children, Vol.15“ ning näidatakse JALi rahvusvaheliste lendude meelelahutusprogrammides Boeing 787 lennukites.

Meie kooli õpilase Kristella Hõraku töö valiti 20-ne parema hulka.

15. Maailma Laste Haikukonkursi auhindade kätteandmine toimus 10.septembril Tallinnas Jaapani Suursaadiku Residentsis. Üritusel tervitas võitjaid Jaapani suursaadik T.E. Prl Yoko Yanagisawa,

Seenenäitus

Avaaktus 2018

Mõned kiired pildid avaaktuselt.