Talv 2018-19

Veebruar 2019

Teistmoodi koolipäev

4. klass on loodusõpetuses jõudnud ainuraksete ja mikroskoobi teema käsitlemiseni. Tänane tund oli tavapärasest erinev, sest õpetajate rolli võtsid enda kanda XII a klassi õpilased Joosep Kärblane, Kristiina Tammik, Kaili Priks ja Kadi Adoson.

Õpetaja Tiina Asi juhendamisel oli tehtud põhjalik eeltöö. Keemia klassis ootasid 4. klassi õpilasi mikroskoobid ja preparaadid. Lühikesele sissejuhatusele järgnes põnev uurimistöö. Tänu gümnasistide oskuslikule juhendamisele saadi juurde uusi teadmisi ja praktilisi kogemusi ning kõikidel õpilastel oli võimalus ise oma käe ja silmaga õppeprotsessis osaleda.

Suur aitäh Joosepile, Kristiinale, Kailile, Kadile ja õpetaja Tiinale. Tänu teile oli meil jälle üks tavapärasest erinev koolipäev.

4. klass ja õp Liia

Laupäeval, 16.veebruaril 2019 toimus Tallinnas Eesti karikavõistluste etapp. Meie kooli 4. klassi õpilane Liisa Parmask ja Kirill Kongo saavutasid Juunior 1 E-klassis standardtantsudes 2.koha ja ladinatantsudes 2. koha. Kokku osales 13 paari.

Setomaa lahtistel karikavõistlustel ujumises Värska veekeskuses saavutasid meie kooli 8a klassi õpilased Liana Parmask ja Nele Jõgeva oma vanusegrupis 1. ja 2. koha.

Võisteldi aladel 25m vabalt ja 50 m selili.

Eesti Meistrivõistlused 10-tantsus

Laupäeval, 9.veebruaril 2019 toimusid Tartus Eesti Meistrivõistlused 10-tantsus. Meie kooli 8a klassi õpilane MARCO KINDSIGO ja Lisete Marjapuu saavutasid oma vanuseklassis 2.koha. Kokku osales 27 paari.

Õpilasfirma Hojeeria Eesti õpilasfirmade laadal

Õpilasfirma Hojeeria võttis osa 9. veebruaril Tallinnas Junior Achievement Eesti korraldatud õpilasfirmade laadast 2019. Õpilasfirma liikmed, 11b klassi õpilased Thecla Rehkli, Lisbet Luik ja Maria Šaronova, müüsid savist ja klaasist tehtud käsitööehteid ja telefonihoidjaid.

Oma tooteid ja teenuseid pakkusid ligi 280 õpilasfirmat Eestist, Soomest, Gruusiast ja Suurbritanniast.

Kergejõustik

Eesti talvistel meistrivõistlustel kergejõustikus, mis toimusid Tallinnas 9.-10.02 2019 a. saavutas Nele Jõgeva U18 vanuseklassis kõrgushüppes pronksmedali tulemusega 1.64.

Võru maakonna koolinoorte MV sisekergejõustikus

7. veebruaril 2019 Võru spordikeskuses toimunud Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel sisekergejõustikus olid meie kooli õpilaste parimad tulemused järgmised:

 • Tõnis Timmi kuulis ja kauguses I koht, 60m II koht
 • Karolin Rebane 200m I koht, 60m ja kaugus II koht
 • Nele Jõgeva kõrgus I koht, kuul II koht ja kaugus III koht
 • Theodor Krull kuul I koht, 60mtj II koht ja kõrgus III koht
 • Kristjan Timuska kõrgus I koht, 60mtj II koht ja 200m III koht
 • Brent Piigli kaugus I koht, kuul II koht, 60m V koht
 • Franz Krull 60mtj I koht, kõrgus III koht
 • Markus Post 60m II koht
 • Janis Orgla kõrgus II koht
 • Agris Vill 200m III koht, 60m IV koht, kaugus V koht
 • Carl Ülejõe 200m III koht, 1000m IV koht, kuul VI koht
 • Daniel Kulaga 200m IV koht
 • Liana Parmask kõrgus IV koht
 • Crislyn Kauts kõrgus IV koht
 • Mihkel Kuklane 200m IV koht
 • Jaagup Kärblane kõrgus IV koht
 • Maarja Major 60m ja 200m V koht

Medalitele sai teha kolm ala, lisaks võis teha alasid väljaspool arvestust.

Protokolli vaata siit

Pilte siit

FLL Kagu-Eesti voor

Laupäeval, 2. veebruaril 2018 oli Parksepa Keskkoolil suur rõõm võõrustada FLL Kagu-Eesti vooru robootikahuvilisi!

Majas oli enam kui 130 inimest, kelle jaoks on robootika ja teaduse populariseerimine tähtsal kohal. Kagu-Eesti voorus osales 14 meeskonda, sh Parksepa kooli 2. klassi õpilastest koosnev meeskond nimega Parksurobod, kelle jaoks oli FLL võistlusel osalemine esmakordne.

Mis see FLL on? FLL on lühend sõnadest FIRST ® LEGO ® League ning tähistab Dean Kamen’i asutatud firma FIRST ® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ja LEGO Group’i vahelist koostööd.

Täpsem info siin https://www.firstlegoleague.ee/fll/mis-on-fll-2/

Käesoleva hooaja teemaks on uurida kosmost. Leida lahendusi erinevatele probleemidele, mis tekivad inimestel kosmoses pikkade rännakute jooksul. Üritus toimub üle maailma ja käesoleval hooajal võtab väljakutsest osa üle 50 000 meeskonna.

Eestis toimus kokku 5 eelvooru, milles kolm lausa samal päeval - Kuressaare Gümnaasiumis, Rakke Koolis ja Kagu-Eesti voor meie juures Parksepas. Finaali pääsemiseks oli oluline, et kõik neli komponenti - robotimäng, roboti disain, projekt ja põhiväärtused oleksid üle keskmise punktide arvuga.

Hooaja finaal toimub märtsikuu teisel nädalavahetusel Tartus, AHHAA Teaduskeskuses. Sel hooajal meie kooli lapsed finaali ei pääsenud, aga kogemusi ja indu uueks hooajaks andis üritus kõvasti. Aitäh, õpetaja Ene, et võtsid väljakutse vastu ja olid rõõmsalt kaasa löömas!

Kogu korraldusmeeskond, eeskätt MTÜ Nuti-Võlur tänab Parksepa Keskkooli lahke vastuvõtu eest!


Võistlus "Nuputa"

Reedel, 1.veebruaril 2019 osales meie 5. ja 6. kl meeskond maakondlikul matemaatikavõistlusel Nuputa, kus saavutati auväärt 2. koht.

Meeskonda kuulusid õpilased Laura Läll, Ainar Vetemäe, Viktoria Misnik ja Sander Merisalu.

Juhendasid õpetajad Karin Peterson ja Mariina Kõrs.

Jaanuar 2019

Rahvastepall

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel 1.-3.klassi rahvastepallis said Parksepa Keskkooli tüdrukud II koha. Võistkonda kuulusid Hannelora Asi, Kersine Todurov, Helena Karu, Hanali Perlov, Laura Potter, Merili Tasso, Silvia Pärnoja ja Marion Niido. Kadi Zopp ja Elisabeth Trolla tegid väga tubli tööd abitreeneritena.

Ka poisid andsid vastastele kõva lahingu, kuid medalile ei jõudnud. Poiste võistkonnas esindasid meie kooli Ott Keerutaja, Kevin Kenk, Kerdo Murde, Romek Niilo, Braian Tsirk, Kert Loorits, Tanel Plakso ja Joel Raudnagel.

Korvpall

29.jaanuaril 2019 toimunud Eesti Koolispordi Liidu Sportland 3×3 korvpallisarja etapil Võrumaa koolidele Puiga kooli saalis võttis osa 64 mängijat 17st võistkonnast.

Parksepa Keskkooli võistkond sai võitjatena pääsu 27. märtsil 2019 Pärnus toimuvale finaalvõistlusele. Meie kooli võistkonda kuulusid: Daniel Paju, Rasmus Runtal, Renaldo Alla ja Markus Soidla.

Vaata ka siit

ESTONIA-LATVIA YOUTH BASKETBALL LEAGUE 1.ETAPP

Turniir toimus 25.-27.jaanuaril 2019 Valgas. Turniiril osalesid kutsetega Eesti ja Läti U16 vanuseklassi võistkonnad. Parksepa SK/Võru võistkond saavutas turniiril II koha. II etapp toimub märtsi lõpus Gulbenes.


2018. aasta dirigent-muusikaõpetaja on Silja Otsar

26. jaanuaril 2019 Estonia kontserdisaalis toimunud Kooriühingu aastapreemiate galal anti dirigent-muusikaõpetaja preemia Silja Otsarile - Parksepa Keskkooli, Võru Gümnaasiumi ja Võru Muusikakooli muusikaõpetajale ja kohaliku muusikaelu edendajale. 2018. aastal oli ta võrukeelse laulupeo Uma Pido ja Võrumaa tantsupeo muusikaline juht. 2019. a üldlaulupeoks valmistub õpetaja Silja Otsar kaheksa kooriga: Parksepa Keskkooli mudilas-, poiste-, laste- ja segakoori, Võru Gümnaasiumi segakoori, Võru Noortekooriga ning segakooriga Hilaro ja naiskooriga Lapi Laulijad.

Õnnitleme vägeva tunnustuse eest

Loe ka siit

Kiidame!

19. jaanuaril 2019 toimusid Talllinnas Eesti Meistrivõistlused Ladina-Ameerika tantsudes.

Meie kooli 8.a klassi õpilane MARCO KINDSIGO saavutas oma tantsupartneri Lisete Marjapuuga (Võru Kesklinna kool 8.b klass) hõbemedali.Noored tantsijad said sellega pääsu sõita Eesti riiki esindama MAAILMAMEISTRIVÕISTLUSTELE, mis toimuvad 26 oktoobril Türgis, Ankaras.

Keemiateater 2019

Reedel 11. jaanuaril 2019 toimus Parksepa Keskkoolis Võrumaa tantsulaste tantsupäev, mille vahepalaks oli 12.a klassi õpilastel ette valmistatud keemiateater.

Keemiateater sündis õpetaja Helle Lilosoni palvel ja õpetaja Tiina Asi juhendamisel. Teatri viisid läbi 12.a klassi õpilased Kristiina Tammik, Kaili Priks, Tomi Rämmer ja Jaagup Kärblane.

Pooletunnise etenduse jooksul anti väikestele ülevaade keemiast ja füüsikast, mida illustreerisid erinevad katsed. Selle lühikese aja vältel seletati lastele, mis on loodusteadused, mis on keemia ja füüsika, millised on keemilised ja füüsikalised nähtused, mis on happed ja alused, mis on aine, millised on aine olekud ning mis on tihedus.

Väikesed olid teatri teemadest väga huvitatud ning vastasid agaralt abiturientide poolt esitatud küsimustele. Kõige rohkem meeldisid neile siiski katsed, kust ei puudunud muidugi ka paugu tegemine.

Kaheteistkümnendikud jäid oma sooritusega rahule. Neid pani imestama, kui targad ja osavõtlikud väikesed lapsed on.

12.a klassi esindus tänab kõiki suuri ja väikeseid kuulajaid ning õpetaja Tiinat!

Kaili Priks

Kergejõustik

05.jaanuaril 2019 toimusid Valgas Valga ja Valmiera lahtised võistlused sisekergejõustikus.

Kristjan Timuska saavutas P-U vanuseklassis 60m tõkkejooksus tulemusega 8,95 II koha ja kõrhushüppes tulemusega 1.75 (isiklik rekord) I koha. Franz Krull sai kõrgushüppes tulemusega II koha.

T-U vanuseklassis sai Nele Jõgeva kõrgushüppes tulemusega 1.60 I koha.

26.-27.jaanuaril Tallinas toimunud Eesti U14 ja U16 talvistel sisekergejõustiku meistrivõistlustel esinesid KJK Lõunalõvi esindavad meie kooli õpilased suurepäraselt, tuues koju 4 medalit.

Tõnis Timmi - kaugushüpe II koht (tulemus 5.91)

Franz Krull - 60m tõkkejooks I koht (8,74)

Kristjan Timuska - 60m tõkkejooks III koht (8,97) ja kõrgushüpe I koht (1.82)

Kaur Kasuk - teivashüpe 4.koht (3.30)

4x200m teatejooksus saavutas võistkond koosseisus Mattias Ilves, Tõnis Timmi, Franz Krull ja Kristjan Timuska 4.koha.

Detsember 2018

Jõuluehete vahetamise projekt “THE CHRISTMAS TREE DECORATION EXCHANGE”

Parksepa Keskkooli 1. ja 2. klassi õpilased võtsid osa rahvusvahelisest jõuluehete vahetuse projektist nimega “The Christmas Tree Decoration Exchange”. Projekti eesmärk oli tutvustada enda kodumaa jõulukombeid teistele Euroopa riikidele.

Esmalt tuli maksimaalselt valmistada 30 jõulupuu ehet ja teha infopakk, sellest kuidas meie maal jõule tähistatakse. Detsembri alguses saadeti igale koolile oma rühma liikmetelt, mis olid varasemalt kindlaks tehtud, kingituseks jõuluehted koos infopakkidega, mille abil teiste Euroopa maade ja kultuuridega tutvuda saime. Partneritelt saadetud jõuluehetega tuli kaunistada oma kooli või kogukonna avalikus kohas asuv jõulupuu. Meie kaunistasime ära kuusepuu, mis asus kooli sissepääsu juures.

Ehete valmistamisel oli üks tingimus, et ehted peavad olema kuidagi oma maale või piirkonnale sümboolsed. Valmistamise materjalile ja suurusele piiranguid polnud.

Infopakkidele oli ette antud, mis infot need sisaldama pidid. Parksepa Keskkooli õpilased panid enda infopakki kadakast meisterdatud kuuseehted. Jõulukaardi, kus oli eesti keeles õpilaste poolt kirjutatud “Häid jõule!” ja inglise keeles väike tekst. Veel sai tehtud interneti lehekülg, kus tutvustati Parksepa keskkooli, Eesti jõululaule, jõulutoite ja palju muud Eesti jõulukommete kohta.

Meie kooli tutvustus

Meie rühma sõpruspartnerid

Väga tore oli, et õpilastele endale meeldis selles projektis osaleda ning ehteid, kaarte ja muid asju valmistades olid nad väga positiivsed. Minul, kui projekti läbiviijal, on väga hea meel, et õpilastele selline ettevõtmine meeldis. Nii õpilased kui ka projekti läbiviijad õppisid mõndagi teiste maade jõulukommetest ja üleüldse oli see üks väga tore ettevõtmine.

Karina Vestmann

11.b klass

Spordiaasta 2018

28.detsembril 2018 toimunud Võrumaa Spordiaasta lõpetamisel pälvisid meie kooli õpilastest parima noorsportlase tiitli Nele Jõgeva (kergejõustik), Phil-Benjamin Paju (korvpall), Siim-Martin Eskla (kreeka-rooma maadlus).

Spordimängudes oli meie kool 1.-9.klasside arvestuses 1.grupis III kohal ja 10.-12.klasside arvestuses II kohal.

Ülekannet üritusesest saab järelvaadata siit!

Võrumaa Spordiaasta 2018 parimad

Tublid leiutajad

Õpilasleiutajate riiklikul konkursil said meie kooli noored leiutajad Karoliis Tamm (1.b kl) leiutisega "Aknaga piimapakk" ja Braian Tsirk (2. kl) võistlustööga "Puu krae" I preemia ning Riko Rosenberg (1.b kl) leiutisega "Kandiline liimipulk" III preemia.

õpetaja Ülle Noppel

Robotexi raames toimus 1. detsembril 2018 Tallinnas maailma suurim lasteaialastele ja algkooliõpilastele suunatud iduettevõtete väljakutse teemal "Meie esimene start-up”. Insplay korraldatud võistluse eesmärk oli huvi tekitamine ettevõtluse ja robootika vastu.

Enne võistlusele minekut tuli kokku panna kuni 5-liikmeline võistkond. Võistkonna ülesandeks oli välja mõelda oma firma ja selle tegevus. Huvitavaid ideid pakkusid välja 11. klassi õpilased Alexandra ja Patric. Valisime välja nende poolt pakutud apelsinide ja mandariinide koorimise ning tükeldamise idee. Järgnevalt oli vaja meisterdada mängulaud ja programmeerida robot, mis pidi tegema vähemalt kolme tegevust. Kõige raskemaks tööks kujunes pitchimine ehk rääkimine kolme minuti jooksul võimalikult palju oma ideest ja firmast ning programmeeritud roboti tegevusest.

Käisime Robotexil

1.detsembril läks Tallinnasse 5-liikmeline võistkond Parksurobod, kuhu kuulusid 2. klassi õpilased Natali, Greteliis, Kersine, Roland ja Kevin. Robotexil oli üle 1100 Eesti lapse ja noore, kes esitlesid mentoritele oma alustavaid ettevõtteid. Hinnati meeskonnatööd, esinemisoskust ja ideed. Lisaks mentorile andsid õpilased intervjuu ka Insplay esindajale ja päeva juhile. Kõik võistlejad said üritusel osalemise eest meeneid.

Päeva jooksul oli võimalik tutvuda ka teiste, parajasti käimasolevate, võistlustega. Saime vaadata joonejälgimise, tüdrukute tuletõrjumise võistlust ja paadirallit. Erinevates boksides saime uurida roboteid, hologramme ja programmeeritud rongide ja vaaterattaga legolinna.

Robotexilt lahkudes oli hea meel õpilastelt kuulda, et neile väga meeldis ja et nad soovivad järgmisel aastal kindlasti võistlustest osa võtta.

Ene Kärg

Parksepa Keskkooli robootikaringi juhendaja

5.KLASSI ÕPILASED KOOSTASID NÄITUSE KOOLIMUUSEUMIS!

Juba mitmendat aastat on õpetaja Liia Luik suutnud ajaloo õpetamist 5. klassis alustada sellest,et õpilased mõtleksid oma kodus olevatele vanadele asjadele.Õpilased mõistavad,et sellest võib alguse saada ka nende pere lugu.

Toredaks traditsiooniks on saanud nendest vanadest asjadest vastava näituse korraldamine koolimuuseumis.

Seekord oli tore see, et 5.klassi aktiivsed õpilased Anastasia Kivi, Loviisa Jaanimägi, Anna-Liisa Laasma, Delia Puksing, Kristella Hõrak, Carmen Mirontšuk olid ise nõus näitust korraldama koolimuuseumis. Jagati ära ülesanded:

 1. näituse eksponaatide paigutamine
 2. ekponaatidele kirjelduse koostamine
 3. näituse külastamise graafiku koostamine algklasside õpilastele
 4. oma giidioskuste demonstreerimine

Tore oli kuulata,kuidas noored giidid tutvustasid näitusele toodud esemeid: lehmakell, lambapügamise rauad, mündid ja rahatähed erinevatest Eesti ajaloo perioodidest, puiduhöövel, sõjaväepilet, klupp puu ümbermõõdu mõõtmiseks, iidsed sõrmused ja ehterõngad. Rohkesti oli näitusel esindatud vanu irikuraamatuid, vanim aastast 1886.

Õpilased tulid näituse organiseerimisega hiilgavalt toime, sest esimeste klasside õpilased kuulasid hoolega ja neil lubati eksponaate ka käega katsuda.

AITÄH 5.KLASSI ÕPILASTELE :

Martin Raidma, Anna-Liisa Laasma, Kristjan Vaher, Kristo Aso, Agris Vill, Timo Raudnagel, Melanie Kikkas, Theodor Krull, Raiko Räbovõitra, Anastasia Kivi, Laura Läll. Nende õpilaste poolt toodud vanad asjad oli koolimuuseumi laudadel ka teistele vaatamiseks välja pandud.

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja