Kevad-suvi 2019

Meie tublide kergejõustiklaste suvised kõrged saavutused

Eesti meistrivõistlustel (EMV)

U-16 Kristjan Timuska kõrgushüppes I tulemusega 1.92

Franz Krull 110mtj I tulemusega 15.28

U-18 Nele Jõgeva kõrgushüppes III tulemusega 1.64

Rukkilillemängudel

Tõnis Timmi I kolmikhüppes 12.92

Kristjan Timuska I kõrgushüppes 1.82

Franz Krull III kõrgushüppes 1.76

Balti matsil

Kristjan Timuska I kõrgushüppes 1.93

Franz Krull II 110mtj 15.44

Palju õnne!

Juuni

Loodusringi kevadlaager

30. mai - 1.juunil toimunud laagris osalenud õpilased said kogeda tõelist metsaelu. Kahel päeval matkati läbi erinevate maastike, ööbiti metsas. Proovida sai koormakatetest isevalmistatud telki ja puude vahele kinnitatud ripptelgis ööbimist. Hiljem tundus küttega sõjaväetelk lausa luksus. Harjutati ka matkaoskusi: luubiga tule süütamist, taskulambi ja jalatsite valmistamist.

Laagri toimumist toetas KIK.

Heidi Kukk

Spordipäev 1.-5.klass

7.juunil toimus Parksepa Keskkoolis spordipäev 1.-5. klassi õpilastele. Tegemist ei olnud tavalise sportliku päevaga, vaid hoopis mõnusa ja mängulise hommikupoolikuga. Õpilased jagati meeskondadesse ning tuletati meelde kõik vanemad lõbusad mängud- haned, luiged, tulge koju, Mooramaa mees, mädamuna, tibu, tibu, ära näita jne.

Rõõmu ja kilkeid jagus maja sisehoovi, staadionile kui ka palliplatsile.

ÕE matk

Taaskord on lõppenud üks vinge õppeaasta ning samuti lõpetab ka meie õpilasesindus selleks korraks töö, et sügiseks akusid laadida!

Teisipäeval, 04.06 matkasime õpilasesinduse liikmetega Kublitsa järve äärde, et grillida, lõbusaid mänge mängida ning tehtud tegemisi meenutada. Oleme sel aastal olnud väga tublid - korraldasime imetoreda jõulupeo, aitasime erinevaid üritusi korraldada - Vabalava, välikino jne, lisaks oleme pidanud tuliseid vaidlusi uue kooli logo teemadel ning teinud palju muud. Nüüd võtame aja maha, et sügisel uue hooga tööle hakata ja loodame, et tuleb taaskord teguderohke, aktiivne ja lõbus õppeaasta! Kui sulle tundub, et soovid koolielu põnevamaks muutmisel kaasa lüüa, siis uued valimised septembris ;)

Näeme sügisel!

Carousel imageCarousel image

Võistlustants

Laupäeval, 1. juunil 2019 toimus Kohilas tantsuvõistlus.

Meie kooli 4. klassi õpilane Liisa Parmask ja Puiga põhikooli 6. klassi õpilane Kirill Kongo saavutasid Juunior 1 E-klassis standardtantsudes 1.koha ja ladinatantsudes 1. koha. Vanusegrupis võistles 10 tantsupaari.

Mai

Looduslaager koostöös Räpina Aianduskooliga

15.-17. mail 2019 toimus Parksepa Keskkooli looduslaager koostöös Räpina Aianduskooliga.

Kolme päeva jooksul toimusid töötoad ja õppekäigud koolis ja selle ümbruses. Käsitletud teemade hulgas olid raba ja mets, muld ja taim, jahindus, õite mikroskoopiline maailm, poldri tähtsus ja elustik ning jäätmed. Praktiliselt määrati mulla tüüpi ja happesust ning uuriti õite ehitust, lisaks käidi rabas ja poldril sealset elustikku uurimas. Laagri lõpetas maastikumäng pargis ja pressikonverents.

“Käisime 11. a klassiga looduslaagris räpinas. Kolme päeva jooksul saime juurde uusi teadmisi ja saime proovida ka praktilist osa. Käisime rabamatkal kus tutvustati meile seal kasvavat taimestikku ja seal elavaid loomi. Töötoad ja koolitutvustus olid samuti huvitavad. Töötubades uurisime nii loomade koljusid kui ka nahku, meile näidati kui oluline on muld ja kuidas tuleks prügiga ümber käia. Õhtuti toimusid filmiõhtud, võistkonnamängud ja ka mälumäng kus pandi meie teadmised proovile seoses Räpina aianduskooliga.”

“Laagri lõpetuseks viisime klassiga läbi pressikonverentsi, mis oli just kui rollimäng. Jagasime üksteist teadlasteks, kellel olid erinevad teemad Räpina Aianduskoolis õpitu kohta ning intervjueerijateks. Pressikonverentsi rollideks olid näiteks Eesti Ornitoloogiaühing, SA Õitsvad aiad, Eesti Jahinduse selts, Keskkonnaameti juht ja Tervisekaitse spetsialist. Intervjueerijateks olid ajakirjanikud nagu näiteks Õhtulehest, ajakirja Kodu ja Aed esindaja.”

11A klassi õpilased ja õp. Heidi Kukk

Carousel imageCarousel image

Maastikuteatejooksude MV

16.mail 2019 Osulas toimunud maastikujooksude Võru maakonna meistrivõistlustel saavutasid meie kooli parimatena pendelteatejooksudes 7.-9.klasside võistkond II koha ja 1.-3.klasside võistkond III koha.

7.-9.klass: Tõnis Timmi, Steven Mirontšuk, Marta Kaiv, Liana Parmask, Kärolain Kindsiveer, Kätlin Kübard, Anastasia Antonova, Marten Luik, Kristjan Timuska, Tauri Pähn.

1.-3.klass: Laura Jõõger, Lisandra Tovinen, Laura Potter, Helena Karu, Silvia Pärnoja, Braian Tsirk, Marcello Aleksejev, Joel Raudnagel, Marten Verner Misnik, Rasmus Raudkett.

Olite tublid!

Tulemusi vaata siit!

Pilte vaata siit!


Külas käis Valdur Mikita

Esmaspäeval, 12.mail 2019 käis Parksepa koolis külas kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. Kirjanik vestis põnevaid lugusid Eesti inimestest, loodusest, kultuurist ning sellest, kuidas tema looduse armastuseni jõudis. Valdur Mikitat oli kuulamas 10.-11. klass. Külaline tõdes, et sellises vanuses on tema raamatuid vist veel keeruline lugeda ning tema hakkas "Eesti asja" vastu tõsist huvi tundma alles 30selt.

Kirjanik Valdur võrdles seenelkäiku ja googeldamist - kui sul on igav, lähed kuhugi - kes valib interneti, kes metsamineku.

Kevadkontsert

Neljapäeval, 9.mail toimus Parksepa Keskkooli kevadkontsert, mis oli pühendatud saabuvale emadepäevale mõeldes kõikidele emadele ja vanaemadele.

Kontserdil esinesid kooli tantsurühmad ja laulukoorid, kes esitasid saabuva suve laulu- ja tantsupeo repertuaari. Vahepalana kõlas rahvapilliansambli pillimäng.

Pererühm tantsis meile tantsu "Kirisabalind" ning laulukoorid laulsid laule "Mere kutse", "Ilus oled, isamaa, "Ta lendab mesipuu poole" jne.

Suur aitäh juhendajatele - Silja Otsar, Ülle Noppel ja Helle Liloson.

Euroopa nädal Parksepa Keskkoolis

Euroopa nädala raames toimus Parksepa Keskkoolis erinevaid selleteemalisi tegevusi.

30.aprillil mängisid Euroopa Liidu teemalist kahooti (viktoriini) 7.-9.klassi õpilased.

2. mail toimus Euroopa nädala mõttejaht, mille käigus arutasid noored päevakohaseid teemasid Euroopa Liidus ning tegid omapoolseid ettepanekuid.

Käsitleti järgmisi teemasid-

  • majanduspoliitika
  • rändepoliitika
  • keskkonnapoliitika
  • võrdõiguslikkus
  • noorte võimalused EL-s

7. mail külastas kooli Võru vallavanem Kalmer Puusepp, kes tutvustas 10. ja 11. klassidele Euroopa Liidu regionaalpoliitikat kohaliku omavalitsuse tasandil. Vestlusring lõppes vallavanemale arvukatele küsimustele vastamisega.

8. mail käis koolimajas Euroopa osakonna peadirektor Marika Linntam, kes rääkis olukorrast Euroopa Liidus. Lektoriga oli kaasas meedianõunik Liisa Toots. Loengul osalesid õpilased 9.-11. klassidest.3.mail toimus Tartus Eesti Ajaloo-ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi korraldatud õpilaste, uurimistööde võistluse EV presidendi auhindadele pidulik lõpetamine.

20.korda toimunud ajalooalaste uurimistööde võistluse teema oli “Vabadus”, sest kui meil on saja-aastane Eesti, siis on meil ka vaba voli uurida seda,mida ise tahame.

Võistlusele esitati 15 tööd põhikoolidest ja 40 tööd gümnaasiumiastmest,lisaks uurimistöödele osalesid õpilased ka 8 praktilise tööga.

Võru maakonnast oli esitatud 22 tööd järgmistest koolidest: Võru Kreutzwaldi Kool (3 tööd), Vastseliina Gümnaasium (5 tööd), Võru Gümnaasium (7 tööd), Antsla Gümnaasium (4 tööd), Parksepa Keskkool (2 tööd), Mõniste Põhikool (1 töö).

Uurimistööde žüriisse kuulusid Tartu Ülikooli teadlased Eero Medijainen ja Anu Raudsepp, Eesti Mälu Instituudi toimetaja Meelis Maripuu ja ERM-i teadur Anu Järs.

Loovtööde žüriisse kuulusid Audentese Erakooli ajalooõpetaja Pille Rohtla ja Prantsuse Lütseumi ajalooõpetaja Helina Raal.

Uurimis- ja loovtööde võistlus teemal “Vabadus“

Uurimistööde kategoorias määras žürii peapreemiad järgmiselt:

Põhikoolide arvestuses olid parimad järgmised õpilased:

1. Cariina Latkin (Valjala Põhikool), teema “Vabaduse valgus ja varjud“

2. Loviisa Lätt (Tartu Mart Reiniku Kool), teema “Metsavenna tütre Üvi Kuuse lugu”

3. Martti Laanesaar (Võru Kreutzwaldi Kool), teema “Tagasi juurte juurde: ühe ingerisoome suurpere järeltulija Viktor Puolakaineni kasvamise ja kujunemise lugu “

Meie kooli 9.klassi õpilase Geir-Melany Andrejevi töö “Aleksandra Mõrd-meie suguvõsa mõisaproua“ pälvis 6. koha ja ta sai EV presidendi tänukirja. Töö juhendaja oli õpetaja Angela Kuldmets.

Gümnaasiumiastme uurimistööde kategoorias võidutsesid meie maakonna õpilased:

1. Triinu Tuvike (Vastseliina Gümnaasium), teema “Tuletõrjespordist Vastseliina sportlaste näitel”

2. Kalmer Kaurson (Võru Gümnaasium), teema“Võru Seminari väljak 1918-2018”

3. Kärol Kõomägi (Vastseliina Gümnaasium), teema “Võim ja vabadus Setomaal Seto kuningriigis ülemsootskade näitel”

Loovtööde (praktiliste tööde) kategoorias sai raamatupreemia meie kooli 9. klassi õpilane Hellika Otsar, kelle töö teemaks oli “Viiulit tutvustava tunni läbiviimine “. Töö juhendaja oli õpetaja Silja Otsar.

Järgmise õppeaasta uurimistööde teemaks on “Eesti maailmas; maailm Eestis “

Loodan meie kooli õpilaste aktiivset osalemist 21. uurimistööde võistlusel!

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Aprill

Parksepa kevadturniiri parimad-2019.pdf

Parksepa Kevadturniir korvpallis

VI Parksepa Kevadturniiril saavutas Parksepa SK/Võru võistkond III koha. Meie kooli postest kuulusid võistkonda Renaldo Alla, Rasmus Runtal, Kert Murde, Markus Post, Egert Suvi, Markus Soidla.

VI Parksepa kevadturniir korpvallis turniiritabel.pdf

Rändnäitus “Inimõigused NSVL-s ja ENSV-s”

Ainult see, kui kõik inimesed mõistavad, et igal inimesel maailmas on väärikus ning väärtus ning kui kõik saavad aru, et igaühel on õigus võrdsetele võimalustele, viib vabaduse, õigluse ning rahuni maailmas. Inimõiguste eiramine on viinud kohutavate tegudeni,mis on pannud kannatama inimesi kogu maailmas. Ka Eesti ajaloos on olnud periood (1940-1991),mil inimõigusi ei tunnustatud.

Käesolev rändnäitus 40 plakatiga annab ülevaate inimõiguste rikkumistest ENSV-s Nõukogude okupatsiooni tingimustes 1940-1991. Näituse on koostanud Eesti Inimõiguste Instituut. Näitus asub koolimaja I korrusel, aula ees. Näitus jääb meie kooli 10.maini.

LP ÕPILASED!

Vaadake, lugege ja mõelge inimõiguste teemadel !

Malle Puolakainen

koolimuuseumi juhataja

Tutipäev

Teisipäeval, 16.aprillil oli Parksepa Keskkoolis hommikust peale lõbusat saginat- meie kooli 12ndikel oli viimane koolipäev- tutipäev.

Tutipäev möödus sportlikus vormis- toimus virgutav võimlemine, jalgpall ja erinevad teatevõistlused.

Kell 11 tänati õpetajaid ja koolitöötajaid ning söödi koos kringlit.

"Tähelepanu Start!" finaal

13.aprillil 2019 toimus Tartus algklasside võistlussarja "Tähelepanu, Start!" finaalvõistlus. Terve hooaja jooksul võistles väikeste koolide arvestuses kokku 41 kooli. Meie kooli võistkond saavutas tubli II koha. TUBLID! PALJU ÕNNE!

Finaalis osalenud võistkonda kuulusid: Helena Karu, Merili Tasso, Romek Niilo, Ott Keerutaja, Braian Tsirk, Lisandra Tovinen, Kevin Kenk, Silvia Pärnoja, Joel Raudnagel, Kert Loorits, Hanali Perlov, Marion Niido, Karin Kivi, Kertu Haak, Klaudia Schenk, Mattias Aniott, Brandon Ootsing, Timmur Trolla, Anastasia Kivi, Carmen Mirontšuk, Melanie Kikkas, Agris Vill, Reiko Suur, Alexander Soidla. Võistkonda juhendasid õpetajad Sirje Hütt ja Margus Koor.

Tantsusport

13. aprill toimus Põlvas Mesikäpa hallis Klubivõistlus "Tähtede Sära".

Meie kooli 4 klassi õpilane Marcus Kindsigo saavutas koos oma tantsupartneri Annaliisa Uiboga 1.koha.

Märts

Võistlustants

Laupäeval, 30.märtsil 2019 toimus Tallinnas Eesti karikavõistluste etapp.

Meie kooli 4. klassi õpilane Liisa Parmask ja Puiga põhikooli 6. klassi õpilane Kirill Kongo saavutasid Juunior 1 E-klassis standardtantsudes 1.koha ja ladinatantsudes 2. koha.

TV 10 Olümpiastarti

Laupäeval, 30.märtsil toimus Tartu Ülikooli spordihoones TV 10 Olümpiastarti III etapp.

Theodor Krull saavutas nooremate poiste kuulitõukes II koha tulemusega 11.81, kaugushüppes 14 koht. Võistlejaid selles vanusegrupis 66.

Playback Show 2019

Neljapäeval, 21. märtsil toimus Parksepa Keskkoolis Playback show, millest said osa võtta kõik huvilised.

Osalejad jagati nelja vanuserühma, kus igast vanusegrupist valiti võitja. 1-3.klasside vanuserühmas valiti võitjaks 3.klassi esitus Trad. Attack! ,,Kallimale", 4-6.klassi vanuserühmas valiti võitjaks 5. klassi esitus ,,Kurb Vegan ja Šokolaadist jänes", 7-9. klassist oli parim 7 klass esitusega ,,Bang Bang" ning vanuserühmas 10-12.klass oli parim 12b klassi etteaste Queen ,,I want to break free", mis valiti ka rahvalemmikuks.

Iga esitust hindasid Võru Noortekeskuse noorsootöötajad Maivi Liiskmann, Kauri Kaljuste, Grete Heinaste ja vabatahtlik noor Eleonora Polo Itaaliast. Õhtut juhtis õpetaja Andres Breidaks.

Suur tänu kõigile osavõtjatele ja korraldajatele!

Keiu Kinna

21. märtsil käis meil külas ajakirjanik, Eesti Rahvusringhäälingu saatejuht Margit Kilumets.

11. klassi õpilastel Merilin Petersonil, Krislina Kelneril ja Patric Aasmäel avanes võimalus asetada kuulus saatejuht hoopis vastaja rolli. Eesti keele kursuse "Meedia ja mõjutamine" raames õpiti sel moel praktiliselt intervjueerimist.

Räägiti ajakirjaniku igapäevast, karjäärivalikutest ja sellest, mis on elus tõesti tähtis. Üheskoos arutlesime, miks on noortele üldse kultuuri vaja? Jõudsime järeldustele, et ilma meieta pole kultuuri ja vastupidi. Kultuur inspireerib, muudab elu tähenduslikumaks, rikkamaks ja harmoonilisemaks. Kuulajad olid ühel meelel, et kohtumine Margit Kilumetsaga oli mõnusalt meeleolukas ja hariv.

Nutisport

15. märtsil 2019. a toimus Tilsi Põhikoolis Nutispordi Kagu-Eesti regiooni (Võru-, Põlva- ja Valgamaa) finaal. 2.-3. klassi vanuseastme parimaks osutus Laura Potter.

Nutisport.eu on matemaatikaülesannete keskkond, kus kõik huvilised saavad omavahel mõõtu võtta erinevates matemaatikaülesannetes. Teemavaldkondadeks on arvud, arvutamine, algebra, geomeetria, teljestik, mõõtmine. Näiteks 2.-3. klassi õpilane pidi aasta jooksul tegema ülesandeid 12 erineval alal: temperatuuri mõõtmine ja märkimine, loendamine, liitmine ja lahutamine, mõõtühikute teisendamine, arvude märkimine teljestikule, kalender, naturaalarvude kirjutamine jms. Praeguseks on Nutispordi keskkonnaga liitunud 115 Eesti kooli, kokku on 14 035 treenijat.

Hooaja lõpus kutsutakse regiooni iga vanuseastme 8-10 parimat kokku, et omavahel võistelda. Parimad lähevad edasi superfinaali, kuhu on kutsutud kõikide regioonide parimatest parimad. Kuna Laura võitis oma vanuseastme Kagu-Eesti võistluse, siis astub ta 8. aprillil Haapsalus võistlustulle juba teiste regioonide tugevaimatega, kus selguvad Eesti parimad nutisportlased.

"Tähelepanu, Start!"

2.aprillil toimunud poolfinaalvõistlustel Paides saavutas meie kooli võistkond III koha ja pääses 13.aprillil Tartus toimuvasse finaali. Poolfinaalvõistluste salvestust saab vaadata 9.mail ETV2-s kell 18.10. Lisaks valmib ka salvestus finaalvõistlusest, mis on eetris 16.mail ETV2-s kell 18.10.

15.märtsil 2019 Võru Spordikeskuses toimunud "Tähelepanu, Start!" võistlussarja alagrupiturniiril saavutas meie kooli võistkond I koha ja tagas pääsu 2.aprillil Paides toimuvasse poolfinaali.

Võistkonda kuulusid: Helen Karu, Merili Tasso, Hanali Perlov, Romek Niilo, Ott Keerutaja, Kevin Kenk, Braian Tsirk, Joel Raudnagel, Kert Loorits, Marion Niido, Silvia Pärnoja, Sandra Asu, Kertu Haak, Claudia Schenk, Mattias Aniott, Timmur Trolla, Brandon Ootsing, Karin Kivi, Anastasia Kivi, Carmen Mirontšuk, Agris VIll, Theodor Krull, Alexander Soidla ja Reiko Suur.

Olite tublid!

Kreeka-rooma maadlus

3.märtsil 2019 Tapa Spordikeskuses toimunud Eesti juuniorite meistrivõistlustel kreeka-rooma maadluses saavutas Siim Martin Eskla III koha.

Kadettide Eesti MV

16.märtsil 2019 Paikusel toimunud Eesti kadettide meistrivõistlustel kreeka-rooma ja vabamaadluses saavutas Siim Martin Eskla kuni 80 kg arvestuses II koha.