Válaszok
2022/2023-as tanév
2022/2023-as tanév
Jelige: uwu
Válasz:
Kedves uwu!
Kérem, hogy írja le, miben szeretne tanácsot kérni. Ha privát levélben szeretne kérdezni engem, akkor a nemeth.dorottya@njszg.hu címre írhat!
Üdvözlettel:
Dorottya
Jelige: wish
Válasz:
Kedves wish!
Elég jól megfogalmazta a problémáját. Nagyon nehéz lehet, hogy úgy érzi, az, amit most tanul, nem önnek való, nem szereti, az órákat nem tudja követni. Nehézséget okoz ön számára, hogy elmondja ezt a szüleinek, pedig már a magánéletét, a kikapcsolódást adó tevékenységeit sem tudja úgy alakítani, ahogyan szeretné.
Érdemes átgondolni, hogy mi az, amit informatika helyett tanulni szeretne. Mivel foglalkozna legszívesebben a jövőben? Kétféle dolgot is kipróbálhat. Az egyik: mi az a vágyott jövő, amit el tudna magának képzelni? A másik: képzelje el, hogy felébred, és minden úgy van, ahogyan ön akarja. Milyen lenne az élete? Ezeket minél részletesebben dolgozza ki, akár írásban. Ha konkrétan átgondolja, mire vágyik, már bátrabban nézhet a pályamódosítással járó nehézségek elé. Az is előfordulhat, hogy úgy dönt, mégis ennél a szakmánál marad.
Van olyan hobbi, amire esetleg eddig nem jutott ideje? A kikapcsolódás segítheti azt is, hogy a tanulással kapcsolatos problémákra jobban rálásson, pihentebben, átgondoltabban álljon hozzá a dilemmájához. A sok játék, Insta és Youtube nézegetés kis mennyiségben szórakoztatóak lehetnek, instant örömet okoznak, de a sok információ, vizuális inger, esetleg kéretlen tartalmak, a másokkal való összehasonlítás megterhelőek lehetnek, szorongást okozhatnak, főleg akár egy nehezebb iskolai nap után.
Ha a szüleivel való beszélgetésben, annak átgondolásában, pályaválasztással, pályamódosítással kapcsolatban lennének még kérdései, akkor személyesen is tudunk beszélgetni, a nemeth.dorottya@njszg.hu címre bármikor írhat, és egyeztetünk időpontot a találkozásra.
Üdvözlettel:
Dorottya
Jelige: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Válasz:
Kedves ( ͡° ͜ʖ ͡°) !
Köszönöm, hogy megosztottad velem a problémádat, és nem félsz segítséget kérni. Az alkohol nem egy jó figyelemelterelési stratégia, sőt még akár fokozhatja az érzelmeket, a szorongást, és hosszútávon még több problémát okoz; lehet, hogy egy alapproblémát segít oldani, de még több, más nehéz érzés jöhet a helyébe.
Előfordul, hogy a szerelem nem jókor talál el minket. Működhet, ha mással próbálod elterelni a figyelmedet, kortársaiddal ismerkedsz. Talán az idő segít ebben. Elismerésre méltó, hogy úgy tűnik, tudsz erről a problémáról gondolkodni, és látod, hogy ez nem lehetne egy működőképes kapcsolat.
Ha szeretnél, beszélgethetünk erről személyesen is, megkereshetsz vagy az e-mail címemen kérhetsz egy időpontot tőlem.
Üdvözlettel:
Dorottya