FAQ

Czy wszystkie dzieci zgłoszone do badania zostaną do niego zakwalifikowane? 

Niestety nie. Najpierw weryfikujemy, czy nie ma przeciwwskazań do udziału w badaniu i analizujemy odpowiedzi z ankiety wstępnej. 

Jakie są przeciwwskazania do wzięcia udziału w badaniu?

Poszukujemy ogólnie zdrowych dzieci, takich, które nie miały urazów mózgu, chorób neurologicznych i psychicznych, nie są opóźnione w rozwoju intelektualnym ani ruchowym, nie mają wady słuchu, klaustrofobii i metalowych elementów w ciele, których nie da się usunąć (np. protezy czy pompy leku). 

Ile będzie trwało badanie? 

Badanie zaplanowane jest na 3 serie, każda w odstępie roku. Każdego roku będziemy się spotykać z dzieckiem na cztery spotkania, w tym jedno spotkanie w rezonansie magnetycznym i jedno badanie EEG. 

Gdzie będą odbywać się spotkania? 

Spotkania będą odbywać się w Instytucie Nenckiego (ul. Pasteura 3, Warszawa). 

Co się stanie, jeśli zrezygnuję z udziału w badaniu? 

Na każdym etapie badań można wycofać się z dalszego w nich udziału bez podawania przyczyn oraz bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Bardzo zależy nam jednak na tym, by współpracujące z nami dzieci i ich rodzice pozostali z nami aż do końca trwania projektu - niekompletne dane nie mają dla nas bowiem pełnej wartości naukowej. 

Czy badania są bezpieczne? 

Wszystkie badania wykonywane w ramach naszego projektu są całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, a przeprowadzają je doświadczone i przeszkolone osoby. 

Kim są osoby, które będą badać moje dziecko? 

Badacze to specjalnie przeszkoleni do badań dzieci absolwenci psychologii oraz studenci psychologii lub kierunków pokrewnych. Zapraszamy do odwiedzenia zakładki "Zespół", gdzie mogą się Państwo dowiedzieć o nas więcej. Studenci pracują pod stałą superwizją bardziej doświadczonych badaczy. Podczas badania w skanerze MRI oprócz osoby przeprowadzającej wszystkie spotkania obecny będzie również technik, mający odpowiednie wykształcenie i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań MRI z udziałem dzieci. 

Czy dostanę wyniki badań mojego dziecka?

Rodzice otrzymają opis funkcjonowania poznawczego dziecka z odniesieniem do wyników typowych dla dzieci w danym wieku. Pozostałe badania przeprowadzane w naszym projekcie nie mają charakteru diagnostycznego - to znaczy, że nie analizujemy wyników poszczególnych dzieci tylko grupowo. 

Czy moje dziecko nie będzie się nudziło? 

Zadania, które będzie wykonywało dziecko, są różnorodne i ciekawe. Podczas spotkań behawioralnych część testów ma formę gier na komputerze. W skanerze podczas badania MRI dziecko będzie wykonywało zadanie w formie gier komputerowych dostosowanych do jego wieku lub oglądało kreskówki. Podczas badania EEG dziecko będzie miało dostęp do zabawek w trakcie zakładania czepka. Staramy się, by każde spotkanie było atrakcyjne dla dziecka. 

Jakie korzyści odniesiemy z wzięcia udziału w badaniu? 

Po każdym spotkaniu rodzice otrzymują wynagrodzenie pieniężne. Dziecko po każdym spotkaniu otrzyma drobny upominek (np. naklejki, książeczkę, małą zabawkę). Uczestnictwo w badaniu będzie również nowym, ciekawym doświadczeniem. 

Czy dane moje i mojego dziecka są bezpieczne? 

Do danych osobowych i wyników mają wgląd wyłącznie osoby bezpośrednio związane z badaniem, czyli badacze. Dane osobowe są przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami (RODO). 

Czy będę mógł być z dzieckiem w trakcie badania?

Ze względu na charakter badania preferujemy, by rodzic opuścił miejsca podczas przeprowadzania badania. Jednak świadomość obecności opiekuna na pewno pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie. W zależności od indywidualnych potrzeb dziecka będzie możliwość dostosowania warunków.

Czy trzeba przygotować dziecko do badania w skanerze?

Żadne szczególne przygotowania nie są potrzebne. Jeżeli dziecko zakwalifikowało się do badania i spełnia wszystkie warunki wstępne, jedyną rzeczą, którą będzie musiało zrobić przed wejściem do skanera, jest zdjęcie metalowych części ubrania (pasek, koszula z guzikami), okularów i biżuterii. Polecamy przed badaniem pokazać dziecku zakładkę na stronie ze zdjęciami i opisem spotkań. Psychicznym przygotowaniem dziecka do badania zajmą się badacze. W przystępny sposób wyjaśnią dziecku zasadę działania MRI i pozwolą na zabawę w obszarze atrapy skanera. 

Czy trzeba przygotować dziecko do badania EEG?

Badanie EEG nie wymaga dodatkowych przygotowań. Prosimy by dziecko dzień przed badaniem miało umytą głowę. Prosimy o nienakładanie żadnych kosmetyków (m.in. żeli, odżywek) na włosy przed badaniem. Konieczne będzie rozpuszczenie włosów do założenia czepka. 

Moje dziecko ma wadę wzroku i potrzebuje okularów. Czy będzie mogło zatem wejść do skanera i uczestniczyć w badaniu EEG? Bez okularów nie zobaczy nic na ekranie. 

W Instytucie dysponujemy specjalnymi okularami korekcyjnymi bez metalowych części. Wyposażymy w nie dziecko na czas badania. 

Natomiast podczas badania EEG dziecko może mieć swoje okulary - jest możliwość założenia ich na czepek. 

Czy będę musiał/a sam/a pamiętać o corocznych spotkaniach? 

Nie. Będziemy się z Państwem kontaktować, aby uzgodnić pasujące terminy spotkań w danym roku. 

Mam problem ze zgłoszeniem dziecka przez stronę. Co zrobić w tej sytuacji? 

Jeśli napotykają Państwo na problemy ze zgłoszeniem dziecka przez stronę proszę dać nam znać mailem pod adresem -  neurorozwoj@nencki.edu.pl.