Badanie w skanerze MRI

Rezonans magnetyczny (MRI)  jest całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną metodą badań. Opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego które nie jest szkodliwe, więc nie ma ograniczeń co do częstości jego powtarzania. W instytucie mamy jeden skaner 3 Teslowy a za jego działanie odpowiada przeszkolony personel. 

Przygotowaniem dziecka do badania zajmują się studenci /absolwenci psychologii i pedagogiki. Będą oni pokazywali aparaturę, wyjaśniali zasady działania MRI w przystępny sposób i dbali o komfort psychiczny dzieci. Przed skanerem dzieci będą ćwiczyły zadania w atrapie skanera, by ułatwić proces oswajania się. 

Skaner MRI wygląda jak biały tunel, otwarty z obu stron. Jest wyposażony w ruchome łóżko, które przesuwa się do wnętrza skanera. Skaner pracuje dość głośno, dlatego osoba badana ma słuchawki oraz zatyczki w uszach. Kluczowe jest, by dziecko nie ruszało się podczas badania. Za szybą w pokoju obok cały czas przebywają naukowcy, którzy nadzorują przebieg badania. 

Skaner przyciąga metalowe elementy, dlatego to ważne, by dziecko było odpowiednio ubrane - bez suwaków, paska z metalową sprzączką i niczego, co zawiera metal. Prosimy nie zakładać również bluz z kapturem - kaptur utrudni komfortowe ułożenie dziecka w skanerze.

Informujemy, że dane MRI zbierane w projekcie nie mają wartości diagnostycznej i zgodnie z regulaminem Pracowni Obrazowania Mózgu nie jesteśmy upoważnieni do udostępniania ich rodzicom.