Ергономічні умови навчання та праці

Створення безпечних умов навчання та праці для кожного учня та працівника закладу є головною метою адміністрації школи.

Об’єктами підвищеної небезпеки на території школи є:

  • електрощитові;
  • електрообладнання в кабінетах;
  • електричні розетки;
  • переносні електричні подовжувачі;
  • комп'ютери, копіювальна техніка;
  • обладнання в шкільній їдальні;
  • прилади в кабінетах хімії, фізики, інформатики;
  • обладнання кабінету обслуговуючої праці;
  • територія школи під час ожеледиці;
  • спортивна зала та спортивний майданчик;
  • вхідні сходи оздоблені пандусом.

Робота педагогічного колективу Маріупольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №30 з охорони праці організована згідно з Законом України « Про охорону праці» та Положенням «Про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти». Відповідно до встановлених вимог ведеться шкільна документація з питань дотримання норм техніки безпеки та охорони праці. Розроблена система роботи та контролю за дотриманням вимог законодавчих та нормативних документів з охорони праці, навчання працівників та учнів. Річним планом роботи школи передбачені заходи з охорони здоров’я дітей та охорони праці вчителів і обслуговуючого персоналу та контроль з цього питання.

Згідно з встановленими вимогами розроблені посадові інструкції працівників з охорони праці за видами робіт. Інструктажі з питань охорони праці з учасниками навчально-виховного процесу проводяться відповідно до Типового положення. Інструктажі з питань безпеки життєдіяльності, які містять питання охорони здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, реагування на надзвичайні ситуації, безпеки в побуті тощо проводяться з учасниками навчально-виховного процесу згідно плану. Адміністрація закладу постійно контролює своєчасне проведення інструктажів з охорони праці та техніки безпеки з працівниками та учнями.

Призначено відповідального з охорони праці, відповідального за електрогосподарство, енергопостачання, водопостачання. Окремими наказами призначені особи, які відповідають за збереження життя та здоров'я учнів під час навчально-виховного процесу.

У школі створені і постійно діють комісії з питань охорони праці, з розслідування нещасних випадків.

Організація роботи з охорони праці контролюється директором школи. Це і постійний контроль за навчанням педагогів з охорони праці, перевірка їхніх знань, контроль за організацією і періодичним проведенням занять з охорони праці з усіма категоріями працівників школи та учнями, і систематичний контроль за проведенням різного роду інструктажів, організація та контроль за роботою комісії для оформлення актів-дозволів на проведення занять в кабінетах, спортивних залах та майданчиках, контроль за виконанням заходів відповідно до Закону України «Про охорону праці».

Між дирекцією школи та профспілковим комітетом підписаний Колективний договір, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також реалізації працівниками школи своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці. Двосторонні обов’язки у Колективному договорі обговорені з урахуванням усіх положень чинного законодавства. Враховані всі пропозиції працівників, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Розроблені актуальні заходи щодо поліпшення безпеки та умов праці на робочих місцях. Загальні принципи формування двосторонніх зобов’язань з охорони праці у Колективному договорі не суперечать законам та нормативним актам України, гарантії, пільги та компенсації, що передбачені для працівників школи, визначені реально, є обов’язковими для виконання за будь-яких умов.

Традиційно на початку навчального року постійно діючою комісією з огляду приміщення школи складаються акти прийому кабінетів: фізики, хімії, технічної та обслуговуючої праці, біології та інформатики та спортмайданчиків. За результатами перевірки комісією складаються акт про готовність школи та висновки про готовність кабінетів та спортивної бази школи до проведення занять.

У закладі розроблені і затверджені Правила внутрішнього трудового розпорядку, в яких чітко прописані питання охорони праці. Інструкції з охорони праці затверджені директором (переглядаються в установленому порядку). Забезпечується перегляд посадових інструкцій працівників усіх ланок навчально-виховного процесу з урахуванням конкретних обов'язків, прав та відповідальності за виконання покладених на них функцій з питань охорони праці. Контролюється стан техніки безпеки в навчальних кабінетах, спортзалі, шкільній їдальні, на подвір’ї школи згідно з річним планом роботи школи та комісії з охорони праці. Є план внутрішкільного контролю за станом охорони праці, безпеки життєдіяльності. Проводяться: навчання та рейди-перевірки стану техніки безпеки, перевірка обладнання та засобів пожежегасіння. В кожному навчальному кабінеті розміщено куточки з безпеки життєдіяльності.

Щоквартально аналізується стан травматизму невиробничого характеру серед учасників навчально-виховного процесу, проводяться перевірки в школі щодо підготовки до осінньо-зимового періоду, здійснюється оперативний контроль та перевірки позапланові (в разі надходження розпоряджень вищих організацій). Традиційним є щорічне проведення «Тижня охорони праці», відзначення Всесвітнього дня охорони праці. У школі за графіком на перервах забезпечується чергування вчителів та старшокласників.

Робочий час педагогічних працівників визначений розкладом уроків, посадовими обов'язками, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, Статутом школи. Розклад уроків затверджений адміністрацією школи за погодженням з профспілковим комітетом з урахуванням педагогічної доцільності, дотримання санітарно-гігієнічних норм та економії часу вчителя, доведений до відома педагогічних працівників. В межах робочого дня педагогічні працівники виконують різні види навчально-методичної роботи відповідно до посадових обов’язків і навчального плану. Педагогічним працівникам (при можливості) надається вільний день на тиждень для методичної роботи і підвищення кваліфікації.

Адміністрація спільно з профкомом організовує зустрічі зі спеціалістами по відновленню здоров’я, проведенню днів здоров’я.

Щорічно в школі аналізується стан дитячого травматизму: на нарадах при директору, педагогічних радах, класних годинах, батьківських зборах. Випадки травматизму доводяться до відома учнів на загальношкільній лінійці та обговорюються в класних колективах. Особлива увага приділяється попередженню дорожньо-транспортного травматизму. Всіма учнями розроблені маршрутні листи прямування в школу і зі школи

У полі зору профкому постійно знаходиться організація харчування в шкільній їдальні. Проведені перевірки показують, що працівниками їдальні забезпечується якість та різноманітність меню. Про організацію харчування щороку заслуховується на педрадах, засіданнях профкому, нарадах при директорі. Здійснюється постійний контроль профкомом, адміністрацією, батьківською громадою та черговими вчителями за дотриманням санітарно-гігієнічних умов у шкільних приміщеннях та їдальні.

Проводяться медогляди працівників, диспансеризація учнів, режим провітрювання, вологе прибирання (2 рази на день).