Англійська мова

Випускники закладів загальної середньої освіти, а також учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2021 році здобудуть повну загальну середню освіту, можуть вибрати англійську мову для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.

Зміст сертифікаційної роботи з англійської мови визначено Програмою зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов, затвердженою Міністерством освіти і науки України. Програму розроблено на основі чинних навчальних програм з іноземних мов для закладів загальної середньої освіти.

Сертифікаційна робота з англійської мови налічує 59 завдань різних форм та складається з чотирьох частин: «Розуміння мови на слух (аудіювання)» (16 завдань), «Читання» (22 завдання), «Використання мови» (20 завдань) і «Письмо» (одне завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю).

Під час визначення результату зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови за шкалою 100–200 балів ураховують тестовий бал, отриманий учасником за виконання всіх завдань сертифікаційної роботи. Визначення тестового бала здійснюється на основі схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи (подано в Характеристиці сертифікаційної роботи) та Критеріїв оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.

У процесі визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 100–200 балів буде встановлено поріг «склав/не склав» – мінімальний тестовий бал, який за виконання сертифікаційної роботи може отримати учасник із мінімальним рівнем знань. На основі тестового бала кожного учасника, який подолав поріг «склав/не склав», буде визначено його рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів.

Учасники, які подолають поріг «склав/не склав», зможуть узяти участь у конкурсному відборі до закладів вищої освіти.

Здобувачі повної загальної середньої освіти поточного року, які вибрали англійську мову для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, також отримають оцінку за шкалою 1–12 балів. Для тих, хто вивчав англійську мову на рівні стандарту, у процесі визначення результату буде використано тестовий бал, отриманий учасником за виконання завдань №1–16 частини «Розуміння мови на слух (аудіювання)», №17–32 частини «Читання», №39–43, №49–53 частини «Використання мови» та №59 частини «Письмо». Для тих, хто вивчав англійську мову на профільному рівні, використовуватиметься тестовий бал, отриманий за виконання усіх завдань тесту.

Результати зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови буде оголошено до 18 червня.

Як не завалити граматику на ЗНО-2020 з англійської

Використання мови – не найскладніша секція іспиту ЗНО з англійської, але з нею виникає найбільше проблем, оскільки кожне з двох завдань має варіанти відповідей, а отже, студенти вмикають “рандомний вибір” частіше, аніж варто. А тут потрібно проаналізувати кожне слово на предмет:

  • збігу граматичної форми: чи підходить варіант за часом (наприклад, Present Perfect або Past Simple), за формою(деякі слова після себе беруть герундій, а деякі – інфінітив);

  • збігу лексичної форми (прикметник (adjective) потрібний або прислівник (adverb));

  • збігу за сенсом (прочитати тест побіжно та зрозуміти, який із чотирьох варіантів відповіді підходить за відтінком значення).

Зрозуміло, що для того, щоби такий аналіз зробити, потрібно знати правила та форми, слова та відтінки їхніх значень. Які ж саме розділи граматики потрібні?

По-перше, часи. Це лише здається, що їх 16 для активного стану (Active Voice) і 10 для пасивного (Passive Voice). За фактом, є чотири групи (Simple, Continuous, Perfect, Perfect Continuous) для Active Voice і три групи (Simple, Continuous (Present & Past), Perfect) для Passive Voice. Погодьтеся, що 7 і 26 – це відчутна різниця. Так що не так усе вже і страшно.

По-друге, слова, які після себе беруть герундій або інфінітив. Так, тут уже потрібно їх вчити. Але ж це можна робити весело! Наприклад, зібрати собі табличку – і на кожне слово вигадати жарт про друзів або знайомих. А хоч би й із друзями вигадувати разом.

По-третє, фразові дієслова. Це, звісно, підступно з боку англомовного світу – так ускладнювати життя всім іншим. Але й тут є вихід. Згадуємо дитячий садочок і малюємо сніжинки.

Врешті-решт, є програми на кшталт Flashcards, де можна створювати цілі архіви різних фразових дієслів і потім переглядати в транспорті дорогою до школи або додому.

По-четверте, стійкі вирази. Деякі слова добре (і правильно) звучать разом, деякі не звучать. Покладатися на особисте “звучить-не звучить” не слід. Краще все ж таки подібні вирази перевіряти та запам’ятовувати.

Й останнє у групі must-learn – це умовні речення (Conditionals). Їх усього три основні групи, які потрібно знати й пам’ятати: реальне майбутнє, вигадані ситуації, нереальне минуле (шкодування та критика). Найпростіше: зробити собі три перевірочні приклади та запам’ятати ще 5–6 слів (as soon as, unless, when, as long as, provided that, etc.), які використовуються замість if.

Це, загалом, база, яка допомагає успішно виконувати граматичну частину “Використання мови ”. Якщо дозволяє час і є бажання, то ось ще:

  • Possessive Case (sister‘s – sisters’)

  • Personal Pronouns VS Possessive Adjectives (mine-my)

  • Determiners (other/another, this/that/these/those, each/every, either/neither, etc.)

  • Nouns (plurals, countable/uncountable)

  • Adjectives (-ing/-ed; comparisons)

  • Modals (must, have to, should, can, may, etc.)

Тепер давайте докладніше розглянемо самі завдання.

Їх усього два, у кожному по 10 питань. Завдання №8 (питання 39–58) – це, зазвичай, текст із 200–300 слів і десять питань до нього, а завдання №9 (питання 49–58) – це два невеликих тексти (до 150 слів кожен) і до них п’ять питань.

Обидва завдання пропонують доповнити абзаци/речення в тексті словосполученнями чи словами з поданих варіантів. Завдання №8 перевіряє знання синонімів, фразових дієслів, частин словосполучень, ідіом. Варіанти відповідей представлені мовними одиницями, які належать до однієї частини мови та мають однакову граматичну форму, але відрізняються за значенням. Завдання №9 перевіряє знання англійської граматики. Варіанти відповідей представлені різними граматичними формами однієї лексичної одиниці.

Завдання оцінюється в 1 бал, якщо надана правильна відповідь, і в 0 балів, якщо відповідь неправильна, обрано більше за один варіант або відповідь не обрана взагалі.

Стратегія роботи з такими завданнями не дуже складна, але потребує уваги та аналізу:

  1. Читаємо текст для загального розуміння. Не акцентуємося на прогалинах. Читаємо швидко. Мета – вловити загальний сенс написаного.

  2. Обираємо варіант із чотирьох запропонованих, спираючись на значення слів і тексту (слова-варіанти часто бувають синонімами, але за сенсом підходить лише одне), а також граматику (щоби збігалися форми дієслів або артикль + іменник, або щоб утворювалося стійке словосполучення/фразове словосполучення/фразове дієслово).

  3. Не затримуємося на питаннях довго. Пару хвилин подумали – й пішли далі. Якщо застрягли на певному питанні, відмітили його пташечкою-зірочкою – і перейшли до наступного питання.

  4. Перечитуємо текст уже зі вставленими відповідями, перевіряємо себе, дороблюємо питання із зірочками.

Почнемо з прикладів на лексику (слова, словосполучення, ідіоми):

First came the Great Wall of China, said to be the only monument ______________ from space.

A looked B visible C shown D publicised

Варіант D одразу прибираємо, оскільки нічого оголошувати (рекламувати) з космосу ми не можемо. Залишаються три. Shown – продемонстрований, нам не підходить, адже Велику Стіну нам не показують із космосу 🙂

Відповідно, А чи В. Looked не зовсім підходить за сенсом(оскільки вимагає виконавця: хто саме дивиться) і граматично (looked at). Отже, В (visible – помітний неозброєним оком) – правильна відповідь.

А ось варіант із прийменниками та стійкими виразами:

That was announced by Hollywood start Bipasha Basu who, along _____________ Oscar-winning actors Ben Kingsley and Hilary Swank presented the ceremony.

A for B to C at D with

Правильним буде лише варіант D, оскільки вираз звучить: along with – разом із. Не знаючи це словосполучення, здогадатися можна за сенсом, оскільки в нашій мові прийменник такий самий, як і в англійській, але ось не знаючи слова along, уже ніяк не здогадатися.

А тепер варіанти на граматику:

A traditional red phone box ____________________ into one of the smallest lending libraries – stocking 100 books.

A recycle B recycled C was recycled D has been recycled

Почнемо аналіз. Потрібно зрозуміти речення, а саме той факт, що телефонна кабінка була перероблена кимось, відповідно, нам потрібен Passive Voice, і ми сміливо прибираємо варіанти А та В. Залишається С (was recycled – Past Simple) і D (has been recycled – Present Perfect). Для варіанту С потрібне чітке вказання часу в минулому. Оскільки його немає, залишається лише D, затим що Present Perfect вказує на результат певної дії в минулому (переробили колись – результат – бібліотеку – можна побачити зараз).

Ось іще прилад із різними формами одного й того самого слова, коли потрібно обрати відповідну частину мови:

But even with their powerful night vision, cats cannot see in _________________ darkness.

A completed B completion C completely D complete

Давайте розглянемо значення кожного варіанту

А – completed – завершений (прикметник);

B – completion – завершення (іменник);

C – completely – повністю (прислівник);

D – complete – повний, суцільний, абсолютний (прикметник).

За сенсом нам потрібно поставити прикметник, тобто, варіанти В і С одразу відкидаємо, залишаються А та D. Тут уже вмикаємо логіку: темрява може бути лише суцільною (абсолютною), але ж ніяк не завершеною. Відповідно, правильний варіант – D.

Отже, що ж робити з граматикою та ЗНО? Перше – підтягуємо та розбираємо ті теми, які вказані вище, і друге – уважно читаємо й обов’язково аналізуємо питання перед тим, як обирати варіант відповіді.

Наприкінці хотілося б додати, що, на жаль, абітурієнти часто припускаються помилок через неуважність. Наприклад, пропустили речення, а потім забули повернутися. Або ж неправильно розрахували час, і в результаті не встигли виконати всі завдання або виконали їх неякісно. У такому випадку допомагають тренування до іспиту, обов’язково засікаючи час.

Матеріал взято з https://testportal.gov.ua/eng/