Alla anställda inom Lidingö stad har en Microsoft Outlook 365 e-post. Outlook 365 är en del av Office-paketet - Office 365 (längst ner på sidan hittar du utbildningscenter för Office 365).
Man kommer åt sin e-post via bokmärkesmappen Min skola/Min förskola eller går till sidan https://outlook.com/lidingo.se
Första gången du går in på din e-post kommer du till ett nytt inloggningsfönster. Logga in med din e-postadress (förnamn.efternamn@lidingo.se) och skriv sedan in ditt lösenord.
Vid lyckad inloggning öppnar e-posten upp på nästa sida.
Det är stadens IT-enheten som driver vår e-post och är ansvarig för den. Har du problem med din e-post kontakta din IT-samordnare eller IKT-pedagog för en första check. Därefter kontaktas IT-enhetens support.
Använd mallen för e-postsignatur.
Fyll i dina uppgifter
Öppna Outlook 365
Klicka på Inställningar som du hittar under kugghjulet i övre högra hörnet
Sök på e-post signatur
Klistra in din e-post signatur och redigera den vid tillfälle.
Kryssa i ”Inkludera min signatur automatiskt i nya meddelanden som jag skickar”
Klicka på spara
Alla våra elever har Gmail genom G Suite och deras e-postadresser är uppbyggda med användarnamn@skola.lidingo.se.
Tänk på att elevers e-postadresser inte finns med i Outlook 365 vilket betyder att man ej kan söka efter dem i katalogen. Men du hittar alla elever via Googles tjänster och via Googles katalog, t.ex. när du ska dela ett dokument med en elev.
Under VT22 startade IT-enheten tvåfaktorsinloggning/multifaktorautentisering för vår e-post. Det innebär