Традиційні конструкційні матеріали та їхні властивості

ТЕОРОТИЧНА ЧАСТИНА: Традиційні конструкційні матеріали та їхні властивості

Конструкційні матеріали інтер єрного призначення.

Життя сучасних людей в значній мірі визначається технологічним прогресом: навіть дизайн інтер'єру немислимий без нових технологій і сучасних матеріалів. Якщо раніше, багато років тому, всі будівельні матеріали були натуральними, то зараз їх доповнила маса штучно створених матеріалів для будівництва та оздоблення. І, якщо ще недавно вважалося, що натуральні матеріали краще штучних за визначенням, то зараз з цим можна посперечатися. Наприклад, деякі імітації дерева і каменю, створені за сучасними технологіями, не поступаються натуральним аналогам ні за якістю, ні за споживчими властивостями, а служать набагато довше...

Традиційні конструкційні матеріали та їхні властивості

Надійність і форма предметів інтер’єру, їх технічна й економічна ефективність значною мірою залежать від матеріалів, з яких їх виготовлено. Сучасне виробництво має у своєму розпорядженні широкий вибір матеріалів. Метал, скло, бетон, натуральна деревина, пластик, папір є традиційними (мал. 42). Ці матеріали ми можемо побачити в кожній оселі, а їх застосування визначається характером конструкції предметів, призначенням та умовами експлуатації.

Мал. 42. Використання конструкційних матеріалів для виготовлення предметів інтер'єру: а — ваза з пластику; б — рамка для фотографії з деревини; в — топіарій із паперу

Об’єкти простої конструкції виготовляють з одного матеріалу, наприклад пластиковий посуд або металеві інструменти. Тобто в простих конструкціях форма об’єктів залежить переважно від самого матеріалу. Так, меблі, в яких як основний конструкційний матеріал використано метал, відрізняються вільною формою та можливістю трансформації. Але в більшості випадків матеріал впливає на форму не безпосередньо, а через конструкцію.

Вплив нових матеріалів на форму здійснюється не автоматично, іноді деякий час зберігається традиційний зовнішній вигляд виробів. А перетворення можливі тільки завдяки творчому підходу дизайнерів до процесу проектування. Однією з основних вимог при цьому є те, щоб виріб був максимально економічним не тільки в процесі виробництва, а й під час його експлуатації.

Для того щоб застосування матеріалів для виготовлення предметів інтер’єру було доцільним, необхідно знати і враховувати їхні властивості з усіма перевагами і недоліками.

Найбільш важливими для матеріалів, що застосовуються у виготовленні виробів інтер’єру, є не тільки архітектурно-художні (естетичні) властивості (такі як блиск, текстура, фактура, колір), а й фізичні та механічні, що характеризують стан матеріалів, вплив на них води, температури, стійкість до дії механічних чинників та, певною мірою, до хімічних.

Важливим чинником під час вибору матеріалів для виготовлення предметів інтер’єру є їхня безпечність для здоров’я людини та навколишнього середовища. Це переважно природні, екологічно чисті матеріали (мал. 43).

Мал. 43. Використання екологічно чистих матеріалів для виготовлення предметів інтер'єру

Під час виготовлення виробів слід пам’ятати про економне використання природних матеріалів. Необхідно визначити їх потрібну кількість для роботи. А відходи, що залишилися, можна зберегти для подальшого використання.