Вишивання бісером

Тема : Вишивання бісером та вироби з бісеру.

Бісероплетіння як вид декоративно – прикладного мистецтва.

Вироби з бісеру, палаючи різними вогнями, дарують не тільки вам, а й вашим рідним відчуття особливої радості, чарівності, загадковості.Зараз ми переживаємо «бісерний бум», який пов'язаний з тим, що відомі кутюр’є стали активно використовувати вишивку бісером у своїх моделях, а як аксесуари до них, пропонують вишукані прикраси з бісеру. За словами Коко Шанель «Мода рано чи пізно виходить із моди, а стиль залишається». А що може бути стильніше за ексклюзивний ручної роботи аксесуар?Протягом століть створювалося народне мистецтво розмаїте й багатогранне. Виникло воно з любові до рідного краю, всього навколишнього світу і з потреби не тільки бачити й відчувати красу, а й творити її власними руками. Бісероплетіння міцно займає своє місце поряд з іншими видами декоративно-ужиткового мистецтва.

Історія виникнення та розвитку бісероплетіння

Батьківщиною бісеру вважають Стародавній Єгипет. Тут бісер і намистинки були не тільки прикрасою, а й засобом обміну на інші товари: бісер за своєю цінністю переважав золото і срібло. Виробництво скла в Європі починається саме від прибуття намистин із Єгипту. Потім бісер швидко поширився в Римі та помандрував у Візантію, а звідтіля – до ще молодої Венеції. Венеціанський бісер заполонив увесь світ, приносячи колосальні прибутки своїй республіці.

Назва «бісер» походить від арабського слова «бусра» або «бусер» і означає «фальшиві перли». Метод склоробства випадково відкрили фінікійські купці. Одного разу, під час своєї мандрівки по морю, вони висадилися на берег Сирії і вирішили приготувати собі їжу на багатті. Камені, на яких стояв горщик з їжею, виявилися великими шматками селітри. Від сильного жару вони розплавились і, з'єднавшись із піском, утворили рідке скло. Тому саме фінікійські купці продавали скло й вироби з нього по всьому Середземномор'ю.

Бісерні промисли існували на початку ХУІІІст. В Чернігівській губернії, у Галичині. Особливо були розвинені художні ремесла на Поділлі, Гуцульщині, у Тернополі, Чорткові,Борщі, Городенці, Коломиї, Косові, Чернівцях. Продавали вироби на місцевих ярмарках або їх пересилали в Київ, Полтаву.

Намистом прикрашали одяг, шию, руки, ноги та й зрештою, все, на що їх можна одягти, пришити, прив'язати, вплести. В Індії такі вироби називали хар, в Ефіопії - чале, в Болгарії, Румунії, Молдові – гардан, у Білорусії – горлячки, в Україні – гердан, сиплячки, в Литві – каролінес.

Отже, довгий і складний шлях пройшов бісер, щоб тепер радувати нас своєю красою.

Властивості бісеру та його магічне значення

Ми вже знаємо, що бісер виготовляють зі скла, а скло часто використовується магами й віщунами як засіб для ясновидіння. Тому найпростіші вироби, фенечки, володіють властивістю «відганяти» лихе око і заздрість. Відомі випадки, що за допомогою виробів з бісеру можна зняти головний біль і справитися зі стресом. Оскільки бісерні вироби, особливо прикраси, легко вбирають негативну енергію, то їх часто носять як обереги та амулети.

Кожен майстер вкладає частину своєї душі у виріб, який виготовляє, а це залежить від того, з яким настроєм і бажанням майстер робить свою роботу. А вироби ручної роботи володіють енергетикою, властивою тільки їм. От чому деякі речі нам здаються «теплими», а інші не викликають ніяких емоцій.

Знання про різні властивості бісеру, включаючи його містичні властивості, дають можливість уважніше ставитися до вибору бісерних виробів. При перенасиченні негативною енергією виріб з бісеру може порватися або загубитися.

Найсильнішу енергетичну дію мають картини з бісеру, оскільки енергетикою володіє не тільки матеріал, а й зображення. Тому картини з бісеру є не лише амулетом помешкання або оберегом людини, а й джерелом енергії.

Роль кольору у бісероплетінні

Вважається, що червоний колір – колір любові. Але в бісерних виробах це не так. Червоні та оранжеві відтінки бісеру дуже добре захищають свого господаря від лихого «ока».

Жовтий колір також добре захищає. А жовтий бісер з металевим блиском має властивість притягувати прибуток до господаря.

Якщо є проблеми, пов’язані із самотністю, то найкраще підійде голубий або зелений колір без металевого блиску.

Чорний та білий бісер без металевого блиску добре очищає біополе людини від негативних емоцій, робить його розум твердим, а волю – непохитною.

Бузковий бісер з металевим блиском наближає людину до нових романтичних стосунків.

Види бісеру

Бісер – дрібні різнобарвні круглі або багатогранні скляні чи металеві зерна з наскрізним каналом, який виробляють на скляних заводах витягуванням та видуванням. Для виготовлення бісеру використовують емальоване або пофарбоване прозоре скло. Залежно від форми й розміру матеріали для виготовлення бісерних прикрас поділяють на:

- бісер – дрібні, злегка приплюснуті або круглі намистинки діаметром не більше 2 мм

- січений бісер – скляні палички, довжина яких рівна діаметру (2- 3 мм )

- намистинки – круглий бісер діаметром більше 2 мм

- стеклярус – довгі скляні палички (довжина більша ніж діаметр

5-10 мм ) круглі або багатогранні

- блискітки – маленькі плоскі пластинки, які посередині мають дірочку для кріплення

Розмір круглого бісеру позначають номером. Що більший номер – то дрібніший бісер. Найчастіше використовують бісер 6 – 11 розмірів.

Бісероплетіння і сьогодення


У наш час за допомогою новітніх технологій промисловість випускає модні прикраси, які можуть задовольнити смак будь-якої людини. Проте ручна робота – це красиво, оригінально і дуже дорого. За багато століть бісер аніскільки не втратив своєї цінності.

У скринях наших прабабусь можна знайти чимало чарівних речей, оздоблених бісером та дрібним намистом. Тканини того часу були нестійкими і часто псувалися, речі виходили з моди, і тоді бісер обережно випорювали, промивали і використовували в нових виробах.

У дітей, які займаються бісероплетіння, розвивається моторика, посидючість, кольоросприйняття. Дівчатка плетуть собі різні прикраси, а хлопчики перетворюють бісер на сувенір або іграшку.

Бісер – це світ, у якому поєднуються найрізноманітніші сторони людського обдарування: майстерність виробника скла, вміння вишивальниці, фантазія художника

Сьогодні дуже модно прикрашати своє волосся різноманітними прикрасами – це резиночки, обідки, бантики, стрічки і, звичайно, заколки. У світі існують цілі торгівельні марки (бренди), які спеціалізуються на випуску таких товарів. Та як правило, вони коштують надзвичайно дорого. Тому рукодільниці всього світу намагаються зробити ці прикраси своїми руками.

Матеріали та інструменти для роботи з бісером

Бісер – маленькі, злегка сплющені або круглі намистинки діаметром не більше 2 мм з отвором для нитки.

Голки. Для бісеру використовують дуже тонкі голки №1 та №0 або японські голки №10, №11, №12. Для втягування нитки в голку користуються нитковтягувачем.

Нитки. Для бісеру використовують будь-які міцні нитки: шовкові, нейлонові, капронові, за потребою резинові.

Дріт спеціальний або мідний використовують для виготовлення об’ємних композицій, фігурок тварин, квітів.

Волосінь (леска) використовують № 0,15 – 0,20.

Ножиці використовують малі, схожі на манікюрні.

Менажниця або серветка з м’якої тканини, на яку насипають бісер.


Техніки виконання бісерних прикрас

Паралельне плетіння . Саме з цієї техніки, зазвичай, починається знайомство з бісероплетінням. Техніка паралельного плетіння – протягування кінчиків дроту крізь набрані бісерини нового ряду назустріч один одному. Зовні готові вироби складаються з паралельних рядочків, кожен з яких складається з набраних послідовно бісеринок.

Дугове або кругове плетіння(французьке плетіння). За допомогою цієї техніки плетуть різноманітні листочки, пелюстки та квіточки. Плетіння ведеться навколо центральної осі.


Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги

під час виготовлення виробів з бісеру:


1. Перед початком роботи підготувати робоче місце.

2. Сидіти прямо, не нахиляючи низько голову.

3. Роботу виконувати при достатньому освітленні.

4. Через кожні 40-50 хв роботи робити перерву на 5-10 хв.

5. Голки зберігати в гольнику.

6. Не можна вколювати голку в одяг.

7. Не користуватися іржавими голками.

8. Не брати голку до рота.

9. Ножиці класти зімкнутими лезами на стіл.

10. Передавати кільцями вперед, тримаючи за зімкнуті леза.

11. Роботу тримати на відстані 25-30 см від очей.

12. Працювати з бісером на білій серветці.

13. Брати на урок лише необхідний бісер і в необхідній кількості.

14. Брати бісер із серветки дротиною або голкою.

15. Виявлений у ході роботи брак бісеру, відкладати в окрему коробочку.


Домашнє завдання:

1. Виконати паралельне та дугове плетіння переходячи за відповідним посиланням, яке вказано вище та надіслати результати роботи по кроково у вигляді фото

до12 квітня на електронну адресу bondarchuk.lesia@kpel.kiev.ua