Методичний серфінг

З  2023 року здійснюється нова методична форма роботи (методичний серфінг), яка спрямована на забезпечення системного педагогічного консультування на основі ефективної комунікації з урахуванням виявлених потенційних та задоволення актуальних освітніх потреб педагогів у самоосвітній діяльності в умовах безперервної освіти.Методичний серфінг розглядаємо як серію вебінарів із десяти взаємопов’язаних або локальних за темою консультаційних занять, що проводяться один раз на місяць для відповідної категорії педагогічних працівників.Детальніше з умовами та порядком організації та проведення методичного серфінгу можна ознайомитися на сайті КЗ “КОІППО імені Василя Сухомлинського” у рубриці Діяльність - Науково-методична - Методичний серфінг http://koippo.kr.ua

Черткова Наталія Сергіївна https://meet.google.com/wbb-dbvc-fyk 

Відіборенко Інна Володимирівна  https://meet.google.com/upp-biyc-hyv 

susp@koippo.in.ua 

12 червня 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбувся методичний серфінг "НУШ: реалізація діяльнісного та компетентнісного підходів у навчанні учнів/учениць на уроках громадянської та історичної освітньої галузі". Спікер – БІБІК Наталія Станіславівна, учитель історії комунального закладу "Бобринецький ліцей №1" Бобринецької міської ради Кіровоградської області; модератори – Наталія ЧЕРТКОВА, завідувач НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін; Інна ВІДІБОРЕНКО, методист НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін. 

Наталія Сергіївна ЧЕРТКОВА залучила учителів до громадського обговорення змін до проєкту Типової освітньої програми для 5-9 класів НУШ.

Наталія Станіславівна БІБІК поділилася досвідом викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в пілотних класах НУШ. Також вона презентувала вправи та активності, які можна використовувати на уроках історії у 5-7 класах. Презентацію до виступу можна переглянути за посиланням  https://docs.google.com/presentation/d/1nb4jb3LnvFgSPsBoqowR2XtAJaqN8cLb/edit?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0ZR0n8PkZmBMEZqw3bdJXnHb6a1Ys2NpEWWCNpn0YnAfwYFEMezgeTqFI_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw#slide=id.p1 

Інна Володимирівна ВІДІБОРЕНКО презентувала матеріали до навчального курсу за вибором учнів профільної загальноосвітньої школи (10-11 класи)  «Республіка Корея: історія дива на річці Хан» (автори: К.Баханов, С.Баханова, Ю.Білай, Р.Євтушенко, І.Костюк, С.Троян). 

15 травня 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбувся методичний серфінг "Розвиток креативної особистості на уроках історії". Спікер - СЕВАСТЯНЕНКО Світлана Олександрівна, учитель історії Мультипрофільного ліцею Олександрійської міської ради Кіровоградської області; модератори – Наталія ЧЕРТКОВА, завідувач НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін; Інна ВІДІБОРЕНКО, методист НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін. 

СЕВАСТЯНЕНКО Світлана Олександрівна поділилася досвідом участі учнів ліцею у Міжнародній освітній програмі розвитку креативності  «Destination Imagination». Ця програма започаткована в США, її метою є підготовка учнів до професійних викликів ХХІ століття і виховання покоління лідерів та інноваторів.

Також Світлана Олександрівна презентувала вправи, які можна використовувати на уроках історії для формування креативності учнів. Презентацію можна переглянути за посиланням http://surl.li/trmsi.

02 травня 2024 року  відбувся методичний серфінг "Проблеми викладання сучасної історії України в 11 класі" з автором підручника «Історія України»  для 11 класу видавництва «Ранок». 


17 квітня 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбувся методичний серфінг для учителів історії, правознавства, громадянської освіти «Інноваційні технології на уроках історії» (модератори: Наталія Сергіївна ЧЕРТКОВА та Інна Володимирівна ВІДІБОРЕНКО, НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін).

Спікером була СКАЛЬСЬКА Ірина Василівна, учитель історії комунального закладу "Гімназія "Нове місто" Світловодської міської ради. Вона представила власний досвід викладання суспільствознавчих дисциплін. Ірина Василівна наголосила на важливості формування медіаграмотності на уроках історії; використання усної історії; проєктної роботи з учнями. Детальніше у презентації: https://docs.google.com/presentation/d/1oltWk1Fgmj_kss6d6h525jOeE_RVkk42/present?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3qhnpyb_qODZc2SURZVSQAYi49lVdlumj629UDLnCl-hfK8LsqCmqKrjE_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw&slide=id.p1 



20 березня 2024 року на базі КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» відбувся методичний серфінг «Компетентнісний потенціал громадянської та історичної освітньої галузі Державного стандарту базової середньої освіти для розвитку особистості учня через осмислення минулого, сучасного, зв’язків між ними та формування ідентичності особистості» (модератори: Наталія ЧЕРТКОВА та Інна ВІДІБОРЕНКО, НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін).

Спікерами були:

Лариса ГАЙДА, провідний науковий співробітник Педагогічного музею України з виступом: «Презентація навчальної програми з позашкільної освіти «Музеєзнавство» (методичний аспект). https://docs.google.com/.../1Ae59b.../edit...

Сергій КОЛОМОЄЦЬ,  учитель історії Улянівського ліцею Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, який розкрив питання: «Написання науково-методичних статей ( з досвіду практичної діяльності).

Дякуємо усім за співпрацю та активність.

https://www.facebook.com/groups/5658402817573557/permalink/7303595143054308/


07 лютого 2024 року відбувся методичний серфінг "Особливості підготовки учнів до участі в олімпіаді з правознавства".

Інна ВІДІБОРЕНКО та Наталія ЧЕРТКОВА (науково-методична лабораторія суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ "КОІППО імені Василя Сухомлинського") ознайомили учителів правознавства з умовами проведення ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства, який відбудеться 11 лютого 2024 року в дистанційній формі. https://www.canva.com/design/DAF8FznQoDw/ZK9iAIp04tP8XKGc7UQyqw/edit 

Ірина ФІЛІП, член журі ІІІ та ІV етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства, учитель правознавства Ліцею інформаційних технологій Олександрійської міської ради Кіровоградської області надала рекомендації учителям щодо якісної підготовки учнів до олімпіади. https://docs.google.com/presentation/d/1ZZzXp9e1uXyKdxsA3jKu104bbTJXWHRUotRpRpt3v8k/edit?usp=sharing 

Дякуємо учителям за активність, бажаємо успіху учням Кіровоградської області під час виконання завдань ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства 11 лютого 2024 р. 


24 січня 2024 року відбувся методичний серфінг «Особливості підготовки учнів до участі в інтелектуальних змаганнях з історії та правознавства у 2024 році».

Наталія ЧЕРТКОВА, завідувач НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін, ознайомила присутніх з результатами проведених конкурсів та надала прекомендації щодо участі учнів 8-11 класів у ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії. 

До серфінгу долучилися авторський колектив під керівництвом Олександра Панаріна та видавництво "Літера" з темою "Компетентнісний підхід у навчанні"

Дякуємо усім за співпрацю.


11 жовтня 2023 року відбувся методичний серфінг «Уроки історії в стилі НУШ».

Наталія ЧЕРТКОВА, завідувач НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін, ознайомила присутніх з особливостями впровадження Концепції «Нова українська школа», яка передбачає реалізацію потенціалу навчальних компетентностей здобувачів освіти, акцентувала увагу на перевагах компетентнісного навчання та інтеграцію ключових компетентностей.

Ірина СКАЛЬСЬКА, учитель історії комунального закладу «Гімназія «Нове місто» Світловодської міської ради поділилася досвідом з реалізації компетентнісно-орієнтованих завдань та презентувала власний досвід та лайфхаки роботи в Новій українській школі. Презентацію можна завантажити за посиланням https://docs.google.com/.../1UwDXIOuevGBEZ2D1EVVy.../edit....

Дякуємо усім за співпрацю.


27 вересня 2023 року відбувся методичний серфінг «Протидія дезінформації в контексті російсько-української війни як інструмент подолання розриву довіри». 

Інна Володимирівна ВІДІБОРЕНКО, методист НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», учитель історії КЗ "Ліцей "Максимум" Кропивницької міської ради"  ознайомила учасників заходу з особливостями організації нового навчального року в умовах правового режиму воєнного стану. В сучасному світі, де інформація – ключовий актив, контроль за її збиранням, створенням, поширенням і збереженням стає все ціннішим. Вона допомагає людям критично аналізувати, оцінювати й ухвалювати рішення про майбутні дії. Вчителі історії розглянули приклади того, як під час російсько-української війни ворог з пропагандистською метою використовує мову ненависті та дегуманізацію; інструменти впливу пропаганди. 

13 вересня 2023 року Черткова Наталія Сергіївна, завідувач науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін, провела методичний серфінг «Організація дослідницької діяльності учнів при вивченні історії, правознавства та громадянської освіти». Наталія Сергіївна розповіла учителям про участь у інтелектуальних змаганнях всеукраїнського та обласного рівня у 2023/2024 навчальному році:

Філіпова Світлана Миколаївна, учитель історії Ліцею «Крила України» Знам'янської міської ради Кіровоградської області розповіла про власний досвід участі та перемог у всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Презентацію Світлани Миколаївни можна переглянути за посиланням:

https://docs.google.com/.../19PmEspGizfHviw8n2TpH.../edit

29 серпня 2023 року відбувся методичний серфінг "Нові виклики, нові програми і підручники з історії та суспільствознавчих дисциплін у 2023-2024 н.р.". Наталія Сергіївна ЧЕРТКОВА, завідувач НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» ознайомила присутніх з особливостями організації нового навчального року в умовах правового режиму воєнного стану. Презентацію виступу можна завантажити за посиланням https://www.canva.com/design/DAFszjjFhMQ/6HS56VERFdNmSyVvUW_plg/view?utm_content=DAFszjjFhMQ&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
17 травня 2023 року відбувся методичний серфінг «Формування пізнавальних цінностей на уроках історії та суспільствознавчих дисциплін шляхом запровадження інтерактивних та інноваційних технологій». Спікери – Мамалига Наталія Георгіївна, учитель історії Новоукраїнського ліцею №6 Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області, заслужений учитель України; Дегтярьова Наталія Миколаївна, учитель історії Новоукраїнського ліцею «Лідер» Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області; Слюсаренко Ольга Миколаївна, учитель історії  Новоукраїнського ліцею №4 Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області;  модератори – Наталія Сергіївна ЧЕРТКОВА та Інна Володимирівна ВІДІБОРЕНКО (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»).
  • Наталія Сергіївна наголосила на тому, що пізнавальний інтерес  - це один із найважливіших мотивів навчання учнів. Тому учителям історії дуже важливо надавати перевагу тим методам навчання, що передбачають залучення учнів до активного здобування знань.
  • Наталія Георгіївна познайомила присутніх з досвідом роботи методичного об’єднання учителів історії Новоукраїнської міської громади. 
  • Ольга Миколаївна розповіла про «Використання мультимедіа для активізації пізнавальної діяльності», закцентувала увагу на можливостях сучасних інструментів на уроках історії, правознавства та громадянської освіти, зокрема використанні творів музичного мистецтва та соціальних мереж (http://surl.li/hccpl). 
  • Наталія Миколаївна презентувала досвід участі та перемог у конкурсах Малої академії наук, зокрема в обласному конкурсі наукових проєктів «Інсайти сьогодення від юних дослідників Кіровоградщини» та розповіла про дослідницьку роботу на уроках суспільствознавчих дисциплін (http://surl.li/hccpf).
Дякуємо вчителям Новоукраїнської міської громади за творчу презентацію досвіду.
10 травня 2023 року відбувся методичний серфінг «Використання ІКТ та цифрових технологій у викладанні предметів суспільствознавчого циклу». Спікер – Світлана КУШНЄРОВА, учитель історії КЗ «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради»; модератори – Інна ВІДІБОРЕНКО та Наталія ЧЕРТКОВА (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»).Наталія Сергіївна наголосила на тому, що ефективність навчання залежить передусім від залучення учнівства до різноманітних видів діяльності, що дає змогу йому успішніше оволодівати суспільним досвідом і, як наслідок, забезпечує соціальну активність особистості, її спрямованість на творчу діяльність. Світлана Вікторівна познайомила присутніх із досвідом використання таких ресурсів, як Canva, Mentimeter, Playposit, Mindomo, Classtime та інших; провела майстер-клас роботи з запакованими уроками та використання штучного інтелекту в освітньому процесі. Детальніше зі вказаними матеріалами можна познайомитися за посиланням https://view.genial.ly/64552fcc6a6063001ec0286d/interactive-content-metodichnij-serfing?fbclid=IwAR1EjaPX0Wfgh3UgFd-N5SvPNNOaLiKFrk2YMbSdO6Ho7G1LwtfFXbvfNjg Дякуємо Світлані КУШНЄРОВІЙ за змістовну презентацію досвіду, який допоможе учителям урізноманітнити освітній процес.
03 травня 2023 року відбувся методичний серфінг «Становлення громадянської освіти у викладанні історії». Спікер – ЗАБОЛОТНА Юлія Владиславівна, учитель історії Червонокам'янського ліцею Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, модератори – Інна ВІДІБОРЕНКО та Наталія ЧЕРТКОВА (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»). Модератори акцентували на важливості громадянської компетентності та реалізації завдань громадянської освіти, а саме на необхідності формувати: громадянську, національну та культурну ідентичність;  розуміння і повагу до прав та свобод людини, здатність їх захищати; розвивати громадянську відповідальність за суспільно-політичні процеси; критичне мислення та медіаграмотність, вчити їх практичному застосуванню;  формувати активну життєву позицію, здатність поширювати і застосовувати практики громадських ініціатив та волонтерства.Юлія Владиславівна поділилася досвідом участі та перемоги в проєктах з громадянської освіти та історії, організації та функціонування музею села Червона Кам’янка. Щиро дякуємо їй за таку проведену роботуПрезентація Юлії Заболотної за покликанням http://surl.li/gulpk .
 20 квітня 2023 року відбувся методичний серфінг «Формування соціального громадянства як комплексний підхід до патріотичного виховання». Спікер – Сергій КОЛОМОЄЦЬ (Попельнастівська сільська громада), модератори – Інна ВІДІБОРЕНКО та Наталія ЧЕРТКОВА (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін).Сергій Дмитрович акцентував увагу на важливості патріотичного виховання та ознайомив присутніх учителів з родзинками свого досвіду викладання історії. Запропонував долучитися до такої форми змагань як "Інтелектуальна ліга" https://drive.google.com/.../15X-s6tHaCM0Wi4U1jv4ieho6pyB.... На жаль, війна перервала регіональні зустрічі учнів, однак сподіваємося на їх відновлення та залучення учнів Кіровоградської області до такої цікавої форми змагань.Сергій КОЛОМОЄЦЬ презентував учнівські проєкти, які справили на присутніх дуже велике враження. Особливо захоплюють створені учнями під керівництвом учителя діорами: «1941. Перестрілка при відступі», «Слов’янське поселення VIII-IX ст.» та модель козацької чайки. Такі форми роботи сприяють залученню учнів до активного вивчення історії, посилюють їх мотивацію та сприяють вихованню у молодого покоління національно-патріотичних почуттів.Дякуємо Сергію КОЛОМОЙЦЮ за таку ґрунтовну роботу та цікаву презентацію.
12.04.2023 року відбулося навчання вчителів історії, правознавства та громадянської освіти на методичному серфінгу «Компетентніть як результат навчальної діяльності», який провели Наталія Черткова та Інна Відіборенко (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»). Тьютори акцентували увагу на складових предметної історичної компетентності – хронологічній, просторовій, інформаційній, мовленнєвій, логічній та аксіологічній, а також наголосили, що навчання має набути компетентнісно орієнтованого характеру й виявляється в його спрямованості на результат – передбачуваний і запланований рівень навчальних досягнень учнів.Під час роботи свої методичні знахідки презентували вчителі історії: Світлана СЕВАСТЯНЕНКО (Олександрійська міська громада) та Світлана ФІЛІПОВА (Знам’янська міська громада). Світлана Олександрівна СЕВАСТЯНЕНКО  презентувала досвід роботи з теми: «Гейміфікація як засіб підвищення мотивації до вивчення історії» http://surl.li/ghyfq. Світлана Миколаївна ФІЛІПОВА поділилася досвідом роботи з теми: «Компетентність як результат навчальної діяльності» http://surl.li/ghyfl. 🫶Дякуємо учителям за активність у складний час, адже такі  зустрічі та обмін досвідом допомагають покращити якість процесу навчання та подолати освітні втрати.
29 березня 2023 року у форматі відкритої дискусії відбувся методичний серфінг з участю авторів підручників з історії Наталії Власової (директор відокремленого структурного підрозділу «Науковий ліцей міжнародних відносин ІІ-ІІІ ступенів» Університету митної справи) та Владислава Кронгауза (учитель історії Харківської спеціалізованої школи ІІ-ІІІ ступенів №3), (модератори – Наталія Черткова та Інна Відіборенко з НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»). Одним із ключових аспектів успішного впровадження Нової української школи є якісні модельні навчальні програми та підручники, які відповідають сучасним вимогам до змісту освіти. Тому зустрічі освітян з їхніми підручників є дуже важливими.Учителі історії Кіровоградської області ознайомилися зі структурою та методичним апаратом підручника «Україна і світ: вступ до історії України та громадянської освіти» для 6 класу НУШ. Також мали можливість обговорити модельну програму з інтегрованого курсу історії та громадянської освіти для 7 класу. Під час зустрічі педагоги мали можливість поставити запитання Наталії Власовій та Владиславу Кронгаузу та дізнатися більше про зміст і форму підручника, висловити власні думки щодо цього, звернути увагу на особливості викладання певних тем. Дякуємо авторам підручника за цікаву та корисну презентацію, нові підходи до навчання історії, методи та прийоми роботи з учнями, а учасникам – за інтерес до проблеми.
Учителі історії відіграють важливу роль у формуванні розуміння минулого, нашого сучасного світу та майбутнього. Вони дають учням можливість розвивати критичне мислення, аналітичні та дослідницькі навички, а також не тільки навчають історії, а й допомагають розуміти сучасні проблеми та виклики, з якими стикається людство.Тому гарною традицією стали зустрічі вчителів історії, правознавства та громадянської освіти на методичних серфінгах, які проводять Наталія Черткова та Інна Відіборенко (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»). Темою нової 22.03.2023 р. зустрічі була: «Компетентнісний потенціал громадянської та історичної освітньої галузі в НУШ».  На ній тьютори висвітлили актуальні питання з методики викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі, а вчителі поділилися своїми успішними практиками впровадження сучасних  методик, знаннями, цінними порадами, які можуть бути корисними для освітян.Свій досвід роботи в 5 класах НУШ презентували: Ольга Кобильська (Світловодська міська громада) та Аліна Врадій (Добровеличківська селищна громада). Ольга Юріївна Кобильська висвітлила проблему щодо формування ключових компетентностей на уроках громадянської та історичної освітньої галузі у 5-х класах на основі модельної програми «Досліджуємо історію і суспільство. 5-6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автори Васильків І.Д., Димій І.С., Шеремета Р.В.). Аліна Валеріївна Врадій поділилася досвідом роботи на тему «Використання цифрових інструментів на уроках історії як засіб формування ключових компетентностей учнів». Дякуємо учителям за активність у такий складний час, адже такі зустрічі та обмін досвідом допомагають покращити якість освіти й підвищити професійний рівень педагогів.
15 березня 2023 року Наталія Черткова та Інна Відіборенко (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського») провели методичний серфінг для учителів історії, правознавства та громадянської освіти на тему «Компетентнісний потенціал громадянської та історичної освітньої галузі в НУШ».  Наталія ЧЕРТКОВА акцентувала увагу  на формуванні громадянської компетентності,   геопросторового мислення, наскрізних умінь, розвитку навичок медіаграмотності, роботі з інформацією історичного змісту. Складовою ефективного впровадження Концепції «Нової української школи» є досвід учителів, які вже успішно викладають за новою методикою. Оксана КОВАЛЕНКО (Новоархангельська селищна громада), Світлана КОЛЯДА, Інна НІКІТІНА (Кропивницька міська громада), Ірина ЩЕРБАНСЬКА (Олександрівська селищна громада) активно використовують нові підходи та методики на уроках з учнями 5 класів НУШ та радо поділилися своїм досвідом роботи з іншими вчителями, зокрема у таких сферах: реалізація учнівських міні-проєктів, використання методу «усної історії», робота з візуальними джерелами, впровадження технологій дистанційного навчання, застосування формувального оцінювання.  Інна Нікітіна презентувала досвід роботи за освітньою системою «Ліга крилатих».
08 лютого 2023 року о 15.00 відбувся методичний серфінг "Підвищення кваліфікації вчителів громадянської та історичної освітньої галузі у 2023 році: актуальні аспекти".  Спікерами були Відіборенко Інна Володимирівна та Черткова Наталія Сергіївна. Були розглянуті такі питання: 
  • Підсумки ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії та підготовка до ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.
  • Методика проведення практичного заняття "Як організувати і провести кампанію із захисту прав людини в нашій місцевій громаді".
Дякуємо учителям за активну участь та фаховість. 
18 січня 2023 року відбувся перший вебінар в рамках методичного серфінгу для учителів історії, основ правознавства та громадянської освіти на тему "Особливості підготовки учнів до участі в інтелектуальних змаганнях з історії та правознавства у 2023 році". Спікерами були Відіборенко Інна Володимирівна та Черткова Наталія Сергіївна. Були розглянуті такі питання:
  • Методичний серфінг – нова форма методичної роботи.
  • Презентація сайту та віртуальної спільноти учителів історії, основ правознавства та громадянської освіти Кіровоградської області.
  • Підсумки проведення учнівських конкурсів з історії та правознавства у 2022-2023 н.р.
  • Підготовка учнів до ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.