Особливі освітні потреби

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами

З метою забезпечення рівного доступу до освітніх послуг всіх учасників освітнього процесу в комунальному закладі освіти «Кам’янський ліцей №1 Кам’янської міської ради Черкаської області» створені сприятливі умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами з урахуванням особливостей їхнього розвитку:

забезпечення педагогічними кадрами, які володіють методиками роботи з дітьми з особливими освітніми потребами (практичний психолог, соціальний педагог);

створення сучасного, безпечного та комфортного освітнього середовища;

здійснення психолого-педагогічного супроводу;

налагодження співпраці з батьками.

Забезпечено безперешкодний доступ до приміщення закладу освіти (встановлено пандуси), облаштовано туалетні кімнати (І поверх) з урахуванням спеціального обладнання для дітей з особливими освітніми, однак відсутні ліфти, підйомники.

Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення. Світло на робочі місця падає ліворуч.

При оздобленні навчальних приміщень враховано такі вимоги:

- стіни світлих тонів;

- меблі, парти – світлих кольорів;

- стелі, віконні рами – білі.

Розташування меблів і обладнання, рослин сприяє максимальному використанню денного світла і рівномірному освітленню приміщень. З вересня по травень у приміщеннях рівень освітлення підвищується за допомогою штучного освітлення.

У закладі дотримується повітряно-тепловий режим. Приміщення  обладнані системами опалення, що забезпечують сприятливі мікрокліматичні умови внутрішнього середовища. Чистота повітря у закладі забезпечується регулярністю вологого прибирання, використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).

Навчальні меблі класних кімнат відповідають віковим особливостям дітей, враховується специфіка освітнього процесу.

Територія ліцею та прилегла територія підтримуються в належному стані.


Сенсорна кімната

Реалії сьогодення дають зрозуміти кожному, що психологічне та психічне здоров'я є важливим компонентом розвитку самодостатньої особистості. Освітня траєкторія Кам'янського ліцею №1 не обмежується лише навчанням, а й робить вагомий акцент на психологічному розвитку особистості дитини, збереженням позитивного психоемоційного налаштування учнів.

Маючи сенсорну кімнату в ліцеї і постійно використовуючи її, стає зрозумілим, на скільки вона є необхідною в закладі освіти. Реалізація ініціативи практичного психолога ліцею Марини Холоденко в створенні сенсорної кімнати стала можливою лише за безмежної підтримки директора ліцею Юрія Погорілого та фінансового сприяння компанії Scatec Ukraine.

Прочитати більше про сенсорну кімнату можна у блозі практичного психолога за посиланням https://kampsy.blogspot.com/p/blog-page_4.html

Інклюзивні класи

У 2023-2024 н.р працюють 5 інклюзивних класів.  Створено команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами, розроблено індивідуальні програми розвитку, навчальні плани учнів з ООП, проводяться корекційно-розвиткові заняття для учнів з ООП у тісній співпраці зі спеціалістами Кам'янського ІРЦ.

ЗАКОН УКРАЇНИ   «ПРО ОСВІТУ»

від 05.09.2017 року №2145-VІІІ  набрав чинності  з 28.09.2017 року

Стаття 19. Освіта осіб з особливими освітніми потребами

1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування створюють умови для забезпечення прав і можливостей осіб з особливими освітніми потребами для здобуття ними освіти на всіх рівнях освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів.

2. Держава забезпечує підготовку фахівців для роботи з особами з особливими освітніми потребами на всіх рівнях освіти.

3. Для навчання, професійної підготовки або перепідготовки осіб з особливими освітніми потребами застосовуються види та форми здобуття освіти, що враховують їхні потреби та індивідуальні можливості.

4. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та заклади освіти створюють особам з особливими освітніми потребами умови для здобуття освіти нарівні з іншими особами шляхом належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного забезпечення та забезпечення універсального дизайну та/або розумного пристосування, що враховує індивідуальні потреби та можливості таких осіб, визначені в індивідуальній програмі розвитку.

5. Навчання, виховання та розвиток осіб з особливими освітніми потребами у закладах дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі з урахуванням потреб дитини, визначених в індивідуальній програмі розвитку.

6. Зарахування осіб до спеціальних закладів освіти, переведення з одного типу закладу до іншого та відрахування таких осіб здійснюються у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

7. Категорії осіб з особливими освітніми потребами визначаються актами Кабінету Міністрів України з урахуванням міжнародних норм і стандартів.

{Стаття 19 в редакції Закону № 463-IX від 16.01.2020}

Стаття 20. Інклюзивне навчання

1. Інклюзивне навчання здобувачів освіти базується на принципах недискримінації, врахування багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.

Організація інклюзивного навчання у закладах освіти на відповідних рівнях освіти здійснюється відповідно до порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

2. У разі звернення особи з особливими освітніми потребами або її батьків заклад освіти утворює інклюзивний клас та/або групу в обов’язковому порядку.

Спеціальний клас та/або група утворюється керівником закладу освіти за погодженням із засновником цього закладу освіти або уповноваженим ним органом.

Заклади освіти створюють умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей.

Заклад освіти відповідно до законодавства організовує та/або забезпечує надання особам з особливими освітніми потребами психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, а також допоміжних засобів для навчання.

3. З метою проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, а також забезпечення психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами органи місцевого самоврядування утворюють інклюзивно-ресурсні центри.

4. Будівлі, споруди і приміщення закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів повинні відповідати вимогам доступності згідно з державними будівельними нормами і стандартами.

5. Проектування, будівництво та реконструкція будівель, споруд, приміщень закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів здійснюються з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування.

{Стаття 20 в редакції Закону № 463-IX від 16.01.2020}