DHO står for Dansk-Historie Opgave.
I slutningen af skoleåret skal du skrive en opgave, hvor du løser en flerfaglig problemformulering i dansk og historie. Den skriftlige opgave skal fylde 5-8 sider, og du skal fremlægge og forsvare opgaven mundtligt ved en efterfølgende årsprøve. Inden årsprøven har du lavet et talepapir, som skal støtte din mundtlige fremlæggelse.
DHO har især fokus på din evne til at redegøre og analysere. Samtidig lærer du at udarbejde en opgave, der lever op til formelle krav om indholdsfortegnelse, litteraturhenvisninger, litteraturliste mm.
Forud for skrivedagene går et forløb i dansk og historie, der peger frem mod opgaveskrivningen. DHO-forløbet omfatter mindst 7 modulers undervisning i hvert fag. Endvidere tildeles 10 puljetimer samt 10 fordybelsestimer (til skrivedagene). Du skriver opgaven derhjemme, og i løbet af skrivedagene får du virtuel vejledning af dine lærere.
I forbindelse med DHO-forløbet arbejder du også med det videnskabsteoretiske begrebspar diakron - synkron
VT-begrebspar: diakron - synkron
********